E-depot Rotterdam 6: ZIJN WE ERADIJNA? Li! £51 Bij het Nationaal Archief worden de eerste bestanddelen van het door een externe leveran cier te bouwen E-depot momenteel getest en het Gemeentearchief Rotterdam test mee. Het gaat hier in eerste instantie over de opnamepro cedure: hoe haal je digitale bestanden binnen, waaronder ook zelf gecreëerde aanwinsten van kopieën van analoge of digitale objecten? In een later stadium wordt de beschikbaarstelling getest. Gegevens over de verrichte handelingen in het opnameproces worden vastgelegd in de centrale registratie van procesgegevens. Dit wordt logging genoemd. De benodigde hardware is in een geschikte computerruimte geplaatst: het vormt het fysieke E-depot. Het Gemeentearchief Rotterdam heeft de realisatie ervan aanbesteed. Het GAR wordt tevens 'rekencentrum' (uitwijkcentrum) voor de gemeente Rotterdam en dat vergt heel wat meer capaciteit dan voor de eigen digitale bestanden nodig is. De financiering van een en ander is daardoor wel eenvoudiger geworden. De noodza kelijke verbouwing van de ruimte, inclusief plaat sing van een generator, vindt nog dit jaar plaats. Organisatorisch is bekend wie verantwoordelijk is voor welk onderdeel. Operationeel wordt het systeem en de integriteit van de digitale objecten dagelijks bewaakt. Het informatiebeveiligingsbe- leid en -plan, alsmede de calamiteitenplannen, zijn aangepast aan het E-depot. De functie van E-conservator bij het Gemeen tearchief Rotterdam is ingevuld. Deze functiona ris vervult een belangrijke rol tussen de verant woordelijken voor het beheer en de technici. Op dit moment is hij druk bezig met het onder zoeken van de mogelijkheden van emulatie, conversie en migratie van digitale bestanden. Tal van digitaal materiaal is door hem inmiddels ver zameld en staat in de wacht om te worden opge nomen in het E-depot. Bijzonder was de vondst van een roterende driedimensionale versie van het standbeeld van Erasmus, afkomstig van de dienst Gemeentewerken en gebruikt bij de res tauratie van het beeld. Met grote moeite en veel inventiviteit is het gelukt om het 3D beeld weer te tonen (is gebeurd op bovengenoemde studie dag), zij het dat het digitale beeld hier en daar nog wat kleine gaten vertoonde. Er is een metadata-model ontwikkeld in samenwerking met drie beherende afdelingen (Archieven, Bibliotheek en Atlas), een functio neel gegevensmodel voor beschrijvende, behe rende en technische metadata. Bij de ontwikke ling kwamen uiteraard verschillen aan het licht in beschrijvingstechniek en het gebruik van vaktermen door de afzonderlijke afdelingen. De overbrugging van deze verschillen is een mijlpaal op zich. Doel is het gemeenschappelijk gegevensmodel op te nemen in één beherend systeem voor de metadata van de afdelingen Archieven, Bibliotheek en Atlas. Dit metadatasy steem vormt de basis voor de zoekfuncties van de Digitale Balie, de interface voor onderzoekers. Er is overeenstemming bereikt tussen boven genoemde afdelingen over de verwerking van aanwinsten volgens één systematiek. Ook dat mag een mijlpaal worden genoemd. De resulta ten worden verwerkt bij de implementatie van de eerder genoemde opnamefunctie van het E-depot. Het ontwikkelen van een gemeenschappelijk metadata-model is één ding, maar dat betekent wel dat de bestaande metadata in de beherende systemen moeten worden aangepast. Zo is straks al ons materiaal bevraagbaar via de Digitale Balie. Daar waar de registratie afwijkt van het gemeen schappelijk datamodel, worden mutaties doorge voerd. Met de uitvoering van het plan is gestart. De doorlooptijd is nog onzeker. Er is per 1 juli een 'authority beheerder' aan getrokken - zo ontstaan er nieuwe onvermoede functies binnen het archiefwezen - die gaat zorgen voor de standaardisatie van de authority files. Doel is één centrale registratie van acto ren (archief- dan wel collectievormers) voor alle afdelingen en één centrale registratie van onder werpen (trefwoorden en locaties) die per object kunnen worden gekoppeld. Een preserveringsplan is in concept gereed en de eisen worden de komende tijd uitgewerkt. Dit betreft eisen ten aanzien van waardering en selectie en authenticiteit van digitale bestanden. Tevens is er een standaard overdrachtprotocol, waarin beschreven staat hoe digitale aanwinsten moeten worden aangeleverd. Vooraf aan het preserveringsplan gaat natuurlijk het preserveringsbeleid. In het beleidsplan (concept) zijn onder meer preserverings- strategieën en standaarden uitgewerkt. De archivistische aspecten, zoals authen- ticiteit/accepted loss en waardering/selec- bliceerd. Het GAR legt zijn preserverings beleid langs deze meetlat. Digitale Balie De Digitale Balie vormt de zoekma chine voor het zoeken in de metadata van al onze digitale en analoge bestanden. Het mSSimm tie, zijn in het preserveringsbeleid veran kerd. Het Landelijk Overleg Provinciale Archiefinspecteurs (LOPAI) heeft in mei 2008 onder de naam ED3 een toetsings kader voor de beheersomgeving van blij vend te bewaren digitale informatie gepu- is mogelijk om analoge en digitale objec ten te bestellen en aan te vragen. Voor het bestellen wordt een koppeling met de webwinkel gerealiseerd. Uiteraard worden alleen die objecten en/of informatie over objecten getoond waarvan het volgens de beperkingsregels toegestaan is. De back office is ingericht om de aanvragen en bestellingen af te handelen. Alle aanvra gen worden geregistreerd, zodat inzicht kan worden verkregen in de behoefte van de afnemers. De functionele eisen van de Digitale Balie zijn opgesteld. We bou wen de Digitale Balie niet zelf, maar gaan in zee met een commerciële partner die een bestaande applicatie naar onze wen sen inricht. De virtuele studiezaal wordt verder ontwikkeld met het Stadsarchief Breda. De voortgang van al deze deelprojec ten wordt bewaakt door de 'Monitor grote automatiseringsprojecten' van de gemeen te Rotterdam. Zij beoordeelt de project plannen ook op haalbaarheid en bekijkt of de plannen SMART (specifiek, meetbaar, acceptabel, realistisch, tijdgebonden) zijn geformuleerd. Communicatie over het project gaat in nauw overleg met de afde ling PR. Er is een communicatieplan, de website is op het onderdeel E-depot aan gepast, we geven presentaties, organise ren studiedagen en schrijven artikelen. Op het gebied van verandermanagement zijn ook de nodige resultaten behaald. Omdat veel medewerkers betrokken zijn in één of meer deelprojecten, ontstaan er werkwijzen en werkverbanden over de grenzen van de afdelingen heen. Er is hard gewerkt de laatste jaren. Stap voor stap is duidelijk geworden wat er concreet moet gebeuren om het E-depot met alles erop en eraan te realiseren. Dat brengt het E-depot een stuk dichter bij, maar er valt nog heel wat te doen. De afronding van het project E-depot is gepland in 2010. We hopen al wel in 2009 het E-depot zonder toeters en bellen in gebruik te nemen. 46 digitalisering en informatisering Door Peter Horsman en René Spork Op 19 juni 2008 organiseerde het Gemeentearchief Rotterdam (GAR) een informatiedag over het project E-depot. Tijdens deze dag werden de circa 60 deel nemers op de hoogte gebracht van de ontwikkelin gen, de stand van zaken en de komende activiteiten bij het project E-depot van het Gemeentearchief Rotterdam. De grote vraag was natuurlijk: zijn we er al bijna? Wanneer worden concrete resultaten zicht baar? Een overzicht van de stand van zaken. De hardware aanbesteed De E-conservator aangesteld Het metadata-model voltooid Aanwinsten en retrowerk Authority beheerder en preserveringsplan Vu. <yj W: *7 7, Realisatie Peter Horsman is docent en coördinator onderzoek bij de Archiefschool. Hij is als adviseur betrokken bij het E-depotproject van het Gemeentearchief Rotterdam. René Spork is projectleider Digitale Dienstverlening bij het Gemeentearchief Rotterdam. archievenblad oktober 2008 oktober 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 23