Scripties Archivistiek En 2007 Bachelor Media, Information Communicatie (deel 2) onderwijs en onderzoek onderwijs en onderzoek De Basis Archiefcode wordt als standaardclassificatie beschouwd voor de overheidsorganisaties, die zijn nut voor het ordenen en toegankelijk maken in de twintigste eeuw duidelijk heeft bewezen. De inzichten binnen het vakgebied veran deren door de mogelijkheden van de ICT en digitalisering. In deze scriptie is onder zocht of de ingewikkelde Basis Archiefcode nog wel nut heeft voor de archiverings- functies binnen het gemeentelijke digitaal archief. Een archivaris ordent en ontsluit archieven en maakt deze toegankelijk. Dat is veel meer dan het toekennen van trefwoord, metadata of het koppelen aan werkprocessen. Archiveren behoudt ook de orde en samenhang van het archief, ook voor degene die het archief opvraagt. Ordening op onderwerp is effectief om documenten snel en eenvoudig te vin den. Dan dient er wel eerst een efficiënte archiefcode (classificatieplan) te worden ontworpen. Archivarissen dienen archie ven te inventariseren en toegankelijk te maken, waarbij de vragen van de gebrui kers het uitgangspunt zijn. Een bodemar chief met een dossierinventaris biedt een goede basis om het archief te beschrijven en een toegang te maken. Daarbij is het gebruik van de beschrijvingsstandaards ISAD(G) en EAD onontbeerlijk. Net als een traditioneel archief heeft ook digitaal gevormd archief dossiervorming en een classificatie nodig om structuur en orde ning te garanderen. De classificatie fun geert als de kern van het archiefsysteem. Dat geldt ook voor de Basis Archiefcode. (Reacties kunt u mailen naar: hmep- schen@coevorden.nl). Het gebruik van geografische informatiesystemen bij waterschap pen heeft een hoge vlucht genomen. Het Geografisch Informatie Systeem (GIS) neemt binnen de informatievoorzie ning van deze organisaties een centrale positie in. Het gevolg hiervan is dat het GIS in toenemende mate procesgebon den informatie bevat, die een rol speelt in zowel de eigen bedrijfsvoering als de politieke en juridische verantwoording. Deze scriptie richt zich op het vinden van een oplossing voor het toegankelijk houden van digitale geografische infor matie ten behoeve van een derde belan gengroep, die van de toekomstige histo risch onderzoekers. Gegevens in het GIS ondersteunen werkprocessen bij over heidsorganisaties. Dit betekent dat het GIS onder de werking van de Archiefwet 1995 en haar duurzaamheidzeisen valt. Het waarborgen van de digitale informa tie op de langere termijn is een probleem. Dit blijkt uit onderzoek naar twee prak tijkgerichte casussen, te weten de bodem- kwaliteitskaarten en het project 'Zeekoe'. In beide gevallen blijkt dat het bedrijfs- voerings- en verantwoordingsbelang beter gewaarborgd zijn dan het cultuur historisch belang. Oplossingsrichtingen werden onderzocht, waarvan het toegan kelijk houden van de digitale geografi sche bestanden binnen het netwerk van de archiefvormer de voorkeur heeft (in combinatie met waardering en selectie met behulp van metadata). Geografische bestanden kunnen bij het aanleggen gekenmerkt worden als 'te bewaren' of 'te vernietigen'. Bestanden die voor open baarmaking in aanmerking komen, wor den toegankelijk gemaakt met behulp van ICT. Samenwerkingsverbanden tussen Nederlandse overheden als Nederlandse Overheid Referentie Architectuur (NORA) en Waterschaps Informatie Architectuur (WIA) scheppen hiervoor het juiste kli maat. Een belangrijk recent initiatief van het Waterschapshuis is WaterschapsNet, dat als doel heeft de elektronische dienst verlening aan de burger te verbeteren. Hierin is ook ruimte gecreëerd voor een cluster geografie, waarin (historische) geografische informatie van de water schappen kan worden geraadpleegd. De toekomstige beheerders van de geo grafische informatie, waaronder regio naal historische centra, dienen te worden betrokken in het bepalen van de content van dergelijke clusters. Hoe de duurzaam heid, de authenticiteit, toegankelijkheid en leesbaarheid op de lange termijn kun nen worden gewaarborgd, is echter nog onvoldoende duidelijk. Het toepassen van conversie en migratie lijkt tot op heden nog steeds de enige bruikbare methode. (Reageren? Mail naar d.obbink@zeeland- net.nl). Veel archiefdiensten hebben een minimaal acquisitiebeleid als het gaat om particuliere archieven. De acquisitie is vaak overwegend passief, de archief diensten wachten af wat er aangeboden wordt en besluiten vervolgens of een aan bod wel of niet geacquireerd wordt. Het is onduidelijk wat er verworven mag wor den. Gevolg hiervan is dat een archiva ris handelt naar eigen inzicht en op basis van gevoel. Op basis van het onderzoek kan gesteld worden dat een archiefdienst niet ontkomt aan een actief acquisitiebe leid als te verwerven archief representa tief moet zijn voor de werkingssfeer van de archiefdienst. Voor de stukken die aangeboden worden, biedt het acquisi tiebeleid een toetsingskader om te beslis sen wat wel of niet wordt opgenomen. Aan het acquisitiebeleid moeten mini male voorwaarden gesteld worden, resul terend in een basisindeling. De archief dienst dient criteria te formuleren om de aangeboden of te verwerven archieven te kunnen toetsen. De criteria zijn geba seerd op een aantal uitgangspunten. Hierbij is een splitsing noodzakelijk om een optimaal archiefbestand te creëren. Scheermeijer heeft een beoordelingssche ma ontworpen dat algemeen toepasbaar is om te acquireren archieven te toetsen. Om het beleid kans van slagen te geven, moet onderzocht worden aan welke kwan titatieve en kwalitatieve minimumeisen de financiën en het personeel dienen te voldoen. En welke andere voorwaarden de archiefdienst dient in te vullen, nu of in de toekomst. (Reacties graag naar: moniquescheermei j er@wolmail.nl) Het ministerie van VWS werkt samen met het Nationaal Instituut voor ICT in de Zorg (NICTIZ) en het Centraal Informatiepunt Beroepen Gezondheids zorg (CIBG) aan een landelijke archi tectuur voor het elektronisch delen van medische gegevens van patiën ten; kortweg het EPD, het Elektronisch Patiëntendossier. De gemeenschappelijke informatie-infrastructuur past binnen de ketenbenadering waarbij verschillende organisaties hun informatie en informa tiehuishouding op elkaar laten aanslui ten. Organisaties binnen deze keten kun nen zo medische gegevens van patiën ten uitwisselen, veilig en betrouwbaar. Om medische gegevens te kunnen uit wisselen, moeten de deelnemers ervoor zorgen dat hun zorginformatiesysteem voldoet aan de eisen van NICTIZ. Op haar beurt controleert NICTIZ weer, dat de deelnemers in de keten kwalitatief goede medische gegevens kunnen genereren en onderhouden. Het is nog onduidelijk of de eisen die gesteld worden voldoen de zijn. Zorgaanbieders dienen ervoor te zorgen dat het informatiesysteem een goede dossiervoering ondersteunt. De medische gegevens die de zorgaanbie ders maken, dienen gedurende de tijd dat zij raadpleegbaar en interpreteerbaar moe ten zijn, ook authentiek zijn. In dit afstu deeronderzoek is gebruikgemaakt van het Template Analysis van InterPARES om te bepalen welke kenmerken een medisch gegeven moet hebben om als een authen tiek medisch gegeven te kunnen funge ren. Daarnaast wordt gebruikgemaakt van de Benchmark Requirements, ook uit InterPARES. Deze bevat eisen om het architectuurontwerp mee te testen en stelt daarmee de kwaliteitseisen aan de zorgaanbieders. De medische gegevens in het zorginformatiesysteem van het Erasmus Medisch Centrum zijn geanaly seerd en getoetst aan de kwaliteitseisen van InterPARES. Allereerst is vastgesteld wat in de verschillende contexten onder 'informatie-eenheden' wordt verstaan. Bij InterPARES is een informatie-eenheid een record. In het zorgsysteem zijn de patiëntgegevens de informatie-eenheden. Het begrip 'authenticiteit' is op basis van InterPARES gedefinieerd. Een document is authentiek als: alle elementen van authenticiteit vertegenwoordigd zijn; het document onveranderd is sinds het ont staan van het origineel; de bron van het document geïdentificeerd en gevalideerd is; en de weergave van het document op het beeldscherm geheel conform de oor spronkelijk vastgelegde versie en functie is. Seek Lai concludeert dat geconcen treerd is op het beveiligen en het bescher men van de medische records. Aan het vastleggen en het beheren van medische gegevens is weinig prioriteit gegeven. Men moet zich realiseren dat er geen records beschermd of beveiligd kunnen worden indien het zorginformatiesy steem geen authentieke medische records genereert. NICTIZ en het Erasmus MC zouden meer aandacht moeten besteden aan het archiveringsysteem, de archive- ringfuncties en de zorginformatiesyste- men. (Uw reacties kunt u mailen naar: bengseeklai@gmail. com) Al sinds halverwege de jaren '90 maakt REAAL Verzekeringen gebruik van digitale archivering. Begon het destijds met de post voor een klein deel van de onderneming, inmiddels wordt het over grote deel van alle binnenkomende docu menten gescand, digitaal verwerkt en digitaal gearchiveerd. Dagelijks zijn tien tallen medewerkers actief om deze docu menten in het digitaal archief te krijgen. Het digitaal archief gevuld krijgen is dan ook geen probleem. Maar welke docu menten dienen gearchiveerd te worden? En hoe lang moeten deze documenten bewaard blijven? Mag REAAL sommige documenten langer dan een bepaalde periode bewaren? Deze en andere vra gen blijken niet zo eenvoudig te beant woorden. In dit rapport, in opdracht van REAAL Verzekeringen, onderzocht Marjon Venema-Steller welke wet- en regelge ving geldt ten aanzien van archiefbeheer. Ook is een model opgesteld waarmee archiefbeheer vormgegeven kan worden. Op basis van de wet- en regelgeving en het voorgestelde model wordt geconclu deerd dat vooral vernietiging en vervan ging tot nu toe onvoldoende aandacht hebben gehad. Tevens wordt een aantal concrete aanbevelingen gedaan om het model verder in te richten. (Reacties graag naar: stelmar@dds.nl). 38 39 Door Marieke de Haan Aan de Hogeschool van Amsterdam zijn in 2007 archivarissen afgestudeerd met de Bachelor Media, Informatie en Communicatie en het diploma Archivistiek B. In het vorige Archievenblad las u over de eerste zes van twaalf hbo-scripties. Hieronder een samen vattingvan de andere scripties. De scripties zijn (digitaal) te raadplegen in de bibliotheek van de Archiefschool. Zie: www.archief- school.nl/bibliotheek. Henk Mepschen De Basis Archiefcode in het gemeente lijke digitale archief Daniël Obbink GIS en duurzaamheid. De toegankelijk heid van digitale geografische informa tie door de tijd Monique Scheermeijer Particuliere schatten bewaard: acquisi tie van particuliere archieven door het openbaar archiefwezen Beng Seek Lai Het Elektronisch Patiëntendossier ontleed: de kwaliteit van het Elek tronische patiëntendossier Marjon Venema-Steller Digitaal Archief Marieke de Haan is als medewerker com municatie verbonden aan de Archiefschool te Amsterdam. archievenblad november 2008 november 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 19