Het Archievenbla an charter tot chip 30 Li silëgs colofon L18 GIS en duurzaamheid. \26 Geven en nemen. [30 Operatie Sigismund: het eerste schooljaar van een educatief programma 134 Sturing in samenspraak. 136 E-depot Rotterdam 7: geen weg terug! Vaste rubrieken L3_ 133 140 L42 144 Citaat van de maand noot van de redactie Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende (hoofdredac- teur),Jac. Biemans, Patricia Böschen, Dick Deuzeman, May Scheepers, René Spork, Tamara Tesselaar-Groot, PatrickTimmermans/VerledenTijd (eindredactie), ErnestVerhees, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Dick Bunskoeke, Sophie Devolder, René van Dijk, Adelheid Feryn, Harry Hendriks, Charles Jeurgens, Eric Ketelaar, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail (aanleveren van persberichten): nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement: Nederland buitenland (binnen Europa) buitenland (buiten Europa) losse nummers 74,00 86,00 103,00 7,50 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 23 17, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV.Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV.Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halven- wege december 2008. N H 0 U D S |12 Landelijke Archievendag 2008 Educatie en communicatie De toegankelijkheid van digitale geografische informatie door de tijd Digitalisering en informatisering: Daniël Obbink 120 De grafelijke familie Van Hoensbroek. Eerste complete adelsarchief op internet beschikbaar Archieven en collecties: Roelof Braad Met het archief verbonden Digitalisering en informatisering: Eric Ketelaar Archiefinstellingen en het sociale web Digitalisering en informatisering:Jules Lauwerier en Yola de Lusenet Educatie en communicatie: Saskia Poelman Propaganda in praatjespamfletten (1600-1750) Archieven en collecties: Clazina Dingemanse Digitalisering en informatisering: Peter Horsman en René Spork 138 Scripties ArchivistiekB in 2007. Bachelor Media, Informatie en Communicatie (deel 2) Onderwijs en onderzoek: Marieke de Haan I46 Aart van der Kooij, directeur van PWAA: "Goed is goed genoeg" Burgerlijke Stand: Hans Berende De archiefervaring Nieuws uit het veld Column KVAN nieuws Literatuur Agenda "These pages are for you to contribute your know ledge of archival sources held by The National Archives and by other archives throughout the UK.' (http://yourarchives.nationalarchives.gov.uk/index. php?title=Home_page, betaversie 'Your Archives') Foto's voorzijde: 2008:Jaar van het Religieus Erfgoed. Het Archievenblad besteedt in het themanummer van september aandacht aan de relatie tussen archieven en religieus erfgoed. De illustraties op het omslag staan in dit licht. Boven: opening van de synagoge in Breda in 1971 in aanwezigheid van de Bredase bisschop Ernst (Stadsarchief Breda/foto H. Chabot); daaronder: de neogotische Jozefkerk in Tilburg, architect Henri van Tulder (foto Theo Cuijpers); midden: herdenkingsprentje van Adrian us VI, de enige Nederlandse paus, circa 1914 (Katholiek Documentatie Centrum, Nijmegen); rondje: reliekenlijst van de Sint-Remigiusparochie in Klimmen, 1441 (Rijckheyt, Heerlen); linksonder: Gereformeerde kerk aan de Meesterstraat te Doetinchem, ca. 1965 (Streekarchivariaat Regio Achterhoek); achtergrond: detail buitenzijde zuidertransept Sint-Janskathedraal te 's-Hertogenbosch (foto Patrick Timmermans). P G A V E Landelijke Achievendag 2008 Een verslag in woord en vooral beeld van de Landelijke Archievendag 2008 op zaterdag I I okto ber, die tevens de start was van de Week van de Geschiedenis. Operatie Sigismund: het eerste schooljaar van een educatief programma Door Saskia Poelman Een terugblik op ruim twee jaar werken met Operatie Sigismund, het nieuwe educatieve pro grammavan het Drents Archief. De grafelijke familie Van Hoensbroek. Eerste complete adelsarchief op internet beschikbaar Door Roelof Braad Rijckheyt in Heerlen digitaliseerde in samenwerking met anderen het archief van de grafelijke familie Van Hoensbroek. Verslag van een uniek project. Aart van der Kooij, directeur van PWAA: "Goed is goed genoeg" Door Hans Berende In onze interviewrubriek Burgerlijke Stand dit keer een gesprek met Aart van der Kooij, directeur van het Project Wegwerken Archiefachterstanden vóór 1976 dat eind 2008 stopt. Gemeenschap Gemeenschap, delen, verbonden heid, social navigation. Niet het eerste waar ik aan denk bij onze archiefwereld. Wie dit nummer leest, zal wel die verbinding maken. Eind november haalde het Nationaal Archief het NOS- journaal door bekend te maken een deel van zijn fotocollectie wereldwijd beschikbaar te stellen via Ftickr The Commons. Dat houdt niet alleen in dat het NA zijn fotocollectie deelt met een breed publiek. Het is de bedoeling de collectie te laten verrijken door het publiek. Publiek en archief delen in de collectie. Samen zorgen voor een goede inhoudelijke ontsluiting. In dit nummer schrijven Eric Ketelaar en Jules Lauwerier Yola de Lusenet over de gemeenschap via of van internet, met Web 2.0 als bekendste voor beeld. Het gaat niet alleen om hoe archiefdiensten hun collectie aanbieden, maar ook hoe die ontsloten wordt. Ook buiten het web wordt gedeeld. In Drenthe beleven leerlingen uit groep 8 het erfgoed: samen spelen, samen leren, samen delen. Aart van der Kooij vertelt over de samenwerking tussen Nationaal Archief en de ministeries. Dingemanse beschrijft hoe tus sen 1600 en 1750 standpunten en argumenten werden verwoord en gedeeld middels praatjespam fletten. En er is een verslag van de Landelijke Archievendag. Op 11 oktober stonden de deuren van de archieven wijd open en werden er veel verhalen uitgewisseld. Maar we moeten wel wakker blijven en niet naar een gezapig samenzijn afglijden. Een gemeenschap is pas een gemeenschap als die zich ook ergens tegen kan afzetten. Horzel Sophie Devolder zet in haar laatste column vraagtekens bij Erfgoed Nederland, de koepel van erfgoedsectoren. Vrij vertaald: de archiefgemeen schap als geheel, onderscheiden van andere erfgoedcommunities. Hans Berende, hoofdredacteur archievenblad november 2008 november 2008 archievenblad j" .1,1.1 .LUI

Archievenblad | 2008 | | pagina 2