0 ai educatie en communicatie educatie en communicatie De leerlingen van voornamelijk groep 8 komen naar het Drents Archief voor Operatie Sigismund, een educatief programma in de vorm van een adventure waarbij de leerlingen met behulp van de modernste technologie als speurneuzen aan de slag gaan. Inzet vormen bronnen uit het archief van Sigismund van Heiden Reinestein. Doel is om de leerlingen res pect en zorg voor erfgoed bij te brengen. De oude kelders van het Drents Archief zijn omgetoverd in de sfeer van een achttiende-eeuwse salon van een ver mogend man. Toch is aan de archiefkas ten, opbergdozen en computers duidelijk te zien dat je in een archief bent, in het hier en nu. Niet in een echt depot, maar een volledig nagemaakt depot, compleet met draaideurkasten, lichtregelaars en luchtvochtigheidsmeters. Hier krijgen de kinderen te horen dat Sigismund van Heiden Reinestein als drost van Drenthe een belangrijk man was. Nog belangrijker was zijn aanstel ling als kamerheer van Willem V. De rela tie tussen de stadhouder en Sigismund was vriendschappelijk. Alle belangrijke gebeurtenissen werden wel besproken en door Sigismund in zijn dagboeken geno teerd. Toen Willem naar Engeland moest vluchten vanwege de machtsgreep van de patriotten, hiel den de twee in het geheim contact. Tot zover is het ver haal historisch cor rect, terug te vinden in het archief van Sigismund. Voor het spelelement heb ben we echter iets toegevoegd. Op het moment dat Willem vluchtte, heeft hij Sigismund een waar devol voorwerp toevertrouwd: zijn eigen zegel. Sigismund noteerde in zijn dag boek waar hij het zegel had opgeborgen, maar dat deel van de tekst in het dagboek ontbreekt. Waar is het zegel gebleven? De leerlingen krijgen opdracht dit uit te zoeken. Via vragen en opdrachten komen ze achter het geheim en leren ze spe lenderwijs van alles over het beheer en behoud van archieven. Culturele Mobiliteit Een probleem waarmee gewerkt moest worden, was de beperkte ruimte in de kel ders waar het spel plaatsvindt. Er kunnen maar 25 leerlingen tegelijk aan de slag, terwijl de klassen van tegenwoordig gro ter zijn. Om dit op te lossen zijn we een samenwerkings verband aangegaan met het Drents Museum. Nu kunnen op één ochtend 50 leerlingen het programma volgen. Het duoprogramma wordt aan geboden binnen het program ma van de Culturele Mobiliteit (Culmo) van de Provincie. Het doel van de Culmo is om alle basis schoolleerlingen in Drenthe de mogelijk heid te bieden een bezoek te brengen aan een erfgoedinstelling. Kunst Cultuur Drenthe coördineert, de Provincie betaalt het vervoer en de erfgoedinstellingen maken hun eigen educatieve program ma's, elk voor een eigen doelgroepklas. Het programma met het Drents Museum is een mooi samenhangend geheel waarin de leerlingen kennismaken met het acht- tiende-eeuwse Drenthe en zijn inwoners. In het museum ontmoeten ze mr. van Lier of zijn dochter Barbara, een van de eerste Drentse dichteressen. Allebei speelden ze een rol in de geschiedenis van Drenthe én in het leven van Sigismund. Het pro gramma duurt in totaal drie uur, waarbij een klein pauzemoment ingevoegd is. Scholen kunnen zich ook zelfstandig aanmelden bij het archief. Dan spelen de leerlingen alleen Operatie Sigismund. Aanmelden kan via de website www. drentsarchief.nl of telefonisch. Het pro gramma staat ook vermeld op www.cul- tuuractief.nl. 1 -+T« Het eerste jaar zijn er ongeveer 3000 leerlingen geweest. De enquêtes die inge vuld zijn, liegen er niet om: iedereen is dolenthousiast, met name de docenten. Zij zijn over het algemeen toch wel hui- verig of het niet een 'stil staand' programma is met al die computers waarbij de leerlingen niet achter hun plek vandaan komen. Maar al gauw komen zij en de kinderen er achter dat er veel gedaan moet wor den. De computer is simpelweg de digi tale archivaris, de opdrachtgever. De inzet van het spel is tweeledig. Het belangrijkste is dat de leerlingen besef krijgen van het belang van een archief: waarom bewaren we het en hoe bewa ren we het? Replica's van de originele archiefstukken vertellen deze kant van het verhaal via opdrachten, weetjes en onderzoekjes. Op deze manier leren de kinderen spelenderwijs het belang van het behoud van en het respect voor het erfgoed. Uiteindelijk krijgen ze de origi nelen wel te zien! Aan de andere kant staat het spelelement centraal: het moet wel leuk en spannend zijn. Op deze manier nemen de leerlin gen de zaken sneller op. En het werkt! De combinatie van oud en nieuw brengt de kinderen al in beroering. Het ziet er allemaal zo spannend uit. Alleen al de route er naar toe: via het torentje (ingang), dwars door het gebouw langs deuren met codes. En dan alle trappen af, naar de diepste geheimen van het archief. Op de vraag wat ze het leukst vinden, komen reacties als: "De computers en de scanners tegenover oude documenten die bijna niet te lezen zijn." Of "dat je steeds weggestuurd wordt om allerlei dingen op te zoeken. En als je weer iets goed hebt, weet je dat je een stapje dichterbij bent." De spelelementen zorgen voor veel afwisseling. De leerlingen krijgen opdrachten met memo riespelletjes, ze ontcijferen oude docu menten, werken met geheimschriften, ze krijgen een vraag over een stamboom, hun geografische kennis wordt getest, enzovoort. Maar het leukste is het einde, als de oplossing is gevonden. Dan gaan de sirenes aan! Op zoek naar de dekenkist en het zegel. Na afloop is er een afsluiting. Even zitten, napraten en kijken wat de kinderen heb ben geleerd. Over het algemeen zijn het losse onderdelen: een spelletje dat ze leuk vonden, een moeilijke vraag die ze goed hadden of juist iets wat ze helemaal niet snapten. Maar als je verder vraagt, dan komen ze zelf vaak bij het antwoord op de centrale vraag: waarom en hoe bewaren we het? De antwoorden zijn bevredigend: 'Anders raken we een stukje herinnering kwijt van vroeger" en "heel voorzichtig en goed opgeborgen". Na een jaar kunnen we concluderen dat het spel werkt en het leerdoel wordt bereikt. Uiteraard zijn er bugs geweest, uitval van com puters en groepen die het spel niet af konden maken. Maar dat heeft de pret niet bedor ven. In de zomer hebben we samen met de Waag Society de laatste zaken aangepast en in septem ber zijn we weer begonnen. Een zwak punt van Operatie Sigismund is dat het een beperkt spel is voor een specifieke doelgroep. De kinde ren maken het waarschijnlijk maar één keer mee, maar de docenten gaan over een aantal jaren vragen of er ook iets anders is: voor hen is het elk jaar herhaling en dat wordt meegenomen in de afweging om te komen of niet. De opzet van het spel is echter zo, dat het inhoudelijke gedeelte naar wens aangepast kan worden. Wij zouden in principe over een aantal jaar de inhoud kunnen veranderen. Is dit alles? Nee, dit smaakt juist naar meer. Operatie Sigismund neemt ener zijds al een voorschot op het nieuwe publieksconcept dat het Drents Archief wil realiseren en is anderzijds de eerste stap in de 'archivale leerlijn' die door het Drents Archief is opgesteld. De bedoeling is dat leerlingen uiteindelijk driemaal in hun schoolcarrière in contact komen met het Drents Archief. Éénmaal op de basis school (groep 8), éénmaal in de onder bouw van het voortgezet onderwijs en éénmaal in de bovenbouw. De laatste twee programma's worden meegenomen in de uitbreidingsplannen van het Drents Archief. Wordt dus vervolgd. Door Saskia Poelman het eerste schooljaar van In oktober 2006 stond er een uitgebreid arti kel in het Archievenblad met de aankondi gingvan het nieuwe educatieve programma van het Drents Archief: Operatie Sigismund. Nu, ruim twee jaar later, kunnen we terug blikken op het eerste schooljaar waarin 3000 enthousiaste basisschoolleerlingen het pro gramma hebben gespeeld. Het spel De oude kelders van het Drents Archief zijn omgetoverd in de sfeer van een achttiende-eeuwse salon van Sigismund van Heiden Reinestein (foto's Drents Archief). Kinderen geconcentreerd aan de slag tijdens Operatie Sigismund. F B A C F. R D STi» F C) C U A H T. A. Ti. K L Ti Y+T. M +B Een van de archiefdocumenten die bij Operatie Sigismund worden gebruikt: een geheimschrift. De ervaringen en educatief programma De archiefruimte waar kinderen als ware speurneuzen op onderzoek gaan. Toekomst Het concept van Operatie Sigismund kan door andere archieven en erf goedinstellingen overgenomen worden. Belangstellenden kunnen de publicatie Operatie Sigismund. Behoud en beheer in een digitale leeromgeving bestellen bij het Drents Archief of downloaden van de website. Op de site is meer informatie over het spel te vinden, zoals een filmpje met leerlingen uit de test groep. Als u interesse heeft om Operatie Sigismund te bekijken, kunt u een afspraak maken met Saskia Poelman in het Drents Archief (saskia.poelman@ drentsarchief.nl). Operatie Sigismund is een samenwerkingsproject van het Drents Archief en Waag Society. Het project is financieel mogelijk gemaakt door de Mondriaan Stichting, VSB Fonds Groningen Drenthe, Provincie Drenthe, Prins Bernhard Cultuurfonds, NOT Fonds en Stichting Telematica Drenthe. Saskia Poelman is medewerker educatie bij het Drents Archief.

Archievenblad | 2008 | | pagina 15