Het Provinciaal HistorisclCentrum Zuid-Holland dienstverlening ^dienstverlening Van oudsher wijkt het archievenland- schap in Zuid-Holland af van dat in de andere provincies. Waar Rijksarchieven elders zelfstandig gehuisveste instellin gen zijn, maakt het Rijksarchief in Zuid- Holland van aanvang af - vroeger als 'derde afdeling' - deel uit van het (hui dige) Nationaal Archief. Tevens beschikt Zuid-Holland over een aantal grote(re) archieven die in de loop van de tijd, daartoe door de provincie gestimuleerd, steeds meer als regionaal archief zijn gaan functioneren. Ondanks deze complicaties werd in 2002 in het kader van de 'vernieuwing van het archiefbestel' ook in Zuid-Holland onder zocht of er door samenvoeging van het Rijksarchief in Zuid-Holland en het Haags Gemeentearchief een RHC-Zuid-Holland tot stand zou kunnen komen. Dit bleek echter al gauw, op zowel inhoudelijke als praktische gronden, niet haalbaar. Vervolgens werd bezien hoe er op een andere manier aan de inmiddels verder uitgekristalliseerde 'RHC-doelstellingen' (meer publiek, digitalisering en samen werking met andere instellingen) inhoud gegeven kon worden. Medio 2004 adviseerde een werk groep (waarin het ministerie van OCW, de provincie Zuid-Holland, het Nationaal Archief, de Kring van Zuid-Hollandse Archivarissen en het Erfgoedhuis Zuid- Holland zitting hadden) aan het provinci aal bestuur om een Provinciaal Historisch Samenwerking richt zich overigens niet alleen op archieven onderling, maar meer nog op samenwerking van archie ven met andere culturele instellingen en het onderwijs. De onderbrenging van het PHC bij het Erfgoedhuis Zuid-Holland brengt hier als voordeel dat er gemakke lijk kan worden samengewerkt met ande re provinciale steunfuncties voor bijvoor beeld erfgoededucatie en musea. Buiten het Erfgoedhuis zijn instellingen als bibli otheken, ProBiblio (de ondersteuningsin stelling voor Noord- en Zuid-Hollandse bibliotheken), de Historische Vereniging Holland voor de hand liggende partners. Met ProBiblio spant het PHC zich in voor de realisatie van 'archievensteunpunten' of 'historische informatiepunten' in bibli otheken, waarvan inmiddels verschil lende zijn gerealiseerd (in onder meer Hardinxveld-Giessendam en Rijswijk). Voor 'openbare plekken waar veel publiek komt', zoals bibliotheken, archie ven, gemeentehuizen, bezoekerscentra en musea, heeft het PHC inmiddels een zestal verplaatsbare exposities beschik baar die aandacht besteden aan onder werpen uit het Zuid-Hollandse culturele erfgoed. Ze gaan bijvoorbeeld over 'Zuid- Hollanders en het water' en 'Landgoederen en Buitenplaatsen in Zuid-Holland'. De exposities hebben zowel een erfgoed- toeristisch als erfgoededucatief doel en bij de ontwikkeling ervan wordt er nadrukke- Lees verder op pagina 19 Centrum Zuid-Holland in het leven te roe pen. Aldus geschiedde; in 2005 ging het PHC van start. Inhoudelijke afstemming vindt plaats in een Programmaraad, waar in naast de Provincie en het Nationaal Archief ook de Zuid-Hollandse archieven en historische verenigingen zijn verte genwoordigd. De formatie bestond aan vankelijk uit een coördinator, twee con- historische informatie over de provincie en de (thans 77) gemeenten is op deze manier een Zuid-Hollandse portal ont staan waarin het 'historische verhaal van Zuid-Holland' in een samenhangende context te vinden is. Naast de 'Geschiedenis van Zuid-Holland'- site beheert het PHC de www.geschiede- komsten en onderzoek naar bijvoorbeeld de door regionale archieven gehanteerde tarieven voor het beheer en gebruik van de aan hen overgedragen collecties. sulenten (één voor archieven en één voor historische verenigingen) en secretariële ondersteuning. Al gauw kwamen daar een beheerder van erfgoedexposities en een webredacteur bij. Cruciale verschillen tussen het PHC en de in andere pro vincies gevestigde RHC's zijn dat het PHC zelf geen col lecties beheert en dat het in de exploi tatie wordt gefi nancierd door het provinciaal bestuur. Belangrijke over eenkomst is dat het PHC zich, net als de RHC's, richt op aandacht voor de geschie denis van het gebied en de daarmee ver bonden archiefcollecties. Het PHC kreeg als opdracht om 'de geschiedenis van Zuid-Holland en de daarmee verbonden archiefcollecties onder de aandacht van een zo groot mogelijk publiek te brengen'. Concreet richtten de werkzaamheden zich van aanvang af op de realisatie van een 'digitale etalage' voor de Zuid-Hollandse archieven, de ondersteuning van archie ven en historische verenigingen, verdere stimulering van de 'RHC-doelstellingen' (publiek, digitalisering en samenwer king), cursussen, exposities, publicaties en projecten. Door digitalise ring kunnen archief collecties gemakkelijk onder het bereik van een breed publiek wor den gebracht. Daarom is hieraan van begin af aan door het PHC veel aandacht besteed. Begonnen werd met de digitalisering van de door het Nationaal Archief beheerde Zuid- Hollandse kaartencol lectie. Tegelijkertijd werd er gewerkt aan de totstandkoming van de door het ministerie van OCW gefinancierde en medio 2007 opgelever de website/databank www.geschiedenis- vanzuidholland.nl, die diverse deelcol lecties op één plek toegankelijk maakt. Inventarissen en een aantal beeldbanken van 14 van de 22 openbare Zuid-Hollandse archieven zijn inmiddels via deze site/ databank te raadplegen. Gekoppeld aan nisbank-zh.nl: een portal voor de circa 120 Zuid-Hollandse historische verenigin gen en daarmee gerelateerde erfgoedin stellingen. Ook wordt vanuit het PHC verdere digitalisering actief gestimuleerd. Dit gebeurt bijvoorbeeld door deelname aan landelijke projecten als 'Conservering van audiovisuele archieven' en door een medetrekkersrol te vervullen bij projec ten als het door Senter Novem gesubsidi eerde 'Zuid-Hollandse collecties digitaal', een EAD-project dat momenteel wordt uitgevoerd in samenwerking met het Gemeentearchief Schiedam (zie Marloes Wellenberg en Tamara van Zwol, 'Zuid- Hollandse collecties digitaal. Toepassen van EAD voor bestaande en toekomstige toegangen op internet', Archievenblad 111, nr. 10, 34-35). De relatie tus sen de Zuid-Hollandse archieven en het PHC wordt vergemakke lijkt doordat de vanuit het PHC functione rende archiefconsulent tevens ambtelijk secre taris is van de Kring van Zuid-Hollandse Archivarissen. Eenzelfde soort rol speelt de geschiedenisconsulent bij het Overleg van Historische Verenigingen in Zuid-Holland. De consulenten treden niet alleen op als vraagbaak en adviseur, maar ook als organisator en mede-uitvoerder van diver se projecten en aanbod van cursussen, studiebijeenkomsten en presentaties. Genoemde digitaliseringsactiviteiten maken uiteraard deel uit van de aan 'RHC- vorming' verbonden doelstellingen met betrekking tot een groter publieksbereik. Ook worden afstemming en samenwerking tussen de regionale archieven gestimu leerd door de organisatie van studiebij een- l6 17 WWW GESCHIEDENISVANZUIDHOLLAND NL Etalage voor archieven Door Roel Pots en Tamara van Zwol De afgelopen maanden is in het Archievenblad aandacht besteed aan de Regionale Historische Centra (RHC's) die sinds het einde van de jaren negentig zijn ontstaan en die het resultaat zijn van samen voeging van een Rijksarchief in een provincie met een of meer andere instellingen. Een dergelijk RHC kwam in Zuid-Holland niet tot stand. Daar startte in 2005 een Provinciaal Historisch Centrum (PHC), dat in Delft bij het Erfgoedhuis Zuid-Holland werd aangehaakt. Dit PHC wijkt in verschillende opzichten af van de elders ontstane RHC's, maar er zijn ook aanzienlijke overeenkomsten. In elk geval is het, net als de RHC's, het resultaat van het vernieuwingsproces dat als doel heeft om archiefcollecties een groter publiek te laten bereiken. Tijd voor een nadere ken nismaking. Van RHC naar PHC Een reizende erfgoedtentoonstelling in het stadhuis van Schiedam. Exposities en publicaties Digitalisering van de Zuid-Hollandse kaartencollectie in het Nationaal Archief. Studiebijeenkomst over 'archievensteunpunten' of'histori sche informatiepunten' in bibliotheken. De medewerkers van het PHC, van links naar rechts: Johan Knoester (geschiedenisconsulent),Tamara van Zwol (archievenconsulent), Marloes Wellenberg (webredacteur), Sandy Marijnissen (secretariaat), Roel Pots (coördinator) en Hans Bakker (expositiebeheerder). Digitalisering De website/databank www.geschiedenisvanzuidholland.nl. Ondersteuning in soorten en maten Publiek en samenwerking archievenblad oktober 2008 oktober 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 8