dweilen met de open? GELOVEN IN ARCHIVEREN OF V Adver teer dersindex Plaatsvervangend gemeentearchivaris (tevens gemeentelijk archiefinspecteur) GEMEEN column De functie Als plaatsvervangend gemeentearchivaris verricht je binnen je vakgebied coördinerende werkzaamheden op het terrein van beheer, behoud en beschik baar stellen van archieven. Daarnaast lever je een beleidsmatige bijdrage binnen het vakgebied. Concreet kun je hierbij denken aan het uitvoeren en aansturen van projecten zoals het nader toegankelijk maken van archieven, het inspecteren van niet-overgedragen archieven, het coördineren van digi taliseringsprojecten, het begeleiden van historisch onderzoek, het coördineren van de publieke dienstverlening en het beleidsmatig ondersteunen van de gemeentearchivaris en de gehele organisatie. Bij al deze taken zijn uitstekende communicatieve vaardigheden, een stressbestendige en flexibele opstelling en een goed inlevingsvermogen in de relatie met collega's en met de burger van groot belang. Reageren Op de website van de gemeente Ede (www.ede.nl) vind je de uitgebreide advertentietekst en de gegevens van de contactpersoon voor meer inhoudelijke informatie terug. Afhankelijk van opleiding en ervaring bedraagt het salaris maximaal 3.800,— bruto per maand (schaal 10). Reageren kan tot uiterlijk 18 oktober 2008 De gemeente Ede optimaliseert de dienstverlening voortdurend voor haar 107.000 inwoners. We investeren dan ook in een digitaal stadhuis dat 24 uur per dag bereikbaar is. Daarnaast hebben we diverse grote projec ten. Zo krijgen de plannen voor het bouwen van duizenden woningen in Ede-Oost steeds meer vorm. Verder ontwikkelen we de Edese regio als innovatie- en kenniscentrum op het gebied van voedsel en gezondheid. Kortom: de dynamiek van onze gemeente is onmiskenbaar en valt steeds meer op. Wil je weten hoe het is om in Ede te wonen, te werken en te recreëren? Kom eens langs otneem een voorproefje op www.ede.nl. In het kader van ons voorkeursbeleid worden met name vrouwen allochtonen en gehandicapten nadrukkelijk uitgenodigd te solliciteren. Adlib Information Systems12, Bijslui BECIS20 Van Bilsen Consultancy.28 Bmynzeel Storage Systems BVOmslag 2 Deventit18 Dl Facilities12 DIM Consult32 DisConsult32 DocConsult18 Documentenwacht26 DOXsupport40 Gemeente Ede48 Groenendijk Microfilm Scanservice (GMS)26 KarmacOmslag 3 Konica Minolta8 MicroFormat Systems BVOmslag 4 Pictura12 Preservation Technologies20 De Ree Archiefsystemen40 Restauratie-Atelier Helmond BV32 Restauratie-Atelier Sterken20 Restauratieatelier De Tiendschuur18 Archiefburo Voorzee28 WAD Archief Depots B.V34 Het Gemeentearchief van de gemeente Ede maakt deel uit van de hoofd afdeling Onderwijs, Cultuur en Sport binnen de sector Educatie, Welzijn en Zorg (EWZ) van de gemeente Ede. Het Gemeentearchief beheert op een actieve manier de historische collectie van Ede. Naast een tiental mede werkers, bestaat het team uit een groot aantal vrijwilligers. 36 uur per week (40 uur incl. adv) vacaturenummer EWZ/2008/16 Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product- als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met: Sales Services Contactpersoon Gerrit Kulsdom Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Tel. 0229-211 211 Fax 0229 - 270 404 E-mail: snsdtp@planet.nl sns@wxs.nl Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halverwege november 2008. eriZHteit nensa iK eitid ■r- Door Dick Bunskoeke In het Jaar van het Religieus Erfgoed is er veel aandacht voor archieven met een godsdienstige achtergrond. Het september nummervan het Archievenblad is daarvan een prachtig voorbeeld. In mijn regionaal dagblad stond op de dag dat ik mijn lijfblad ontving een spotprent over de onmogelijk heid om achterstanden in de bewerking van overheidsarchieven weg te werken. Toen flitste plotseling een woordspeling door mijn gedachten: er is nog maar weinig geloof in archiveren. Als vanzelf kwamen woorden van criticasters in mij op. Waarom zou je van alles willen bewaren? Moeten al die kilometers overheids informatie wel als een last op onze schouders drukken? Steek je geld toch in dingen die er echt toe doen! Met de traditionele antwoorden in de trant van continuïteit, bewijskracht, historie en erf goed ben je er niet. Je moet blijven uitleggen aan de burger waarom je juist daar zoveel tijd in steekt. Het is het aloude imagoprobleem van de archivaris. Dan lijkt het niet slim om als directeur van het Project Wegwerken Archief Achterstanden een journalist te laten optekenen dat het met de huidige werkwijze en regelgeving onmogelijk is om de achterstanden van na 1976 weg te werken. Een archivaris lijkt zo een speel bal, die gemangeld wordt in een ongecontroleerde stroom aan informatie die de (rijks)overheid uitbraakt, onmachtig om daar iets aan te kunnen doen. Ook wordt de schijn gewekt dat dit pro bleem met veranderde regel geving, immers bepalend voor de werkwijze, op te los sen valt. aangegeven dat het om een stuwmeer aan documenten gaat, zowel bestaande uit papieren als uit bits en bytes. "Schattingen komen uit op 900 kilometer", staat er dan. Ik heb het twee keer moeten lezen. Dit ene zinnetje ontkracht het hele verhaal, zet de archivaris neer als een papiergeori- enteerde lopende-bandwerker met archa ïsche werktechnieken. Alle geloof in de vooruitgang van het archiveren lijkt ver dwenen, een oplossing ontbreekt. Het appel op de politiek en de burger - want zo was het vast bedoeld - gaat totaal verloren. Naast het artikel in de krant aangeven wat er aan te doen is. De kraan staat wel open, maar als je de afvoer open hebt en de wasbak een opstaande rand heeft, zal het van dweilen niet komen. De publieke opinie kiest bijna natuurlijk voor de oplossingen die aangedragen worden en de politiek mag uitleggen wat daar wel of niet van wordt opgepakt. Gelukkig zijn er ook Veermannen in het archiefwezen. De commissie-Jeurgens heeft veel frisse ideeën naar buiten gebracht over de selectie van archieven. Daarnaast is het archiefwezen lang niet zo digibeet als wordt gesuggereerd. Er is al veel geïn vesteerd in het doorgron den van digitale informa tie, waardoor het bewerken steeds efficiënter verloopt. Veel van de extra werkzaam heden hangen samen met de hybride situatie waarin we de afgelopen decennia terecht zijn gekomen. Dat is echter van voorbijgaande aard, ook al omdat de regelgeving deels al veranderd is. Het worden steeds meer bits en bytes die moeten worden bewerkt en dat laatste zal steeds meer een geautomatiseerd karak ter krijgen. Hoewel de kraan steeds verder open staat, kan de afvoer het steeds beter aan. Het dweilen zit hem in het overstromen van de was bak, toen de afvoer nog niet was ontstopt. Met een dergelijk geloof in archivering, dat je overal en altijd moet uitstralen, is het makkelijker om voor tijdelij ke hobbels middelen te krij gen. Er zullen onorthodoxe oplossingen moeten worden bedacht, maar die moeten niet uit de politiek komen. We zijn mans genoeg om ons eigen vakgebied verder te ontwikkelen. Be proud to be an archivist! oktober 2008 archievenblad Nu is dat natuurlijk niet helemaal een onzinnig verhaal, maar er is meer aan de hand. Ten eerste wordt in het artikel lees ik een stuk over de nieuwe Deltawet. De commissie-Veerman heeft het slim gedaan: de mogelijke rampen schetsen en dick@bunskoeke.nl Tekening: Peter Vlot.

Archievenblad | 2008 | | pagina 24