De Wet van Cremer Kosten en baten van grootschalig di§aliseren archieven en collecties archieven en collecties Spork rept over 'markt en strijd'; sterker, er is buiten een oorlog gaande.1 Niets van gemerkt? Het oude vertrouwde informatielandschap is in de eenentwin tigste eeuw geëvolueerd tot een informa tiemarkt waarbij alles draait om vraag en aanbod. Bij schaars aanbod is de vraag prijs hoog. In deze tijden van overvloed is aandacht een schaars artikel geworden. Daar waar het om de centen gaat, woedt de strijd het hardst. Vorig jaar is 1,84 mil jard euro in Nederland op internet omge zet. Een paar promille meer aandacht van de consument levert zomaar een leven in weelde op. Wat kan mij die commercie schelen, zult u denken? Archivarissen ambiëren immers geen leven in weelde, maar koes teren archiefschatten. Maar, commercieel denken betreft niet uitsluitend geld ver dienen, maar vooral uit de kosten komen en vervolgens continuïteit realiseren. Wie kent er niet een voorbeeld van een cul tuurhistorische website die na het feeste lijk doorknippen van het lint bij gebrek aan vervolgfondsen ten onder is gegaan? Bij het berekenen van de kosten gaat het er om hoeveel we meerekenen. Hier wreekt zich namelijk de manier waarop in Nederland dergelijke projecten wor den aangepakt. Het liefst worden allerlei kosten verborgen, want voor je het weet rijzen kosten de pan uit en gaat het pro ject niet door. Kosten zitten in mensen en middelen, waarbij vooral bij de acti viteiten die de medewerkers ontplooien een roze bril handig is. Middelen dienen namelijk gewoon afgerekend te worden en daar valt moeilijker creatief mee te boekhouden. Voor het Gelders Archief is een rekenmodel ontwikkeld dat rekening houdt met alle kosten, inclusief alle uren die medewerkers hieraan kwijt zijn: van creatie tot presentatie op internet, jaar in jaar uit. Vooral dat laatste blijkt de nek slag voor het welslagen van een project. Presentatie op internet hostingmaakt 20% a 35% van de projectkosten uit, dat betekent dat na drie tot vijf jaar de kosten voor hosting de oorspronkelijke digitali- seringskosten gaan overtreffen. En wat is vijf jaar nu in de archiefwereld? Dit is niet de eerste keer dat u dit verneemt. Rationeel is dit inmiddels gesneden koek, maar er daadwerkelijk naar handelen vergt meer dan ratio alleen. Feitelijk betreft het een cultuuromslag die niet iedereen kan of wil maken. Veranderingen hebben tijd nodig om in te dalen. Wie is de eerste die maar er kunnen geen rekeningen mee worden betaald. Deze begrippen dienen uitsluitend het doel om onze politieke besluitvormers te ontdooien en is veelal de reden om bepaalde kosten iets roos kleuriger te beoordelen. Hoe kunnen we nu harde euro's verdienen door onze pro ducten deels gratis weg te geven? Daar zijn twee verdienmodellen voor in de e-commerce: verkoop van abonnemen ten voor toegevoegde dienstverlening en advertentieruimte. Om de kosten van digitaliseren te compenseren en te voor zien in continuïteit van de geboden infor matiedienst zal aan één voorwaarde moe ten worden voldaan: er kunnen alleen maar genoeg baten worden gegenereerd wanneer de doelgroep groot genoeg is. tegen de stakeholder gaat zeggen: "Dit is het bedrag dat dit project werkelijk kost en dit kost het de jaren erna Baten zijn altijd lastig te bepalen geweest voor archiefinstellingen. Wat zijn onze diensten waard? We vervallen snel in abstracte begrippen als 'controle op de democratie', 'vergroting publieksbereik' en 'definiëren van de volksidentiteit'. Dit zijn ook stuk voor stuk belangrijke zaken, De enige valkuil hierbij is het overvra gen van de markt en als gevolg daarvan te weinig abonnementen verkopen. Dat vergt dus enig marktonderzoek, voordat prijzen worden vastgesteld. Voor reclame op internet rekenen STER en RTL met zogenoemde 'impres sies'. Een impressie wordt gemaakt wan neer een bezoeker reclame kan zien. Als voorbeeld nemen we de goedkoopste vorm: een zogenoemde skyscraper2 van 120x600 pixels. Hiervoor wordt circa 20 euro gevraagd per 1000 impressies.3 42 Wanneer u het aantal page views van uw website kent, kunt u zelf uitrekenen wat dat voor u zou opleveren en of dat kostendekkend is. Bij velen van ons zal blijken dat dat niet zo is, omdat u in uw eentje niet genoeg bezoekers trekt. Hier geldt dat we uit de schaduw van onze eigen identiteit moeten treden om genoeg bezoekers te trekken. Voor het Gelders Archief is als voorbeeld voor een gene alogische informatiedienst met behulp van de e3-value™ methode4 een rekenmodel ontwikkeld dat inzichte lijk maakt hoe geldstromen lopen en wat er met verschil lende abonnementsvormen en reclame-inkomsten uiteindelijk ver diend kan worden. Uitgaande van drie miljoen te maken Gelderse scans (kosten 930.000 euro) levert een dergelijke dienst het Gelders Archief op basis van Genlias- gegevens ongeveer 100.000 euro per jaar op. Na ruim negen jaar zijn de kosten terugverdiend. Ook voor dit rekenmodel geldt dat niet de uitkomst interessant is, maar de mogelijkheid verschillende sce nario's en modellen door te rekenen. Betrek uw klant Voorwaarde is dat de doelgroep vol doende groot is en betrokken wordt bij het ontwikkelen van een dergelijke infor matiedienst. Alleen de doelgroep zelf weet hoe haar wensenlijstje eruit ziet. Het vor men van een klantenpanel kan naast het formuleren van de wensen meteen dienen als testpanel om de informatievaardighe den in kaart te brengen. Denk vooral niet dat u dat wel weet. Betrek uw aanstaande, liefst potentiële, virtuele bezoekers zo veel mogelijk tijdens het traject. Scannen kan tenslotte iedereen en het gescande resultaat is juridisch gesproken meestal niet eens van ons, maar op het snijvlak van interactie met de klant en kennis van de (gedigitaliseerde) collectie ligt onze kracht. De nieuwe informatiedienst MijnVoorouders.nl, de beoogde lande lijke opvolger van diverse genealogische sites als Genlias en Digitale Stamboom, biedt een kans om nog een cultuurom slag te maken. Nu om geld te verdienen met gratis producten. Er is beweging in de richting van abonnementen, maar recla me is nog een stap te ver. Hetzelfde geldt voor WatWasWaar.nl. Beide kennen een doelgroep met genoeg kritische massa. De huidige ontwikkelingen voldoen aan de Wet van Cremer: "De mogelijkhe den van nieuwe technologie worden op korte termijn overschat, maar de gevolgen op lange termijn onderschat." Zowel aan de kant van de kosten als de baten is een cultuuromslag te maken. Dat moet niet onderschat worden. Bijvoorbeeld eerlijk zijn tegenover onze besluitvormers over de werkelijke kosten en de onderhouds kosten na een project is niet gemakkelijk. Op dit moment is de noodzaak van digi taliseren uitsluitend gelegen in die delen van de collectie die aan autonoom verval lijden. Het project Metamorfoze speelt daar op in. De rest is wens en niet alle wensen worden vervuld. Willen we zelf onze wensen vervullen, dan moeten we nieuwe geldstromen genereren. Ook dit vergt een cultuuromslag, maar hierbij hoeven we natuurlijk niet in zee te gaan met B-merken. De aandacht van de klant is niet te winnen door het digitaliseren van vele kilometers en deze vervol gens te presenteren op onze eigen website. Wij verwach ten inmiddels van onze klan ten dat zij alle websites aflo pen, overal de frivoliteiten omzeilen, de eigenaardig heden van de verschillende zoekalgoritmes kennen en ten slotte zichzelf bij allerlei verschillende instellingen van inlogcodes, wachtwoor den en scantegoeden voor zien. Het Sociaal Cultureel Planbureau heeft geconsta teerd dat de klant door de bomen het erfgoedbos niet meer ziet. De archiefwe reld moet één gezicht naar buiten gaan vertonen. Ook samenwerking met andere instellingen in de erfgoedsector vergroot de doelgroep. Laten we ons vertonen op fora, wiki's, YouTube en Flickr. Alleen interactie met onze virtuele klant en de vorming van een virtuele gemeenschap communityvan daadwerkelijk geïnteres seerden biedt een bestendige toekomst. Alleen dan winnen we een slag in de oor log om de aandacht van de klant. Zo niet, sluit ramen en deuren. 43 BBHBBHHi Door Alfred Stern Tegenwoordig lijkt het wel of een archiefin stellingeen scanfabriek is. Het Archiefforum wordt er dagelijks mee gevuld. Scannen kan echter iedereen en de bestanden kunnen op iedere willekeurige harde schijf staan. Bovendien voegt het digitaliseren geen waar de toe. De waardetoevoeging van een archief instelling zit in de interactie tussen klant en medewerker. Die kan voortdurend opnieuw worden 'verkocht', maar dat moeten we gra tis doen. Op internet is dat type dienstverle ning, die in de studiezaal core business is, een ondergeschoven kindje. Creatief boekhouden Aandacht die vroeger zo gewoon was (coll. Gelders Archief, foto P.J.de Boo/s). Baten Geef uw identiteit op archievenblad oktober 2008 Welke winkel zullen we bezoeken? (coll. Gelders Archief, foto P.J. de Booys). Cultuuromslag Eén gezicht Dit artikel is gebaseerd op de scrip tie 'Alles digitaal! Wens of noodzaak? Kosten en baten van grootschalig digitaliseren bij een archiefinstelling'. Deze scriptie is geschreven tijdens een stage bij het Gelders Archief ter afslui ting van de opleiding informatiedienst verlening en -management bij Saxion Hogescholen. Noten R. Spork, 'Archivaris in een wereld van markt en strijd', Archievenblad 112 (2008), nr. 6, 36-39. 2 Zie bijvoorbeeld: www.radi02.nl/ aan de rech terzijde van het scherm. 3 Zie: www.ster.nl/zakelijk/inkoop/internet_ inkoopmogelijkheden.html 4 Zie: www.e3value.com/ en www.e3value.com/ tools/ oktober 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 21