Aart van der Kooij, directeur van PWAA: "Goed is goed genoeg" burgerlijke stand Ben je vanaf het begin bij PWAA betrokken? "Ik kwam in juli 2006, toen al een deel van de procesinnovaties van PWAA tot stand was gebracht. Mede aanlei ding voor de oprichting van PWAA was het rapport van de Erfgoedinspectie, De dementerende overheid. Het rapport heeft niet alleen de gevaren van digitale archivering aangestipt, maar ook achter standen in bewerking. Naar aanleiding van het rapport is in 2005 een kwartier maker gevraagd om een projectorgani satie op te zetten. Deze moest eerst een inventarisatie maken van de achterstan den. Er bleek circa 74 kilometer achter stand in archiefbewerking van archieven vóór 1976 en een forse achterstand in selectielijsten. Daar moest wat aan gebeu ren. De CAS en de departementen had- den niet voldoende capaciteit. Zodoende zag PWAA het leven." En toen kwam de vaart erin? "De kwartiermaker had de opdracht om een bedrijfsmatig proces op te zet ten en procesversnellingen te initiëren. Met gezond verstand heeft hij toen naar de processen in het archiefproces geke ken. Het bleek dat alle ketenpartners voorzichtig met elkaar omgingen, er weinig concrete afspraken werden gemaakt en er nauwelijks werd gestuurd op doorloop tijden. Departementen en het Nationaal Archief hadden wei nig oog voor eikaars (archief)belangen. Met de toenmalige werkwijze zou het negen jaar duren om de archiefachterstand weg te werken. Zo was er een achterstand in het vaststellen van zeventig basisselec- tiedocumenten (BSD's). De gemiddelde vaststellingsprocedure voor één BSD was anderhalf jaar. PWAA heeft het proces heringericht en de vaststellingstijd terug gebracht naar een half jaar. Daarnaast is er een kwaliteitsdiscussie gevoerd over de overdracht van archief. De departementen moesten voldoen aan de kwaliteitseisen van het Nationaal Archief, maar die waren eigenlijk nooit opgeschreven. Er was een praktijk ontstaan dat we (departementen) aan de bovenkant van de crite ria zaten. PWAA heeft toen samen met het Nationaal Archief kwa liteitseisen opgesteld, waaraan over te dragen archief moet voldoen, onder het motto 'goed is goed genoeg1." Gold dat ook voor selec tie? Voor de selectie gold de vraag: hoe kun nen we op een goede manier selecteren, maar wel met behoud van de snelheid? De bewerkingscapaciteit van PWAA werd berekend op het ver werken van één meter archief in negen uur. Dat was revolutionair. De toenma lige snelheid was 12 a 15 uur per meter. Belangrijk om die negen uur per meter te halen is het generiek toepassen van BSD's. Wanneer je een handeling gevonden hebt die de lading dekt, moet je niet verder zoeken om een iets betere handeling te vinden. We overtreden nergens de regels, we gaan nergens tegen de Archiefwet in. 1 We rekken op waar het kan en we overleg gen daarover met het Nationaal Archief. Het NA is onze ultieme toetser. Als die instelling het niet goed vindt, krijg je het er echt niet door." Hoe zit het met de samenwerking met het Nationaal Archief en met andere partijen? "Ik kom bij een departement vandaan. Er was altijd een veronderstelde belan gentegenstelling tussen departementen en het Nationaal Archief. Departementen hebben vooral oog voor het bedrijfs- voeringbelang en het informatiebelang. Wanneer het ging om het belang van het nationaal erfgoed, zeiden ze: dat is zaak voor het NA. Er waren twee werelden ont staan. Daarnaast was er weinig samenwer king tussen de departementen. Er werd wel gepraat, maar er was geen samen werking. Ook was er een sterk verschil in professionaliteit en ieder deed het anders. De regie ontbrak. Groot winstpunt van PWAA is het gezamenlijk samenwerken in de keten. De keten bestaat uit de depar tementen, de CAS, het Nationaal Archief en PWAA. We spelen elk een rol daarin. Wanneer je dat ziet en je rol kunt uitleg gen, dan zie je dat er geen belangentegen stelling is maar dat je allemaal hetzelfde belang hebt: het belang van een goede en transparante informatievoorziening. Dit besef heeft geleid tot een bijzonder constructieve samenwerking tussen alle ketenpartners." Wat gebeurt er met PWAA vanaf2009? "PWAA houdt einde van het jaar op te bestaan. In het kader van kabinetsvisie 46 burgerlijke stand Informatie op orde moesten de departemen ten begin dit jaar een plan van aanpak voor de bewerking van hun werkvoorra- den van na 1976 maken. Ze hebben ervoor gekozen dat gezamenlijk te doen, wat leid de tot het initiatief SPAR: Samenwerkings Projecten Archieforganisaties Rijksdienst. De departementen hebben aangegeven de verworvenheden van PWAA te willen borgen. Die verworvenheden zijn onder meer procesmanagement, slim toepas- sen van het instrumentarium onder de noemer 'goed is goed genoeg', mandate ring bij de vaststelling van selectielijsten, duidelijke afspraken maken over door looptijden en daarop ook sturen, in een vroegtijdig stadium overleggen met het Nationaal Archief over bewerking van te bewaren archiefmateriaal, rapporteren over de voortgang en het scherp houden van alle ketenpartners. Het is in eerste instantie de bedoeling van het beraad van plaatsver vangend Secretarissen- Generaal (pSG-beraad) de semi-statische archie ven van de departemen ten op te laten gaan in één nieuwe organisa tie, samen met de CAS. In het pSG-beraad van juli 2008 is hierover een principebesluit geno men, maar men wil nog wat meer weten over de kosten, opbrengs ten, aansturing, etcetera. Ik ben gevraagd als projectleider de definitieve besluit vorming over deze nieuwe organisatie voor te bereiden. Eind 2008/begin 2009 moet ik aan het pSG-beraad rapporteren. Dan is het de bedoeling dat een kwar tiermaker wordt aangezocht om de fusie tussen de semi-statische archieven van de departementen en de CAS vorm te geven en te kijken wat er nog meer te doen is aan samenwerking. Ook wordt bijvoorbeeld gedacht aan het cen traliseren van de DIV- functie (Documentaire Informatievoorziening) binnen die nieuwe archieforga nisatie Overigens denk ik zelf dat er straks geen DIV'ers meer zijn. Uiteindelijk wordt elke beleidsamb tenaar archivaris, gehol pen door slimme syste men die veel procesin formatie en metadata 'automatisch' vastlegt. Er ontstaat daardoor een nieuw vakgebied voor mensen die applicaties inrichten en afstemmen op de wensen van de eindge bruikers, gericht op goed beheer van digi tale informatie. Daar zitten veel aspecten aan: ICT, DIV, content management, pro cesaspecten, etcetera." Hoe zit dat dan met het erfgoed? "Als systemen goed worden inge richt en we slagen erin het erfgoed goed te benoemen, kun je dat volgens mij ook door het systeem laten doen. We moeten af van het idee dat bij alle documenten individueel bekeken moet worden of je ze moet bewaren of vernietigen. Aan pro cessen kun je bewaarcriteria hangen: een B'tje of V'tje, 'te bewaren' respectievelijk 'te vernietigen'. Op het moment dat een ambtenaar zijn stuk gaat maken en er pro- ceskenmerken aan toekent, is één van de metadata of het om te bewaren of te ver nietigen is. Dan weet het systeem dat." En door 'te bewaren' te selecteren komt de neerslag van een proces uiteindelijk onder het regime van de archiefinstelling? "Jazeker. Tussen 3 en 5 procent van de Lees verder op pagina 49 47 Door Hans Berende Aart van der Kooij is directeur van PWAA, het Project Wegwerken Archiefachterstanden vóór 1976. Het project stopt eind van dit jaar, omdat de achterstanden zijn weggewerkt. Maar Aart blijft zich inzetten voor interdepar tementale samenwerking en een bedrijfsma tige aanpak in (semi-statisch) archievenland. Aart van der Kooij, directeur van het Project Wegwerken Archiefachterstanden (foto PWAA). Medewerkers van het PWAA aan de slag: één meter archief in negen uur (foto Arenda Oomen). archievenblad november 2008 De keuze voor 'te bewaren' of 'te vernietigen' wordt straks een simpele druk op de knop (foto PWAA). Het PWAA houdt eind 2008 op te bestaan (foto Arenda Oomen). Burgerlijke Stand Naam: Aart van der Kooij Geboren: 1 september 1955 in Berkhout, Noord-Holland Burgerlijke staat: getrouwd, twee dochters Opleidingen: Atheneum Bibliotheek- en documentatieacade- mie Literatuuronderzoek (GO-C) Post-doctoraie opleiding Integraal Documentmanagement Diverse managementopleidingen Werkervaring: 1978-1981 documentalist parlemen taire stukken, ministerie van Verkeer en Waterstaat 1981-1984 hoofddocumentalist verkeer en vervoer, ministerie van Verkeer en Waterstaat 1984-1989 plaatsvervangend hoofd afdeling Documentatie en Bibliotheek, ministerie van Verkeer en Waterstaat 1989-1992 hoofd afdeling Bibliotheek en Documentatie, ministerie VROM 1992-2004 directeur Dienst Documentaire Informatie (Bibliotheek en documentatie, semi-statisch archief), ministerie VROM 2004-2007 hoofd afdeling Documentaire Informatie (dynamische en semi-statische archieven minis terie VROM 2006-heden directeur Project Wegwerken Archiefachterstanden vóór 1976 Ji.- november 2008 !Mii-W.M!! J'ii'iV...g? archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 23