GEEN WEG TERUG! Digitale informatie kent een kortere 'levens duur' dan informatie op papier. Papier is geduldig, kun je veilig wegbergen en tevoorschijn halen wanneer een klant erom vraagt. Dan wel één tegelijk natuurlijk. Digitale informatie verspreidt tot een archival information package gemaakt. De grenzen tussen archief en andere vormen van informatie vervagen. Wat doen we bijvoorbeeld met websites en games, wanneer deze een rol hebben gespeeld in een bedrijfsproces of over heidsinformatie aan de burger bevatten? Deze digitale informatie stelt andere eisen aan duurzaamheid. Of beter gezegd: de eisen zijn wel gelijk, maar er zijn andere methoden en middelen nodig om duurzame bruikbaarheid te waarborgen. Het is waar, bits en bytes worden niet opgevreten door zilvervisjes noch verzuren ze massaal, maar ze kunnen wel worden gecor rumpeerd door virussen. Daartegen kan een deugdelijk depot nog wel goede bescherming bieden, maar niet tegen veroudering van soft ware en bestandsformaten. Beheer, behoud en beschikbaarstelling van digitale informatie ver gen andere competenties van de archivaris dan beheer, behoud en beschikbaarstelling van papier. Dat is meer dan wat kennis van merkwaardige Engelse termen. Werkprocessen moeten worden aangepast. Waarschijnlijk komt er één beschrij vingsmethodiek voor alle beherende afdelingen. Dat betekent nogal wat voor archiefinstellingen en hun medewerkers. zich snel en kan eindeloos worden gedupliceerd, maar ook gewijzigd en gemanipuleerd. Wat is het origineel en wie bewaart dat en hoe, en dan voor hoe lang? Digitale informatie kan 'objecten' omvatten die we vroeger vanwege het formaat niet tot de 'archivalia' rekenden, zoals de driedi mensionale weergave van een nieuw te bouwen NS-station in het archief van de Rotterdamse Gemeentewerken, een digitale maquette dus. De oude maquettes bleven net zo lang ergens op zolder staan tot ze uiteenvielen; de digitale wor den nu met metadata in een duurzaam formaat Het E-depot is een depot, net als een bewaar plaats voor papier, dat moet voldoen aan wet telijke eisen en waarvoor een archivaris verant woordelijk is. Als een archivaris die verantwoor delijkheid niet neemt, wat is dan nog het nut van de archivaris? Goed, het archiefwezen heeft twee gezichten met aan één zijde van de medaille de schatbewaarder, hoeder van cultureel erfgoed, en aan de andere kant van de medaille de toezicht houder, de bewaker en beheerder van informatie. Dat beheer wordt actiever; hoe groter en com plexer de bestanden worden, hoe meer capaci teit voor onderhoud nodig is. Heeft u er wel eens over nagedacht hoeveel er nodig is om een tera byte van het ene naar het andere opslagformaat of softwarepakket over te zetten? En we spreken nu zelfs al van petabytes. Niet voor niets heeft de KB het duurzame TIFF-formaat ingeruild voor het 'goedkopere' JPEG-formaat. Maar mogen we iets dergelijks met archieven doen? Hoe staat het met de integriteit van de collecties waar archi varissen pal voor staan? Met de vorming van RHC's (soms fusies tussen archiefinstellingen en musea) en de oprichting van Erfgoed Nederland lijkt 'erfgoed' belangrijker dan ooit. Geschiedenis is bovendien 'hot'. De grootste uitdaging voor archiefinstellingen ligt evenwel in het verwer- ven, beheren, ontsluiten en beschikbaar stellen van digitaal geboren informatie. Daar moeten we bovenop zitten. Ook die informatie gaat behoren tot ons culturele erfgoed, en sneller dan we denken. Maar zonder goede zorg nu vallen er later gaten in ons collectieve geheugen. De belangstelling van onze (poten tiële) klanten richt zich voor een groot deel op het eigen en dus recente verle den. Goed ontsloten digitale informatie is in dat opzicht van enorm belang om onze klanten beter te kunnen bedienen. Die belangstelling kan geschiedkundig van aard zijn, maar zal zeker ook worden gevoed door de recht- en bewijszoekende burger. Jongere archieven dienen nu een maal ook een administratief belang. Openbaarheid, de bescherming van per soonsgegevens en auteursrecht verdienen bij het beschikbaar stellen van genoemde informatie de grootste aandacht. Klanten verwachten een goede en snelle dienstverlening: eenvoudig zoeken (vin den!), en gemakkelijk en snel kunnen bestellen, bijvoorbeeld het downloaden van reproducties, scanning on demand of de levering van grote hoeveelheden digi tal born documenten in een bewerkbare vorm. De acquisitie van digitaal gevormde par ticuliere archieven vormt een uitdaging apart. Papieren archieven staan nog wel eens vergeten in een kelder, garage of zolder, soms decennia lang. Voor digi taal gevormde particuliere archieven is een slagvaardig acquisitiebeleid vereist. Hoe gaan we dat aanpakken? De verzamelde informatie kunnen we aanbieden via een digitale balie in een vir tuele studiezaal. Informatie wordt geraad pleegd op de pc of I-Phone. Maakt het uit waar het E-depot staat? Technisch gezien natuurlijk niet. Het Gemeentearchief Rotterdam gaat in elk geval zelf een E-depot inrichten en beheren en er komt een apart E-depot voor de opslag van digi tale bestanden van gemeentelijke organen die (nog) niet naar het gemeentearchief worden overgebracht, maar evenmin in de bureauapplicaties kunnen blijven. Een soort digitaal tus- sendepot, zeg maar. De verwachting is niet dat elke archief dienst of gemeente of overheidsorgaan een eigen E-depot zal bouwen. Instellingen zullen op dit ter rein gaan samen werken. Zal een en ander gaan leiden tot schaalvergroting? DIV-ers, archivarissen en informatiebeheer ders komen op de najaarsbijeenkomst van de SOD (regio Zuid) in november in Maastricht bij een, onder meer om te praten over de mogelijkheden van de inrichting van een E-depot als gemeen schappelijke regeling tussen een aantal overheden. Ons vak is in beweging. Zoals het vroeger was, wordt het nooit meer! I 37 digitalisering Door Peter Horsman en René Spork De traditionele archiefterminologie hebben we achter ons gelaten en we zijn van de DIP in de SIP geraakt. Archiefbestanddelen zijn packages geworden, die 'gesubmit' worden, gearchiveerd (dat woord kennen we tenminste nog) en ten slotte gedissemineerd. Een vreemd soort Engels verdringt het middeleeuws Latijn uit de toolbox van de archivaris. Er is geen weg terug; ook de goede oude tijd waarin je op klimaatbeheersing en dikke muren kon vertrou wen komt niet weer. Andere eisen Het E-depot,geen weg terug. Gaten in het geheugen digitalisering en informatisering De grootste uitdaging van het E-depot: hoe maak je infor matie duurzaam? Goed ontsloten informatie Schaalvergroting? Peter Horsman is docent en coördina tor onderzoek bij de Archiefschool. Hij is als adviseur betrokken bij het E-depotpro- ject van het Gemeentearchief Rotterdam. René Spork is projectleider Digitale Dienstverlening bij het Gemeentearchief Rotterdam. november 2008 archievenblad I

Archievenblad | 2008 | | pagina 18