digitaal beschikbaar ons cultureel verleden anno nu: Paraplu overeenkomst DIGITALISEREN INDEX®EH CONUERSIESLAGEN INDEXEREN CONUERSIESLAGEN Calamiteitenservice Nu ook geconditioneerde opslag voor archieven en museumobjecten in onze beveiligde archiefbunker Een beredderingsabonnement op DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: isotronW opinie Vervolg van pagina 25 2. ontstaan (en uitbouw van reeds bestaande) samenwerkingsverbanden, die gericht zijn op het beheren van cul tureel erfgoed in brede zin des woords, waardoor steeds meer lokale beheers- functionaliteiten over zullen gaan naar grotere verbanden. Er kan nog veel meer over worden gezegd, maar ik beperk mij hier tot de hoofdzaken. Mijn essentiële wijziging van het bestel richt zich vooral op de randvoorwaarden voor de organisatie van zorg, beheer en toetsing. De organisatie die daaruit voort vloeit is mij in principe om het even, zolang de randvoorwaarden zoals hierbo ven omschreven worden ingevuld. Maar het zal duidelijk zijn dat in mijn visie een veel meer toetsbare situatie ontstaat, die uiteindelijk meer garanties biedt voor het blijvend bestaan van archieven in de tijd en die een 'dementerende overheid' meer voorkomt dan de situatie zoals die nu bestaat. What business are we actually in? Het openbaar archiefwezen kenmerkt zich door twee op zich helder te onder scheiden taken. Het openbaar archiefwe zen is wezenlijk voor de burger uit een oogpunt van maatschappelijke belangen, openbaarheid van bestuur en de kwaliteit van de democratie. Daarnaast heeft het openbaar archiefwezen binnen de erf goedsector een belangrijke culturele taak. Openbaarheid van bestuur is een kostbaar democratisch recht. De wettelijke taak van het openbaar archiefwezen om de overheidsarchieven als historische bron veilig te stellen en om (daarmee) de open baarheid van het overheidshandelen te waarborgen is een absolute kerntaak van het openbaar archiefwezen. Het veilig stellen impliceert ook een actieve bemoei enis met het openbaar bestuur. Tegelijk hebben archieven een belangrij ke waarde als erfgoed, zoals dat ook het geval is met archeologische vondsten, met gebouwde en ongebouwde monu menten en roerend erfgoed. Het openbaar archiefwezen heeft dan ook een belang rijke rol in het erfgoedveld, verwant met de museale wereld waarin naast welover wogen collectievorming en professioneel beheer vooral ook het zichtbaar maken, het exploiteren van de collectie centraal staat. Tegenwoordig is het openbaar archief wezen sterk publieksgericht en wordt de focus verbreed van overheidsarchieven naar representatieve bronnen van de samenleving. Daar is niet zoveel mee mis. Sterker nog, ik denk dat het een uitste kende ontwikkeling is die de betekenis van het openbaar archiefwezen voor de samenleving versterkt. Verbreding van de focus en het grotere publieksbereik is een beleidsmatige keuze die primair gericht lijkt op de tweede kerntaak: het verzame len, beheren en beschikbaar stellen van bronnen die in combinatie een represen tatief beeld van de samenleving geven. Tegelijk maakt de culturele taak het mogelijk de eerste kerntaak (openbaar heid) beter uit te voeren. De overheidsar chieven worden immers veel beter in hun maatschappelijke context geplaatst en de burger wordt gestimuleerd en onder steund om van zijn openbaarheidsrecht gebruik te maken. Daarmee heeft het openbaar archief wezen een dubbele taakopdracht. Beide taken zijn wezenlijk voor de samenle ving. Misschien moeten we wel spreken van een dubbel bestel: die van de open baarheid van bestuur en die van het erf goed. De grote uitdaging voor het open baar archiefwezen is om in beide taken te investeren en ze onderling goed in balans te brengen en te houden. Het archiefwe zen moet zich uitdrukkelijk ook in beide taken (blijven) profileren. Lees verder op pagina 29 pof! Lemen U»>e commissie I 27 Edisonweg 50 d 2952 AD ALBLASSERDAM Postbus 260 2950 AG ALBLASSERDAM Tel. +078- 69 31 300*Fax+31 (0)78-6931 123 info@gmsnl.com www.gmsnl.com Alle middelen, kennis en ervaring worden door GMS ingezet bij het digitaliseren van archiefcollecties - zeker als het gaat om cultureel erfgoed. Unieke en dus kostbare archiefstukken die met de grootst mogelijke zorg moeten worden behandeld en waarbij uiterst hoge eisen worden gesteld aan het digitaliseren. Bureau Metamorfoze van de Koninklijke Bibliotheek heeft GMS erkend als een kwalitatieve en deskundige digitaliseringspartner. Een bevestiging van onze kennis en kunde, die al onze klanten de garantie geeft van kwaliteitswerk. Gedrukte boeken Ingebonden handschriften Losbladige handschriften DTB-boeken Registers burgelijke stand Notariële protocollen Foto's Prentbriefkaarten Tijdschriften Kranten Technische tekeningen Op onze website vindt u een overzicht van de mogelijkheden die GMS biedt. Documenten Wacht 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in onze shockfreezer, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Sterken BV en gericht op schadepreventie Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele Éen Administratieve sector sterken a in de Benelux en Duitsland. Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.isotron.com pmiE^opini Door Rob Kramer De discussie over de toekomst van het archiefwezen is eigenlijk een discussie over het archiefwezen zelf. Je kunt immers pas zinnig uitspraken doen over de toekomst, koers en strategie als je helder hebt en het er over eens bent waar het openbaar archief wezen als zodanig voor staat. What business are we in? Soms krijg ik het gevoel dat het archiefwezen zich in een milde identiteitscri sis bevindt: welke kant moet het op? Ik denk dat de vraag niet zozeer is wat de beroeps groep zelf vindt, maar meer wat de betekenis en meerwaarde van het openbaar archiefwe zen voor de samenleving is. Democratische controle. Cartoon van Willem Küller. oktober 2008 archievenblad l

Archievenblad | 2008 | | pagina 13