DOX Support rchiefbestanden U kunt ons inschakelen voor: Advisering over informatiebeheer en -beleid Assistentie en detachering aining, begeleiding en opleidingen DE REE archiefsystemen met het oog op de toekomst Degelijk en betrokken Vervolg van pagina 39 Archivering is er wel op gericht om de organisatie te reconstrueren 'als ware het een machine'. Heeft de machine goed gefunctioneerd? Dat is prima. Dat is de illusie die we met elkaar creëren. We moe ten echter niet in de valkuil stappen deze illusie te zien als werkelijkheid. Om een organisatie als machine te kun nen reconstrueren en tegelijkertijd het organisme te kunnen laten functioneren, moeten individuele ambtenaren een sleu telrol krijgen. Zij moeten bepalen wat er moet worden bewaard. Dit betekent dat Om een organisatie als machine te kunnen reconstrueren en tegelijkertijd het organisme te kunnen laten functioneren, moeten individuele ambtenaren een sleutelrol krijgen. Zij moeten bepalen wat er moet worden bewaard. Dit betekent dat archiefvorming een bewust proces is. archiefvorming een bewust proces is. Het is niet meer het medium (papier ver sus telefoon) dat de archivering bepaalt. De keuze moet uiteindelijk door de pro fessionele ambtenaar worden gemaakt. Ambtenaren moeten zelf keuzen maken over wat ze op welke wijze willen bewa ren. Dat staat tegenover de gedachte dat alles wat ambtenaren schrijven 'stiekem' wordt bewaard. De fundamentele switch is dat we niet moeten kijken naar de vraag 'hoe bewaren we e-mail?', maar moeten nadenken over de vraag 'hoe zorgen we dat de informatie die later nodig is wordt vastgelegd en bewaard?'. Bij het zoeken naar oplossingen voor het archiveren van e-mail dienen de vol gende uitgangspunten te gelden: - Stel niet e-mail maar de informatie centraal. Hier geldt het principe van het reconstrueren van de machine. - Accepteer dat e-mailberichten niet worden bewaard. Hier geldt dat het organisme in beslotenheid moet kunnen functioneren. - Ga uit van het managen van professio nals. Individuele ambtenaren zullen de grens tussen machine en organisme moe ten invullen. Concreet ingevuld kan dit het volgende betekenen. Bewustwording van de bete kenis van e-mail voor bedrijfsvoering en verantwoording is van groot belang. Recent gaf ik een cursus aan jonge men sen werkzaam bij de overheid en niet één van hen had ooit documenten naar het archief gebracht. Het besef van het belang van archivering is zeer beperkt. Daar moet aandacht aan worden besteed. Verschillende gemeenten hebben hier al mooie methoden voor gevonden, zoals een placemat voor op het bureau of een klein blokje met daarop de richtlijnen bondig weergegeven. Bewustwording gaat er echter vanuit dat ambtenaren wel in zullen zien dat zij moeten doen wat het beste is voor de organisatie. Dit perspectief is enigs zins naïef. We moeten onderkennen dat ambtenaren ook individuele belangen hebben en deze zullen soms overeenko men met de organisatie, maar soms ook niet. Uitgangspunt bij het vormgeven dient daarom veeleer het denken over het managen van professionals te zijn. Dit betekent dat het niet alleen moet gaan om sturen van activiteiten, maar juist ook om het faciliteren van activiteiten. Organisaties kunnen het archiveren van e-mail eenvoudiger maken voor ambte naren. Een manier waarop dit al gebeurt is door in Outlook een knop in te bou wen waarmee ambtenaren direct e-mail kunnen archiveren. Dergelijke mogelijk heden zijn al gecreëerd door DNB en het Stadsarchief Amsterdam. Typerend hier aan is dat medewerkers zelf kunnen kie zen of ze archiveren of niet. Ook maakt de ondersteuning het voor hen eenvoudig en leidt het niet tot een taakverzwaring. Duidelijk moet ook zijn dat digitale archi vering niet alleen voor de organisatie voordeel oplevert, maar ook voor de indi viduele ambtenaar. Uit mijn onderzoek kwam naar voren dat gebrek aan vol doende schijfruimte een groot probleem is voor veel ambtenaren. Wanneer het digitale archiefsysteem daar een bijdrage aan levert, is de kans groot dat ambtena ren bereid zijn hiermee te werken. Sleutelrol De kernboodschap van mijn verhaal is dat archiveren geen proces van het verzamelen van restjes van communica tie moet zijn, maar een actief proces van het construeren van een geheugen. In dit actieve proces dienen ambtenaren zelf een sleutelrol te hebben. Want zij creëren het geheugen van de organisatie. 41 Een frisse kijk op informatiebeheer Lijnbaanstraat 2 9711 RV Groningen Tel: 050 - 311 2600 Fax: 050 - 313 7350 E-mail: ederee@de-ree.nl www.de-ree.nl PROJECTBUREAU VOOR DOCUMENTAIRE ONDERSTEUNING EN CONSULTANCY Postbus 18, 1474ZG Oosthuizen Tel.: 0299 - 40 21 30 Fax:0299-40 21 31 http://www.doxsupport.nl E-mail: info@doxsupport.nl DOXsupport is een landelijk werkende organisatie, die zich bezig houdt met dienstverlening op het gebied van (documentaire) informatievoorziening Onze klantenkring bevindt zich voornamelijk binnen de overheid, alsmede non-profit organisaties. Aangesloten bij de branchevereniging PIM. "Onze jarenlange ervaring in de archiefwereld is tot een waardevolle bron van kennis voor het vak geworden." Leverancier van MAIS-Flexis, MAIS-Internet www.archieven.nladvies en conversies. Sinds jaar en dag werken DE REE archiefsystemen en haar klanten op unieke wijze samen. Door deze samenwerking ontstaan toekomstgerichte oplossingen, die naadloos aansluiten op de werkwijze van de archivaris en op zijn dienstverlening aan het onderzoekend publiek. Erik de Ree directeur Oplossingen Albert Meijer is docent en onderzoeker aan de Utrechtse School voor Bestuurs- en Organisatiewetenschap, Universiteit Utrecht. Literatuur over het archiveren van e-mail - R.R. Ball, 'The effects of electronic mail on organisational structure', Proceedings of the international Conference on Information Technology in the Workplace (z.p., 1991) 49-53 - T. Langenhuijsen, Manage your mail (Woerden, 2002) - A. Meijer, De doorzichtige overheid. Parlementaire en juridische controle in het informatietijdperk (Delft, 2002) - A. Meijer, CC'tje naar de baas. E-mail en verandering in ambtelijke organisaties (Den Haag, 2006) - G. Morgan, Images of Organization (Thousand Oaks, 1998) - O.K. Ngwenyama, 'Groupware, social action and organizational emergence: on the process dynamics of computer mediated distributed work', Accounting, Management and Information Technology, vol. 8 (1998), 127-146 - B. Rocheleau, 'E-mail: Does it need to be managed? Can it be managed?', Public Administration and Management, vol. 7 (2002), nr. 2, 83-116. - W.R. Scott, Organizations: Rational, Natural and Open Systems (Upper Saddle River, 2003) - H. Taylor, G. Fieldman en S. Lahlou (2005), 'The impact of a threatening e-mail reprimand on the recipient's blood pressure', journal of Managerial Psychology, vol. 20 (2005), nr. 1, 43-50. - A. Zuurmond, De Infocratie. Een theo retische en empirische heroriëntatie op Weber's ideaaltype in het informatietijdperk (Delft, 1994) oktober 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 20