J FÜ i j -jL- £11 Doe <lj^p Consult voorzee WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult Lijkt uw (digitaal) archief op een doolhof? archiefburo «UB9 «UB* D I -facilities Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job archiefbewerkingen in-company trainingen wegwerken achterstanden project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl Tijdelijke ondersteuning nodig om uw (digitale) informatiehuishouding procesgericht op orde te brengen? D I -facilities is gespecialiseerd in: Z wegwerken van archiefachterstanden (her-)inrichting van archieven tijdelijke ondersteuning bij de uitvoering van reguliere DIV -taken Documentair Informatiemanagement IJsduikerstraat 23 2492 PM Den Haag Tel. 070-3265588 Mob. 06-53524853 E-mail info@DI-facilities.nl www. Dl-facilities. nl educatie en communicatie Vervolg van pagina 17 zoveel mogelijk naamsbekendheid en gebruikt daarvoor vooral de free publicity die wordt gegenereerd met tentoonstel lingen en evenementen. Zowel Nemo als Stadsarchief benadrukken het belang van samenwerkingsverbanden. Zij zien zich als kennisinstituten die het brede publiek als doelgroep hebben. In de tweede werkgroep werden de nieuwe producten en presentaties, zoals in de ochtend door Ludger Smit toe gelicht, becommentarieerd door Hans van Velzen, directeur van de Openbare Bibliotheek Amsterdam (OBA). De OBA stuurt heel actief op marketing. Een voorbeeld is de '07-07-07 campagne', die in het laatste halfjaar vrijwel dagelijks betaald of onbetaald in het nieuws was. Het Stadsarchief heeft meer aan marke ting gedaan dan het zelf denkt, maar dit is nog niet structureel ingebed. Het bezit van unique selling points, zoals het terras van de OBA en de Schatkamer van het Stadsarchief, dragen wezenlijk bij aan de uitstraling en aantrekkingskracht van de organisatie. Zowel OBA als Stadsarchief heeft bewust gekozen voor veel openings uren, ook op feestdagen. OBA benadrukt de noodzaak dat er altijd wat 'te beleven' moet zijn. Het gevaar van 'brancheverva ging' wordt meer als kans dan als risico gezien. De grenzen van de kernactivitei ten worden eerder ruim dan krap geno men. Samenwerkingsverbanden bieden mogelijkheden tot verbreding, zoals the atervoorstellingen van boekbewerkingen in de OBA. Bedrijfskleding hoort bij een professionele uitstraling en een goede cateraar draagt daar ook (financieel) aan bij. De eigen identiteit en herkenbaarheid zijn van cruciaal belang. Zowel OBA als Stadsarchief gaan voor kwaliteit van het gebouw en een veelheid aan producten, waarvoor best betaald mag worden. De derde werkgroep, 'Publiciteit, campagne en huisstijl', ging in op de bij drage van André Hirs, die met twee core- ferenten in gesprek ging: Hans van Dijk, bedenker van de Stadsarchief-campagnes en eigenaar van reclamebureau Skipintro, en Xandra van Gelder, hoofdredacteur van het publiekstijdschrift OOG van het Rijksmuseum. Van Dijk ging daarbij vooral in op de stelling van Hirs dat één creatief basisidee niet houdbaar is voor de totale mediamix. Met andere woor den: ieder medium vraagt om een eigen concept, waarbij print heel andere eisen stelt dan bijvoorbeeld radio of televisie. Van Dijk was het daarmee van harte eens, maar meende dat er wel sprake moet zijn van één leidend handschrift, opdat de afzender duidelijk aanwezig blijft. Zo was de vorm van de televisiecampagne anders dan die van de MUPI-campagne, maar in essentie ging het om één kerngedachte: het oproepen van nieuwsgierigheid aan de hand van vragen die met een bezoek aan het Stadsarchief beantwoord kun nen worden. Van Gelder introduceerde vervolgens de gedachte achter OOG: een nieuw medium voor een nieuw publiek. Verkrijgbaar voor abonnees en in de losse verkoop via maar liefst 5000 verkooppun ten. Nu eens geen blad voor de frequente Rijksmuseumbezoeker, maar de meer latent geïnteresseerde als doelgroep. Het Jeverde het Rijksmuseum naast lof ook kritiek op, juist van de groep heavy users die zich niet herkende in bladformule en tone of voice. Het is nog te vroeg om con clusies te trekken, dus de vraag of OOG als nieuw publieksmedium succesvol is moet nog onbeantwoord blijven. Er zijn immers pas twee nummers verschenen. Het is in ieder geval een verfrissende poging om op basis van oude waarden nieuwe merken te bouwen. De discussie spitste zich toe op de (on)mogelijkheid om het iedereen naar de zin te maken en de risico's om het bestaande trouwe publiek van je te vervreemden bij een te drieste vorm van nieuwe productontwikkeling voor nieuwe doelgroepen. Oud en nieuw En daarmee besloot de laatste work shop met een echo van de strategie van het Stadsarchief: succes creëer je door je oude publiek te behouden en een nieuw publiek te interesseren voor datgene wat erfgoedinstellingen uniek maakt. Want als het symposium 'Nieuw imago? Nieuw Publiek?' één conclusie billijkt, is het de opwekkende gedachte dat het Stadsarchief - met vallen en opstaan en ondanks alle twijfel die er over onderde len van de aanpak nog leeft - een nieuw imago heeft weten te creëren op basis van een ijzersterke eigen identiteit. Ontdaan van stof en in een uiterst aansprekende verpakking. E ^JTUnf^jTik Archiefburo Voorzee is gespecialiseerd in het maken van de juiste toegangen. Ordenen en beschrijven van archieven vormt immers ons dagelijks werk, al bijna 20 jaar lang. Als u uw werkgeheugen graag op en in goede orde wilt hebben, kunt u dus met een gerust hart een beroep op ons doen. Wij zorgen ervoor dat uw (digitale) dossiers weer optimaal toegankelijk worden. Met de garantie dat ook u een tevreden cliënt van ons wordt. U zoekt naar een erkend en ervaren archiefbureau voor doolhofoplossingen? Of naar een verantwoorde opslag en beheer van uw archief? Of wellicht naar deskundigen, die uw archief verzorgers bijscholen? Kijk op www.voorzee.nl Ons team is u graag van dienst! documentbehandeling, training en service A. Jacobsstraat 28 5142 PN Waalwijk, 0416 - 348980 DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. 44*— Eerder ruim dan krap Deelnemers aan het symposium 'Nieuw imago? Nieuw Publiek?' (foto Stadsarchief Amsterdam). leder medium eigen concept Jan Boomgaard in de centrale hal van het Stadsarchief Amsterdam (foto Jac. Biemans). mei 2008 Max Meijer is bij TiMe Amsterdam adviseur voor de culturele sector en de creatieve industrie. Hij trad op als dagvoorzitter van het symposium. archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 9