ignalementen passanten Barends en Adriaan Elligens (samenstelling), Wim van der Linden, fotograaf; met een inleiding door Guus Luijters en een nawoord van Adriaan Elligens Yvette Kopijn en Harriëtte Mingoen, met een voorwoord van Johan Ferrier, Stille passanten. Levensverhalen van Javaans-Surinaamse ouderen in Nederland literatuur Van 23 mei tot en met 31 augus tus van dit jaar was in het Stadsarchief Amsterdam de tentoonstelling Wim van der Linden, fotograaf van Amsterdam in de jaren zestig te zien. Wim van der Linden (1941-2001) werd vooral bekend als cineast. Zo werkte hij samen met Wim T. Schippers aan conceptuele korte films als Tulips en Rape (1966). In 1967 maak te hij met Schippers en Hans Verhagen de roemruchte televisieserie Hoepla, die veel commotie in den lande teweeg bracht (vanwege een blote Phil Bloom) en al na drie afleveringen werd stopge zet door de VPRO-leiding. Later werkten Wim en Wim aan televisiereeksen als de Fred Haché Show, de Barend Servet Show en Van Oekels Discohoek. Wim van der Linden raakte echter gebrouilleerd met Wim T. Schippers, omdat hij van mening was dat deze alles naar zich toe trok, hetgeen Hans Verhagen overigens ook beweerde. Voor de WDR maakt Wim van der Linden vervolgens een reeks popdo cumentaires over Rod Stewart, Jethro Tuil en Neil Young. En aan het einde van de jaren zeventig regisseerde hij zelfs enige tijd de TROS Top 50. In 1996 vertrok Wim met zijn gezin naar de Verenigde Staten, waar hij in 2001 aan een hartstilstand overleed. Minder bekend is het fotografische werk van Wim van der Linden. Zijn archief, thans in het bezit van het Maria Austria Instituut, omvat slechts drie ordners met zo'n 5000 negatieven. Daarbij zit echter prachtig materiaal. Eén van zijn allerbe kendste foto's is wel die van een jonge, brutale Jan Cremer op een motorfiets. Deze foto sierde het omslag van het boek Ik fan Cremer (1964) en werd een icoon van de jaren zestig. Maar Wim fotografeerde ook The Beatles tijdens hun grachtentour door Amsterdam in hetzelfde jaar. Bij de tentoonstelling verscheen het zorg vuldig samengestelde boek Wim van der Linden, fotograaf. Het boek (gebonden en in oblong formaat) is voorzien van een informatieve inleiding door Guus Luijters over leven en werk van Van der Linden. Na dit essay volgen zes hoofdstukken, achtereenvolgens: Amsterdam, Cultuur, Antwerpen, Parijs, Napels en New York. Veel sfeerbeelden en straatopnamen uit met name de jaren zestig in stemmige zwart-wit foto's. Ze geven een nostalgisch tijdsbeeld: een voorbije wereld met dames in bloemetjesjurken, marktkooplieden, kermispubliek en cafés. Maar ze tonen ook armoede en ellende. In het hoofd stuk Cultuur vinden we diverse popgroe pen, zoals The Beatles, The Outsiders en Cuby and the Blizzards, maar ook fraaie foto's van onder meer Simon Vinkenoog, W.F. Hermans, Aat Veldhoen, Jan Vrijman, Joop den Uyl en de redactie van Podium. Een mooi boek. Zeeuws Archief literatuur ISBN 978-90-6832-688-8, 112 blz., 19,50 In 2000 kwamen Yvette Kopijn, onderzoeker van processen van identi teitsvorming onder Javaans-Surinaamse vrouwen, en Harriëtte Mingoen, voorzit ter van STICHJI (Stichting Herdenking Javaanse Immigratie), op het idee om in een album de verhalen van de nog in leven zijnde Javaanse migranten in woord en beeld vast te leggen. Uiteindelijk wer den in 2007 en 2008 negen interviews afgenomen. Alle geïnterviewden wonen nu in Nederland. Vijf van hen (drie vrouwen en twee mannen) zijn nog in Indonesië geboren (in de periode 1927-1936). Zij kwamen als klein of iets groter kind in 1939 naar Suriname. Vier van hen (twee vrouwen en twee mannen) zijn in de periode 1921-1944 in Suriname geboren en in 1954 naar Indonesië gegaan, maar daarna zijn ze (op één na) weer gerepatri eerd naar Suriname, vooral vanwege de politieke onrust in Indonesië. Van 1971 tot 1984 kwamen acht van de geïnter viewden naar Nederland. In 1991 kwam de laatste vanuit Jakarta. Van 1890 tot 1939 werden Javanen naar Suriname gehaald als contract-arbeiders op de plantages. Na afloop van het con tract konden ze weer terug naar Indonesië. Volgens afspraak werd de overtocht voor hen betaald, maar er was vaak geen boot beschikbaar. Ze konden ook bijtekenen of met honderd gulden als startpremie een eigen landbouwbedrijfje beginnen in spe ciaal daarvoor aangewezen nederzettin gen. Door het geïsoleerde en achtergestel de bestaan daar met vrijwel geen econo mische mogelijkheden en weinig of geen onderwijs (zeker niet voor meisjes) trok ken de Javanen massaal weg en profiteer den van de door de Tweede Wereldoorlog teweeggebrachte activiteiten (bijvoor beeld de bauxietindustrie voor de pro ductie van alumunium voor vliegtuigen). Ook gingen zo'n duizend Javaanse Surinamers in 1954 naar het onafhanke lijke Indonesië om in Tongar op Sumatra een nieuw bestaan op te bouwen. Het bestaan daar was pri mitief en hard, in het gebied brak een bur geroorlog uit en wie weg kon, ging weg; de ongeschoolde boeren en ouderen bleven achter. Vlak voor de onaf hankelijkheid van Suriname in 1975 kwam er een migratie stroom op gang van Javaanse Surinamers naar Nederland van wege de vrees voor etnische tegenstel lingen tussen Creolen en Hindoestanen. Vaak gingen 'kwartiermakers' vooruit, opgevangen door familie, vrienden en ex-dorpsgenoten; later volgde de rest van de familie. De eerste concentratie van Javaanse Surinamers was in Noord- Nederland (Leeuwarden, Groningen, Delfzijl, Hoogezand-Sappemeer), de twee de in Noord-Brabant ('s-Hertogenbosch, Sint-Michielsgestel, Tilburg) en de derde in de Randstad (Rotterdam, Den Haag, Zoetermeer, Amsterdam, Almere, Utrecht). De tweede Javaans-Surinaamse migratie stroom in 1980-1983 was het gevolg van de slechte politiek-economische situatie na de coup van Bouterse, maar die was veel beperkter. Vaak kon men alleen op grond van gezinshereniging een verblijfs- verguning krijgen en in 1980 was er ook in Nederland een economische crisis. Anno 2008 wonen hier ongeveer 32.000 Javaanse Surinamers. In het notenapparaat staan geen verwij- zingen naar archieven. Wel is een uitge breide literatuurlijst opgenomen van de secundaire bronnen waaruit is geput (en we vertrouwen erop dat de auteurs daar van de archieven als primaire bronnen geraadpleegd hebben). Wel staan er veel foto's in het boek, die blijkens het colofon afkomstig zijn uit het beeldarchief van het Tropenmuseum en uiteraard ook het per soonlijk archief van de vertellers. De foto's geven door hun zorgvuldige plaatsing een beeld bij wat op dezelfde pagina wordt verteld. Als geheel is het boek een goed voorbeeld hoe oral history en foto's een mooie en in dit geval noodzakelijke, soms ontroerende en beschamende aanvulling kunnen zijn op de 'officiële' archiefdocu menten over dit onderwerp, zoals wij die via de database van het Nationaal Archief kunnen raadplegen. 43 GUUS IUIJTERS M Voetnoot (Amsterdam, 2008) ISBN 9/8-90-78068-136, 176 blz., 150 afbeeldingen, 27,00 Peter Sijnke, archievenblad november 2008 ensverhalen van Javaans-Surinaamse ouderen in Nederland KIT Publishers (Amterdam, 2008) t vette Kopijn Hariëtre Mingoen Dick Deuzeman november 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 21