Mapping Future Society Het ICA-congres in Kuala Lumpur buitenland Plaats van handeling was Kuala Lumpur: rond de dertig graden met een luchtvochtigheid van ruim 90%. Om te acclimatiseren werd de eerste dag dan ook gebruikt als inloopdag voor de deel nemers en voor het afwerken van enkele ICA-group bijeenkomsten. De openings ceremonie op de tweede dag werd vooraf gegaan door een gebed onder leiding van een imam, waarna de directeur-generaal van het Nationaal Archief van Maleisië, Sidek Jamil, de congresgangers welkom heette. Hij sprak daarbij zijn visie op het ICA-congres uit en stelde dat het belang van archieven verder reikt dan the bor ders of the nation-state. Hierna werd het woord aan Lorentz Mikoletzky gegeven. De scheidende president van de ICA kon digde aan dat er gedurende de week niet minder dan 450 sprekers zouden zijn en dat zij tezamen zo'n 380 sessies zouden verzorgen. Hierna sprak de guest of honor, de Maleisische minister van Eenheid, Cultuur, Kunsten en Erfgoed. De wel komstwoorden werden kracht bijgezet met een zestal gongslagen, waarmee het congres officieel voor geopend werd ver klaard. Wat opviel waren de vele lege plek ken in de hal waar de openingsceremo nie plaatsvond. Volgens velen was het aantal aanwezigen opvallend klein in vergelijking met andere jaren. Het aan tal geregistreerde congresgangers zou gedurende de week rond de 1200 blijven hangen. Mogelijk dat de late publicatie van het programma daar debet aan is geweest. Het geringe aantal deelnemers deed echter niets af aan de kwaliteit van de vele sessies. Het leidende thema Mapping Future Society had een grote reik wijdte en dat kwam tot uitdrukking in het ruime aanbod van onderwerpen. In het kader van het thema Archives was er bijvoorbeeld de enthousiaste presenta- drukte in haar sessie over het Nationaal Archief als Trusted Digital Repository de andere kant van dit verhaal. Zij liet zien welke innovatieve maatregelen archieven moeten nemen om hun bijdrage te kun nen leveren aan good governance. Het derde thema, Development, con centreerde zich op mogelijkheden van archiefprofessionals om zich verder te bekwamen in het vak. Interessant was dat hierbij aandacht werd geschonken aan de ontwikkeling van de diplomatieke kwaliteiten van de archief- en informa tiespecialisten. Bij het bevorderen van informatiemanagement en archivering zou men zich ook moeten richten op de 'natuurlijke' bondgenoten van archieven door strategische allianties aan te gaan met auditdiensten en instanties als de Ombudsman. Auditdiensten en ombuds mannen, zo betoogden Des Pearson en Leo Donnelly, respectievelijk Auditor General of Western Australia en Deputy Ombudsman of New Zealand, hebben een direct belang bij goede archivering, maar hebben doorgaans meer invloed dan de informatie- en archiefdiensten binnen organisaties. Samenwerking zou dus beide partijen ten goede komen. Nieuw op dit congres waren de Flying Reporters: een energieke groep jonge archivarissen die van dag tot dag online verslag deed van het congres. Voor sprekers en publiek een uitstekende manier om het congres te volgen. Ineke tie van het ICA-AtoM Open Source Software Project door Peter van Garderen. Het pro ject betreft een open-source archival description tool, ontwikkeld in samenwer king met onder andere de Archiefschool, het Center for Documentation and Research van de Verenigde Arabische Emiraten en UNESCO. Doel van de ses sie was het presenteren van de beta-versie van de soft ware en een oproep te doen aan de archiefwereld om de software te testen en waar mogelijk het project financieel te onder steunen. Het thema Governance bracht ses sies voort waarin de rol van archieven en informatie in relatie tot goed bestuur naar voren werden gebracht. Zo presen teerde Ian Wilson, Librarian en Archivist van Canada, de nieuwe aanpak van record keeping in zijn land, waarin deze activiteit - die cruciaal is voor goed bestuur - als primair bedrijfsproces zal worden erkend door de Canadese overheden. Jacqueline Slats van het Nationaal Archief bena- 14 buitenland den. Hij bedankte hem voor zijn werk en inzet voor het internationale archiefwe zen en in het bijzonder voor zijn speciale aandacht voor conservering. Ook was er de installatie van het nieuwe presidium dat door Nolda Römer, vice-president van CITRA, werd geïnaugureerd. De plenaire sessies waren echter ook bedoeld voor de afwikkeling van enkele procedurele zaken, zoals de auditrapporten over de ICA, de evaluatie van de rapporten van de ICA-officials en het stemmen over toe komstige ICA-projecten. Tijdens de afscheidsceremonie werden de gastheer en de ICA bedankt voor hun inzet voor het congres. Ian Wilson bena drukte als nieuwe president van de ICA nogmaals het belang van archieven en de vele uitdagingen die de ICA te wachten staan op het gebied van selectie, waar dering en conservatie van papieren en digitale archieven. Uitdagingen die niet alleen met woorden aangepakt moeten worden, maar ook met daden. Want "visi on without action is an illusion". Preview Hiermee kwam een einde aan het inte ressante en intensieve zestiende ICA-con- gres te Kuala Lumpur. Ross Gibbs, direc teur-generaal van het Nationaal Archief van Australië, trakteerde het publiek op een preview op het zeventiende interna tionale congres dat in 2012 in Brisbane gehouden zal worden. De inschrijving is reeds geopend... Deserno, de hoofdredactrice, liet weten dat dit niet het laatste optreden zou zijn van de Flying Reporters. Zij en de andere verslaggevers willen de samenwerking voortzetten en de groep uitbouwen tot een jeugdig netwerk binnen de ICA. Een eerste project zou de ontwikkeling van een introductieprogramma kunnen zijn dat jonge archivarissen wegwijs maakt in de wereld van de ICA. De verslagen van de Flying Reporters kunnen worden nagelezen op hun website: www.kuala- lumpur2008.ica.org/reporters/. Een minpunt van het congres was de matige planning van de sessies. Het con gresprogramma was drukbezet, waardoor men gedwongen werd keuzes te maken. Gelukkig is selectie voor veel archivaris sen een tweede natuur, maar in Kuala Lumpur een activiteit die slechts met moeite kon worden uitgevoerd. Ten eer ste was er de veelvoud aan vormen waarin de sessies werden gepresenteerd. Er kon sprake zijn van een avant-garde sessie, een paper and comment, een presentation, een round table, een seminar, een work in pro gress of een workshop. Termen waarbij wel een voorstelling valt te maken, maar die door het ontbreken van een duidelijke definitie niet bijdroegen tot een gefun deerde keuze voor een sessie. Daarnaast was er sprake van een parallelplanning, waarbij 'parallel' vaak betekende dat ses sies met hetzelfde thema naast elkaar stonden geprogrammeerd. Hierdoor moest men noodgedwongen sessies mis sen. Tijdens de Maleisische avond, waar bij de gasten werden getrakteerd op de Maleisische keuken, dans en muziek, werd het voltallige presidium van de ICA dan send gesignaleerd. Voor de Nederlandse delegatie, vijfentwintig in getal, was er naast het congres ook een cocktailparty op de residentie van de Hare Majesteits ambassadeur, Lodi Emmbrechts. Van deze gelegenheid werd door Fred van Kan, Martin Berendse en Lorentz Mikoletsky gebruik gemaakt om Joan van Albada, die na het congres afscheid zou nemen als secretaris-generaal van de ICA, toe te spreken en te bedanken. Op de speciale Ladies Night, op uitnodiging van de vrouw van de minister in het Nationaal Archief van Maleisië, lieten de vrouwelijke archiva rissen zich van een heel andere kant zien met karaoke en dans. Tijdens de laatste dagen stonden nog enkele belangrijke punten op de agenda die tijdens de Algemene Vergaderingen zouden worden behandeld. Als eerste was er het afscheid van het zittende presidi um. Deze gelegenheid werd door Martin Berendse, directeur van het Nationaal Archief, aangegrepen om Joan van Albada namens de ICA een fellowship aan te bie- Door Ruud Yap en Aline Knip Zeven dagen lang archief als belangrijkste punt op de agenda. Zo kan het zestiende congres van de International Council on Archives (ICA) nog het best worden omschre ven. Van 21 tot en met 27 juli werd er door de internationale archiefwereld gesproken over de thema's Archives, Governance en Development. Mapping Future Society: daar draaide het om. Ruim aanbod Openingsceremonie van het zestiende ICA-congres in Kuala Lumpur (foto's Aline Knip). Flying Reporters Goed bestuur en bondgenoten Gemotiveerde en behulpzame congresmedewerkers ston den op elk moment klaar voor de congresgangers. archievenblad oktober 2008 In de juli-editie van Time Out Kuala Lumpur werd tussen de vele restaurant recensies, allerhande massagetips en optredens in de stad als volgt melding gemaakt van het International Archives Congress 2008: "This congress is held by the Malaysian Archives in conjunc tion with the International Council on Archives and is the largest gathering from all over the World, allowing them meet and discuss the hot issues in archiving. Topics for discussion include strippers, beer, drugs and hardcore por nography. Just kidding." Ruud Yap is werkzaam bij het Nationaal Archief, Aline Knip bij de Stichting Erfgoed Nederland. archievenblad Keuzes maken oktober 2008 De blikvanger van Kuala Lumpur: de PetronasTowers. Lorentz Mikoletzky (I.), scheidend president van de ICA, en Joan van Albada, die afscheid nam als secretaris-generaal. Karaoke en dans Geen woorden, maar daden

Archievenblad | 2008 | | pagina 7