De, j, van V- iHü Ruud Yap burgerlijke stand Is het überhaupt makkelijk om bijdragen voor het AB te krijgen? "Over het algemeen gaat het wel. Vaak merk ik dat als je iemand belt, dat er meestal positief gereageerd wordt. Blijkbaar vindt men het toch ook wel een eer om in het blad te schrijven. Of het AB daarmee dan ook een goede naam heeft? Dat zou je aan de lezers moeten vragen. Een lezers onderzoek staat trouwens nog op de rol, maar dat willen we combineren met een algemeen ledenonderzoek van de KVAN." 58 I garandeert al een stukje diversiteit. Het zou wel wat breder kunnen. De omgang met oude archieven komt bijvoorbeeld de laatste tijd niet veel aan bod. Voor de meeste vakbroeders is dat misschien ook wel oude koek. Toch is het bij nieuwe arti kelen soms ook wel moeilijk. Dan heeft iemand een project gedaan en dan krijg je toch een telefoontje in de trant van: 'Wat moet ik daar nou over schrijven?' Ik zeg dan: 'Geef maar aan wat er bijzonder aan is en welke keus jullie gemaakt hebben. Dat is interessant voor de vakbroeders. Zeker als er valkuilen bij zitten."1 Heb je nog een boodschap voor je opvolger Hans Berende? "Ik hoop dat Hans het voor elkaar krijgt om een goede combinatie van e-publishing en de gedrukte uitgave van het AB te maken. Dat is al lang een wens. We hebben daar in het verleden al flink over gediscussieerd. Bestuur en ledenver gadering van de KVAN vonden helemaal digitaal geen optie. Men wil het blad potje kan breken. Het bestuur is zich ken nelijk bewust van het feit dat het AB het paradepaardje is van de KVAN. De pagi na's van het bestuur in het AB mogen trouwens nog best wat meer gevuld gaan worden." Een slotwoord? "Ik hoop dat het team er in slaagt om het AB nog meer te verbeteren en dat Je neemt iets eerder afscheid dan verwacht. "Ik heb niet de volle acht jaar [twee termijnen van vier jaar, PS] uitgediend. Na zeven jaar stop ik er dus mee. Als ik zo terugkijk, ben ik het meest trots op de themanummers. Wat ik echt een goed nummer vond, was het nummer dat we samen met het IIAV gemaakt hebben, over Vrouwengeschiedenis. Ook de ande re themanummers mochten er zijn. Bij de ALV van de KVAN krijgen we daar vaak complimenten over. En je merkt het bij voorbeeld ook aan de losse verkoop van de themanummers." Wat vond je één van de leukste dingen de afgelopen jaren? "Het leukste vond ik wel de eerste redactietraining die we hebben gedaan. In dat bungalowpark in de bossen, waar ik zelf voor de hele crew gekookt heb. Dat liep goed. Ik vond het eerlijk gezegd beter dan de tweede keer, toen we in een hotel in Katwijk zaten. Het is toch een team van vrijwilligers, die het werk belangeloos doen. Er mag ook best wat ontspanning en 'beloning' inzitten. Vandaar ook het jaarlijkse etentje met het KVAN-bestuur. Dat moeten we zeker in ere houden." behouden. Binnenlands Bestuur en het nieuwe tijdschrift re-Public vind ik goede voorbeelden van waar je met het AB naar toe zou kunnen. De eerste stappen wor den binnenkort gezet. En ik mag daar gelukkig nog over meedenken. De website van de KVAN moet daarbij ook aangepakt worden. Wat nog niet verwezenlijkt is, is een andere oude wens: een wetenschap pelijke bijdrage in het middenkatern van het blad. Daar is nog niets van gekomen. Dus daar wens ik Hans eveneens sterkte mee." Hoe was de samenwerking met het bestuur van de KVAN? De hoofdredacteur neemt q.q. immers deel aan de vergaderingen. "De samenwerking was prima. Ik geloof dat de hoofdredacteur wel een het leuk blijft de maandelijkse redactie vergaderingen bij te wonen. Daar wens ik ze heel veel vruchtbare resultaten bij toe. Het AB heeft voor mij een enorme waarde. Je blijft op de hoogte van wat er speelt in archievenland en je weet waar je vakgenoten mee bezig zijn. Men infor meert elkaar en je kunt altijd wel van elkaar leren." Roelof, bedankt en veel succes in je nieu we functie als penningmeester van de KVAN! archiefervaring Mijn archiefervaring is thuis begonnen. Bij mijn vader om precies te zijn. Maar tegelijk heeft mijn archiefervaring ook weer alles te maken met mijn werk bij het Nationaal Archief in Den Haag. Daar ben ik verbonden aan de afdeling Selectie en Acquisitie. Ik houd me onder meer bezig met de uitwerking van het visierapport Gewaardeerd Verleden, dat een nieuwe manier van selecteren en waar deren voorstelt. Een van de pijlers van het visierapport is de ontwikkeling van een integrale benadering van archieven. Dat betekent dat archieven zich niet alleen zouden moeten richten op de selectie en acquisitie van overheidsar chief, maar evenredig veel aandacht zouden moeten besteden aan particulier archief. Dit alles vanuit het idee dat de doelstelling van waardering, selectie en acquisitie van archieven moet zijn: het bijeenbren gen en veiligstellen van bronnen die het voor individu en, organisaties en maatschappelijke groeperingen moge- lijk maken hun geschiedenis te ontdekken en het verle den van staat en samenleving (en hun interactie) te reconstrueren. Het is een doelstelling die ik vanuit mijn persoonlij ke ervaring van harte onderschrijf. Want de geschiedenis van mijn vader laat zich niet alleen vangen in overheidsarchief. Mijn vader werd geboren in Nederlands- Indië in de stad die nu Jakarta heet. Mijn oma was een Indische Nederlandse en opa een Indische Chinees. Ik ben dus een product van de Nederlandse kolo niale geschiedenis. Zoals ik het zie, zijn archieven een communicatiekanaal naar het verleden. In mijn geval letterlijk, want het is een manier geworden om met mijn vader te praten over vroeger. Ik reconstrueer zijn geschiedenis. Zijn geboorteland bestaat niet meer. Na de soevereiniteitsoverdracht raakten hij en vele andere Nederlands-Indiërs als het ware een stukje van hun geschiedenis kwijt. Zij woonden niet langer in Nederlands- Indië, maar bevonden zich plotseling in de nieuwe republiek Indonesië. En hoewel mijn oma een Nederlands paspoort had, werden mijn vader, zijn broers en zussen ineens Indonesiërs. In het dagelijks leven heeft mijn vader hier aanvankelijk niet veel van gemerkt. Hij was nog jong. Maar toen hij 10 was, werd de nieuwe realiteit ook aan hem opgedrongen. Wat in Nederland bekend staat als 'Zwarte Sinterklaas', heeft mijn vader aan den lijve meegemaakt. In 1957 nationaliseerde Soekarno alle Nederlandse bedrijven in Indonesië en werden de Nederlanders gesommeerd het land te verlaten. Mijn oma moest vertrek- slechts een van de actoren in de samen leving en vertelt maar een deel van het verhaal. Mijn mooiste archiefervaring was dan ook de ontdekking in een particulier archief dat door het Nationaal Archief is geacquireerd. Daarin vond ik een pas sagierslijst van het motorschip Johan van Oldenbarnevelt van de Stoomvaart Maatschappij Nederland uit 1957. Daaruit ken en zij nam haar kinderen mee. Dit is nog altijd een traumatische ervaring voor veel Indische Nederlanders en ook voor mijn vader. Het is een onderwerp waar een taboe op rust en er wordt niet meer over gesproken. De tweede generatie wil echter meer weten van dat onbesproken verleden en moet daarom op zoek naar andere bronnen: archieven. Het Nationaal Archief is in dat opzicht een schatkamer. De vele overheidsarchieven geven een goed beeld van Nederlands- Indië en van het leven dat mijn vader daar geleefd heeft. Maar hoe kom ik dichter bij mijn vader zelf? De overheid is immers blijkt dat mijn oma, mijn vader, ooms en tante in november vertrokken uit de haven van Tandjong Priok richting Amsterdam. Zo weet ik nu in welke hut zij zaten, wie hun buren waren, hoeveel de overtocht heeft gekost, en ook dat mijn oma had gewerkt als modiste. Kleine beet jes informatie over de vroegere jaren uit het leven van mijn vader, die het beeld van het verleden meer kleur geven. Uit verder onderzoek weet ik dat ande ren ook op zoek zijn naar het verhaal van hun ouders, maar dat zij minder geluk hebben gehad. Archief bleek vernietigd of simpelweg verdwenen. Daarom is het van belang dat de integrale benadering snel ingang vindt en dat het belang van de acquisitie en selectie van particulier archief wordt erkend. Hoe willen we anders mensen in staat stellen hun verle den te ontdekken? november 2008 1 archievenblad oktober 2008 Samen met de nieuwe hoofdredacteur van het Archievenblad, Hans Berende. Peter Sijnke was van 2000 tot en met 2007 j redactielid van het Archievenblad. Hij is werk-1 zaam bij het Zeeuws Archief. archtefervann N. v. STOOMVAART MAATSCH (NEDERLAND LINE RIAL d .NEDERLAND", AMSTERDAM DUTCH MAIL) 8AH-E» 19 KROM AANTEKENINGEN NOTES PAjmCULARi Passagierslijst van het motorschip Johan van Oldebarnevelt van de Stoomvaart Maatschappij Nederland dat in novem ber 1957 vanuit de Indonesische havenstad Tandjong Priok richting Amsterdam vertrok. Aan boord bevond zich de familie van Ruud Yap (coll. Nationaal Archief). archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 1