O BINNEN- EN ÜITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Cursussen Dit najaar gaan bij de Archiefschool in Amsterdam de volgende curs- susen van start. Voor de laatste keer, want de Archiefschool wordt opgeheven met ingang van 1 januari 2009. Het cursusprogram ma zal worden voortgezet door de Hogeschool van Amsterdam. Ook gaat dit najaar de Opleiding Archiefassistent van start met de basismo dule Thuis in het archief. Deze herfst en winter vindt de laatste editie van het succesvolle Management Development Programma 'Strategisch sturen van het archief naar de toe komst' plaats. Deze editie biedt daarmee de allerlaatste kans voor directeuren en stafmedewerkers van archiefinstellingen om deel te nemen. Erfgoed Nederland heeft het programma op maat laten ont wikkelen door De Baak, Management Centrum. Als specialist op het terrein van management development biedt De Baak een programma met een integrale bena dering, dat managers in staat stelt hun archiefinstellingen te transformeren naar een deskundige, klantgerichte en professi onele organisatie. Het programma is vol ledig afgestemd op de concrete problema tiek en ambities van archiefinstellingen. U ontwikkelt een strategische toekomst visie voor de eigen instelling en vertaalt deze visie naar het beleid van uw orga nisatie. De structurele toepassing van ICT als strategisch managementinstru ment staat daarbij centraal. Deelnemers van eerdere edities zijn enthousiast over 'Strategisch sturen van het archief naar de toekomst' en u kunt hiervoor referenties bij ons opvragen. Dankzij subsidie van OCW bedragen de kosten 2560,- per deelnemer. Stichtingen kunnen via ons bij het VSB-fonds een bijdrage in de kos ten aanvragen van 1000,-. 25 en 26 november, 16 december Erfgoed Nederland biedt de cursus 'Basiskennis ICT voor archivarissen' aan. Deze driedaagse cursus wordt gegeven door GO opleidingen. Na afloop van de cursus bent u een gedegen ICT-gespreks- partner voor de eigen organisatie en voor leveranciers van ICT-diensten. Overigens is het ook mogelijk om deze cursus zelf in huis te organiseren, al dan niet in samen werking met collega-instellingen. Bijeenhomsten 27 oktober Internet ontwikkelt zich naar een socialer en interactiever podium. Consumenten van informatie gaan pro duceren, producenten consumeren ook. Andere rollen vereisen een nieuwe men taliteit, een andere dienstverlening en nieuwe tools. Weblogs, Hyves, wiki's, YouTube, rss, Flickr, tags, enzovoort... Web 2.0 dus. Het web verandert. Hoe kunnen archieven en archivarissen mee- veranderen? Kom naar de studiedag over archief 2.0, georganiseerd door de online community Archief 2.0. Dan praten we verder over verandering! Programma: - Keynote door Theo Thomassen: 'Content genererende gebruikers. Hun identiteit, individualiteit en betrouw baarheid' - Christian van der Ven: 'Archief 2.0 voor dummies. Meemaken! Meebeleven!' - Inspiratiesessie door Luud de Brouwer: 'Web 2.0: succesvolle internationale projecten' - Tom Cobbaert: 'To Tweet, or not to Tweet... Of het nut en onnut van web 2.0-toepassingen voor archivarissen' - Luud de Brouwer: 'De kop is eraf! Prille initiatieven van archief 2.0 in de Lage Landen' - Petra Schoen: 'NA4all: naar een digitaal Nationaal Archief' - Inspiratiesessie door Tim de Haan: 'Web 2.0: een toekomstschets?' - Discussie met het publiek, ingeleid door Bart de Nil, geleid door Theo Thomassen 54 29 oktober BRAIN organiseert in Het Utrechts Archief een workshop over samenwerking binnen de archiefbranche in het alge meen en tussen de leden van BRAIN in het bijzonder. De dag staat onder leiding van Wilfrid Opheij van Twynstra Gudde, co-auteur van het boek Organiseren tussen organisaties (Schiedam 2005). Doel van de workshop is te onderzoeken op welke punten de archiefbranche effectief kan en wil samenwerken. Voor de hand liggende maar onmisbare voorwaarden voor suc cesvolle samenwerking zijn motivatie en chemie tussen de samenwerkingspartners. Op welke gebieden die twee voorwaarden in onze gelederen worden vervuld, gaan we op 29 oktober uitvinden. U kiest zelf in welke samenwerkingsthema's u energie wilt steken en welke bijdrage u daaraan wilt leveren. Op het programma: 10.00-10.05 uur: opening en intro ductie door Jantje Steenhuis, voorzit ter van BRAIN 10.05-10.35 uur: bijdrage van Wilfrid Opheij over samen werking in allian ties en netwerken; hij gaat zowel in op de rationele kant van samenwerken (waarom, vormen), als op de zachte, vaak meer irrationele kant van samenwerken; het gaat (ook) om leuke dingen doen met leuke mensen. 11.00-11.30 uur: Jan-Ewoud van der Putte, directeur van de Vereniging van Openbare Bibliotheken, over het plezier en de resultaten van samenwerken in de bibliotheeksector 11.30-12.00 uur: Marco de Niet, directeur van Digitaal Erfgoed Nederland, over het plezier en de resultaten van samenwerken op het gebied van digitalisering 13.30-13.45 uur: samenwerking binnen BRAIN: de visie van het bestuur 13.45-15.15 uur: in open ruimte met elkaar in gesprek over wie voor welke the ma's energie krijgt voor samenwerken, volgens de spelregels van de Open Space 15.45-16.15 uur: afsluitende presentatie door Wilfrid Opheij over mogelijke vor men van samenwerken, mede op basis van voorbeelden uit de Open Space dis cussie. 16.15-16.30 uur: conclusies en vervolgaf- praken 16.30 uur: borrel Deelname aan deze dag is gratis voor leden van BRAIN. Niet-leden betalen 127,-. De VTHA, de beroepsorganisatie voor beheerders van beelddocumenten, bestaat dit jaar vijftig jaar. Naar aanleiding daarvan organiseert ze, in samenwerking met het Meertens Instituut en de Werkgroep Visuele Cultuur, dit symposium. Bijna altijd wordt het beeld gebruikt ter illustratie van het gedrukte woord en niet als uitgangspunt. Maar wat vertelt het beeld zelf? Bovendien wordt lang niet altijd zorgvuldig met het beeld omgegaan. Misleiding en bedrog door middel van beelden zijn van alle tijden. Niet alleen als bewuste manipulatie om een beschouwer in een bepaalde richting te stu ren, maar ook onbewust worden beelden onjuist gebruikt en hergebruikt. Ze worden uit hun verband gerukt, in een andere con text gezet of ze dienen juist een tegengesteld doel dan het oor spronkelijke. Op welke manier kun je een beschouwer in een bepaalde richting sturen en met welk doel? In ons digitale tijd perk is beeldmani pulatie gemakkelijk te realiseren. Hoe weet een beheer der of hij met een gemanipuleerd beeld te maken heeft? Wat zijn de valkuilen nu en in de toekomst voor een beheerder bij de acquisitie van digitaal beeldmateriaal? Het EAD project Zuid-Hollandse Collecties Digitaal, dat nu bijna twee jaar loopt, wordt afgerond met een studie middag voor alle archiefcollega's in het land die EAD (willen gaan) gebruiken voor het maken en publiceren van hun inventarissen. Tijdens de middag worden de ervaringen uitgewisseld over werken met EAD/XML, het gebruik van de editor ProMEAD (ontwikkeld door het Nationaal Archief/Pictura) getoond en de geleerde lessen uit het project besproken. Ook is er aandacht voor ICA-AtoM. Dit is evenals ProMEAD open source software waarmee archivistische beschrijvingen kunnen worden gemaakt. Iedere deelnemer krijgt een handreiking mee om te kunnen star ten met EAD. 15e Duits-Nederlands Archiefsympo sium, Bochum, Duitsland. Thema: Behoud van erfgoed als opdracht voor archieven. Organisatie: Gelders Archief, Westfalisches Archivamt en Stadtarchiv Bocholt. 55 Cursusaanbod Archiefschool De Archiefschool aan de Keizersgracht in Amsterdam. 28 oktober, 4 en 18 november en 2 en 16 december 2008 Toegangen maken voor internet (EAD, EAC, ISAD(G)) Info: www.archiefschool.nl/cursussen/ toegangen.htm 3 en 17 november en 15 december 2008 Cursus Acquisitieplan maken Info: www.archiefschool.nl/cursussen/ acquisitieplan.htm 27 oktober, 3 en 17 november, j 1 en 15 december 2008 Seminarcyclus Archivistiek voor niet-archivarissen Info: www.archiefschool.nl/cursussen/ nietarchivaris.htm I 7 november 2008 Cursus Regels voor archiefbeheer, ook in een digitale omgeving Info: www.arch iefschool.nl/curs u s sen/ regel, htm 24 en 25 november Cursus Archiefrecht Info: www.archiefschool.nl/cursussen/ archiefrecht.htm Info: www.archiefschool.nl/archivaris/ archiefassistent.htm 23-24 oktober en 4-5 december Strategisch sturen van het archief naar de toekomst Locatie: Noordwijk, accommodatie van De Baak Info: www.erfgoednederland.nl/erfgoed- nederland Cursus Basiskennis ICT voor archivarissen Locatie: Den Haag, GO opleidingen Info: www.erfgoednederland.nl Studiedag Archief 2.0: Over verandering gesproken- Locatie: 's-Hertogenbosch, BHIC Info: http://archief20.ning.com archievenblad oktober 2008 BRAIN-workshop over samenwerken Locatie: Het Utrechts Archief Aanmelding via: aanmelden@gar.rotterdam.nl Info: www.archiefbrain.nl/ 6 november Het beeld ais bron: misleiding en bedrog? Locatie: Rotterdam, Burgerzaal stadhuis Info: hetbeeldalsbron@groningerarchieven.nl Burgerzaal stadhuis Rotterdam 26 november Studiemiddag Zuid-Hollandse Collecties Digitaal: EAD ontsloten Raadszaal, Schiedam Locatie: Raadszaal, Stadserf 1, Schiedam Info: Erik Visscher, Gemeentearchief Schiedam (010-2191919) of Tamara van Zwol, Provinciaal Historisch Centrum van het Erfgoedhuis Zuid- Holland (015-215 43 96) 27-28 november Cultureel erfgoed. De taak van archieven Locatie: Bochum oktober 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 27