Restauratie atelier Sterken BV RA Erfgoed beter op #t Web. Archief, archief en nog eens archief Op zoek naar een echte specialist? www.pictura-dp.nl Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament STERKENg cn H <q ATELIER w BECIS is uw partij voor: website collectiebeheer dataopslag e-depot II NetApp scan foto data-invoer coumn waaronder het Nederlands Instituut voor Scheeps- en Onderwaterarcheologie, samengevoegd tot één nieuwe rijks dienst. 'Verbreding' heet dat. Het RACM is, samen met andere, verantwoordelijk voor de zorg van het Nederlandse erfgoed boven en onder de grond en onder water. Wie de website van deze dienst (www. racm.nl) bekijkt, begrijpt meteen dat het RACM inhoud heeft: projecten en pro gramma's voor archeologisch, maritiem, landschappelijk, stedenbouwkundig en gebouwd erfgoed. Een goed onderhouden site met een webarchief en met actuele informatie over, onder meer, educatie. Zo te zien zit RACM, een dienst met geschiedenis, helemaal niet te wachten op nog meer verbreding. Half september trof ik er geen link aan naar Erfgoed Nederland (EN), de club die de samenhang in de erf goedsectoren wil bevorderen. Het gaat bij RACM om monumentenzorg en archeo logie. Naast archieven en musea zijn dat de terreinen waar de primaire doelgroe pen van Stichting Erfgoed Nederland zich ophouden. Van de vier sectoren waar EN voor is ingesteld, lijken twee haar dus te negeren. Terecht. De vraag is, waarom archieven en musea niet hetzelfde doen als monumentenzorg en archeologie: negeren. Erfgoed Nederland is een over tollige club, collega's! In het bestuur zijn archivarissen nota bene niet eens verte genwoordigd en de website heeft veel weg van een winkel met een verouderde voor raad op overwegend lege schappen. Onthoud vooral: Stichting EN is een ver koopkantoor van OCW-beleid. Langer dan een volgend kabinet zal zij waar schijnlijk niet overleven aangezien ande re overheidsplannen prioriteit hebben. Het Nationaal Historisch Museum (NHM) bijvoorbeeld; dat is tenslotte het parade paardje van politici in Den Haag. Dat zal en moet er komen en met twee directeu ren aan de start kost het NHM per direct een lieve duit. By the way: dit was m'n laatste column - in het Archievenblad. "Smoke, smoke, smoke that cigarette..." Tientallen jaren lang hebben Hollywood filmsterren vele miljoenen ontvangen van de tabaksindustrie om het roken van bepaalde merken sigaretten te bevorderen. Niet alleen voor roken op het witte doek werd betaald, ook citaten in advertenties leverden de sterren geld op. Dan praten we over de jaren dertig, veertig en vijftig van de vorige eeuw. Geen filmkenner zal hebben opgekeken bij het lezen van dit bericht dat eind september in de krant verscheen. Vaak lag het er duimendik bovenop: de nadrukkelijke zichtbaarheid van een bepaald merk, de visualisering van het genot dat roken heet. Dezelfde aanpak was er voor drankjes en voor weet ik wat nog meer. Manipulatietechniek, 'verborgen verleiders'. Het was allemaal al lang bekend, maar voor sommige mensen wordt het pas 'echt' wanneer bewijs op tafel komt. Een Brits tijdschrift publiceer de onlangs de resultaten van een onder zoek van de Universiteit van California naar deze kwestie. Het onderzoek berust op archiefstukken van tabaksfabrikanten. Gelukkig toch maar weer dat die archief stukken bewaard zijn gebleven. Geen ont komen meer aan voor die fabrikanten. Waar rook is, is vuur. Een kamerlid van wie bekend is dat zij als student sympathi seerde met het links gedachtengoed, staat voor de camera recht door zee te liegen dat zij in haar Nijmeegse studietijd geen lid was van de Pacifistisch Socialistische Partij (PSP). Lidmaatschap van deze partij is geen zaak waar een mens zich voor hoeft te scha men, laat staan verant woorden. Maar ont kennen, tja, dat maakt het tot nieuws: in Vrij Nederland, op televi sie bij NOVA, en ook op het Archiefforum. Er was niets mis met haar geheugen, beweerde mevrouw herhaaldelijk. Toch wel. "Het archief van de Nijmeegse afde ling van de PSP is keurig bijgehouden. Ledenlijsten, notu len van vergaderin gen, inkomende en uitgaande brieven, geordend in meer dan honderdvijftig mappen." En kijk, daar staat haar naam op de ledenlijst van 1979; en in andere stukken. Ook schijnt ze lid te zijn geweest van de PPR. Geen ontkomen meer aan voor mevrouw. "Puff, puff, puff until you smoke yourself to death." In 2006 zijn de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek, Brieven Archieven Boeken Banden Prenten Grafiek Kaarten Wandkaarten Charters Zegels DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op JTJ calamiteitenservice, zorg e?n beheer isotron DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl Interim personeel; Interim-management; Archiefbewerking; Digitalisering; Advisering; Archiefbeheer. Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. Entrepotdok 37A-bg 1018 AD Amsterdam Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-4031147 WWW.BECIS.NL info@becis.nl llll Door Sophie Devolder november 2008 archievenblad sodevolder@planet.nl Tekening: Peter Vlot.

Archievenblad | 2008 | | pagina 16