I 13 de hand van het familiearchief dat zich in de depots van SAB bevindt. Voor de werk zaamheden en uitleg van behoudsmede- werker Pim Bronkhorst was veel belang stelling. Het genealogisch spreekuur en de rondleidingen werden tevens goed benut. SAB kijkt terug op een geslaagde Archievendag! We reizen door naar Noord-Holland. Daar werd het thema 'Verhalen van Nederland' aangegrepen om de schrij vers van historische fictie en non fictie onder de aandacht te brengen. Vele schrijvers gaven bij de regionale archief diensten in Alkmaar, Purmerend, Hoorn en Amsterdam lezingen en signeer- educatie en communicatiel rondleidingen, workshops en lezingen. In 'Vergeten Brieven - Verborgen Verhalen' vertelde Ester Smit het verhaal van de beroemde Deventer familie Jordens, aan den hun werk. In het Noord-Hollands Archief in Haarlem werd aangesloten bij de Kinderboekenweek. Op de historische markt waren in kinderboeken gespeciali seerde antiquairs vertegenwoordigd, maar ook moderne kinderenboeken konden worden gekocht. De activiteiten trokken 477 mensen, waaronder opvallend veel kinderen. Opa's namen hun kleinkinde ren mee om te laten zien waar zij veel van educatie en communicatie de bezoekers mee op reis met muziek en verhaal door de middeleeuwen naar het begin der tijden, naar vreemde culturen, het binnenste der aarde, andere conti nenten, naar een tijd van eenvoud, verwondering, sprookjes en legendes. Verder lieten ook Abe de Verteller en 'bokkerijder' Dirk Dobbeleers spannende, waar gebeurde verhalen horen en kon men deelnemen aan rondlei dingen of een speurtocht door de schatkamers van Rijckheyt en de musea. Of je verkleden als Hugo de Groot of een van zijn helpers en je in een Tableau Vivant met slot Loevestein op de achtergrond laten fotograferen. Tussendoor kon men genie ten van streekgerechten en een bezoekje brengen aan kraampjes van verschillende historische verenigingen en instellingen. Op alle locaties stonden tijdens de Week van de Geschiedenis grote boekrollen waar iedereen een zin aan een collectief verhaal kon toevoegen. 'Geloven in de polders' stond centraal in Nieuw Land in Lelystad. Naast de verhalen van Jaap Bakker over geloof en bijgeloof op Urk en Schokland, konden de bezoekers een doopboek van Urk bekijken en een fotocollectie van religieuze gebouwen in Flevoland bewonderen. Voor de Week van de Geschiedenis werden de burgemeesters Limburg besteedde op diverse plaatsen aandacht aan de Landelijke Archievendag. Rijckheyt in Heerlen orga niseerde samen met Openbare Bibliotheek Heerlen, Kasteel Hoensbroek en het Thermenmuseum twee open dagen: het geschiedenisweekend. Voor oud en jong waren er verhalen, verteld door het Goois poppentheater, over gebruiken in de Nederlandse woonkamer in de zeven tiende eeuw. Verteltheater Donderelf nam van de Flevolandse gemeenten gevraagd naar hun favoriete plek in Flevoland. Burgemeester ridder van Rappard was als eerste aan de beurt en lanceerde daarmee de website www.flevolandsgeheugen.nl. Kortom: de verhalen kwamen los in Flevoland! Naast een boekenmarkt voor ont wikkelingshulporganisatie Biblionef organiseerde Stadsarchief en Athenaeum- bibliotheek (SAB) Deventer op 11 oktober Leeuwarden, Tresoar, pro vincie en Wet- terskip Fryslan en de gemeen ten Harlingen en Franekeradeel orga niseerden een cultu rele boottocht over het Van Harinxmakanaal. Op het progrmma stonden korte lezingen over de Franeker universiteit en zijn bibliotheek, munten en penningen in Noordwest-Fryslan, de suikerfabriek bij Kiesterzijl en de geschie denis van Harlingen en haar waterstaat kundige havenwerken. Ook werd het boek In het blauwe licht van God. Vijftig verhalen uit de archieven van Leeuwarden, Sneek, Dokkum en Franeker gepresenteerd. De deelnemers wandelden in Franeker hun vrije tijd doorbrengen. De kleinkin deren konden zich vermaken met speciale kindervoorstellingen en er was een hoek met kleurplaten. Het zorgde in Haarlem voor een vrolijke dag in de zaal waar nor maal gesproken rustig en serieus onder zoek wordt gedaan. Het Regionaal Archief Nijmegen had voor de invulling van het thema gekozen voor oorlogsverhalen in woord en beeld. De succesvolle Open Dag werd door ruim 600 mensen bezocht. Bezoekers konden luisteren naar vertellers die hen meevoer den in hun spannende verhalen over his torische belegeringen van de stad. In een tentoonstelling met veel beeldmateriaal en originele stukken schonk het archief aandacht aan vijf bekende en minder bekende belegeringen van Nijmegen tus- Lees verder op pagina 15 Onze reis door Nederland archievenland begint in het noorden. Het HistorischCentrum naar de voormalige universiteitsterrei nen en lunchten in 'de Bogt fen Guné', het oudste studentencafé van Nederland. In Harlingen gingen ze naar het ver nieuwde museum Hannemahuis, dat nu ook de Harlingse archieven herbergt. Hoe verliep de dag ondertussen in Tilburg? Het Regionaal Archief Tilburg koos voor een wat andere thematiek, want 2008 is ook het Jaar van het Religieus Erfgoed. Ondanks het goede weer vonden veel mensen hun weg naar het archief. Bij de entree werden de bezoekers ont haald door archief discotheek 'U vraagt, wij draaien' met oude, religieuze liederen uit Tilburg en omstreken. De hele dag vonden er lezingen, demonstra ties, workshops, dvd-ver- toningen en andere activitei ten plaats in het archief. Volop activiteiten in Deventer (foto SAB). Fictie en non-fictie in Noord-Holland november 2008 archievenblad november 2008 Verteltheater Donderelf in actie in Heerlen (foto Rijckheyt). Verhalen uit de polders Behoudsmedewerker Pim Boekhorst in Deventer in aan het werk (foto SAB). Geschiedenisweekend in Limburg Levende geschiedenis in Nieuw Land te Lelystad (foto Nieuw Land). 300 bezoekers in Deventer Op zaterdag 11 oktober ging de Week van de Geschiedenis van start met de Landelijke Archievendag. Tientallen archiefinstellingen door heel Nederland openden de deuren van hun studiezalen en depots voor een breed publiek. Een impressie in woord en beeld, geschreven door verschillende archiefmede werkers in den lande. Op zoek naar de verha len van Nederland. Veel deelnemers wandelden mee door Franeker en Harlingen. Het was dan ook mooi weer (foto Dick Bunskoeke). Historische marktin het Noord-Hollands Archief in Haarlem (foto NHA). Nijmegen onder vuur archievenblad I Varen in Friesland Verhalen uit Friesland in de boot (foto Dick Bunskoeke). Religie in Tilburg Bezoekers in het Regionaal ArchiefTilburg (foto Jan Stads).

Archievenblad | 2008 | | pagina 6