Omdat het SCcHWGn van gebonden documenten in kleur veei eenvoudiger en slimmer kan KN KONICA MINOLTA The essentials of imaging -+Jr Hoe de Konica Minolta PS7000CMK2 uw scanproblemen oplost. nieuws uit het veld Tien jaar Genlias in Gelderland Het bekende genealogische project Genlias bestaat in Gelderland tien jaar. Ruim zestig vrijwilligers van het Gelders Archief voeren miljoenen gegevens van de Burgerlijke Stand van Gelderland in de computer in. Dit gebeurt in de bun ker Diogenes in Schaarsbergen. De gege vens komen voor het publiek beschik baar via www.genlias.nl. Het project Genlias, een initiatief van de toenmalige Rijksarchiefdienst, behelst het op internet beschikbaar stellen van de gegevens van de Burgerlijke Stand van Nederland van 1811-1942. In september 1998 startte het Gelders Archief met vijftig vrijwilligers met het invoeren van ruim drie miljoen Gelderse akten. Op 1 juni 2008 waren er op het internet gegevens van bijna 1,6 miljoen Gelderse akten beschikbaar, waarvan bijna 70% overlijdensakten en bijna een kwart huwelijksakten. Zeeuws Archief doet, mee aan Schatverhalen van Walcheren Thuis in Dordrecht officieel van start 'Thuis in Dordrecht' is gebaseerd op een succesvolle Rotterdamse formule, waarbij nieuwkomers inburgeren door bezoeken te brengen aan culturele instel lingen in hun eigen stad. Op een actieve manier maken de inburgeraars kennis met de Nederlandse geschiedenis en cul tuur en maken zij zich buiten het leslo kaal de leerstof voor hun inburgeringexa- men eigen. Doel van 'Thuis in Dordrecht' is om door middel van historisch besef en een typisch Nederlandse ontvangst met koffie en koek de inburgeraars zich sneller thuis te laten voelen. Op initia tief van het Erfgoedhuis Zuid-Holland heeft een enthousiast team, bestaande uit de gemeente Dordrecht, het Da Vinei College, Museum Simon van Gijn, het Biesboschcentrum Dordrecht, Bibliotheek Dordrecht, de Grote Kerk, Erfgoedcentrum DiEP en Sans Doute Présentations, een mooi traject op poten gezet. De pilot heeft in de zomer van 2008 plaatsgevonden en van alle kanten was men zeer positief. Daarom is op 5 november samen met de eerste lichting cursisten het project 'Thuis in Dordrecht' officieel gestart. Sinds 6 oktober kunnen basisschool leerlingen in het Zeeuws Archief op zoek naar een schat. Aan die schat is een bijzon der verhaal verbonden: een schatverhaal. Het schatverhaal gaat over de ontdekking van Paaseiland door de Middelburgse ont dekkingsreiziger Jacob Roggeveen. In een kleurige strip, waarin de kinderen Mo en Maatje een belangrijke rol spelen, wordt de ontdekking van Paaseiland ludiek in beeld gebracht. In de strip is te zien dat, als Mo en Maatje er niet waren geweest, we nu niet over de ontdekking van Paaseiland hadden kunnen lezen in het logboek van Jacob Roggeveen! Scholieren kunnen door het maken van de kijkwijzer de schat in het Zeeuws Archief ontdekken. Daarvoor moeten ze wél 15 meter onder de grond... Schatverhalen van Walcheren is een samenwerkingsproject van de Walcherse musea en archieven met als doel zoveel mogelijk kinderen tussen 8 en 12 jaar te stimuleren een bezoek te brengen aan deze instellingen. Het project verbindt de Walcherse musea en archieven met elkaar door middel van een avontuurlijke stripverhalenreeks, gemaakt door Koert Stavenuiter/Onwijs. In de stripverhalen reizen de kinderen Mo en Maatje door de tijd en beleven ze in elke periode een nieuw avontuur. Door bij alle deelnemen de culturele instellingen de kijkwijzers van het schatverhalenproject te maken, kun nen kinderen stripverhalen verzamelen die samen een beeld geven van gebeurte nissen in de Walcherse geschiedenis. Op de website www.schatverhalen.nl staan gegevens over het project, de deelnemen de instellingen, een schatverhalenspel en enkele verhalen geschreven door kinder- boekenschrijverjohn Brosens. De Vlissingse kunstenaar Wim Hofman ontwierp het beeldmerk van het Schatverhalenproject, het figuurtje 'Wullum'. Schatverhalen van Walcheren wordt ontwikkeld en uitgevoerd door Onwijs/ eeZee media educatie en is een initia tief van de Innovatie Coöperatie van de Rabobank Walcheren/Noord-Beveland, Polderhuis Westkapelle, het Zeeuws maritiem muZEEum en Kunsteducatie Walcheren. Schatverhalen van Walcheren is mede mogelijk gemaakt door bijdra gen van onder meer het Prins Bernhard Cultuurfonds en een C-culture subsidie van de Provincie Zeeland. De ontdek kingsreis naar de onbekende schat in het Zeeuws Archief is opgenomen in het edu catief aanbod. Kijk op www.zeeuwsarchief. nl educatie docenten. VVBA bezorgd over opleidin gen Vlaamse archivarissen De Vlaamse Vereniging voor Biblio theek-, Archief- en Documentatiewezen vzw (VVBAD) is bezorgd over de toekomst van de opleidingen voor archivarissen en bibliothecarissen in Vlaanderen. Deze bezorgdheid wordt gedeeld door het Vlaams Overlegorgaan inzake Wetenschappelijk Bibliotheekwerk vzw (VOWB) en Faro, Vlaams Steunpunt voor Cultureel Erfgoed. Informatieprofessionals zijn opgeleid om informatie te beheren, en te verzekeren dat ze tijdig op de juiste plaats terechtkomt. In een samenleving waar informatie een strategisch belang heeft, is dat essentieel. Maar net nu heerst er grote onzekerheid over de toekomst van zowat alle reguliere opleidingen voor informatiespecialisten. De sector maakt zich grote zorgen: zullen bibliotheken, archieven en documentatie centra binnenkort zelf hun gespecialiseerd personeel moeten opleiden? Moeten ze hun vacatures bekendmaken in Wallonië of in het buitenland om goed opgeleid personeel te vinden? De volledige tekst van het standpunt over deze opleidin gen, vindt u op onze website: http://www. wbad.be/standpunt/opleidingen. 11 Exclusive Distributor KN bv, Postbus 237, 1170 AE Badhoevedorp, telefoon 0800 - 022 21 41, fax 020 - 658 41 60, e-mail: info®kn.nl Het scannen van gebonden documenten is nu eenmaal een lastige klus. Geopende boeken zijn zwaar en moeilijk plat op een scanner te leggen. Gebonden boeken dreigen al snel te beschadigen en teksten en afbeeldingen in de rug van het boek vervormen. Maar niet met de nieuwe PS7000CMK2. Deze scant boeken van bovenaf en corrigeert auto matisch de kromming in de rug. Of het origineel nu zwart-wit of in kleur is, een standaard of afwijkend formaat heeft. De PS7000CMK2 zorgt eenvoudigweg voor de best denkbare reproductie. Meer weten over deze slimme bookscanner? Kijk op www.kn.nl of bel GRATIS 0800 - 022 21 41. De scheepskist van Jacob Roggeveen met zijn logboek (foto Zeeuws Archief). november 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 5