Erfgoed beter op 't Web. www.pictura-dp.nl I website collectiebeheer dataopslag e-depot II NetApp scan foto data-invoer Tijdelijke ondersteuning nodig om uw (digitale) informatiehuishouding procesgericht op orde te brengen? D I-facilities is gespecialiseerd in: wegwerken van archiefachterstanden (her-)inrichting van archieven tijdelijke ondersteuning bij de uitvoering van reguliere DIV -taken D I -facilities Documentair Informatiemanagement IJsduikerstraat 23 2492 PM Den Haag Tel. 070-3265588 Mob. 06-53524853 E-mail info@DI-facilities.nl www. Dl-facilities.nl Vervolg van pagina 11 Door beide ontwikkelingen komen archiefdiensten verder weg te staan van de oorspronkelijke zorgdrager. In verband daarmee zal het toezicht op de histori sche fase van de archiefketen, ook vanuit het rijksniveau, ingevuld respectievelijk aangescherpt moeten worden. Concreet zullen de veranderingen in het huidige provinciale archieftoezicht naar onze mening op de volgende manier gestalte kunnen krijgen, in de lijn van 'Oosting' en de kabinetsreactie: nieuwe eenduidige regelgeving voor beheer van informatie en archieven. Niet alleen vanuit de Archiefwet en aanpalende wetgeving of een geheel nieuwe Informatiewet, ook bijvoorbeeld via aanpassing van het Bouwbesluit waarin regels voor archiefruimten kun nen worden opgenomen. Recent zijn al nieuwe normen en nieuwe regelgeving ontstaan, zoals de NEN 15489 en 2082, de nieuwe (concept-) Archiefregeling 2008 en de LOPAI-normen voor digi taal duurzame depots ED3. Dit alles zal met de in de Baseline genoemde regels waar nodig verder uitgebouwd, vereen voudigd en tot een op elkaar passend geheel gesmeed moeten worden. opzet van kwaliteitszorg en -borging op het gebied van informatie- en archief beheer, gebaseerd op de nieuwe eendui dige regelgeving en normen. Wanneer de gemeenten dit in praktijk brengen inclusief interne audit en control, kan het provinciale toezicht meer op afstand komen te staan. wettelijk verplichte benoeming van interne control (gemeentelijke archief inspecteurs) op informatie- en archief beheer bij de gemeenten. Wanneer de trend tot privatisering van het gemeen telijk archiefwezen doorzet en het accent meer en meer komt te liggen op de erf goedfunctie van de archiefdiensten, kan het gewenst zijn deze interne toezicht- functie te scheiden van de archiefdienst en te verbinden aan bijvoorbeeld de financiële control binnen de gemeente. Dat uiteraard zonder de eigen deskun digheid van een archiefinspectie prijs te geven. De huidige provinciale inspec teurs kunnen deze interne controlfunc- tie binnen de provincies blijven vervul len. Doorredenerend zal er dan interbe- stuurlijk toezicht vanuit het Rijk moeten komen op de provincies. samenwerking van interne control en extern toezicht op informatie- en archiefbeheer met de interne financi ële control en het externe financiële toezicht op de gemeenten. Het laatste vindt ook vanuit de provincies op de gemeenten plaats, zodat de provinci ale archiefinspecties daar logisch op kunnen aansluiten. Via het financi ële toezicht kunnen de doelen van het archieftoezicht ook worden bereikt, al verschillen het uitgangspunt en de expertise. In de praktijk kan deze aan sluiting verschillende organisatorische en praktische vormen krijgen. meer samenwerking tussen archief inspecteurs en de Rekenkamers van gemeenteraden en provinciale staten. Bij de Rekenkamers is geen specifieke deskundigheid aanwezig, het is ook niet hun taak structureel toezicht op informatie- en archiefbeheer te hou den. Wel signaleren zij in het kader van hun onderzoeken steeds vaker tekort komingen op dit vlak. Via rapportages van de archiefinspecteurs kunnen de Rekenkamers meer druk uitoefenen om het informatie- en archiefbeheer op de agenda én verbeterd te krijgen. deskundigheidsbevordering, opleiding en accreditatie van en voor archiefin specteurs en controllers op het infor matiebeheer. Er bestaat nog steeds geen opleiding of module voor dit specia lisme. Dit kan uiteraard niet los van de professionalisering van het informatie- en archiefbeheer gebeuren. benchmarking tussen gemeenten en provincies, opzet van een informatie systeem met kengetallen en best prac tices op het gebied van informatie- en archiefbeheer. Bij de provinciale archie finspecties zijn veel gegevens verza meld, die hiervoor bruikbaar kunnen zijn. meer intergemeentelijke samenwer king. Het bevorderen daarvan hebben de provincies al op zich genomen. Dit kan in sterkere mate worden voortge zet. Denk aan regionale archiefdien sten, gezamenlijke E-depots of samen werkingsverbanden van gemeentelijk toezicht. De Tweede Kamer zal in het najaar de voorstellen van de commissie-Oosting bespreken in relatie tot de adviezen van de commissie-Lodders en de commissie- d'Hondt9 over decentralisatie van taken naar respectievelijk de provincies en de gemeenten. Daarna zal waarschijnlijk het traject van wijziging van de Archiefwet worden ingezet. Volgens voornemen van het kabinet moet dit afgerond worden in 2010. Wij hopen dat de Kamer de wijs heid zal hebben rekening te houden met de vele andere voorgenomen wetswijzi gingen en andere veranderingen op dit gebied. Alleen dan kunnen de nieuwe schoenen passen op de nieuwe leest. "Ons archief is eindelijk overzichtelijk en toegankelijk door Adlih Archief. Er zijn zoveel verschillende zoekmogelijkheden dat je altijd vindt wat je zoekt. En daar gaat het ons juist om. Met Adlih is het beheer van ons archief een stuk makkelijker geworden". Adlib software is al decennia toonaangevend in informatie-, collectie-, kennismanagement en archiefbeheer. Adlib applicaties staan bekend om hun gebruiksgemak, overzichtelijkheid en flexibiliteit. Bel of e-mail voor meer informatie of voor een geheel vrijblijvende demonstratie. Software voor musea, bibliotheken en archieven. Adlib Information Systems Postbus 1436, 3600 BK Maarssen Tel: 0346 586800 E-mail: sales@adlibsoft.com Internet: www.adlibsoft.com Nieuwe praktijk archieftoezicht Wijziging Archiefwet Marianne Loef is provinciaal archiefin specteur in Noord-Holland en voorzitter van het Landelijk Overleg van Provinciale Archiefinspecteurs (L0PAI); Fred Schoonheim is adjunct-archiefinspecteur in de provincie Utrecht. Noten Van specifiek naar generiek, doorlichting en beoordeling van interbestuurlijke toezichtar- rangementen (Den Haag, 2007), zie: www.minbzk.nl 2 In de visie van de commissie-Oosting geldt dit niet voor het toezicht op de waterschap pen en de politieregio's, omdat dit 'doelor- ganisaties' zijn. 3 Maart 2008, te downloaden via www.minbzk.nl 4 Brief met bijlage van IP0 aan Kringen van Noord-Hollandse en Utrechtse archivarissen, februari 2008. 5 Kabinetsstandpunt 23 april 2008 met bijlage, te downloaden via www.minbzk.nl 6 Ruimte, regie en rekenschap, rapport van de gemengde commissie decentralisatievoorstel len provincies (commissie-Lodders), maart 2008, zie: www.minbzk.nl 7 Toekomst van het archieftoezicht fase 1, 2005, zie www.lopai.nl.pdf/eindrapportage_ toekomst_archieftoezicht_fase_i.pdf 8 In het interbestuurlijk overleg Cultuur van 18 oktober 2007 is bepaald dat privatisering van archiefbeheer in principe niet botst met de Archiefwet, zie www.vng.nl. 9 Vertrouwen en verantwoorden. Voorstellen voor decentralisatie en bestuurskracht. Interbestuurlijke taakgroep gemeenten (com- missie-d'Hondt), juni 2008, zie: www.minbzk.nl oktober 2008 archievenblad I

Archievenblad | 2008 | | pagina 6