Archiefbewaarplaats nieuwe stijl WAD Archief Depots Wat kunt u verwachten van de wettelijke archiefdepots in het WAD-complex? mmmm Wetgeving De depots voldoen aan de strenge eisen van de Regeling bouw en inrichting archiefbewaarplaat sen en archiefruimten. De depots zijn bestand tegen oorlogsgeweld. Ook zal het WAD-complex over een openbare leeszaal en quarantaineruimte beschikken. Dienstverlening Cintas Document Management is de archief dienstverlener in het WAD-complex. U kunt per strekkende meter gebruik maken van hun archiefbewaarplaats. Cintas kan ook uw eigen archiefbewaarplaats in het complex beheren. Uiteraard kunt u ook uw eigen archiefbeheerders ter plekke huisvesten. Exploitatie De kosten van exploitatie zijn uitermate laag door gebruik te maken van duurzame materialen en state of the art installaties. Hierdoor heeft het WAD-complex autarkische eigenschappen. Prijzen Wanneer u uw archieven per strekkende meter wilt opslaan, zijn de kosten 20 per meter inclusief verrijdbare kasten, servicekosten en BTW-compensatie. Dienstverlening wordt apart geprijsd, per strekkende meter of per uitgevoerde activiteit, zoals u wilt. Huurt u liever een eigen depot dan zijn de kosten voor een archiefbewaarplaats 125 per m2, exclusief servicekosten en BTW. Archiefruimten kosten 115 per m2. Wanneer u uw eigen medewerkers wilt huis vesten in het WAD-complex kunt u kantoor ruimte voor 135 per m2 huren. Beschikbaarheid De bouwaanvraag is in juni 2008 ingediend. Zodra 3.000 m2 is voorverhuurd zullen de bouw werkzaamheden starten. De oplevering is gepland ultimo 2009. Locatie Het WAD-complex wordt aan de Nu naast het Archeon in Alphen aan den Rijn gebouwd. Een uitstekend bereikbare locatie die centraal is gelegen. Contact Wilt u meer weten, neem dan contact op met WAD Archief Depots B.V., u kunt vragen naar Arjen Pels Rijcken, of bezoek onze website. WAD Archief Depots B.V. Javastraat io 2585 AN Den Haag 070-3065493 info@archiefdepots.nl www.archiefdepots.nl Vervolg van pagina 33 Nederlandse archiefwezen is voor een belangrijk deel terug te voeren op een op archivistische grondslagen gebaseerd bestel. Daarnaast is de soepelheid van het archiefwezen in een voortdurend veran derende maatschappelijke context moge lijk gemaakt door een minimalistisch ingericht bestel. De Archiefwet is archi- vistisch en minimalistisch: de specifieke eigenschappen van archieven vormen het uitgangspunt en er is weinig geregeld/ voorgeschreven over organisatorische inbedding en inhoudelijke taakopvatting. Die twee factoren, archivistisch en mini malistisch blijven de kernwoorden voor de komende honderd jaar. Op het eerste gezicht lijkt dit standpunt conservatief van aard te zijn, maar het begrippenpaar 'archivistisch' en 'minimalistisch' biedt de beste kansen voor een progressieve en creatieve ontwikkeling van het archiefwe zen. Laat ik dat kort toelichten. De maatschappelijke relevantie van archieven is zo sterk, omdat archieven altijd over mensen gaan en mensen ook individueel raken. Het is een misvatting dat het hier primair gaat om de inhoud, om de informatie van archieven. Primair gaat het om het feit dat archieven een formele status hebben en ook formeel de potentie hebben om ieders leven te beïn vloeden. Ik heb eerlijk gezegd geen idee welke informatie over mijzelf op dit ogen blik bij vele overheidsinstanties aanwezig is. Wel realiseer ik mij terdege dat die informatie - hoe die er ook uitziet - op elk moment, door situaties die ikzelf oproep of die door anderen worden gecreëerd, mijn leven kan raken. Ik heb er alle belang bij dat die formele status van archieven is vastgelegd, wordt geborgd en beschermd. Dat is wat - jazeker - de Archiefwet moet doen, niet meer en niet minder. Dat is de kern van het bestel: authenticiteit, proces gebondenheid, openbaarheid. De organisatorische uitgangspunten van het bestel moeten vervol gens zo minima listisch mogelijk zijn. De archivis tische basisprin cipes kunnen in vele organisatori sche vormen wor den gerealiseerd. Op dit ogenblik gebeurt dat ook volop. Kijk maar naar de regionale historische centra en hun veelkleu righeid. Juist uit die organisato rische vrijheid komen de mooi ste initiatieven voort die de Nederlandse archieven zo'n vooraanstaande mondiale positie geven als het gaat om maatschap pelijke relevantie. Als de archivistische, formele kant van de zaak goed is geregeld, is er ook alle vrijheid om met de infor matie uit de archieven creatief en ver nieuwend om te gaan. Dat kan niet wild genoeg zijn. Archieven voor onderzoek, maar archieven vooral als bron van inspi ratie voor nieuwe creativiteit. Daar hoeft geen enkele rem op te zitten. Vrijheid in organisatorische inbedding zal het maat schappelijk draagvlak alleen maar helpen vergroten. Vanuit een archivistisch en minimalistisch bestel kunnen archieven de gehele erfgoedsector blijven versterken en maken zij spannende organisatorische en programmatische cross-overs moge lijk. Het bestel moet dus over de forme le, archivistische kant van de zaak gaan. Niet over informatie. De regeling van het bestel via een Informatiewet zal afbreuk doen aan de succesfactoren van het archiefwezen: archivistisch en minimalis tisch. Voor alle duidelijkheid: ik pleit niet voor een afbakening van het archiefwezen ten opzichte van andere arfgoedsectoren. Ik denk juist dat archivistisch en mini malistisch de erfgoedzaak, de creativi- oktober20o8 teit, de innovatie en de maatschappelijke relevantie zullen dienen. Juist vanuit de zekerheid van het authentieke, niet mani puleerbare, openbare, in processen vast geklonken archiefstuk, kunnen we in alle vrijheid met de informatie omspringen: sec, vervormd, gemanipuleerd, gecombi neerd, verrijkt, in nieuwe contexten. Die vrijheid hebben we al in belangrijke mate genomen en heeft ons mondiaal een voor aanstaande positie gegeven. De dynamiek van maatschappelijke processen is in grote mate afhankelijk van de intensiteit van de herinneringen van deelnemende groepen en individuen. Elk debat over de openbare ruimte in Nederland bijvoor beeld, is een debat vol herinneringen aan verdwenen landschappen, functies en 'beleving'. Een archivistisch en vooral minimalistisch bestel geeft ons de moge lijkheid en de ruimte om overal te par ticiperen in dergelijke maatschappelijke discussies en processen. Met zo'n bestel spelen we een essentiële rol in de steeds sterker wordende interactie tussen maat schappelijke actualiteit en het verleden zoals wij ons dat moeten, kunnen en wil len herinneren, collectief en individueel. Ik zou niet kunnen bedenken waar ons vak anders over zou moeten gaan. opinie ^pinit iopiml Mensen raken Dat is de kern van het bestel: authenticiteit, procesgebondenheid, openbaarheid. In alle vrijheid Archiveren in een nieuwe context. Cartoon van Willem Küller. archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 17