llrf JA 11 I li Your Archives 012 e. http://yourarchives nationalarchives.gov.uk/index.php?title=Help M fj i De boodschap van Being Digital is dat informatie op aanvraag het digitale leven zal gaan overheersen: wij zullen expliciet en impliciet gaan vragen om wat we wil len, op het moment dat we het willen en in de vorm waarin we dat willen. Niet allemaal om 8 uur naar 'het' nieuws op televisie kijken, maar nieuws tot ons nemen in de mate, in de hoeveel heid en op het tijdstip dat wij dat individueel wensen: broad catching in plaats van broadcasting. Informatie wordt sterk geïndividualiseerd met behulp van intelligente machines die individu ele mensen begrijpen als individu, niet als lid van een massa. heeft weten te maken van een industriële tot een informatiesamenleving. De fysieke interface maakt plaats voor ambient intel ligence of ubiquitous computing: informa tie- en communicatietechnologie geïnte greerd in de objecten, apparaten en alles wat de mens verder omgeeft. Daarin zijn processors en sensoren verborgen die niet alleen in netwerken met elkaar verbon den zijn, maar bovendien intelligent zijn en kunnen leren van het 'gedrag' van het voorwerp of de omgeving waarin ze zijn ingebed. De computer wordt onzichtbaar. Dat is nu al zo in de auto, het vliegtuig, de telefoon, de audio- en videoappara ten en in vele apparaten en machines in industrie, landbouw, gezondheidszorg, transport en dienstverlening. Meer en meer zullen mensen niet langer met een computer of ander apparaat werken: zij schrijven, lezen kranten en boeken, chat- - - □ffi De rode draad door het boek van Negroponte is de voorspelling dat de fysieke interface ver dwijnt. Dat is de oude droom die decennia vóór Negroponte al verwoord was door Vannevar Bush (1945) en Joseph Licklider (1960). De laatste, een van de 'vaders van cyberspace', voorspelde infor matieverwerkende systemen, gevormd door een nauwe koppeling tussen men selijk brein en computer. De meeste van deze voorspellingen, zo weten we nu, zijn uitgekomen of zullen in de komende decennia werkelijkheid worden - althans in dat deel van de wereld dat de omslag ten, spelen muziek en video zonder dat ze daarvoor een speciaal apparaat bij zich hoeven te hebben. Mobiliteit en interac tiviteit zijn de trefwoorden voor de cul turele praktijken die door de verborgen technologie worden bevorderd. Dat is het waarschijnlijke vervolg op de ontwikke ling van de mobiele telefoon en de PDA die - soms tegen de bedoeling van de ontwerpers in - geworden zijn tot multi- media-apparaten die nieuwe levensstijlen mogelijk maken: mobiel, maar op weg ergens naar toe, individueel, maar met anderen bijna voortdurend verbonden. Deels werkt de invloed van de tech nologie ook andersom: nieuwe techno logie wordt 'gedomesticeerd', dat wil zeg gen door de gebruiker aangepast aan en geïntegreerd in de praktijk van alle dag. Culturele praktijken veranderen door nieuwe technologieën, maar het komt slechts zelden voor dat een oude cultu rele praktijk geheel wordt ingeruild voor een nieuwere, zodat zelfs de oude prak tijk geheel verdwijnt. De grammofoon leidde niet tot het verdwijnen van de culturele praktijk van het concertbezoek, de televisie niet tot het verdwijnen van de cul turele praktijk van het bioscoopbezoek - en zo zijn er meer voorbeel den. Als we alleen naar de technologie kijken, missen we het zicht op de culturele praktijk die door die technolo gie wordt gefaciliteerd. U dacht een mobiele telefoon gekocht te hebben? Nee - wat velen (nog) een mobie le telefoon noemen is een ding (toestel?) om foto's en verhalen op te nemen, die met vrien den uit te wisselen, vast te leggen, 'te archive ren' op het web. Wat heeft de lezer van het Archievenblad daarmee te maken? De Amerikaanse archiefwetenschapper Richard Cox waar schuwde onlangs (in een lang artikel in het Internet-tijdschrift First Monday ('Machines in the archives: Technology and the coming transformation of archi val reference', november 2007): e-mail en Internet bepalen de verwachtingen die mensen hebben van de manier waarop archieven beschikbaar en toegankelijk zijn. Zo leidt ook de culturele praktijk die 24 Help:What can I contribute? de zogeheten mobiele telefoon bevordert, tot geheel andere verwachtingen over het zoeken en verschaffen van informatie, over dienstverle ning, over het verbinden van mensen aan elkaar en aan diensten. Archiefinstellingen beginnen op hun web site de gebruiker (de bezoeker van de digitale stu diezaal) te betrekken bij de collectie. Het Haagse gemeentearchief was de eerste die gebruikers vroeg mee te helpen aan het vervolmaken van beschrijvingen van de op het Internet geplaatste foto's. De National Archives in Londen hebben op hun website een bètaversie van Your Archives, waarmee gebruikers commentaar en andere bij dragen kunnen leveren aan de archiefbeschrij vingen. Dit is het begin van een online commu nity van archiefgebruikers: "These pages are tor you to contribute your knowledge of archival sources held by The National Archives and by other archives throughout the UK." Your Archives en een project als de Amerikaanse Polar Bears website (http://polarbears.si.umich.edu) zijn voorbeelden van Web 2.0-toepassingen, waarbij het web gebruikt wordt als platform voor het publiceren en delen van informatie, voor open content en community-based input, bijvoorbeeld door wiki's en tagging. Dergelijke vormen van social navigation passen in een wereld die geken merkt wordt door connectiviteit, verbondenheid. Is uw archief klaar voor die verbinding? Kan ik uw website raadplegen, stukken reserveren, informatie vragen met mijn mobiele telefoon? Is uw website alleen van u voor mij, of ook van mij, voor u en mijn medegebruikers? Ben ik mobiel en interactief met het archief verbonden? digitalisering en informatisering Door Eric Ketelaar1 In 1995 publiceerde Nicholas Negroponte zijn Being Digital (in het Nederlands Digitaal Leven). Daarin beschrijft hij de informatie samenleving, waarin niet meer de fabricage en de distributie van fysieke informatiepro ducten de hoofdzaak zijn, maar de creatie en communicatie van digitale informatie - of zoals Negroponte het uitdrukt: van ato men naar bits. Bovendien wordt, zo voorzag Negroponte, de intelligentie verplaatst van zender naar ontvanger, van push naar pull: de bits worden niet langer naar de mensen toegeduwd, maar door mensen en machines naar zich toegetrokken. Maar hoe zit het dan met onze archieven? Meest bezocht http;//polarbears.si.umlch edu/lndex.pl'node^comlng soon&lastnodejd=272 Beginnen Laatste nieuws Radio 3FM Alle podcasts op Ra Home Contact us About this site FAQ Polar Bear Expedition Digital Collections i search advanced search collections individual names geographic locations military units organizations media types subjects You may see some of these features in the near future. If you see a feature that you would really like to have, please post a comment and let us know! Coming Soon Usemame: Password: - remember me. Login 1 Forgot your passworo? Create a new account JSylvester WnLKD andyburtt dgrau40568 Dukel7673 rtsodety met wart aechorbagian dharmarael! whenry tule Onzichtbaar Ability to rotate images. View and search the full-text of the Polar Bear published materials, Including books, newspapers, and reunion programs. Search and browse item-level descriptions. Account features Ability to customize the left navigation bar. Add tags (or subject headings) to individual items or collections to aid In retrieval Add your own transcript to a diary or letter to make searching and reading easier for others. Add notes to your bookmarks and share your bookmarks with others. Create a "virtual callslip" to aid in requesting the physical collection from the library. See something in this site that could be improved or a feature you would like added? Post a comment here. Researchers who viewed this page also viewed: Re. Sc: George E. Stewart Colonel 339th Infantry Be- fifrorqe e. Stewart Ré; browse by individual name Stringer, Claude E Re; browse by individual name Bahr,1 Golden C., 1387-1919. Re; George E Stewart Colonel 339th Infantry Géorgg, e. Stewart, De Amerikaanse Polar Bears website. Culturele praktijken archievenblad november 2008 digitalisering en informatisering 0O0 Help:What can I contribute? - Your Archives Meest bezocht"- Beginnen Laatste nieuws S Radio 3FM Alle podcasts op Ra beta version J Sign in or Register help page view source history Co Search navigation Home page Sign in cur register Create new page Browse categones New articles Recent changes Wanted pages Special pages Help toolbox What links here Feedback Complain about this page the national archives Your Archives is a site created for and by The National Archives' users. You are encouraged to submit articles about historical records held by The National Archives or elsewhere. Add to the Catalogues One way you could contribute is by expanding upon a Catalogue entry. For example, this entry for PROB 31A615 greatly expands upon the existing entry in the Catalogue. Going digital Develop DocumentsOnline# You could publish a transcription of one of the documents available in DocumentsOnline. See for example this transcript of a will proved in 1596 which links through to the reference to the w in the index. Expand on the National Register of Archives You could submit further information about individuals, businesses or organisations found on the National Register of Archives. For example, this entry on Alexander Caseby. missionary expands upon the information already available. Has a business been taken over or changed its name? Have you come across some papers which are not currently noted on the National Register of Archives, or where the location is currently unknown, such as FH Dur - i Son Ltd. architectural meia workers If so. you can contribute what you know on Your Archives. Help other users with research guidance# Alternatively, you could contribute to the research guidance available to users by expanding and updating one of the National Archives' Research Guides. Remember that you donl have to add the information to the page directly, but could create a new article linking from it. For example, the research guide on F :-t Wold War so .'uiers' ecords d? includes references to the Household Cavalry and other regiments. If you know something about the history of a unit why not create a new page by turning the reference into a link and adding your knowledge to the new page. De website Your Archives van The Nationale Archives in Groot-Brittannië. Online community Eric Ketelaar is hoogleraar Archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam (Mediastudies) en aan Monash University, Melbourne. Vormen van social navigation social networking sites (vrien dennetwerken of profielensites): platforms die bedoeld zijn om contacten te leggen en te onder houden, zoals Hyves, Facebook, Friendster, Linkedln, Xing social media sites: platforms bedoeld om eigen foto's of films te plaatsen, zoals Flickr en Youtube social bookmarking sites: web services waar referenties, book marks, literatuur e.d. worden opgeslagen en beoordeeld, zoals Del.icio.us, BibSonomy, Furl, CiteULike, LibraryThing wiki's: sites waar deelnemers gezamenlijk teksten produceren, zoals Wikipedia discussiefora: sites waar leden meningen en ervaringen uitwis selen over een onderwerp blogs: sites waar individuen of groepen berichten op plaat sen, meestal over een bepaald thema, geordend in omgekeerd chronologische volgorde (laatste nieuws eerst) mashups: sites die informatie van verschillende andere sites combineren tot een nieuw geheel. Bron: Yola de Lusenet, Geven en nemen. Archiefinstellingen en het sociale web (2008). Uitgave van de Taskforce Archieven. Te downloaden van www.yoladelusenet.nl/werk_in_ uitvoering.html november 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 12