SCHEEREE JÉBA/ Restauratie, en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten Nieuw 24 uur bereikbaar op+31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren+31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. Boogschutterstraat 40, 7324 BA Apeldoorn Postbus 4168, 7320 AD Apeldoorn Tel. (055) 368 95 49 Fax. (055) 542 92 22 www.scheeres.nl verkoop@scheeres.nl UniCompact verrijdbare archiefsystemen. In de afgelopen 39 jaar hebben wij bij zeer veel organi saties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor u, als verantM'oordelijke voor het archief, is het natuurlijk duidelijk dat de authentieke archiefopslagmethodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aandacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd wor den,wat zal de invloed zijn op de klimatologische omstandigheden, welke aanpassingen zijn er aan het product gemaakt om beschadigingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief enz. Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke én adviserende rol kan spelen. Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. Restauratie Atelier Helmond bv Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product- als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services Contactpersoon Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229-211 211 Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halverwege december 2008. Vervolg van pagina 21 Deze is bij Rijckheyt ingevoerd in Mais Flexis en gedurende de verkoop van de gedrukte inventaris in het gesloten deel van de raadpleegmodule geplaatst. Later (2010) komt deze in het open deel dat ook toegankelijk en doorzoekbaar is via www.archieven.nl. De digitale archief bronnen blijven daarna wel nog in het gesloten deel raadpleegbaar tot de gravin het groene licht geeft ook dit in het open bare deel te zetten. De gebruiker vraagt bij Rijckheyt een tijdelijk wachtwoord aan om bij het digitale archief te kunnen. Inmiddels is het archief door X-Cago in Roermond geheel gedigitaliseerd, waar bij van elke bladzijde een kleurenimage in TlFF-formaat is opgeleverd (circa 400.000 stuks) op een resolutie van 300 DPI. Omdat Rijckheyt alle toegangen en archieven via Archieven.nl ontsloten heeft, is bekeken op welke wijze de gedi gitaliseerde archiefstukken het best voor internet geschikt gemaakt kunnen wor den en gekoppeld kunnen worden aan de archiefomschrijvingen. Daarbij bleek dat er in het systeem van Archieven.nl het beste aan een inventarisnummer slechts één bestand gekoppeld kon worden. De gevonden oplossing is dat per inven tarisnummer nu één of meer zogenoemde DJVU-bestanden zijn aangemaakt,6 die weliswaar ook nog wel fors van formaat zijn, maar het voordeel hebben dat ze in een soort streaming video bij de gebrui ker op het beeldscherm verschijnen. Waar deze in verband met de omvang van het aantal bladzijden en de performance in verschillende bestanden gesplitst moesten worden, zijn bij de beschrijvin gen subnummers opgenomen. Na de beschikbaarheid op internet zal Rijckheyt het elektronisch archiefdepot (e-depot) voor dit archief gaan realiseren. Rijckheyt start hiervoor met dit archief en nog enkele andere digitale collec ties in 2009 een pilot. Daarnaast zal LVR-RAMA vanwege de in Duitsland gegeven voor schriften van de digitale ima ges nog een 35-mm micro film (grijswaar den) laten ver vaardigen voor het veiligheidsarchief van de Bondsrepubliek. De financiering van het de intranettoe- passing kwam uit drie landen, België (Algemeen Rijksarchief), Nederland (Rijckheyt, Museum Kasteel Hoensbroek) en Duitsland (Landschaftsverband Rheinland, Rheinisches Archiv- und Museumsamt). Met de implementatie van het digitale archief op internet geven de samen werkende organisaties de start voor het publieke en wetenschappelijke onderzoek in dit voor de Europese geschiedenis zo belangrijke archief. De intentie is om over enkele jaren als follow-up een adelssym posium op kasteel Hoensbroek te orga niseren, waar dan hopelijk enige eerste onderzoeksresultaten gepresenteerd zul len worden.7 archieven en collecties Boeken en losse stukken Charters en zegels Prenten, tekeningen, kaarten en affiches Brand- en waterschade Schimmelbestrijding incl. verhuizingen Uw rechtstreekse partner voor gammadoorstraling Consultancy betreffende beheer van archieven Verzorgen van digitalisering en verfilming Inktvraatbehandeling Panovenweg 40, 5708 HR Helmond (NL) Tel. +31 (0)492 - 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoa)restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Organisatienaam Naam contactpersoonM/V Adres Postcode Plaats Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak Noten 1 Meer uitgebreide informatie over dit project is te vinden op www.x-cago. com/hoensbroek. 2 Zie de door mij in 2001 vervaardigde inhoudsopgave van het archief met alle plaatsen en familienamen, zoals deze in de hoofdindeling van de inventaris voorkomen. Deze is te downloaden op www.rijckheyt.nl/ hoensbroek 3 R. Braad, 'De adelsarchieven in Schloss Ehreshoven', in: Archievenblad 110 (2006) nr. 3, 22-23. 4 Doorlopen subsidieprojecten: Interreg III (2000-2001); Interreg lila, Adel Verbindet (2003-2005). 5 R. van den Brand en S. Frankewitz (bewerkers), Inventaris archief Kasteel Haag, Inleiding-Regesten-Zegels-Register (Venray 2008) 880 blz. (alle teksten in het boek in het Duits), ISBN 978- 90807292-4-7, 36,00. Te bestellen op www.peel-maas-niers.eu of www. mespilvs.de. 6 Zie: www.celartem.com/en/. Om de DJVU-bestanden te kunnen raadple gen is een gratis plugin nodig, die op deze website is te downloaden. 7 Nadere mededelingen daarover ver schijnen op www.rijckheyt.nl. Het scannen van enkele van de 400.000 bladzijden uit het archief door X-Cago in Roermond. Clemens Wenceslaus Philiuppus Josephus Joannes Baptista van Hoensbroek, de laatste Heer van Hoensbroek in Hoensbroek in 1796 (foto Marcel van Hoorn, Hoensbroek). Roelof Braad is stadshistoricus bij Rijckheyt in Heerlen. Adelssymposium november 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 11