ÏDisfÈConsult Onderbezet op DIV-gebied? Stadspoort Boerfiaavelaan 34 2713 ttX Zoetermoer telefoon 079 - 342 95 09 fax 079 - 342 59 46 www.disconsuit.nl E-mail: info@disconsult.nl §tM&m DisConsult beschikt over een volledig geïntegreerd pakket van activiteiten; Consultancy Detachering Archiefbewerking- en opslag Outsourcing DIOR-opleidingen Restauratie, en conservering van papier, leer en perkametit Ondersteuning bij calamiteiten Nieuw 24 uur bereikbaar op: +31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. Documentair Informatie Management - Archiefbewerking - Tijdelijke ondersteuning - Begeleiding implementeren en optimalisering DMS systemen - Advisering - Scan-voorbereiding, -begeleiding en uitvoering van digitaliseringprojecten Voor inlichtingen over onze dienstverlening neem contact op met: DIM CONSULT Wold 20-38 8225 AW Lelystad Tel: 0320-222806 www.dimconsult.nl E-mail: info@dimconsult.nl opinie Vervolg van pagina 31 ven, snel tot een initiatief komt zoals in Engeland www.a2a.org.uk: één website waar alle Britse archieven te vinden zijn. De publiekstoegankelijkheid van archie ven zal dan vergelijkbaar kunnen worden met die van bijvoorbeeld de bibliotheken. De provincies en lokale overheden kun nen hierbij aanhaken. Zij moeten ook de schaalvergroting van het archiefwezen en de samenwerking met andere cultu rele instellingen versnellen en versterken. Hierbij worden ze gesteund door de wet telijke verplichting tot benoemen van een archivaris en de decentralisatie van de RHC's naar de provincies. Op het gebied van de toegankelijkheid en duurzaamheid van digital born informatie en informatiesystemen zullen we binnen een jaar een consensus moeten bereiken, onderling maar ook met de administra ties, over hoe, en in welke organisatie vorm, we deze informatie gaan bewaren en toegankelijk stellen. Meer tijd hebben we niet, omdat die administraties echt niet op ons wachten. De kennis en de expertise hebben we, maar we missen de samenwerking. En waarom ook hier niet meer contact zoeken met de Koninklijke Bibliotheek, die verder is met de ontwik keling van zijn eDepot dan het archief wezen? Wat betreft control en toezicht, ben ik het eens met de (in een la verdwe nen) rapportage van drie jaar geleden Toekomst van het archieftoe zicht fase 1 (www.lopai.nl.pdf/eindrapportage_toe- komst_archieftoezicht_fase_l.pdf) en het advies Informatie, grondstof met toekomst waarde van ROB en RvC (www.rob-rfv. nl). Er zullen op alle bestuurlijke niveaus kwaliteitszorgsystemen opgezet moe ten worden voor het informatiebeheer. Er zullen chief information officers benoemd moeten worden, die het informatiebeheer meer moeten gaan sturen. Ook zal er wet telijk verplichte interne control en extern toezicht moeten komen, bij alle bestuurs lagen en in alle fasen van het informa tie- en archiefbeheer. Control en toezicht op het informatiebeheer moeten worden versterkt en tegelijk met, maar niet gelijk aan, de financiële control en het financi ële toezicht gaan plaatsvinden. De onder werpen: financiën, rechtmatigheid en informatiebeheer, komen in de praktijk ook nu al steeds dichter bij elkaar. Dit alles zal niet kunnen gebeuren zon der een ingrijpende cultuuromslag bij bestuurders en hoger management van de overheid, maar ook bij onszelf. Het is aan ons, het archiefwezen, om het initia tief te nemen voor die omslag. Ten slotte onze professie zelf. Die zal op een hoger algemeen niveau moeten komen. Behoud van de opleiding en de KVAN-initiatieven tot certificering van vakgenoten en accreditatie van de oplei ding spelen hierin een belangrijke rol. De doelen zijn er, de voorzetten zijn gege ven. Laten we geen fatale missers maken! Ga maar na: een mondiaal primaat vanaf het begin op het gebied van wet- en regelgeving; vlotte bestuurlijke erkenning van de beroepsgroep, uitmondend in ste vige verankering in ambtelijke organisa ties en bijbehorende schalen en perio dieken; voortdurende professionalisering in opleidingen en curricula; vroegtijdig signaleren, bediscussiëren en opnemen van nieuwe ontwikkelingen in het vak: de relatie met de registratuur ('Hercules op de tweesprong'), het vormgeven van de educatieve taak al vanaf de jaren '60 ('de jonge Ketelaar'), het doorzien van de implicaties van automatisering sinds de vroege jaren '70, de snelle verwerking van het records-continuum-concept in de jaren '80 en '90, de verbreding van het vizier naar 'erfgoed' en de vorming van regionale historische centra. En dat is nog lang niet alles. Als we zo alle palma res eens op een rijtje zetten, dringen zich twee conclusies op: 1. het Nederlands archiefwezen is altijd een open en sensibel 'orgaan' geweest dat telkens weer nieuwe ontwikkelin gen absorbeerde; 2. maatschappelijke en technologische ontwikkelingen hebben het archief wezen nooit verzwakt maar juist ver sterkt. Het resultaat van dit alles is dat het Nederlandse archiefwezen in staat is om creatief en krachtig zijn maatschappelijke relevantie te versterken en te verbreden. Die positie is zelfs zo sterk en gezaghebbend in de culturele wereld dat ook personen van 'elders' - en niet de minsten - een plek onder deze zon begeren en verwerven. In het licht van de discussie staan wij nu voor de cruciale vraag of het succes van het archiefwezen te danken is aan 'het bestel', het geheel van wet- en regelgeving en de daaruit voortvloeiende organisato rische inbedding. Is het bestel altijd voor waardelijk geweest voor de flow van het archiefwezen? Kan het huidige bestel die flow in standhouden of vormt het bestel juist een belemmering? Ik geloof dat een discussie over de toekomst van het bestel moet beginnen bij een eerlijke analyse van de succesfactoren, misschien ook van enkele faalmomenten, van onze sector en de relatie daarvan met het bestel. Een stelling waarover wel discussie mogelijk is: het succesverhaal van het Lees verder op pagina 35 33 HHHHi Het vervullen van (tijdelijke) vacatures op het gebied van DIV is een arbeidsintentieve en prijzige aangelegenheid. DisConsult neemt deze zorg van u over. Wij hebben jarenlange ervaring in het detacheren, werven en selecteren van gekwalificeerd en gemotiveerd DIV-personeel. Detachering DisConsult heeft personeel in dienst - uitvoerend, staf en management - waarover u voor kortere of langere tijd kunt beschikken. Werving en selectie DisConsult beschikt over specialistische kennis voor werving en selectie en beschikt over een uitgebreid netwerk. Hierdoor kunnen wij snel en doeltreffend een kandidaat selecteren die past in het door u geschetste profiel. Meer weten? Als u meer wilt weten over onze diensten, belt u dan met DisConsult, telefoon 079 - 3429509. Wij kunnen u dan van alle informatie voorzien. Boeken en losse stukken Charters en zegels Prenten, tekeningen, kaarten en affiches Brand- en waterschade Schimmelbestrijding incl. verhuizingen Uw rechtstreekse partner voor gammadoorstraling Consultancy betreffende beheer van archieven Verzorgen van digitalisering en verfilming Inktvraatbehandeling Panovenweg 40,5708 HR Helmond (NL) Tel.+31 (0)492 - 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoa>restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Chief information officers Hoger niveau Het bestel in de 21ste eeuw: archivistisch en minimalistisch Door Bert Looper Een stelling waarover geen discussie moge lijk is: de geschiedenis van het Nederlandse archiefwezen van de afgelopen honderd jaar is een continu succesverhaal. Dat mag best eens wat vaker worden gezegd en het zou ook de moeite waard zijn te onderzoeken welke de succesfactoren van onze branche zijn geweest. Een successtory die zijn weerga in de nationale cultuurwereld niet kent. Het bestel en de flow De Archiefwet is archivistisch en minimalistisch: de specifieke eigen schappen van archieven vormen het uitgangspunt en er is weinig gere geld/voorgeschreven over organisa torische inbedding en inhoudelijke taakopvatting. oktober 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 16