Weten wat mag met materiaal uit een digitale beeldbank Honderden meters archief wereldwijd te zien 315.000 Bommelerwaarders online Iloorse collega's op bezoek nieuws uit het veld Ruim 50.000 foto's, dia's, kaarten en glasnegatieven en 425 strekkende meter archiefmateriaal digitaliseren: het is een project van ongekende schaal. Maar Historisch Centrum Het Markiezenhof is er samen met het bedrijf Pictura aan begon nen. "Het is het grootste digitaliserings- De Noorse Arkivrad (vereniging van archivarissen) bezocht begin sep tember ons land. De Archiefschool verzorgde de eerste dag van dit bezoek een overzicht van de ontwikkelingen in het Nederlandse archiefwezen, ter wijl op 4 september de Nederlandse verenigingen die actief zijn in de volle breedte van het records continuüm zich presenteerden. Daarbij was ook de KVAN. De derde dag stond onder meer een ontmoeting met de redac tie van het Archievenblad op het pro gramma. Met de Noren is afgesproken dat we ons zullen inzetten om geza menlijk een project uit te werken ter ondersteuning van collega's in een ontwikkelingsland. Zo hopen we bij te kunnen dragen aan het project 'Archival solidarity' van de ICA/SPA (Section of Professional Associations). project in Nederland. Wel meer archieven worden gedigitaliseerd. Maar in twee jaar tijd 10 procent van je hele collectie voor de hele wereld beschikbaar hebben, is bij zonder", stelt Frieke Hazendonk, hoofd van de archiefdienst. De gemeente heeft in totaal 4 kilometer papier in het archief. De meest populaire 400 meter gaat digi taal. De rest verdwijnt straks in het depot onder het Wilhelminaveld. "Burgers kun nen het dan nog steeds opvragen. Alleen duurt het iets langer voordat het beschik baar is. "Het meeste beeldmateriaal zit inmiddels in de beeldbank. Alle originele bronnen zijn door de vingers van de mede werkers gegaan. Er is gecontroleerd op schade, maar ook of de juiste gegevens zijn opgeslagen. Tekst en beeld zitten vanaf nu in verschillende bestanden." Een megak lus, die medio 2009 afgerond moet zijn. Ongeveer de helft van het werk is gedaan. Het nieuwe digitale archief is onlangs de lucht ingegaan. "Alle oude bestanden zijn gewist en het nieuwe materiaal is nu op de website van Het Markiezenhof te zien." Niet al het materiaal is nieuw. Veel was er al; alleen is de kwaliteit nu vele malen beter. "En door speciale software kun je bijvoor beeld tot in detail inzoomen op de foto's." Ook kun je 'shoppen' op de website. Er is een heuse webwinkel gerealiseerd. Een klant die iets uit het archief wil bestellen, kan het digitaal in een winkelwagentje stoppen en vervolgens afrekenen. Van een kleine foto tot een kaart afgedrukt op canvas. Het is allemaal te bestellen vanuit huis. Ter gelegenheid van het thema jaar 'Leve het landgoed' wordt op www. geschiedenisvanzuidholland.nl bijzon dere aandacht aan de Zuid-Hollandse landgoederen en buitenplaatsen besteed. Op de website zijn interessante verhalen en afbeeldingen te vinden die afkomstig zijn uit de collecties van Zuid-Hollandse archieven en andere erfgoedinstellin gen. Zo zijn er verhalen over de Zuid- Hollandse kastelen, over buitenplaatsen in de zeventiende en achttiende eeuw en over de paleizen van de Oranjes. Ook f,a/, wordt aandacht besteed aan het verdwij nen van buitenplaatsen in de negentiende en twintigste eeuw en aan de huidige situ atie. Bijzondere afbeeldingen zijn onder meer gravures van Paleis Honselaarsdijk, de oranjerie van Sorghvliet (het huidige Catshuis) en afbeeldingen uit hét acht- tiende-eeuwse standaardwerk over tuinie ren, geschreven door de steenrijke Leidse buitenplaatsbezitter Pieter de la Court van der Voort (1664-1739). Zuid-Holland kent nog zo'n tweehonderd historische landgoederen en buitenplaat sen. Deze zijn cultuurhistorisch en land schappelijk uniek en herinneren aan de invloedrijke positie die 'de Hollanden' economisch en bestuurlijk al eeuwenlang innemen. Met het themajaar 'Leve het landgoed' wil de Provincie Zuid-Holland extra aandacht vragen voor het behoud en beter toeristisch-recreatief gebruik van dit erfgoed. Het Erfgoedhuis Zuid- Holland realiseerde eerder al een reizende tentoonstelling en een digitale folder over dit onderwerp. Onlangs verscheen ook, in samenwerking met Uitgeverij Watermerk, de cultuurtoeristische uitgave Bezoek de landgoederen en buitenplaatsen in Zuid- Holland. nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: nieuws@kvan.nl Dankzij de inzet van een groep enthousiaste vrijwilligers, enkele ijve rige vakantiewerkers en natuurlijk de medewerkers van het streekarchief zelf, is het indexeringsproject van alle Bommelerwaardse bevolkingsregisters over de periode 1810-1940 voltooid. Met de indexering is begonnen in 2006. Het gaat bij deze index om 202 registers met in totaal 45.513 bladen. Het leidde tot een index met 314.787 records (namen). Iedereen kan nu de registers niet alleen virtueel doorbladeren op de website van Ontwerp Archief regeling 2008 gereed In de Archiefregeling 2008 zijn de hui dige ministeriële regelingen na een gron dige herziening geïntegreerd. Deze regeling is gebaseerd op een eerder uitgevoerde eva luatie en de daarover ingewonnen advie zen. Ook de Archiefregeling 2008 betreft de duurzaamheid van - blijvend te bewaren - archiefbescheiden, de ordening en toegan kelijkheid daarvan en de bouw en inrich ting van archiefruimten en archiefbewaar plaatsen. De ontwerp-Archiefregeling is kort geleden voor advies aan een aantal overheidsorganisaties en bedrijven voor gelegd. Vóór uiterlijk 1 september moes ten deze hun reactie aan het ministerie van OCW gegeven hebben. Na verwerking van de adviezen gaat de Archiefregeling ter notificatie naar de Europese Commissie in Brussel. Daarna zal de regeling door onder tekening en plaatsing in de Staatscourant van kracht worden. het Streekarchief Bommelerwaard (via 'Inzien bronnen'), maar er ook op naam in zoeken (via 'Zoeken op naam'). Bekijk wel even voor welke gemeente over welke periode registers bewaard zijn gebleven (via 'Wat is beschikbaar'), want niet van alle (voormalige) gemeenten zijn registers over de hele periode 1810-1940 bewaard. Wat is er verder nog aan bevolkingsad ministratie van vóór de invoering van de persoonskaarten in de jaren dertig van de vorige eeuw? Dat zijn de dienstbodenre- gisters, de vestigingsregisters, de vertrek- registers en de huisnummeringsregisters. De dienstbodenregisters zijn inmiddels deels geïntegreerd in de bevolkingsregis ters. Als dat zo is, zijn ze al gescand en geïndexeerd in het zojuist afgesloten pro ject. De losse dienstbodenregisters zullen na scanning nog geïndexeerd worden. Het streekarchief is van plan een van eerst komende jaren ook de andere registers te scannen. Het indexeren ervan wordt niet als prioriteit gezien, maar boeken zullen dan wel op de site in te zien zijn (onder 'inzien bronnen'). Bewerking ervan is te tijdrovend en de gegevens uit de vestigings- en vertrekregisters komen, als het goed is (maar dat is het niet altijd), ook voor in de eigenlijke bevolkingsregisters. Soms zijn ze echter erg handig om exacte vestiging en vertrek te kunnen bepalen en om schrijf wijzen van namen te controleren. Zie: www.streekarchiefbommelerwaard. nl/index.php?option=com_content&task =view&id=274&Itemid=192 Uit recent onderzoek blijkt dat uni versiteiten en hogescholen in het onder wijs en onderzoek steeds vaker digitale beeldbanken gebruiken. De digitale beel den zijn beschikbaar via uitgevers, infor matieproducenten of worden door de hogeronderwijsinstellingen zelf samenge steld. Maar angst voor schadeclaims door oneigenlijk gebruik, kostenoverwegingen en onleesbaarheid van bepalingen lijken goed gebruik van digitale beeldbanken in de weg te staan. Om dit te voorkomen heeft SURFdirect (SURF Digitale Rechten Expertise Community) een inventarisatie gedaan op het terrein van beeldbanken. Tevens adviseert SURFdirect over de juri dische aspecten van het gebruik van digi tale beeldbanken. Het advies over gebruik van digitale beeldbanken omvat richtlij nen voor mediatheken: wat mogen en kunnen gebruikers met materiaal uit een beeldbank doen? Dit advies is gebaseerd op een inventarisatie bij vijftien Nederlandse hogeronderwijsinstellingen en is gebun deld in het rapport Digitale beeldbanken en auteursrechten dat bestaat uit twee delen. Deel A, 'Inventarisatie digitale beeldban ken', is een inventarisatie van de manier waarop verschillende instellingen in het hoger onderwijs beeldbanken toepas sen en wat zij doen om het materiaal tegen oneigenlijk gebruik te beschermen. De verschillende in gebruik zijnde beeld bankvarianten zijn in dit onderzoek in kaart gebracht. Uit de inventarisatie bleek dat hogeronderwijsinstellingen beeld banken niet optimaal gebruiken, omdat men onzeker is over juist gebruik van het beschikbare materiaal. Een goed overzicht ontbrak van wat wel mag en wat niet. Daarom verduidelijkt SURFdirect in deel B van het advies een aantal zaken over auteursrechten en beeldbanken, zonder te verzanden in juridische taal. Het omvat praktische handreikingen voor zowel mediatheken, docenten, studenten als hergebruikers van beeldmateriaal. Deel B is getiteld 'Auteursrechtelijke aspecten van digitale beeldbanken of: Wat doet een mediatheek en (wanneer) mag dat?' en is evenals deel A van het advies te downloa den via de website van SURF. oktober 2008 NIEUWS u i Historische kaart van Bergen op Zoom (coll. Historisch Centrum Het Markiezenhof). Paleis Honselaarsdijk, gravure uit 1683 (coll. Koninklijk Huisarchief). archievenblad oktober 2008 net veld Historische kaart van de Bommelerwaard. archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 3