Scasupo\n\ @IlBi digit Group J i j -jL- -J] voorzee Lijkt uw (digitaal) archief op een doolhof? archiefburo opinie ^pmitiopinii Vervolg van pagina 27 De archivaris, het openbaar archief wezen, zou zich uitgesproken moeten pro fileren als hoeder van de openbaarheid en die rol veel actiever en pregnanter moe ten spelen. Het openbaar archiefwezen zou veel actiever dan nu moeten sturen op tijdige overbrenging, omdat daarmee Zorg dat je op het punt van over heidsarchieven en openbaarheid ken nisinstituut voor de burger wordt. de openbaarheid voor de (rechtzoekende) burger wordt verruimd. Achterstanden in overbrenging betekenen een beperking van het openbaarheidsrecht van burgers. Ook de burger zou veel actiever onder steund moeten worden waar het gaat om openbaarheid van overheidsinformatie: is die informatie vastgelegd, hoort die nog bewaard te zijn en hoe kan ik er als burger bij? Daar gaat het openbaar archiefwezen veelal te laconiek mee om. Het kan daarin voor de burger veel meer van betekenis zijn. Zorg dat je op het punt van over heidsarchieven en openbaarheid kennis instituut voor de burger wordt. Met deze kerntaak heeft het openbaar archiefwezen uitdrukkelijk een andere verantwoordelijkheid voor overheidsar chieven dan het openbaar bestuur zelf. Dat is ook terecht. In een democratie moeten we binnen de overheid voldoen de checks and balances creëren door een heldere scheiding van verantwoordelijk heden en taken. Het openbaar archief wezen heeft geen rol in de inrichting en kwaliteit van de overheidsadministratie; dat is een verantwoordelijkheid van de overheden zelf als onderdeel van goed (en) openbaar bestuur. Goed bestuur bij de overheid betekent onder meer een betrouwbare informa tiehuishouding. Maar het is vooral de cultuursector die zich daar druk over maakt. De Archiefwet, als cultuurwet, is nog steeds het belangrijkste kader voor de kwaliteit van de informatiehuishou ding van de overheid. Dat is historisch verklaarbaar maar politiek en praktisch onwenselijk en onwerkbaar. De overheid zal, vanuit principes van goed bestuur, zelf eisen moeten stellen aan een goede informatiehuishouding en het toezicht daarop inrichten. Er zou daartoe een informatiewet moeten komen, die kaders stelt voor een betrouwbare informatie huishouding, die de openbaarheid regelt zoals nu in wet Openbaarheid van bestuur en Archiefwet zijn opgenomen. Die wet zou elke overheidsorganisatie moeten ver plichten intern te voorzien in control en audit op de informatieprocessen, en voor zien in een externe toezichthouder. De Archiefwet zou de basis voor zo'n nieuwe wet kunnen vormen, mits de politieke verantwoordelijkheid uitdrukkelijk wordt gedeeld met BZK. Maar er is een aantrek kelijk alternatief. Er ligt al sinds 2006 bij het ministerie van BZK een voorontwerp Algemene Wet Overheidsinformatie, die voorziet in een integratie van de Wet open baarheid van bestuur en de Archiefwet. Maar dit alles heeft alleen kans van slagen als het belang van de informatiehuishou ding voor de kwaliteit van de democratie op het hoogste politieke niveau wordt onderkend en uitgedragen. Gebeurt dat niet dan blijft het vooral een zorgenkindje van het openbaar archiefwezen en daar moeten we vanaf. De laatste twintig jaar heeft het open baar archiefwezen zich sterk ontwikkeld als publieksgerichte instellingen. Die ontwik keling is nog volop gaande. De Raad voor Cultuur dringt er op aan dat het openbaar archiefwezen veel meer aandacht aan niet- overheidsarchieven besteedt. De commis- sie-Jeurgens heeft voorstellen gedaan voor een nieuw selectiebeleid waarin op basis van een historisch-maatschappelijke ana- Samenwerking met andere culturele instellingen is, gegeven hun specifieke deskundigheid, onmisbaar. lyse een representatieve en samenhangen de collectie van overheids- en niet-over- heidsarchieven wordt opgebouwd: profes sioneel en expliciet collectiebeleid dus. Dat zijn uitstekende ontwikkelingen die verder verankerd moeten worden. Collectievorming is één, maar de 'exploi tatie' van de collectie, het publieksbereik, is daarnaast onmisbaar om de burger daadwerkelijk tot cultuurparticipatie te brengen. Daaraan ontleen je als culturele instelling mede je bestaansrecht. Daarin valt nog een wereld te winnen. Het is ook lastig: hoe verbeeldt je schriftelijke bron nen? Hoe breng je het verleden tot leven? Dat is een grote uitdaging voor het open baar archiefwezen. Samenwerking met andere culturele instellingen is, gegeven hun specifieke deskundigheid, onmisbaar. Maar samenwerking met andere erfgoed spelers is ook wezenlijk om archieven als historische bron in een bredere context te plaatsen. Meer samenhang tussen ver schillende vormen van erfgoed leidt tot wederzijdse versterking. Digitalisering van bronnen biedt daarnaast uitgelezen mogelijkheden om nieuwe groepen te bereiken en drempels te verlagen. Tien jaar geleden betoogde Theo Thomassen al dat archivarissen en records managers dezelfde professie uitoefenen, maar verschillende verantwoordelijkhe den hebben. In dat verband onderscheid de hij een brede basisopleiding voor Waar het om kwaliteit gaat zal het openbaar archiefwezen zichzelf structureel de maat moeten nemen door bijvoorbeeld benchmar king of visitatiecommissies. beide groepen en voortgezette vorming voor archivarissen. Zijn pleidooi onder streept de brede samenhang maar ook de specifieke verantwoordelijkheden en taken van de archivaris. Bovendien, als je als beroepsgroep volwassen wilt worden zul je daarin moeten gaan differentiëren naar meer specifieke taken en functies en daartoe specifieke competentieprofielen opstellen. Waar het om kwaliteit gaat zal het openbaar archiefwezen zichzelf struc tureel de maat moeten nemen door bij voorbeeld benchmarking of visitatiecom missies. Daarin geloof ik veel meer dan in een model met een toezichthouder I 29 utilize your knowledge Digitalisering backlogscanning Automatische factuurherkenning en -verwerking Alle gewenste formaten en documentsoorten Zwart/wit of (sterk gecomprimeerde) kleurenscans Scanning op locatie of extern Scanning on Demand (SoD) i.c.m. archiefopslag Beheer van uw digitale archief via ons ASP-model tel: 045-5640054 info@scanpointnl.nl fax:045-5331995 www.scanpointnl.nl van bilsen consultancy Archiefbewerking Advisering Interim- project management Detachering Opleiding Applicatiebeheer Implementatie DMS RMS tel: 045-5691584 info@vanbilsenconsultancy.nl Van Bilsen Consultancy en Scanpoint Nederland zijn onderdeel van de Samen sterk in Document Management! fax:045-5331995 www.vanbilsenconsultancy.nl Ganzepool 6 - 6443 WZ Brunssum E Fü Archiefburo Voorzee is gespecialiseerd in het maken van de juiste toegangen. Ordenen en beschrijven van archieven vormt immers ons dagelijks werk, al bijna 20 jaar lang. Als u uw werkgeheugen graag op en in goede orde wilt hebben, kunt u dus met een gerust hart een beroep op ons doen. Wij zorgen ervoor dat uw (digitale) dossiers weer optimaal toegankelijk worden. Met de garantie dat ook u een tevreden cliënt van ons wordt. U zoekt naar een erkend en ervaren archiefbureau voor doolhofoplossingen? Of naar een verantwoorde opslag en beheer van uw archief? Of wellicht naar deskundigen, die uw archief verzorgers bijscholen? Kijk op www.voorzee.nl Ons team is u graag van dienst! documentbehandeling, training en service A. Jacobsstraat 28 5142 PN Waalwijk, 0416 - 348980 Overheid, openbaarheid en goed bestuur Culturele taak oktober 2008 Professionaliteit en kwaliteit archievenblad I

Archievenblad | 2008 | | pagina 14