Het Archievenbla an charter tot chip u_ li. colofon |3_8 Archiveren van e-mail: 146 E -depot Rotterdam 6: zijn we er al bijna? |5« Roelof Braad: "Het Archievenblad heeft voor mij een enorme waarde" Vaste rubrieken [49 154 Citaat van de maand noot van de redactie Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende (hoofdredac teur), Jac. Biemans, Patricia Böschen, Dick Deuzeman, May Scheepers, René Spork,TamaraTesselaar-Groot, PatrickTimmermans/Verleden Tijd (eindredactie), Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Dick Bunskoeke, Sophie Devolder, René van Dijk, Adelheid Feryn, Harry Hendriks, Charles Jeurgens, Eric Ketelaar, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail (aanleveren van persberichten): nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement: Nederland buitenland (binnen Europa) buitenland (buiten Europa) losse nummers 74,00 86,00 103,00 7,50 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 23 17, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halver wege november 2008. INHOUDS 110 Het interbestuurlijk archieftoezicht op nieuwe leest geschoeid Management: Marianne Loef en Fred Schoonheim 114 Mapping Future Society. Het ICA-congres in Kuala Lumpur Buitenland: Ruud Yap en Aline Knip 116 Etalage voor archieven. Het Provinciaal Historisch Centrum Zuid-Holland Dienstverlening: Roel Pots en Tamara van Zwol [21 Verhalen uit de polder. Het geheugen van Flevoland in woord en beeld Educatie en communicatie: Annelies Cordes 122 Scripties Archivistiek B en Bachelor Media, Informatie en Communicatie Onderwijs en onderzoek: Marieke de Haan 124 Naar een nieuw archiefbestel? Opinie: Geert-Jan van Bussel, Rob Kramer, Marianne Loef en Bert Looper I36 DeSonttolregistersOnline. Nieuw licht op de Friese koopvaardij Archieven en collecties: Siem van derWoude actieve constructie van het verleden Management: Albert Meijer 142 De Wet van Cremer. Kosten en baten van grootschalig digitaliseren Archieven en collecties: Alfred Stern [44 Drents Archief zet Landlopersarchief online Archieven en collecties: Vincent Stedema en Joke Wolff Digitalisering en informatisering: Peter Horsman en René Spork Burgerlijke Stand: Peter Sijnke De archiefervaring Nieuws uit het veld Column [50 Literatuur Agenda P G A V E I Het interbestuurlijk archieftoezicht op nieuwe leest geschoeid Door Marianne Loef en Fred Schoonheim In 2007 stelde de commissie-Oosting dat het pro vinciale archieftoezicht op de gemeenten afgeschaft kon worden. Maar mag je oude schoenen weggooien voordatje nieuwe hebt? Naar een nieuw archiefbestel? "The most fundamental division about the purposes, orientation, and, indeed, very nature of archives, as institutions and as records, and thus about the mission of archives in society, rests on an unresolved tension between the concepts of evidence and memory." Terry Cook, Beyond the Screen: The Records Continuum and Archival Cultural Heritage (2000) 3. Foto's voorzijde: 2008:Jaar van het Religieus Erfgoed. Het Archievenblad besteedt in het themanummer van september aandacht aan de relatie tussen archieven en religieus erfgoed. De illustraties op het omslag staan in dit licht. Boven: opening van de synagoge in Breda in 1971 in aanwezigheid van de Bredase bisschop Ernst (Stadsarchief Breda/foto H. Chabot); daaronder: de neogotische Jozefkerk in Tilburg, architect Henri van Tulder (foto Theo Cuijpers); midden: herdenkingsprentje van Adrianus VI, de enige Nederlandse paus, circa 1914 (Katholiek Documentatie Centrum, Nijmegen); rondje: reliekenlijst van de Sint-Remigiusparochie in Klimmen, 1441 (Rijckheyt, Heerlen); linksonder: Gereformeerde kerk aan de Meesterstraat te Doetinchem, ca. 1965 (Streekarchivariaat Regio Achterhoek); achtergrond: detail buitenzijde zuidertransept Sint-Janskathedraal te 's-Hertogenbosch (foto Patrick Timmermans). Door Geert-Jan van Bussel, Rob Kramer, Marianne Loef en Bert Looper Een nieuwe opiniërende rubriek in het hart van het Archievenblad, met deze eerste keer aandacht voor de discussie over de toekomst van het archiefbestel. Verhalen uit de polder. Het geheugen van Flevoland in woord en beeld Door Annelies Cordes Herinneringen uit de eerste hand die je leiden langs drooggevallen polders, nieuw landschap en de eerste bewoners. Een nieuwe verhalenwebsite van Nieuw Land te Lelystad. Roelof Braad: "Het Archievenblad heeft voor mij een enorme waarde" DC MIJNEN !N UMB'JRG Door Peter Sijnke Een gesprek met vertrekkend hoofdredacteur Roelof Braad over zijn opleidingen, vervangende dienstplicht, de functie van stadshistoricus, zijn kerkelijke bezighe den en natuurlijk het Archievenblad. Bestel Een Archievenblad dat begin en einde markeert. We nemen afscheid van hoofdredacteur Roelof Braad met een interview in de rubriek Burgerlijke Stand. En ik wil op deze plaats, namens de redactie, Roelof erg danken voor zijn hoofdredac teurschap van de afgelopen jaren. Ik was verbaasd te lezen wat hij naast deze mooie functie nog allemaal meer heeft gedaan en doet. Ook wil ik Dick Bunskoeke bedanken voor het schrijven van zijn columns. In dit nummer vindt u zijn laatste: over geloven in archiveren. En dat sluit mooi aan op de vier essays over het archief bestel. De discussie hierover wordt al jaren gevoerd. KVAN en BRAIN hebben de handen ineengeslagen en willen van hun leden weten hoe zij zich het archiefbestel voorstellen. Zaken als informatie-, culturele en maatschappelijke waarde van archieven komt aan bod, net als openbaarheid, de rol en indeling van het toezicht en de blijvende professionali sering van het archivarissen- beroep. De essays dienen ter inspiratie. Leest u ze nauw gezet, zoals een archivaris betaamt. Maar leest u ook de andere artikelen met aandacht. Ook die laten de breedte van het vak zien. Met het lezen van de artikelen, de essays en met het invullen van de enquête (het bestelformulier), bepaalt u in feite mee welke artikelen u in het Archievenblad wilt lezen. Het markeert een nieuw begin. Hans Berende, hoofdredacteur archievenblad oktober 2008 oktober 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 2