e fJie ^mi^e/§Vm Eerste complete adelsarchief opnternet beschikbaar 1 archieven en collecties archieven en collecties Het grafelijk archief is van internati onaal belang en bevat vele bronnen voor de Europese politieke en adelsgeschiede- nis. Internationaal was ook de samen- werking op archiefgebied. Voor zover internationaal na te gaan, is dit het eerste adelsarchief dat integraal op internet ter beschikking komt.1 Tot het kasteel Haag bij Geldem (D), de huidige residentie van de grafelijke familie Von und zu Hoensbroech, behoort het oud-archief van de graven van Hoensbroek. Het archief omvat 30 strek kende meter (5357 eenheden, 195.000 folio's) registers en bundels en 1309 oor konden op perkament met zegels, uit de periode 1224 tot 1866. Bijna 90% van de documenten heeft betrekking op de tijd tussen 1400 en 1800. Het archief is nog steeds eigendom van de grafelijke familie Von und zu Hoensbroech. Het overgeleverde archief is bijzonder rijk aan historische documentatie uit het Duits-Nederlands-Belgische grensgebied. Het vormt de weerspiegeling van histo rische gebeurtenissen, structuren en pro cessen op het terrein van internationale politiek, landsheerlijk bestuur, kerkge schiedenis, rechtsgeschiedenis en plaatse lijk goederenbeheer. Verdeeld over de hui dige landen heeft ongeveer 25% betrek king op Nederland, 65% op Duitsland en 10% op België. Voor Limburg wordt daarbij vooral gedacht aan Hoensbroek en het kasteel van Hoensbroek, maar ook over plaatsen als Valkenburg, Asselt en Swalmen, Grubbenvorst en Afferden zijn belangrijke en vele archiefstukken aanwe zig.2 Overigens is de procentuele toereke ning op basis van het aantal archiefnum mers betrekkelijk, want bijvoorbeeld de bestuurlijke func ties van leden van de familie Hoensbroek hadden in vroeger tijden betrekking op gebieden die door de negentiende- eeuwse landsgren zen worden door sneden. Met name in hun positie als erfmaarschalk heb ben de Van Hoensbroeks een belangrijke rol als bestuurders gespeeld in het voor malige Overkwartier van Gelre, waartoe tot 1800 grote delen van het tegenwoor dige Noord- en Midden-Limburg behoor den. De regionale en cultuurhistorische betekenis van de documenten, in het bij zonder voor het Rijn-Maasgebied, lag ten grondslag aan het besluit het archief van Haag te plaatsen op de lijst van nationaal cultureel erfgoed van de Bondsrepubliek Duitsland. Tot op heden verliep de raadpleging van de archivalia door een breed publiek nogal moeizaam. In het bijzonder geldt dit voor raadpleging vanuit Nederland of België, Daarom ontstond al in 1986 het idee bij Jacques van Rensch (nu RHCL), Jo Jamar en ondergetekende vanwege het grote belang van het familiearchief voor de Limburgse en Euregionale geschiede nis, om het archief op microfilm beschik baar te hebben. De raadpleging van het in particulier bezit zijnde archief in Schloss Haag was omslachtig en de conservering ervan in de 'archiefruimte' van het kas teel gebrekkig, waarbij meteen opgemerkt moet worden dat de grafelijke familie haar best deed om het archief zo goed moge lijk te conserveren. In gesprekken met de archivarissen van Landschaftsverband Rheinland, Rheinisches Archiv- und Museumsamt (RAMA) in Brauweiler (Pulheim), die de archieven van de Rheinlandse adel verzorgen en het beheer hebben over het archiefdepot van de Vereinigte Adelsarchiv im Rheinland e.V. in Ehreshofen,3 Stadt- en Kreisarchiv Geldem, zijn vanaf 1996 enkele (Europese) subsidietrajecten onderzocht en doorlo pen om tot verfilming over te kunnen gaan. Door het internationale karakter van het project verliepen de onderhande lingen hierover moeizaam, mede omdat het project in eerste aanleg bij de bui tenlandse projectpartners geen prioriteit had. Om Europese subsidie te verkrijgen werd zelfs het ambitieuze programma 'Adel verbindt' ontwikkeld, waaraan ver schillende musea en kastelen in binnen- en buitenland meededen en waarin ook dit project als een klein onderdeel was KASTEEL HAAG opgenomen. De aanvraag mislukte uit eindelijk doordat de projectpartners niet op tijd de benodigde toezeggingen voor de cofinanciering konden aanreiken.4 Ondertussen had de gravin, ingegeven door een verbouwing van kasteel Haag, het archief uit de opslag bij het kasteel over gebracht naar het depot in Ehreshoven. Toch blijft de raadpleging van de origi nele stukken omslachtig, omdat dit alleen kan plaatsvinden bij RAMA in Brauweiler. Daarvoor moeten stukken dagen van te voren worden aangevraagd. Voor een vlot verloop van onderzoeksprojecten is dat nogal hinderlijk. Het archief was niet alleen voor de archiefinstellingen van belang. Ook voor de verbetering van de muse ale presentatie in Kasteel Hoensbroek, het stamslot van de Van Hoensbroeks, was de roep om beschikbaarheid van het archief groot. Kasteel Hoensbroek werd door de fami lie in 1927 verkocht aan de Vereniging Ave Rex Christe. De inmiddels Stichting Ave Rex Christe ver huurt het kasteel aan de Gemeente Heerlen voor de exploitatie van het museum. Verder waren en zijn er nog plannen om in Gesselen (D) bij een van de landhuizen van de Van Hoensbroeks een museum in te richten. Het belang van een goed toe gankelijk archief werd dus steeds groter. Om die toegankelijkheid te vergroten zou het archief op meer plaatsen geraadpleegd moeten kunnen worden. Aanvankelijk wilden de projectpartners dat realiseren door vervaardiging en distributie van ver schillende raadpleegkopieën van de te vervaardigen microfilm. In de loop van de jaren werd uiteraard gekozen voor digitalisering en raadpleging via internet. Vooral voor de in 1994 ingezette vernieu wingen van de presentaties van Museum Kasteel Hoensbroek in Heerlen was en is het van groot belang dat het bestand digi taal beschikbaar is, want in de archiefstuk ken ligt nagenoeg de volledige geschiede nis van kasteel Hoensbroek en zijn bewo ners besloten. Het is hard nodig om de reeds bekende geschiedenis van het kasteel op een nieuwe en toegankelijke manier te (her)schrijven, maar vooral ook om deze te completeren en om die geschiedenis te vertalen naar de museale presentatie. Door een goed museumjaar van Museum Kasteel Hoensbroek in 2005 kwam het benodigde bedrag beschikbaar om, na een aantal mislukte pogingen om subsidie te verwerven, de digitalisering ook wer kelijk aan te pakken. Het museum stelde de voorwaarde dat Rijckheyt de digitalise ring in samenspraak met LVR-RAMA tech nisch begeleidde en dat de deelnemende partners in het project het digitale archief dan ook werkelijk zouden gaan gebruiken voor geformuleerde onderzoeksprojecten en het onderzoek erin zouden stimuleren. Daarvoor moest het archief via internet toegankelijk komen. De adellijke familie vertrok bij de komst van de Fransen met 37 kisten archiefstukken uit Hoensbroek naar kas teel Haag bij Geldern. Tussen 1856 en 1863 werd de inhoud van deze kisten door Friedrich Nettesheim - die daarbij voort borduurde op een inventarisatie in de periode 1805-1807 door Joseph Benedict Joën - in net Duits handschrift op papier gezet. Nettesheim werd geassisteerd door de secretaris van de graaf, Heinrich Ferber. Het leverde een manuscriptinventaris op van ruim 700 bladzijden, op het formaat 30 x 45 cm. Ter invulling van een oude wens uit 1969 van oud-archivaris van het Kreisarchiv Geldern Gregor Hövelmann gingen Rien van den Brand van Stichting Historie Peel-Maas-Niersgebied (HPMN) in Venray en Stefan Frankewitz, archi varis van Geldern en zakelijk leider van MESPILVS - Gesellschaft zur Förderung des Stadtarchivs Geldern e.V., vanaf 1994 in hun vrije tijd aan de slag met de transcriptie, controle en verbetering van deze negentiende-eeuwse inventaris om die samen met de foto's van zegels aan de oorkonden en de beschrijving ervan als boekpublicatie te gaan uitgeven. Omdat een digitaal archief niet zonder archieftoegang kan, werden beide orga nisaties benaderd om eikaars projecten te versterken. Uiteindelijk was het op 23 juni 2008 zover dat Reichsgrafin Katja von und zu Hoensbroech uit Geldern (D) de inventaris in boekvorm overhandigd kreeg.5 Zij gaf weer eerste exemplaren aan vertegenwoordigers uit de drie landen: Duitsland, Nederland en België. Nu de negentiende-eeuwse manuscript inventaris van het archief is bewerkt en in druk is verschenen, is het makkelijker van te voren benodigde archiefstukken te reserveren voor raadpleging in de stu diezaal van RAMA. Maar lang hoeft die situatie niet te duren, omdat in het najaar van 2008 het digitale archief ter beschik king komt via een gesloten deel van de website van Rijckheyt. Het eerste jaar is bij de aanvraag voor raadpleging de toe gangscode nodig die in de uitgegeven inventaris is afgedrukt. In Duitsland en zeker in adelskringen gelden andere gevoelens over het open baar maken van archieven. In feite geeft de gravin als eerste volledige openbaar heid van het archief, maar zij stelde wel de eis dat het gebruik en de gebruikers van het archief traceerbaar zouden moe ten zijn. De gevonden raadpleegvorm om dit te kunnen registreren is een gesloten omgeving op internet. Door Mespilus en HPMN is de inventaris als digitale toegang beschikbaar gesteld. Lees verder op pagina 23 20 21 Door Roelof Braad Na jaren van voorbereiding komt een project van een belangrijk archief voor de geschiede nis van Nederland, België en het Rheinland in Duitsland in de eindfase. In samenwerking met Duitse collega-archivarissen, Museum Kasteel Hoensbroek en enkele historische verenigingen heeft Rijckheyt in Heerlen het archief van de grafelijke familie Van Hoensbroek laten digitaliseren om het via intra- en internet beschikbaar te stellen aan wetenschappers en het publiek. Kasteel Hoensbroek, het stamslot van de gelijknamige familie. Grensgebied Ontstaan van het project De negentiende-eeuwse manuscriptinventaris van de archieven van Hoensbroek, bewerkt door Rien van den Brand en Stefan Frankewitz. Rsen van oen Brand Stefan frankewitz (Bewerkers) Inventaris archief Museum Kasteel Hoensbroek De bewerkers van de inventaris bij de overhandiging van de boeken aan Reichsgrafin Katja von und zu Hoensbroech, 23 juni 2008 (foto auteur). Uitgave inventaris Gebruik digitale archief archievenblad november 2008 november 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 10