De Sonttolregisters Online - --- ':-— I 37 collecties archieven ingevoerde gegevens een onderzoekspro ject op te starten naar de geschiedenis van de Friese koopvaardij in de zeventiende en achttiende eeuw. Over de Friese koop vaardij is betrekkelijk weinig bekend. We weten weliswaar dat de Friese schippers veelal ladingen voor Amsterdamse han delshuizen vervoerden, maar er zijn nog veel vragen over hen. Wie waren zij, hoe en waar wierven zij hun bemanningen, hoe waren ze in de scheepvaart beland en hoelang hielden ze het zeemansbestaan vol? Op dit soort vragen zijn tot nu toe slechts gebrekkige antwoorden mogelijk, mede vanwege een gebrek aan bronnen materiaal. Met de verbeterde ontsluiting van de Sonttolregisters kan er meer inzicht in de Friese koopvaardij worden verschaft. en collecties archieven en De verschillen tussen heen- en terugreis vallen onmiddellijk op. Ze kunnen wor den verklaard uit feit dat schippers soms niet hun eigen woonplaats opgaven, maar volstonden met een verwijzing naar Friesland in het algemeen. De Vierde Engelse oorlog (1780-1784) maakte de scheepvaart door de Sont gro tendeels onmogelijk. Ook de oorlogen en blokkades die in de Franse tijd (1795- 1813) volgden brachten de scheepvaart zware klappen toe. In de negentiende eeuw bleek dat de tijden definitief waren veranderd. Amsterdam had zijn positie als knooppunt van de internationale goede renstromen moeten afstaan aan Londen. Voor de schippers uit de Zuiderzeehavens was er nauwelijks meer een rol van enige betekenis weggelegd. Alleen de schippers uit de Groninger Veenkoloniën wisten in de loop van de negentiende eeuw weer een bescheiden positie op te bouwen. De originele Sonttolregisters - meer dan 700 dikke, handgeschreven en in leer gebonden delen - worden bewaard door het Rijksarchief in Kopenhagen. Door de enorme hoeveelheid gedetailleerde gege vens die zij bevatten, zijn zij een moeilijk systematisch te raadplegen bron. Door Deense historici zijn er wel tabellen met informatie over het aantal doorvaarten gepubliceerd, maar de informatie over individuele schippers bleef tot nu toe moeilijk benaderbaar. De gegevens zullen onder auspiciën van Tresoar in een computersysteem worden ingevoerd en op de website www.sound- toll.nl voor iedereen te raadplegen zijn. Het is de bedoeling om op grond van de 1,7 miljoen doorvaarten. Van elke door vaart noteerden de ambtenaren van de Tolkamer in Helsingor de naam van de schipper, zijn woonplaats, de haven van vertrek, de samenstelling van de lading en vanaf de jaren 1660 ook de bestem ming van het schip. Met deze gegevens kan niet alleen inzicht worden verkregen in de economische betrekkingen tussen Oost- en West-Europa, ook bestudering van de economische conjunctuur van Europa wordt erdoor mogelijk. Oost- en West-Europa zijn al in de middeleeuwen in economisch opzicht van elkaar afhankelijk geworden. West-Europa was aangewezen op de import van graan, hout, ijzer en teer uit het Oostzeegebied. Omgekeerd importeerden de Oost- Europese landen zout, wijn, suiker, tabak, koffie en andere koloniale waren. De scheepvaart en handel met de landen uit Oost-Europa werd in de zeventiende en achttiende eeuw in de Republiek wel de 'moedernegotie' genoemd. Daarmee bedoelde men dat de basis van de wel vaart van de Republiek en van wereldha ven Amsterdam in eerste instantie was gebaseerd op deze handelsbetrekkingen. Omstreeks 1600 groeide Amsterdam uit tot de stapelplaats vanwaaruit de goe deren uit Indië door de Verenigde Oost- Indische Compagnie werden verhandeld en gedistribueerd. De Nederlandse schippers waren pro minent aanwezig in de Oostzee. Ruim de helft van alle schepen die in de periode 1600-1800 door de Sont voeren was in Nederlandse handen. In de achttiende eeuw kregen de schippers uit Friesland en de Waddeneilanden geleidelijk de meer derheid. Ze kwamen niet alleen uit de havens aan de Zuiderzee, zoals Lemmer, Staveren, Hindeloopen en Workum, maar ook uit meer landinwaarts gelegen plaat sen als Woudsend, Joure, Heerenveen en Terhorne. Ook hadden veel schippers hun domicilie op de Waddeneilanden. Vooral Amelanders waren ruim vertegenwoor digd. Het volgende staatje geeft een over zicht van het aantal geregistreerde door vaarten van Friese schippers in het jaar 1760, toen de Friese koopvaardij op de Oostzee zijn grootste omvang bereikte: De Sonttolregisters behoren tot de bekendste en belangrijkste bronnen voor de economische en maritieme geschie denis van Nederland en Europa. Ze vor men de administratieve neerslag van de tol die de koning van Denemarken hief over de scheepvaart door de Sont, de zee straat tussen Zweden en Denemarken die de Noordzee en Oostzee met elkaar ver bindt. Ze zijn (met enige hiaten in het begin) bewaard gebleven voor de periode 1497-1857 en bevatten gegevens over \mjupcrrf te £fasfe}jfotfi r~£^% teweer* Huvcti te" L^ &/&>sfé*-iiam,£ 'te ,7 S 7. V%f£,zï l^M^uyc 1@j?Q- J-, 71 £- J&-. ƒ2 'Southol Draker Het Deense slot bij Elseneur of Helsingor, waar de Sonttol betaald moest worden. Betaalde men niet, dan volgde kanonvuur. Het project Sonttolregisters Online is mogelijk gemaakt dankzij een subsidie van ruim 1,2 miljoen euro van NWO en cofinanciering door de Rijksuniversiteit Groningen, Tresoar en een aantal parti culiere Friese fondsen. De totale begro ting bedraagt bijna 1,7 miljoen euro. Het project heeft een looptijd van 2,5 jaar en zal in 2011 zijn voltooid. Siem van der Woude is hoofd publieke dienstverlening bij Tresoar in Leeuwarden. ^IëssbSboï Nieuw licht op de Friesdoopvaardij Door Siem van der Woude Heenreis Terugreis Hindeloopen 66 59 Dokkum 56 61 Ameland 44 59 Woudsend 37 40 Lemmer 30 34 Workum 25 27 Terschelling 28 33 Stavoren 19 18 Heerenveen 17 22 Harlingen 14 19 Leeuwarden 14 9 Makkum 14 12 Warns 1 3 UL' 1\ JJ itde- Moeilijk te raadplegen -77 archievenblad oktober 2008 oktober 2008 archievenblad I Moedernegotie Prominent aanwezig Tresoar en het Arctisch Centrum van de Rijksuniversiteit Groningen hebben vorig jaar een subsidie aangevraagd bij de Nederlandse Organisatie voor Wetenschap pelijk Onderzoek (NWO) voor het digitaal ontsluiten van de inhoud van de Deense Sonttolregisters uit de periode 1497-1856. Onlangs kwam het verheugende bericht dat de aanvraag was toegewezen. Na afloop van het project, in 2011, zal iedereen deze belangrijke bron via het internet kunnen raadplegen. Daarmee wordt gedetailleerd onderzoek naar de Friese koopvaardij op de Oostzee in de zeventiende en achttiende eeuw mogelijk. Een pagina uit de Sonttolregisters van 1748.

Archievenblad | 2008 | | pagina 18