B. in 't Veld, Mansende mannen. Heden en verleden van Leidse orgeldraaiers Pieter van Wissing (red.), Stookschriften. Pers en politiek tussen 1780 en 1800 Ivo Klamer e.a. (red.), Records 4 you Factor-i: haal rendement uit recordsmanagement! 8 records managers aan het woord literatuur ISBN 978-90-7966-701-7, met cd, 19,95 Afgelopen mei werd voor de tiende keer de Leidse Draaiorgeldag gehou den. Dit jaar was het een enorm festijn met in totaal zo'n 86 orgels rondom de Hooglandse kerk. Om het jubileum te vieren is er een boekje verschenen met de titel Mansende mannen. Mansen is het rammelen met het centenbakje voor het draaiorgel. Samensteller van het boek is Bart in 't Veld, een van de twee directeuren van evenementenbureau Prokwadraat dat ook de organisatie van de jaarlijkse Leidse Draaiorgeldag in handen heeft. De foto's zijn van Joost Zecha. In dit boekje krijgen de Leidse orgeldraaiers een gezicht en ver tellen zij hun verhaal. Het is het verhaal van een aantal met elkaar verweven fami lies. Orgeldraaien is een vak dat overgaat van vader op zoon. Het is ook het verhaal over de Kooi, een Leidse volkswijk, en de Mirakelsteeg, de plek waar de draaiorgels werden opgeslagen. De verhalen zijn niet echt diepgravend. Oral history in lichte vorm. Het is een boekje voor liefhebbers van draaiorgels en voor Leidenaren. Als inwoner van Leiden krijg je wat meer inzicht in het leven van een aantal pro minente straatfiguren en hoe hun passie voor het straatorgel is ontstaan. Martin Broers, de bekendste Leidse orgeldraaier, sliep als baby onder de grote trom van het draaiorgel. Zijn ouders moesten immers de straat op om geld op te halen. Ook kwam ik erachter dat je maar beter niet kon draaien in Tuinstadwijk, de buurt waar ik nu zelf woon. Daar viel niks te halen. Te armoedig. Het boek gaat over een beroep dat in zijn huidige vorm, met het rinke len van het centenbankje, aan het uitster ven is. Tegenwoordig huur je een orgel in voor een evenement. Het boek bevat ook een cd. De muziek hierop varieert van een medley van successen van Corry Konings tot pierementhouse. In twee bladzijden wordt ook nog iets verteld over de geschie denis van het draaiorgel. Als je daar wat meer over wilt weten, is het bezoeken van het museum van Speelklok tot Pierement in Utrecht zeker de moeite waard. Ik wilde deze recensie opluisteren met wat eigen foto's van Martin Broers met zijn Amazone in de Haarlemmerstraat. Maar draaiorgeldraaiers blijken af en toe vakantie te hebben. De website van het museum in Utrecht dan maar? Daar werd ik getroffen en afgeleid door filmpjes van automaten en draaiorgels. Dit erfgoed is duidelijk niet statisch. Ik heb gelijk maar de ringtone van het straatorgel de Limonaire gedownload op mijn mobiele telefoon. En u moet het nu dus met het omslag van het boek doen. ISBN 978-90-77503-85-0, 368 blz., 24,90 Voor hen die zich zorgen maken over de betrouwbaarheid van internet: wat dacht u van 'liegen alsof het gedrukt staat'. De leugen kan mondeling, digitaal of schriftelijk worden verspreid. Het is aan de lezer om kritisch te blijven, ook al is dat soms erg lastig. Het is aan de histo ricus om te verklaren en te ontmaskeren, ook al vergt dat heel wat onderzoek. In de hier besproken bundel worden 16 tijschriften en kranten behandeld - het topje van de ijsberg - uit een van de meer roerige perioden in de vaderlandse geschiedenis: de tijd van de patriotten en orangisten en van de Bataafse Revolutie. Heftige politiek vond haar weerslag in partijdige kran ten en tijdschriften, stook- schriften die soms werden gepresenteerd als 'objectief'. Ook waren er, geïnspireerd door de gebeurtenissen in Frankrijk, regelrecht revo lutionaire pamfletten, zoals De gemeene man aan het gemeene volk van Nederland. Het zijn levendige publica ties uit een levendige - niet saaie! - periode. Achter veel publicaties gin gen uitgevers en schrijvers schuil die zich bedienden van pseudonie men. Er was censuur, maar de grenzen van de vrijheid van meningsui ting werden zoveel mogelijk opgerekt, tot het bereiken van het ook ons bekende discussiepunt: waar begint en waar eindigt misbruik? Persoonlijke, politieke en commerciële belangen gin gen hand in hand. Er wer den banden gesmeed en banden verbroken, er was sprake van vriendschap en van verraad, van dapper heid en van lafheid. De patriotten waren de aanvallende partij die het behoudende kamp van de stadhouder bestreden. De Oranjes hadden traditioneel 52 literatuur veel aanhang onder het gepeupel, maar de stadhouder was terughoudend in het uit spelen van deze troef. Een 'Witse' behan deling van vooraanstaande patriotten zou zijn zaak zeker geen goed doen. Tegen de publicatiestroom van de patriotten in, verschenen er Oranjegezinde publicaties, al dan niet rechtstreeks 'gesponsord' door de stadhouderlijke partij. Hier ligt heel wat voer voor de historicus en de nieuwsgierige lezer. Hoeveel 'voer' wordt hopelijk duidelijk in het onlangs gestarte project, waarbij een flink deel van de naar schatting 100 a 200 tijdschrif ten zal worden beschreven en op termijn online beschikbaar zal komen. Redacteur Pieter van Wissing meldt dit in zijn voor beeldige inleiding. Zie ook: www.tijd- schriftstudies.nl/ De bundel bevat bijdragen van Ton Jongenelen, Pieter Wissing, Hannie van Goinga, Jacques Baartmans, Peter A.J. van den Berg, W.R.D. van Oostrom, Rietje van Vliet, Gert-Jan Johannes, Jan de Vet, André Hanou, Joost Rosendaal, Simon Vuyk, Peet Theeuwen, Geert van den Bossche, Ans J. Veltman-van den Bos en Peter Altena. Theeuwen en Wissing zijn verbonden aan het Gelders Archief. Het is een qua disciplines gevarieerd gezel schap dat gezorgd heeft voor een gevari eerde en boeiende bundel, waarbij Ans J. Veltman-van den Bos de mannenwereld doorbreekt met een prima artikel over Petronella Moens (1762-1843), 'een par lementair journaliste avant la lettre' en oprichtster van De vriendin van 't vader land (1798-1799). Ton Jongenelen slaakt op blz. 34-35 de ver zuchting: "Historici zijn kennelijk slechte lezers. Bijna net zo schokkend is dat ze soms weinig bronnenonderzoek doen." Dat begint goed! Bronnen - zo blijkt uit het notenapparaat - zijn er overigens genoeg. Jongenelen behandelt het tijdschrift de Ouderwetse Nederlandsche Patriot, een Oranjegezind blad, waar Rijklof Michael van Goens (1748-1810) achter schuilgaat en die een minder schoon blazoen had dan hij zelf en bijvoorbeeld J.M. Peterse in 1988 ('Publicist voor Oranje. R.M. van Goens en de Ouderwetse Nederlandsche Patriot', in de BMGN) deden voorkomen. Het is de eerste 'ontmaskering' in een reeks. Een historicus die niet goed blijkt te kunnen lezen is Simon Schama (aldus Vuyk, blz. 218) die zich in zijn publicatie Patriotten en bevrijders (1989) onnauwkeu rig uitlaat over de remonstrants predikant Jan Konijnenburg (1758-1831) en zijn vermeende betrokkenheid bij het blad De democraten. Een onderzoeker die juist wel goed kan lezen is Gert-Jan Johannes, verbon den aan de Utrechtse letterenfaculteit. Wat mij betreft steelt hij de show met zijn artikel over het politieke tijdschrift De vriend van 't vaderland, mogelijk niet alleen geredigeerd maar ook volgeschre ven door de dichter Rhijnvis Feith (1753- 1824). Het ogenschijnlijk gematigde blad verdedigt een bloedige burgeroorlog als onafwendbaar en gerechtvaardigd. Uitgerekend de 'sentimentalistische hui lebalk' Rhijnvis Feith zou dan 'een van de meest radicale en consequente, revoluti onaire maatschappijcritici van eind 1786 (Hattem en Elburg waren toen bezet door Stadhouderlijke troepen) zijn geweest.' Prachtig! ISBN 978-90-8092-4055, 78 blz., 19,50. Records 4 you is de opvolger van Records now uit 2007. Het zijn alle twee boekjes met goed leesbare bijdragen van leerlingen van de VHIC-I faculty. En ook dit boekje is een weergave van de breedte van het vakgebied van records- en infor matiemanagement. Onderwerpen als metadata, selectie in de digitale context, de betekenis van een netwerkschijf, toe gankelijkheid, digitalisering, compliance en digitaal documentbeheer komen aan bod. De leerlingen geven een beschrij ving van het onderwerp, inclusief welke knelpunten er zijn met betrekking tot het onderwerp. Oplossingen worden niet gegeven, alleen oplossingsmogelijkheden en -richtingen. Belangrijk verschil met Records now is dat in Records 4 you niet alleen leerlingen aan bod komen die de leergang Records Manager hebben afgerond, maar ook leerlingen die de Leergang Aankomend Records Manager (LARM) voltooid heb ben. De LARM-ers moeten nog records manager worden en staan aan het begin van hun carrière. Dat is te zien aan de kwaliteit van de bijdragen. Het boek is daarmee niet bijster interessant voor recordsmanagers zelf. Het is wel infor matief voor archivarissen die wat van recordsmanagement willen weten. Alleen mag er dan wel wat van de prijs af. oktober 2008 53 Prokwadraat (Leiden, 2008) Marieke Bos Uitgeverij Vantilt (Nijmegen 2008) archievenblad oktober 2008 René Spork, Gemeentearchief Rotterdam VHIC (Rijswijk, 2008) Hans Berende recörl archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 26