Omdat het SCdlfflBIl van gebonden documenten in kleur veei eenvoudiger en slimmer kan Drvkkery en Zeeuws Archief starten Prentenkabinet KN Alle scans burger lijke stand regio Eindhoven online Gemeentearchief Rotterdam deelt bewaartips KONICA MINOLTA The essentials of imaging Hoe de Konica Minolta PS7000CMK2 uw scanproblemen oplost. nieuws uit het veld Al 1 es digitaal! Wens of noodzaak? Archiefdiensten onderschatten vaak de beheers- en raadpleegkosten na het digitaliseren van archiefmateriaal. Tot deze conclusie komt de nieuwbakken informatiespecialist Alfred Stern, die onlangs afstudeerde in de studierichting Informatiedienstverlening en -manage ment aan de Saxion Hogescholen in Deventer. Alfred Stern deed in het kader van zijn afstudeerstage onderzoek naar ICT en beleid bij het Gelders Archief en schreef een informatieplan voor datzelfde archief. Stern concludeert dat de lange- termijnkosten van het digitaliseren van archiefcollecties in belangrijke mate het succes bepalen van het grootschalig digi taliseren. Volgens de informatiespecialist is samenwerking tussen erfgoedorganisa ties een mogelijke oplossing voor dit pro bleem. Door samenwerking kunnen kos ten voor onder meer hosting, marketing en beheer verminderd worden. Verder meent Stern dat als kosten en baten het enige criterium zijn voor al dan niet laten doorgaan van een digitaliseringsproject, dit op langere termijn kan leiden tot een eenzijdig aanbod van archiefmateriaal op het internet. De informatiespecialist vindt dat er meer rekening moet worden gehouden met de langetermijnkosten van het digitaliseren van archiefcollecties. Zie ook het artikel van Alfred Stern elders in dit blad. Op 25 augustus jongstleden bereik te het RHCe een mijlpaal: alle akten van de burgerlijke stand van de regio Eindhoven (maar liefst twintig gemeen ten) zijn via een scan te raadplegen op Internet. De scans vindt u in de Digitale Stamboom, de genealogische database van het RHCe. Het gaat om 600.000 akten. Inmiddels is ook voortvarend een start gemaakt met het digitaliseren van de bevolkingsregisters. Ander nieuws uit Eindhoven: belang stellenden kunnen zich abonneren op nieuwe gratis krant op tabloidformaat Nieuws van TOEN. Het zijn bijzondere verhalen over toen, uit en over de regio Eindhoven. In de rubriek 'Te doen in TOEN' vindt u een actueel overzicht van alle activiteiten, zoals cursussen, lezingen en wandelingen die het RHCe organiseert. Valt Nieuws van TOEN bij u in de smaak, dan horen wij dat graag. De krant is gratis op te halen bij het RHCe. Niet in de gelegenheid om naar het RHCe toe te komen? Dan sturen we u graag een exemplaar toe. Mail naar toen@rhc-eindhoven.nl en vermeldt uw naam en adres. Vakgenoten kunnen beschikken over de tekst van een boekje met bewaartips dat het Gemeentearchief Rotterdam heeft gepubli ceerd. Opzet van de uitgave was om de vakkennis van het archief te delen met particulieren die foto's, films, leren boekomslagen en cd's in goede staat wil len houden. Bewaren is een vak is rijk geïllustreerd met afbeeldingen van col lectiestukken. Aanleiding voor de publi catie was het 150-jarig bestaan van het werd uitgedeeld bij de afslui ting van het jubileum op 20 januari 2008. Bij wijze van verlaat jubileumgeschenk kunnen vakgenoten de tekst als Word-bestand aanvragen bij communicatie@gar.rot- terdam.nl. Alle archiefinstel lingen kregen een exemplaar van het boekje toegestuurd. De uitgave is ook te bekijken als pdf-bestand op de web site van het gemeentearchief onder het menu-item Extra's: www.gemeentearchief.rotterdam.nl/con- tent/index.php?option=com_content&ta De voormalige expositieruimte in De Drvkkery in Middelburg, de zoge heten Directiekamer, heeft een nieuwe bestemming als Prentenkabinet. Het Prentenkabinet stelt een wisselende selectie hoogwaardige reproducties van Zeeuwse historische prenten, kaarten, foto's en ansichten beschikbaar uit de col lecties van het Zeeuws Archief. Daarnaast biedt het Prentenkabinet een print-on- demand service. De getoonde prenten zijn stuk voor stuk schatten uit de collec ties van het Zeeuws Archief en zorgvul dig geselecteerd op hun kunsthistorische betekenis en kunstzinnige zeggenschap. De getoonde prenten zijn 1:1 studio-opna men van de originele beelddocumenten, in hoge resolutie en dito beeldkwaliteit, vervaardigd door studiofotograaf Ivo Wennekes en afge drukt als twaalfkleu- ren pigmentprints op zwaar aquarelpapier (German Etching, 300 gr Hahnemiihle) in uiteenlopende formaten. De prenten zijn voorzien van een beschrijving, datering en de vind plaats van het origineel in het Zeeuws Archief. Naast keuze uit de getoonde reproducties in het Prentenkabinet, is er ook de mogelijkheid tot printing-on- demand. Geïnteresseerden kunnen thuis via hun pc zelf een afbeelding zoeken in Zeeland in Beeld, de digitale beeldbank van het Zeeuws Archief (www.zeeuwsar- chief.nl). Ze bestellen die vervolgens bij De Drvkkery in het gewenste formaat. De fotograaf vervaardigt van de afbeel ding een hoogwaardige reproductie, waarna de klant de prent kan ophalen bij De Drvkkery. Binnenkort komt in het Prentenkabinet eveneens een pc waarop bezoekers kunnen zoeken in de beeld bank Zeeland in Beeld. Gemeentearchief Rotterdam. Het boekje sk=view&id=427&Itemid=326 oktober 2008 9 Het scannen van gebonden documenten is nu eenmaal een lastige klus. Geopende boeken zijn zwaar en moeilijk plat op een scanner te leggen. Gebonden boeken dreigen al snel te beschadigen en teksten en afbeeldingen in de rug van het boek vervormen. Maar niet met de nieuwe PS7000CMK2. Deze scant boeken van bovenaf en corrigeert auto matisch de kromming in de rug. Of het origineel nu zwart-wit of in kleur is, een standaard of afwijkend formaat heeft. De PS7000CMK2 zorgt eenvoudigweg voor de best denkbare reproductie. Meer weten over deze slimme bookscanner? Kijk op www.kn.nl of bel GRATIS 0800 - 022 21 41. Exclusive Distributor KN bv, Postbus 237, 1170 AE Badhoevedorp, telefoon 0800 - 022 21 41, fax 020 - 658 41 60, e-mail: info@kn.nl Les affaires serieuses (coll. Zeeuws Archief). archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 4