Roelof Braad: "Het Archievenblad heeft voomij een enorme waarde" UZ ï6j Je bent Limburger, maar niet van geboorte. "Klopt. Ik ben in 1950 geboren in Oldemarkt, in het dorpje Ossenzijl. Dat ligt in het mooie natuurreservaat De Weerribben, in de kop van Overijssel. Ons gezin vertrok naar het zuiden in 1955, toen mijn vader bij de mijnen in Zuid-Limburg ging werken. Tot ik trouw de heb ik in Schaesberg (nu Landgraaf) gewoond en daarna in Heerlen. En daar ben ik nooit meer weggegaan." Geschiedenis, archieven. Hoe is dat in je leven gekomen? "Het begon met de spannende ver halen van mijn onderwijzer in de vierde klas van de lagere school. Dat wekte de interesse. Maar na het voortgezet onder wijs heb ik toch een heel andere richting gekozen. Omdat ik goed was in wiskunde, ben ik de laboratoriumschool gaan doen. En ik ben toen chemisch analist gewor den. Daarna moest ik in militaire dienst; dat moest toen nog. Maar ik heb dienst geweigerd en kwam toen in aanraking met archieven, omdat ik te werk gesteld werd bij het hulpdepot van het Algemeen Rijksarchief in Schaarsbergen (veel gewe tensbezwaarden moesten in die tijd hun vervangende dienstplicht vervullen bij de Rijksarchiefdienst, PS). Het laat ste deel van mijn vervangende dienst plicht mocht ik vervullen bij het archief in mijn woonplaats. Dat heette toen Gemeentelijke Oudheidkundige Dienst Heerlen. Blijkbaar beviel dat zo goed dat ze me vroegen of ik niet in vaste dienst wilde komen, toen ik geen baan als che misch analist kon vinden." En toen ben je naar de Archiefschool gegaan. "Nee, eerst heb ik de cursussen SOD I en II gedaan en vervolgens de Archiefschool. Ik ben een tijdje archief inspecteur geweest en van 1992 tot najaar 2000 stadsarchivaris van Heerlen. Van voluntair tot archivaris dus. Na diverse gemeentelijke reorganisaties kwam er een splitsing van de functie in bureauhoofd en archivaris. Maar dat liep niet zo lekker. Er is uiteindelijk gekozen om dat toch weer te combineren. Ik mocht toen kiezen en heb er voor gekozen om stadshistori cus te worden. Dat was een nieuwe, speci aal gecreëerde functie, die ook hard nodig was voor de organisatie. Als gemeentear chivaris, naast het bureauhoofd, was ik al bezig met historische projecten. Dat vond ik leuk om te doen en daar ben ik dus mee doorgegaan. Op 1 okober 2000 ben ik in die functie aangesteld. Ik ben als zoda nig vooral bezig met historische projec ten: zorgen dat er boeken verschijnen, de redactie van een regionaal historisch tijd schrift voeren, contacten met historische verenigingen onderhouden en overleg tussen die clubs opzetten en bijhouden. Zo hebben we al twee keer met de diverse historische clubs thematische heemkun- demarkten gehouden. Dat waren wel 'highlights'. Het kostte veel energie, maar het was heel geslaagd." Ik weet dat je een druk bezet mens bent en dat je allerlei dingen naast je werk doet. Je bent ook kerkelijk actief, hè? "Jawel. Ik ben sinds mijn achttiende kerkelijk betrokken en heb uiteindelijk een evangelische gemeente gevonden, waar ik me thuis voel. Sinds 1980 ben ik samen met iemand anders voorganger van onze gemeente. Dus naast mijn beroep ben ik tevens pastor. Dat vraagt veel tijd, maar we doen het samen. In 1992 kregen we een nieuwe pastor, die ik vervang als hij er niet is. Maar ik preek ook wel bij buurgemeenten. Deze maand is het nogal druk. Ik moet onder meer naar Erkelenz, Essen en Bremen. Mijn dochter en zoon wonen allebei in Duitsland en als ik daar mijn gezicht laat zien, vragen ze vaak ook of ik wil komen preken." Wat is het precies voor kerk? "Een evangelische gemeente Gods, aangesloten bij de Church of God Movement met hoofdvestiging en uni- het verleden opnieuw versiteit in Anderson, USA, die zo rond 1880 ontstond. We hebben zo'n 10.000 gemeenten in 90 landen over de hele wereld. Bijvoorbeeld 200 gemeenten in Oeganda, waar ik een paar jaar gele den ben geweest. Daar zijn kerken waar wel 250 mensen of meer op een zondag komen. In Amerika zijn ook 'mega-chur- ches' met 3000 a 5000 samenkomstbe zoekers. We hebben geen kerkorde, geen synode, geen ledenregister. Elke gemeente is zelfstandig. Het is heel democratisch en dat spreekt me aan. Verder ben ik nog voorzitter van een ontwikkelingshulp organisatie, die in de Derde Wereld zelf hulpprogramma's ontwikkelt en scholen bouw en dergelijke ondersteunt." 1 dochter (1972) SOD I (1975) Daar gaat dus een flink deel van je vrijetijdsbesteding in zitten. Nog andere dingen? "Nee, daar heb ik nau welijks tijd voor. Ik speel nog gitaar bij in een bandje in onze kerk, maar dat ben ik aan het afbouwen." Hoe ben je bij het Archieven blad (AB) betrokken geraakt? "Gewoon gevraagd. Jo Jamar, toentertijd voorzit ter van de KVAN, kende me. Hij was vóór mij gemeente archivaris van Heerlen. Hij vroeg me of ik wat voelde voor het voorzitterschap van de redactie van het AB. Daar heb ik toen goed over nagedacht, wat rond gevraagd en vervolgens ben ik in september 2001 Agnes Jonker opgevolgd. Het bleek leuk werk, maar het kost veel tijd. Als hoofdredacteur ben je ongeveer een dag in de week met het AB bezig. Als ik naar het redactieteam kijk, moet ik zeggen dat ik altijd met heel veel plezier met dit team gewerkt heb." Dat team is in de loop der tijden natuurlijk wel gewijzigd. Jij hebt in de loop der jaren een aantal dingen ingevoerd, die toch wel erg nuttig zijn. Bijvoorbeeld een soort redactie opleiding. "Ik denk dat zoiets vroeger binnen de redactie gebeurde door de eindredac teur. Ik merkte dat het goed zou zijn voor alle redacteuren om eens wat bijscholing te krijgen: creatief schrijven, hoe maak je een goede 'lead', tussenkoppen, enzo voort. Zelf had ik daar ooit cursussen in gehad (creatief schrijven en creatief spre ken). Ik vond dat voor mezelf als stads historicus noodzakelijk en het leek me voor de redactie ook wel nuttig. We heb ben twee cursussen gehad de afgelopen jaren en ik merkte daarna een verbetering en ook een soort verbroedering bij het team. Daarom heb ik het KVAN-bestuur ook voorgesteld om de kosten ervoor in de begroting op te nemen, om het eens per twee a drie jaar te herhalen." SmA Toen jij hoofdredacteur van het AB werd, had je wel een idee over het blad, neem ik aan. "Ik kende het blad en vond het eigen lijk wel goed. Wat we de laatste jaren gewijzigd hebben, is natuurlijk een geza menlijke inspanning. Het blad is steeds in beweging. Waar ik meteen al naar toe wilde is: zoveel mogelijk kleur in het blad. Dat is nu nog niet genoeg naar mijn smaak. Het zou geheel full colour moeten worden. Maar goed, dat hangt ook mede van de advertentie-inkomsten af. Die zijn de laatste jaren wel gegroeid. Alle adver tenties full colour zou al heel mooi zijn." Wat betreft over de inhoud van het AB. Ben jij tevreden over de diversiteit van de artike len? "Je bent afhankelijk van wat er aan geboden wordt en omdat het om vrijwil lige, niet-betaalde bijdragen gaat, kun je natuurlijk niets afdwingen. We heb ben gelukkig een aantal vaste rubrieken en daarmee regelmatige bijdragen. Dat Door Peter Sijnke Ter gelegenheid van het afscheid van hoofd redacteur Roelof Braad had Peter Sijnke een gesprek met hem. Roelof Braad vertelt over zijn opleidingen, vervangende dienstplicht, de functie van stadshistoricus, zijn kerkelijke bezigheden en natuurlijk het Archievenblad. Stadshistoricus Roelof Braad bij de oudste Heerlense stadswoning, 'De Luyf genaamd. Foto uit 2000 (foto Driepoot/Sanne Linssen, Heerlen). mijnen in Limburg Redacteur van de populair-historische serie Weet je nog wel, koempel? archievenblad oktober 2008 Burgerlijke Stand Naam: Roelof Braad Geboren: 6 november 1950 te Ossenzijl- Oldemarkt Burgerlijke staat: gehuwd, 1 zoon, Opleiding: Laboratoriumschool, chemisch analist SOD II (1977), met nascholing Middelbaar Archiefambtenaar (1980), met nascholing Diverse cursussen: management- en bedrijfstrainingen, automatisering AMBI, thesaurusbouw, beheer topografische atlas, creatief schrijven en presenteren Werk: 1972-1974 Hulpdepot Algemeen Rijksarchief Schaarsbergen 1974-1981 Gemeentelijke Oudheidkundige Dienst, Heerlen 1982-1991 Archiefinspecteur en plv. directeur Archiefdienst Heerlen 1992-2000 Stadsarchivaris Gemeente Heerlen 2000-heden Stadshistoricus Heerlen Bijzonderheden: Hoofdredacteur Archievenblad (2001- 2008) Vicepenningmeester/bestuurslid Stichting Historische Kring 'Het Land van Herle' (1991-heden) Voorzitter redactie Historische Reeks Parkstad Limburg (1998-heden) Voorzitter van de ambtelijke werkgroep straatnaamgeving van de Gemeente Heerlen (maart 1999-heden) Redactielid van Publications, jaarboek LG0G (februari 2000-heden) Bestuurslid van de Stichting Limburgs Film- en Videoarchief (1994-2005) Voorzitter van de redactie van het tijd schrift Het Land van Herle (1991-2007) Lid projectgroep ontwikkeling ABS/ Archeion (1997-1999) Voorzitter van de Gebruikersgroep ABS/ Archeion (1999-2001) Tweede pastor Evangelische Gemeente Gods Brunssum (februari 1980-heden) Voorzitter van de Stichting Kinderhulpwerk Nederland (2001-heden) Roelof Braad, archivaris, stadshistoricus en pastor. Foto uit 2004. oktober 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 28