U I Computable Award voor Stadsarchief Amsterdam !NationaaC,Archief op the Commons DeMijnen.m Nieuwe provinciale steunfunctie Erfgoed Brabant DeMijnen.nl publiceert fotoarchief Staatsmijnen nieuws uit het veld Het Stadsarchief heeft samen met de dienst Persoonsgegevens (DPG) de Computable Award in de categorie 'ICT- project van het jaar' gewonnen. De redac tie van het vakblad Computable heeft vijf projecten genomineerd en het Stadsarchief staat op één lijn met vier grote com merciële partijen: KLM, NS, Inbev en DSM. Het project waar het om gaat is de Archiefbank. Via de Archiefbank kunnen alle archiefstukken worden gedownload die openbaar toegankelijk zijn. Er zijn inmiddels ruim 3 miljoen scans online en iedere week komen er circa 10.000 bij. Het bijzondere van dit project is niet alleen de grote schaal waarop wordt gedigitaliseerd, maar ook het feit dat de klanten mogen beslissen welke stukken het Stadsarchief digitaliseert. Tot nu toe zijn er 5 miljoen digitale scans, waarvan DPG de helft heeft ingebracht. Digitaliseren van alle archiefstukken in de depots zou met een productie van 10.000 scans per week bijna vijfhon derd jaar duren. Digitale service is dus onmogelijk, was de eerste conclusie. Maar als alle digitali- seringsaanvragen van klanten worden behandeld, dan is digita le service een feit. De vraag van de klant wordt natuurlijk ook bepaald door de prijs van het product. Is snelle service te duur, dan wordt er helemaal niets besteld. Dus de tweede doelstel ling van het project werd: snelle service en tegen een prijs die de klant accepteert. Voor het tarief is het Stadsarchief uitgegaan van het bedrag dat een kopietje op de studiezaal kost en het werkproces is zodanig efficiënt ingericht dat binnen gemiddeld drie weken geleverd kan worden tegen het gewenste tarief: 50 cent voor één scan. Om de bezoekers in staat te stellen de metadata van die miljoe nen scans supersnel te kunnen doorzoeken maakt het Stadsarchief gebruik van real time zoeken. Terwijl de bezoeker zijn zoek vraag nog aan het intypen is, verschijnt de mogelijke opbrengst al op het scherm. Zie: https://stadsarchief.amsterdam.nl/archie- ven/archiefbank/indexen/archiefkaarten/ Samenwerking archiefdiensten Poesburg en Zutphen Het Streekarchivariaat De Liemers en Doesburg (SALD) en Regionaal Archief Zutphen (RAZ) gaan samenwerken. Hiertoe hebben de voorzitter van het bestuur van het streekarchivariaat, de heer H. Overweg, en de wethouder Kunst en Cultuur van de gemeente Zutphen, mevrouw M. Schriks, een convenant ondertekend. Symbolisch zetten ze een lakstempel op speciaal hiervoor vervaar digde oorkondes. Zoals in vroegere tijden gebruikelijk was, ging er één stuk naar het archief in Doesburg en één stuk naar Zutphen. De samenwerking zal er onder meer toe leiden dat de beide archiefdien sten efficiënter kunnen werken. De archi varissen Femia Siero (RAZ) en Alex Koster (SALD) zijn van mening dat de twee archiefdiensten elkaar heel goed kunnen aanvullen en ondersteunen. Dit leidt tot een efficiëntere werkwijze en een betere profilering van beide diensten. UNIEK NUMMER VOOR ARCHIEVEN VIA 151L Sinds 6 oktober is de organisatie en het toekennen van de International Standard Identifier for Libraries and Related Organizations (ISIL) aan archiefin stellingen door de Koninklijke Bibliotheek gedelegeerd aan het Nationaal Archief. De ISIL kent een uniek nummer toe aan elke bibliotheek of aanverwante organisa tie in de wereld en is een ISO-standaard (ISO/DIS 15511). Door de toenemende standaardisatie is de toepassing van de ISIL ook bruikbaar geworden binnen het archiefwezen. Binnen de EAD-standaard biedt de ISIL mogelijkheden om eendui dig te verwijzen naar de herkomst van een stuk. Het grote voordeel van deze stan daardisatie is dat deze aan kan sluiten op toekomstige gezamenlijke data- en infra structuren, waardoor zowel binnen archie ven als tussen archieven, bibliotheken en erfgoedinstellingen meer verbanden kun nen worden gelegd. Hierdoor wordt de digitale zichtbaarheid en vindbaarheid van informatie groter. In een volgende editie van het Archievenblad zal inhoude lijk aandacht worden besteed aan de ISIL. Daarnaast is het mogelijk vragen te stel len via isilcodes@nationaalarchief.nl. Een internetpagina is in voorbereiding. Erfgoed Brabant is de nieuwe pro vinciale steunfunctie voor cultureel erfgoed in Noord-Brabant. Erfgoed Brabant ontstaat door een fusie op 1 januari 2009 van de Stichting Brabantse Regionale Geschiedbeoefening, de Brabantse Museumstichting en de Stichting het Brabants. De besturen van deze drie organisaties hebben hier toe besloten. Ook de provincie Noord- Brabant is een groot voorstander van deze fusie en stelt hiervoor aanvullende mid delen beschikbaar. ifffiTffifl nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: nieuws@kvan.nl Het Nationaal Archief heeft als eerste Nederlandse erfgoedinstelling een deel van zijn fotocollectie wereldwijd beschik baar gemaakt via Flickr The Commons. Hiermee deelt het Nationaal Archief zijn historische fotocollecties met een breed publiek met als doel deze collecties te laten verrijken door het publiek. In het kader van de nieuwe samenwerking tussen het Nationaal Archief en Spaarnestad Photo zijn ook foto's uit dit archief toegevoegd. Bezoekers kunnen informatie toevoegen aan foto's van de Arbeidsinspectie uit de eerste helft van de vorige eeuw, aan foto's over de Eerste en Tweede Wereldoorlog, emigranten, het KNIL en de Olympische Spelen van 1928. De foto's zijn te zien op: www.flickr.com/photos/nationaalarchief. Flickr is een wereldwijde verzamelsite voor foto's en filmpjes waarbij mensen eikaars foto's van trefwoorden (tags) en commen taren voorzien. Het Nationaal Archief doet mee aan Flickr The Commons, een samenwerkingsverband tussen fotoar chieven uit de hele wereld en de fotoweb site Flickr. Dit initiatief is opgericht om publieke instituten een gezamenlijk plat form te bieden waarop zij hun fotocollec ties kunnen delen met een groot publiek om vervolgens met informatie van bezoe kers de kennis van de fotocollecties uit te breiden. Op dit moment kan de fotolief hebber grasduinen door een selectie van de fotocollecties van het Nationaal Archief en zijn partner Spaarnestad Photo. Het Nationaal Archief is op zoek naar verhalen achter deze foto's en roept bezoekers van de website op om commentaren toe te voegen. Herkent iemand op een foto zijn ouders of grootouders? Kan iemand meer vertellen over de werkzaamheden die op foto's worden verricht? Herkent iemand zijn eigen straat of dorp? Het Nationaal Archief vraagt op deze manier bezoekers om te helpen het nationale geheugen van Nederland te bewaren. De foto's op Flickr zijn door het Nationaal Archief op hoge resolutie gedigitaliseerd binnen het grootschalige digitalise- rings- en conserveringsproject Beelden voor de Toekomst. Hierin werken het Nationaal Archief, het Filmmuseum, het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid, Kennisland, de Centrale Discotheek Rotterdam en de Vereniging van Openbare Bibliotheken samen aan het redden en ontsluiten van de kern collectie van het Nederlands audiovisu eel erfgoed. Het Nationaal Archief maakt in het kader van dit project 1,2 miljoen foto's toegankelijk voor het publiek. Ruim 6000 historische foto's van de Staatsmijnen zijn sinds kort voor ieder een toegankelijk via de website www. DeMijnen.nl. De fotocollectie beslaat de periode 1900 tot 1975 en gaat in op alle aspecten van het mijnbe drijf en het culturele en sociale leven eromheen. Met de opening van dit rijke internetarchief draagt DeMijnen.nl bij aan de groeiende behoefte bij oud-mijnwerkers en hun nazaten om de herinnering aan het mijnverleden levend te houden. De online fotocollectie is een initiatief van Stichting DeMijnen.nl en DSM. Beide organisaties hebben de handen ineen geslagen om een belangrijk deel van het historisch archief van De Staatsmijnen toegankelijk te maken voor het grote publiek. Met de publicatie van de 6000 foto's is de eerste fase voltooid. Zodra de benodigde fondsen gevonden zijn, wor den ook de volledige jaargangen van de beide bladen Steenkool (1946 tot 1955) en Nieuws van de Staatsmijnen (1952 tot 1975) aan het archief toegevoegd. Eerder waren bijzondere uitgaven, zoals de driedelige DVD-reeks 'Mijn Verleden', een eerste aanzet om het oude bedrijfsfilmar chief van De Staatsmijnen digitaal te ont sluiten. Het mijnverleden leeft in Limburg en de behoefte aan infor matie over dit deel van de regiona le geschiedenis is nog steeds groot. De volledige fotocollectie is vrij toegankelijk op www.DeMijnen. nl. De website biedt tevens plaats aan informatie en artikelen over de Limburgse mijnen en aan het Digitale MijnMonument. Met behulp van moder ne media wordt met dit webplein de nu nog levende herinnering aan dit verleden vastgelegd voor komende generaties. NIEUWS De prijswinnaars van de Computable Award. Linksachter deAmsterdamse burgemeester Job Cohen, rechts Stadsarchief-directeur Jan Boomgaard. archievenblad november 2008 et veld Tweede Wereldoorlog. Duitse soldaat in tank-koepel. De Franse boeren die erachter lopen, krijgen hulp van Duitse militairen met het ploegen van het land. Frankrijk, 1941 (Mogelijk een Renault UE van Franse makelij: een gepantserde tractor, aangepast en gebruikt door de Duitsers). (collectie Spaarnestad Photo) november 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 3