BINNEN V ITENLANDSE EVENEMENTEN agenda (nrsassen Bijeenkomsten 44 agenda kum assö 45 OGENDA Cursusaanbod Archiefschool De laatste kans om een cursus bij de Archiefschool in Amsterdam te volgen, want met ingang van 1 januari 2009 wordt de school opgeheven. Het cursus programma zal worden voortgezet door de Hogeschool van Amsterdam. 24 en 25 november Cursus Archiefrecht Info: www.archiefschool.nl/cursussen/ archiefrecht.htm 25 en 26 november, 16 december Cursus Basiskennis ICT voor archivarissen Erfgoed Nederland biedt de cur sus 'Basiskennis ICT voor archivarissen' aan. Deze driedaagse cursus wordt gege ven door GO opleidingen. Na afloop van de cursus bent u een gedegen ICT- gesprekspartner voor de eigen organisatie en voor leveranciers van ICT-diensten. Het scannen van documenten voor de digitalisering. Overigens is het ook mogelijk om deze cur sus zelf in huis te organiseren, al dan niet in samenwerking met collega-instellingen. Locatie: Den Haag, GO opleidingen Info: www.erfgoednederland.nl 20 november E-depot in perspectief Hoewel het begrip 'E-depot' bij veel DIV-ers, archivarissen en informatiebe heerders min of meer lijkt te zijn inge burgerd, blijkt toch dat ieder voor zich een verschillend beeld heeft van wat hieronder precies moet worden verstaan. Aan welke eisen moet een E-depot vol doen en welke normen kunnen hierbij worden gehanteerd? Op welke wijze kan het beste een E-depot worden gereali seerd en zijn hiervoor best practices aan te wijzen? Deze en andere vragen vormen het thema van de najaarbijeenkomst van de SOD (regio Zuid), waarbij het begrip 'E-depot' vanuit verschillende invalshoe ken zal worden belicht. Het volledige pro gramma en informatie over aanmelden is beschikbaar via de website van de SOD. U mag het aanmeldingsformulier even eens digitaal invullen en sturen naar: ton- delooijer@gmail.com. Locatie: Maastricht, Crown Plaza Info: www.sod-opleidingen.nl I 20 november Gewaardeerd verleden. Concurrentie of samen werking? Een bijeenkomst van het Platform Particuliere Archieven (PPA) en Erfgoed Nederland. Het rapport Gewaardeerd ver leden van een commissie onder leiding van prof. dr. Charles Jeurgens schetst een nieuwe visie op de waardering en selec tie van archieven. Er zou niet uitgegaan moeten worden van 'bewaren' en/of 'ver nietigen', veeleer zou 'verwerving' het uit gangspunt moeten vormen. Dat brengt de vraag dichterbij welke archieven en collecties een archiefbeherende instel ling nu eigenlijk zou willen 'bezitten', met daar onmiddellijk de vraag achteraan: wat wil zo'n instelling aan het publiek ter beschikking stellen? Ten aanzien van par ticuliere archieven kan dit uitgangspunt archiefbeherende instellingen in een onderlinge concurrentiepositie brengen. Of is de toegenomen aandacht voor parti culiere archieven een uitgelezen kans om de samenwerking te vergroten? Programma: 13.30-13.45 Welkom door Bert Lever (PPA) 13.45-14.05 Waardering en selectie: de zin en onzin van het onderscheid tussen archie ven van overheid en parti culieren (Charles Jeurgens) 14.05-14.25 Het Nationaal Archief en de bescherming van parti culiere archieven (Robbert Jan Hageman, Nationaal Archief) 15.00-15.20 Leidt emancipatie tot ont zuiling? (Lodewijk Winkeler, Katholiek Documentatie Centrum) 15.20-15.40 Zorgen voor vormgevings- archieven; problematiek bij het onderbrengen van belangrijke en bedreigde vormgevingsarchieven (AnjaTollenaar, Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie) 15.40-16.15 Discussie Locatie: Den Haag, Nationaal Archief Info: www.nationaalarchief.nl I 26 november Studiemiddag Zuid-Holiandse Collecties Digitaal: EAD ontsloten Het EAD-project Zuid-Hollandse Collecties Digitaal, dat nu bijna twee jaar loopt, wordt afgerond met een stu diemiddag voor alle archiefcollega's in het land die EAD (willen gaan) gebrui ken voor het maken en publiceren van hun inventarissen. Tijdens de middag worden de ervaringen uitgewisseld over werken met EAD/XML, het gebruik van de editor ProMEAD (ontwikkeld door het Nationaal Archief en Pictura) getoond en de geleerde lessen uit het project bespro ken. Ook is er aandacht voor ICA-AtoM. Dit is evenals ProMEAD open source soft ware, waarmee archivistische beschrij vingen kunnen worden gemaakt. Iedere deelnemer krijgt een handreiking mee om te kunnen starten met EAD. archievenblad november 2008 Locatie: Raadszaal, Stadserf 1, Schiedam Info: Erik Visscher, Gemeentearchief Schiedam (010-219 19 19) of Tamara van Zwol, Provinciaal Historisch Centrum van het Erfgoedhuis Zuid- Holland (015-215 43 96) I 27 november Information Retrieval Day 2008 VHIC organiseert in de Universiteit Utrecht het congres 'Van Code tot Community', dat in het teken staat van revoluties in informatiemanagement. Het optreden van de Zaandamse gemeente secretaris J.A. Zaalberg vormt de inspiratie voor het congres. Om met succes nieuwe inzichten door te voeren in organisaties is het onontbeerlijk een visie te ontwik kelen op de informatiehuishouding in de breedste zin van het woord. Minstens even belangrijk is het verkrijgen van draagvlak in de organisatie. De visie van Zaalberg, die precies honderd jaar gele den de zaaksgewijze ordening introdu ceerde en daarbij veel steun kreeg van het toenmalige gemeentebestuur, is daar een sprekend voorbeeld van. Op het congres zoeken wij naar de Zaalberg-oplossingen van deze tijd. Ook tegenwoordig zijn er revoluties gaande in de wereld van de informatievoorziening: informatie wordt in communities gedeeld, becommentari eerd en beoordeeld; samen wordt gewerkt aan nieuwe concepten, uitwerking van gedachten en producten. De Open Source- beweging is hiervan een goed voorbeeld, maar ook sites als TheLibraryThing, Last.fm, Flickr, YouTube en vele ande re zijn ingericht op het structureren en delen van informatie. Locatie: Utrecht, Universiteit Utrecht Info: www.vhic.nl I 27-28 november Cultureel erfgoed. De taak van archieven 15de Duits-Nederlands Archiefsym posium, Bochum, Duitsland. Thema: Behoud van erfgoed als opdracht voor archieven. Organisatie: Gelders Archief, Westfalisches Archivamt en Stadtarchiv Bocholt. Locatie: Bochum Info: www.geldersarchief.nl of www.lwl.org/ LWL/Kultur/Archivamt I 2 december Seminar: Bewaren en Vernietigen Tien jaar na het verschijnen van de derde druk van de uitgave over bewaar termijnen brengt het Netwerk Voor Bedrijfsmatig Archiveren (NVBA) onder de naam Selectiecriteria voor bewaartermij nen een volledig herziene versie van dit Bewaren of vernietigen? standaardwerk uit. De opkomst van het digitaal archiveren, andere technologi sche ontwikkelingen en de vele veran deringen in wet- en regelgeving hebben gezorgd voor belangrijke aanpassingen op het gebied van bewaartermijnen. Een groep vakdeskundigen, bestaande uit Wil Beckers, Nico Dahler en Dominique Hermans, heeft de vele wijzigingen, aan vullingen en herzieningen onder leiding van Wim Lammerts in enkele maanden geredigeerd. De uitgave is opgebouwd rond de hoofdstukken: Basisrichtlijnen; Wetgeving, normen en standaarden; Specifieke documentgroepen; en Praktijkcases. Ter gelegenheid van het verschijnen van de uitgave organiseert de NVBA samen met GO opleidingen een middagseminar, volledig gewijd aan de actuele stand van zaken rond bewaren en vernietigen. Tijdens dit seminar belichten Ronald Kerpershoek (Sabic Europe), Wil Beckers (DSM) en Geert-Jan van Bussel (Van Bussel Document Services) elk van uit hun eigen invalshoek verschillende facetten van selectie en vernietiging. Locatie: Utrecht, Polman's huis Info: www.nvba-info.nl I 9-10 december Digitaal Erfgoedconferentie 2008 Digitaal Erfgoed Nederland (DEN) organiseert in samenwerking met Erfgoed Nederland de lustrumeditie van de Digitaal Erfgoedconferentie. DE confe rentie 2008 vindt ook dit jaar plaats in de Doelen in Rotterdam. Centraal thema 2008: 'Naar buiten!' Hoe kun je herge bruik van je collecties en van je kennis via het web bevorderen? Hoe vind je het publiek dat jou nog niet gevonden heeft? Archieven en musea plaatsen steeds meer erfgoed op hun website. Erfgoedportals bevatten inmiddels honderdduizen den gedigitaliseerde objecten. Maar het beschikbaar stellen van digitaal erfgoed is nog geen garantie voor het gebruik ervan. De Digitaal Erfgoedconferentie 2008 staat in het teken van de mogelijkheden om digitaal erfgoed optimaal vindbaar en bruikbaar te maken. Niet alleen de grote zoekmachines maar ook community web sites, open geografische systemen en mash up websites bieden mogelijkheden om het beschikbare digitale erfgoed bij het publiek te brengen. Hier is wel actief beleid voor open uitwisseling van infor matie nodig. Wacht niet tot belangstel lenden langskomen op je website, maar zoek je doelgroepen op. Zorg dat je op de plaatsen bent waar het publiek ook is. Maak je database onderdeel van de wereldwijde dataspace. Kom daarom dus naar deze conferentie! Locatie: Rotterdam, De Doelen Info: www.den.nl november 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 22