y3n r koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad SNAAI: sectie zonder toekomst? Ledenraadpleging 40 koninklijke vereniging van archivarissen in nederland Verslag van de Algemene Ledenvergadering, gehouden op 1 oktober in Den Haag 41 archivarissen Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmelding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Markt I 681 I CG Arnhem Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 1506908 De KVAN is een beroepsvereniging, die alle mensen verenigt die werk zaam zijn in het archiefveld. Het is geen vereiste dat leden het diploma archivistiek bezitten. Het archiefveld is zo divers, dat mensen met zeer ver schillende achtergrond/opleiding daar in werkzaam zijn.Allen zijn welkom als lid van de KVAN! De Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland stelt zich ten doel de belangen van het Nederlands archief wezen te behartigen en de deskundig heid van archivarissen te bevorderen. De vereniging organiseert onder meer studiedagen, internationale uitwisselingen en buitenlandse ori ëntatiereizen. Leden van de KVAN ontvangen kosteloos het Archievenblad en de Almanak van het Nederlands Archiefwezen. Student-leden en begin nende beroepsbeoefenaars kunnen tevens lid worden van de Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecialisten (SNAAI). De contributie voor het lidmaatschap van de KVAN bedraagt 64,50 per jaar (een hogere bijdrage is welkom). De contributie voor een student-lid bedraagt 19,50 per jaar. Onlangs heeft het bestuur van SNAAI voor de tweede achtereenvolgende keer een eve nement moeten afgelasten wegens te weinig aanmeldingen. Een eerdere excursie ging wel door, maar met slechts acht deelnemers. Begin dit jaar werd de jaarlijks terugkerende en over het algemeen druk bezochte scriptie middag geannuleerd, omdat zich niet meer dan elf personen hadden aangemeld. De in september afgelaste excursie naar het RHC in Eindhoven telde veertien deelnemers, maar de helft bestond uit voormalige, zittende of nieuwe bestuursleden van de sectie. Voor het SNAAI-bestuur zijn dit uiteraard teleurstellen de aantallen. Heeft SNAAI nog wel toekomst? De magere belangstelling voor de scriptiemid dag was nog enigszins te verklaren doordat SNAAI in 2007 weinig van zich heeft laten horen. Dat had te maken met het onver wacht terugtreden van drie bestuursleden en het langdurig onvervuld blijven van de vacante bestuursplaatsen. Maar in de eerste helft van 2008 werd de communicatie naar de circa zeventig leden nieuw leven ingebla zen. SNAAI heeft inmiddels een duidelijke eigen plek op het web: als onderdeel van de KVAN heeft de sectie een eigen pagina op www.kvan.nl. Daarnaast is er een e-mailadres aangemaakt (snaai@kvan.nl). Ook is er een aanmeldformulier voor nieuwe SNAAI-leden toegevoegd. De acties hadden tot doel de vindbaarheid en bereikbaarheid van SNAAI te verbeteren en haar positie als sectie van de KVAN te benadrukken. Met het verbeteren van de communicatie en het actiever bena deren van onze doelgroepen hoopten we de interesse vanuit het ledenbestand opnieuw te prikkelen, nieuwe leden aan te trekken, mensen te enthousiasmeren voor onze acti viteiten en ook bestuursleden te werven. Dat laatste bleek geen eenvoudige opgave. We vonden het vooral jammer dat we geen vertegenwoordiging vanuit het archiefonderwijs meer hadden. Alle drie de overgebleven bestuurs leden zijn inmiddels al een aantal jaren afgestu deerd. Sinds de zomer zijn er gelukkig weer con tacten gelegd waaruit eindelijk nieuwe, studeren de bestuursleden benoemd kunnen worden. Tegelijk staan we echter voor de vraag of het zin vol is om de SNAAI-machine nog langer draaien de te houden. Waarom is er maar weinig belang- SNAAI in betere tijden. stelling voor onze activiteiten? We hebben niet de indruk dat het aan de samenstelling van de programma's ligt. Over het algemeen combi neren we een bezoek aan een organisatie met interessante inhoudelijke presentaties, allemaal in een informele setting. De meeste activiteiten zijn kosteloos, om de drempel zo laag mogelijk te houden. Bovendien wordt rekening gehouden met de lesroosters van de archiefopleidingen, zodat ook studerende SNAAI'ers erbij kunnen zijn. Binnenkort verspreiden we een enquête onder onze leden. Daarmee hopen we inzicht te krijgen in de manier waarop men SNAAI ervaart. Zouden we wellicht de aandacht moeten ver schuiven naar andere zaken dan het organiseren van scriptiemiddagen en excursies? Met dit arti keltje willen we die vragen ook aan de KVAN- leden stellen. We zijn benieuwd naar de reacties. Mailen kan naar snaai@kvan.nl. Bij het Archievenblad nummer 8 is per abuis de bijlage 'Ledenraadpleging archiefbe- stel' bij de abonnees gevoegd in plaats van bij de leden van de KVAN. Deze enquête is echter alleen voor de leden bedoeld. De inlogcodes die bij de abonnees terecht zijn gekomen, zijn dan ook per direct geblokkeerd. De leden heb ben inmiddels per post een nieuwe inlogcode ontvangen. Onze excuses voor dit ongemak. We hopen dat de leden van de KVAN massaal de enquête zullen invullen. Het gaat immers over de toekomst van 'ons' archiefbestel! archievenblad november 2008 archivarissen 1. Opening De voorzitter opent de vergadering om 13.45 uur en heet de aanwezigen welkom. 2. Notulen Algemene Ledenvergadering 3 juni 2008 De notulen, gepubliceerd in het Archievenblad 112 (2008), nr. 6 (juli), worden goedgekeurd, met dank aan May Scheepers. 3. Mededelingen voorzitter Op donderdag 4 september is er een bij eenkomst geweest met een delegatie van Noorse archivarissen. In dit overleg is onder andere besproken hoe er eventueel samengewerkt zou kunnen worden in een project voor ontwikkelingslanden. Het bestuur van de KVAN en BRAIN heb ben het voornemen waar mogelijk samen op te treden. Certificering: er zijn twee werkgroepen (inhoudelijke en procedurele) gevormd om het protocol samen te stellen. De coördina tie hiervan is in handen van Thijs Laeven. 4. Bestuurssamenstelling Voorgedragen wordt als studentlid: mw. drs. Hella Timmermans-Brandt; de vergadering stemt hiermee in; Herbenoeming: mw. drs. Klaartje M. Pompe; de vergadering stemt hiermee in. 5. Begroting 2009 Het overzicht begroting 2009 en realisatie 2005-2008 met toelichting zijn reeds ver spreid via het Archievenblad, nummer 7. Roelof Braad geeft een toelichting op de begroting 2009. De tarieven zullen iets ver hoogd worden in 2009: het lidmaatschap gaat van 64,50 naar 65,00. 6. Kascontrole 2009, samenstelling kascom- missie Jorien Weterings en Henk Eijssens bieden zich aan om de kascontrole in 2009 uit te voeren. 7. Wijzigingen Huishoudelijk Reglement Artikel 6 luidt: "Artikel 6 Van de leden wordt administratie gehouden in een ledenlijst met aantekening van naam, adres, functie en begin en einddatum van het lidmaatschap. Alle desbetreffende mededelingen worden door degene die de ledenadministratie voert geparafeerd en doorgezonden naar de pen ningmeester, die een dubbel der ledenlijst houdt. Ieder jaar vóór de jaarlijkse algemene leden vergadering worden het origineel en het dub bel der ledenlijst vergeleken en zo nodig met elkaar in overeenstemming gebracht." Het bestuur stelt als wijziging voor: "Van de leden wordt administratie gehouden in een ledenlijst met aantekening van naam, adres en begin en einddatum van het lid maatschap. Het verenigingsjaar loopt van 1 januari tot en met 31 december. Voor een lidmaatschap dat gedurende een lopend jaar ingaat, is de volledige contributie verschuldigd over dat jaar." De vergadering informeert of er voor student leden wel een lidmaatschap mogelijk is van een half jaar of kwartaal. Gezien het geredu ceerd lidmaatschapsgeld van 19,50 zal dit geen problemen opleveren bij een aanmel ding als studentlid. De vergadering stemt in met het voorstel. 8. Themabijeenkomsten Archiefbestel: Hanneke van Aalst geeft een toelichting op de stand van zaken. In het Archievenblad van oktober worden vier visies op het archief bestel opgenomen (van Bert Looper, Geert- Jan van Bussel, Rob Kramer en Marianne Loef). Aansluitend is er een online enquête beschikbaar waar de leden anoniem aan kunnen geven wat zij van belang vinden voor het toekomstige archiefbestel. De uit komst hiervan zal in een tweetal discus siebijeenkomsten (19 en 26 januari 2009) besproken worden met de leden. In het voorjaar 2009 zullen de besturen van KVAN en BRAIN op grond hiervan hun (zo mogelijk gezamenlijke) standpunt innemen en dit aan bieden aan de minister. 9. Nieuws uit de commissies/secties Commissie Buitenland: De voorzitter geeft aan dat Frank Keverling Buisman zijn functie als commissielid heeft neergelegd en doet tevens een oproep voor een nieuw commissielid. ~l SNAAI: Diana Oppelaar geeft aan dat er twee nieu we bestuurleden zitting hebben genomen in het bestuur van de SNAAI: Jantine de Jong en Christa van Loon. Jorien Weterings is afgetreden als bestuurslid. Het bestuur van de SNAAI maakt zich zor gen over het bestaansrecht, daar er weinig reacties komen van de leden. De geplande excursie in september is wegens te weinig aanmeldingen niet doorgegaan. Het bestuur van de SNAAI wil in het Archievenblad een oproep doen. Meer info www.kvan.nl/snaai.php of mail naar snaai@kvan.nl Commissie studiedagen: Erika Hokke geeft aan dat de studieda gen voortaan KVAN-dagen genoemd gaan worden. De voorbereidingen voor de KVAN-dagen in 2009 zijn al in volle gang, dit in samenwerking met het Noord- Hollands Archief. De locatie voor 2009 is de Philharmonie in Haarlem met als thema 'Archieven de ruimte' in de ruimste beteke nis van het woord: geografie, architectuur, het heelal en de sociale ruimte. Ideeën hier voor zijn welkom. Archievenblad: Hans Berende (hoofdredacteur sinds 1 september 2008) deelt mede dat de redac tie afscheid neemt van Patricia Böschen. Hij draagt twee redactieleden voor herbe noeming voor: Jac. Biemans en Tamara Groot-Tesselaar, en verzoekt de vergade ring de redactie met drie redactieleden te versterken: Ruud Yap, René Spork en Ernest Verhees. De vergadering stemt hiermee in. Er worden nog redactieleden gezocht in het zuiden (Zeeland en Limburg) en noorden (Groningen en Drenthe) van het land. Meer info hierover www.kvan.nl/archievenblad.php of mail naar redactie@archievenblad.nl. 12. Rondvraag Er wordt geen gebruik gemaakt van de rondvraag. 13. Sluiting De voorzitter sluit de vergadering om 14.15 uur. november 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 20