Buro Voorzee bestaat bijna 20 jaar! Laat maar schuiven burgerlijke stand 49 Heeft u ook moeite met het vinden van het juiste dossier in uw archief? Overzicht en eenvoud zijn hierbij kernwoorden en komen tot uiting in het verrijdbare BlOOO-systeem. Grote laden, uitte voeren in verschillende hoogte- en breedtematen zijn ideaal om structuur in uw archief aan te brengen. Het multifunctionele verrijdbare archiefrek van Bomefa maakt van uw archief een plek om gezien te worden. www.bomefa.nl 038 337 04 44 Dat weten we allemaal. Naast het e-mall verkeer als communica tiemiddel is digitale opslag van documen ten steeds belangrijker en omvangrijker geworden. Daarom zijn we ook trots op het aantrek ken van onze nieuwe directeur. Hierdoor hebben we nog meer kennis in huis op het gebied van de (her)inrichting en beschrijving van (werk)processen en Bureau voor proces- en documentmanagement, consultancy, detachering en archiefbewerking Burgemeester Verwielstraat 44a 5062 GD Oisterwijk, 013 - 52112 90 info@voorzee.nl www.voorzee.nl het onderzoek naar en implementatie van software applicaties (o.a. documentmana gementsystemen en workflowmanage- mentsystemen). Hierbij houden wij in belangrijke mate re kening met uw organisatieverandering en wat dat betekent voor uw personeel Daarnaast houden wij al in een vroeg sta dium rekening met het complete beheer van uw digitaal archief. Onze adviseurs willen u graag begeleiden in deze ontwikkelingen, waardoor u een beheersbare en efficiënte organisatie blijft houden. Altijd op een professionele wijze, zoals u van ons gewend bent! Aarzel daar om niet om hierover met ons van gedach ten te wisselen. Bomefa kent u waarschijnlijk al als leverander van (archief) kasten. De flexibiliteit van ons archiefsysteem is echter ook uitermate geschikt voor het invullen van totaalconcepten op het gebied van archiefinrichting. We zoeken, passen en meten net zo lang tot de puzzel compleet is, want Bomefa heeft professionele antwoorden op vragen waar u niet omheen kunt. De wijze van communiceren en het vast leggen van informatie is de laatste jaren erg veranderd. Als specialist in documentenbeheer mag u van ons verwachten dat wij in deze ver anderingen zijn meegaan. En dat is ook zo! Uiteraard blijven we ook op het gebied van papieren archiefbewerking uw vertrouwd adres. In al die jaren hebben wij ons ontwikkeld tot dé specialist op bet gebied van papieren archiefbewerkingen. Van eenvoudig tot zeer complex. Maar de tijd staat niet stil... Vervolg van pagina 47 neerslag van het overheidshandelen is cul tureel erfgoed. Dat moet je goed beheren en beheersen. Je kunt afspraken maken of je daar twintig jaar op moet wachten. Waarom draag je beleidsarchief niet over na vijf jaar nadat het afgehandeld is? We willen een transparante overheid maken. We willen de bewijs- en recht zoekende burger zo goed mogelijk dienst verlenen. Als je ziet hoe we onze docu menten beschikbaar stellen, en als je weet dat DIV over het algemeen aan de ach terkant van het hele proces zit, dan moet er nog veel veranderen op dat gebied. Je kunt je ook afvragen of je de documen ten wel daadwerkelijk moet overdragen. Misschien moet het NA gaan organiseren dat departementen het zelf veiligstellen. De fysieke bewaarplaats is een detail. Het moet beheerd en bewaard worden en waar dat gebeurt, zal me een zorg zijn." Aart van der Kooij, in zijn vrije tijd actief als toerfietser (foto part. coll.). Hoe kijk je als bibliothecaris naar het archief veld? "Ik heb lang bij het ministerie van VROM gewerkt. Daar werden, bij het betrekken van het huidige kantoorge bouw, in 1992 de bibliotheek en het semi- statisch archief samengevoegd en dat was mijn eerste aanraking met archieven. De pSG van toen zei al: 'Ik wil alle rele vante informatie bij elkaar en het maakt me niet uit of die informatie uit het archief of bibliotheek komt.' Het semi-sta- tisch archief van de departementen moest de informatie toegankelijk maken, zoals Amethist uit de collectie van Aart van der Kooij (foto part. coll.). Dan ga je je wat verdiepen en begin je een verzameling. Ik ga af en toe naar beur zen, ik kijk op vakantie goed om me heen of ik krijg stenen cadeau. Ik kreeg eens een stuk, daar was op zich geen bal aan. De gever zei: 'Plaats het eens onder black light.1 En inderdaad, het fluoriseerde. Ik ga niet actief op zoek. Als ik toevallig ergens ben en ik weet dat er een vindplaats in de buurt is, ga ik er wel eens heen en sla met een hamer stenen kapot om te zien of er iets moois inzit, maar daar blijft het bij. Overigens wil ik duidelijk stellen dat ik niets heb met de geneeskrachtige wer king ervan. Er zijn mensen die vinden dat zulke stenen bepaalde signalen uitstralen die je meer in balans brengen of je zelfs genezen van kwalen. Daar geloof ik niet in; ik vind ze gewoon mooi." Hans Berende is als adviseur verbonden aan Digital display en is hoofdredacteur van het Archievenblad. de bibliotheek dat ook doet. Als er een stuk in een dossier is dat verschrikkelijk belang rijk is voor beleid, maak het maar toegankelijk als ware het een bibliotheekstuk. Deze zienswijze leverde in eerste instantie protesten op bij de archiefmensen: een dossier kun je niet uit elkaar halen, de context gaat verlo ren. We hebben er toen een project archiefdocumen- tatie van gemaakt. Daarin zaten twee mensen van de bibliotheek en twee van het semi-statisch archief. Het eerste wat ik heb gedaan, is de mensen eikaars oplei ding laten volgen. Dat was al een openbaring. Ze kwa men terug met het verhaal: 'Zij doen in grote lijnen het zelfde, alleen noemen ze het anders.' Op de een of andere manier waren bibliotheek en (semi-statisch) archief erin geslaagd een enorme muur op te trekken tussen eikaars werelden. Maar ze doen hetzelfde, alleen verschillen de beheersregimes en bestaat er wel een Archiefwet en geen informa- tiewet. Overigens heb ik eens de indruk dat binnen de archiefwereld te veel wordt 'geleund' op de Archiefwet." Wat doe je in je vrije tijd? "Ik ben een enthousiast (toer)fietser, die het fietsen onder meer gebruikt om het hoofd na een intensieve werkdag lek ker leeg te maken. Verder lees ik graag, vooral Scandinavische literaire thrillers en de boeken van John Irving en Charles Dickens. Ook los ik graag cryptogrammen op en luister ik veel naar diverse soorten muziek. Verder ben ik een passieve lapi- darist, een verzamelaar van mineralen en gesteenten. Ik ben geboeid door de kleur en de vorm. Dat zoiets moois kan groeien onder de grond. Ik snap er helemaal niets van. De eerste keer dat ik zo'n mineraal zag, was ik verkocht. Het zal in een mine- ralenwinkel geweest zijn. Het was een amethist geode, een versteende gasbol. Je ziet ze wel staan als boekenstandaards. Ze zijn dan doorgesneden en je ziet er mooie paarse kristallen van binnen. november 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 24