4 management management RHC's in Nederland Bert Looper, directeur van TresoSig is ook beautiful1 Door Dick Deuzeman Regionale Historische Centra zijn de afgelo pen decennia als paddenstoelen uit de grond geschoten. Was de vorming van RHC's aan vankelijk een zaak van de rijksarchieven en de gemeentearchieven in provinciehoofdste den, later verbreedde deze ontwikkeling zich, zoals in Leeuwarden. Daarom in deel 6 van de serie 'RHC's in Nederland' een gesprek met Bert Looper, directeur van Tresoar, het Fries Historisch en Letterkundig Centrum. Wanneer vond de fusie plaats en waarom? "In 2002 kwam Tresoar, het Fries Historisch en Letterkundig Centrum, tot stand. Het was de uitkomst van een complex pro ces, waarin zeer verscheiden instellingen een rol speelden. Aan de wens om tot een nieuwe organisatie te komen lagen diverse redenen ten grondslag. Niet alleen directe huisvestings- en efficiencyproblemen, maar ook het inzicht dat juist in Friesland met zijn zelfbewuste en sterke cultuurpo litiek, een krachtige erfgoedorganisatie van substantiële omvang een meerwaar de zou hebben voor het culturele leven. Zo kwam een bijzondere combinatie tot stand, uniek binnen het RHC-veld, waarin de Provinciale Bibliotheek met een weten schappelijke steunfunctie, het Ryksargyf yn Fryslan en het Frysk Letterkundich Museum en Dokumintaasjesintrum parti cipeerden." Wat is de omvorming van archieven naar RHC's volgens jou: een afgedwongen ontwik keling, een onontkoombare ontwikkeling, een terechte ontwikkeling en/of een ontwikkeling die nog eens goed tegen het licht gehouden moet worden? "In veel opzichten is de vorming van RHC's in mijn ogen een natuurlijke ont wikkeling binnen - ik noem het maar zo - de herinneringsbranche. Op het wereldar- chiefcongres in Wenen in 2004 heeft Laura Miller in een briljante lezing de archieven bestempeld als triggers to memory. Ik ben ervan overtuigd dat onze instellingen zich in de komende jaren in die richting zullen ontwikkelen. Ik bedoel herinnering dan natuurlijk in een aantal componenten. RHC's zijn herinneringsinstituten waar we ons kunnen herinneren wat wij ons moeten herinneren (bewijsfunctie, functi oneren van de rechtsstaat, democratische functie en dergelijke zaken), waar wij ons kunnen herinneren wat wij ons collectief willen herinneren (historisch onderzoek en historische reflectie) en waar wij ons ten slotte kunnen herinneren wat wij ons individueel willen en moeten herinneren. Een complex psychologisch en mentaal gebeuren, zoals Douwe Draaisma ons tel kens zo mooi laat zien. In dit laatste ligt voor de RHC's de groei van hun maat schappelijke betekenis in de eenentwintig ste eeuw. Ik ben heel blij dat we in Tresoar zo'n breed cultureel en maatschappelijk terrein bestrijken door de breedte van de fusie: archief, bibliotheek en museum." Wat ging er goed tijdens het fusietraject? En wat ging er fout? "Ik kan maar weinig fouten zien. Als je terugkijkt, is Tresoar in een bijzonder goed gemanaged proces tot stand geko men. Het ging om drie geheel verschil lende op provinciale schaal werkende organisaties met eigen tradities, culturen en visies op de specifieke vakterreinen. In eerste instantie was ook de Gemeente De entree van Tresoar in Leeuwarden, waar je welkom wordt geheten door het gedicht 't Hat west, 't is (Het was, het is) van Obe Postma (fotoTresoar,Jan Kalma). Leeuwarden met het gemeentearchief bij het proces betrokken, maar daar viel de keuze uiteindelijk op het accentueren en behouden van de stedelijke identiteit. Nu staat naast Tresoar het mooie pand van het Historisch Centrum Leeuwarden en geven we samen kleur en kracht aan wat al het Erfgoedkwartier wordt genoemd, op één van de mooiste plekken van de stad aan de voet van de Oldehove. Tresoar is in enkele jaren tot stand gekomen en het sterke is geweest dat alle disciplines zich achter de missie van de nieuwe organisa tie hebben geschaard. Dat was ook wat mij vorig jaar, toen ik in Friesland begon, direct opviel: de eenheid van de organisatie. Dat is erg knap gedaan door mijn voorganger en natuurlijk door alle Tresoar-medewer- kers zelf. Ik ben ervan overtuigd dat de 'stille kracht' van de Friese taal en cultuur hierin ook heeft gewerkt. Tresoar staat heel actief middenin de Friese samenleving en onze mensen krijgen bijna dagelijks een 'kick' van de maatschappelijke waardering die Tresoar geniet." Wat is voor jou de grote toegevoegde waarde van Tresoar? "De grote toegevoegde waarde van Tresoar is wat ik zojuist de herinneringsfunctie noemde. Juist door de combinatie van verschillende disciplines kunnen we heel actief deelnemen in maatschappelijke pro cessen. Ik merk dat bijvoorbeeld de lite raire functie van Tresoar veel deuren opent naar doelgroepen die archieven pur sang moeilijk kunnen bespelen. Met literatuur, met muziek, met taal raken we mensen heel direct in hun hart. Misschien meer een bezinnings- dan een herinnerings functie, maar het is fantastisch dat wij bijvoorbeeld met de organisatie van poë- ziefestivals zo'n directe emotionele functie vervullen. Hierin ligt ook de vernieuwing die nu in de meeste RHC's vorm krijgt. Wij dragen bij aan het bewustzijn dat onze instellingen alle genoemde herinnerings functies in zich verenigen en dat al deze herinneringsfuncties essentieel en in gelij ke mate belangrijk en betekenisvol zijn." Welke verschillen zie je tussen RHC's die een combinatie van verschillende instellingen (archief, bibliotheek, museum etc.) zijn en RHC's die dat niet zijn? "Ik ervaar de verbreding van disciplines binnen een culturele organisatie als een enorme rijkdom. Het is ongelofelijk hoe veel creativiteit en cross-overs dat mogelijk maakt. Je begrijpt dat ook de vertakkingen naar de samenleving in veelheid en ver scheidenheid toenemen. Kortom, brede RHC's zijn in staat om de maatschappe lijke relevantie van erfgoedinstellingen te optimaliseren en dat is voor ons allemaal goed. Maatschappelijke functies kunnen natuurlijk ook verbreed en verdiept wor den binnen archiefinstellingen pur sang - we zien dat nu in veel provincies - maar de cross-overs ervaar ik wel als heel bij zonder." Wat zijn de sterke en zwakke punten van Tresoar? "Tresoar is een brede en krachtige organi satie die, zoals gezegd, overal in de Friese samenleving opduikt via de diverse her inneringsfuncties. We hebben een goede schaal van zo'n 60 fte's, maar we lopen ook tegen grenzen aan en moeten toch ook vaak kansen en mogelijkheden laten liggen. Natuurlijk, we kunnen niet alles, maar ik kom er zo langzamerhand achter Van 15 tot 20 april organiseerde Tresoar het Jiddisch Festival Leeuwarden, met onder meer veel klezmer- muzielceen voorbeeld van de vele vernieuwende activitei ten die het RHC onderneemt (fotoTresoar). dat in de cultuursector big ook beautiful is. Ons veld is complex en veelzijdig en je zou graag nog wat meer massa willen hebben." Waar wil je over vijfjaar met Tresoar staan? "Ik zou natuurlijk graag breed in de samen leving erkend en herkend willen worden als herinneringsinstituut. Uiteindelijk - ik kan het echt niet anders zien - zijn we er om de wereld een beetje vooruit te hel pen. Simon Schama zei dat zo mooi: "We zijn er niet om te laten zien wat we alle maal kwijt zijn geraakt, maar om mensen te leren begrijpen wat er allemaal nog te ontdekken valt." Hoe ziet het organisatiemodel van Tresoar eruit? "Tresoar is een openbaar lichaam, gebaseerd Bert Looper, directeur van Tresoar. op de Wet Gemeenschappe- lijke Regelingen. Tresoar wordt voor tweederde door de provincie Fryslan bekos tigd en voor eenderde door het Rijk. Er is een door Rijk en provincie samengesteld bestuur en de dagelijkse leiding is in handen van de directeur. De hoofden van de afdelingen Publieksdiensten, Collecties en Bedrijfsvoering vormen, samen met het hoofd ICT, het managementteam. Per 1 januari 2009 willen we naar de vorming van sterke teams die elk een directe relatie gaan opbouwen met de belangrijke doel groepen." Hoe begaan zijn de bestuurders met Tresoar? "Zoals het hoort, bestuurt het Tresoar- bestuur op afstand maar met grote betrok kenheid. Juist door de vooraanstaande positie van Tresoar in de Friese samenle ving, is Tresoar ook een belangrijke factor in de Friese cultuur- en taalpolitiek. Dit staat garant voor bestuurlijke betrokken heid." Heb je als directeur een diploma van de Archiefschool op zak? "Ik ben een klassieke archivaris met een diploma hoger archiefambtenaar, behaald in de gloriejaren van het archiefwezen in enge zin: de jaren '80. Ik ben ervan over tuigd dat een archiefdiploma een prach tige basis is om in de informatiebran che in brede zin werkzaam te zijn. Onze archieven en collecties zijn, wat er ook in de komende jaren gaat gebeuren, het goud dat we in handen hebben en het is goed om te beseffen wat die bestanden nu eigenlijk zijn, wat zij zeggen, wat zij aan werkelijkheid uit het verleden meenemen. Als archivaris ben ik wel voortdurend met dat 'wonder' bezig. Het wonder dat we in onze samenleving onze archieven en col lecties met zoveel zorg en deskundigheid omgeven. Dat wonder blijft zich alleen maar herhalen als we heel bewust die her inneringsfuncties ontwikkelen." Hoe hebben de medewerkers van Tresoar de fusie ervaren? "Fusies gaan altijd gepaard met angsten en twijfels, dat is een open deur. Maar al heel snel heeft iedereen de meerwaarde van de nieuwe organisa tie gezien en gevoeld. Iedereen heeft zich ervoor ingezet om van Tresoar een suc ces te maken. We voelen ons nu allen Tresoarianen." En de gebruikers? "Tresoar heeft diverse klantengroepen bij elkaar gebracht. De bibliotheekfunctie, de archieffunctie en de museale en literaire functie combineren doelgroepen en dat leidt tot een in onze sector stevig fysiek bezoek aan het Tresoargebouw. In 2007 tel den we zo'n 40.000 bezoekers. Ook op de website doet dit effect zich natuurlijk voor. Bij het jaarlijkse provinciale interneton- derzoek kwam Tresoar als vierde uit de bus, na de grote nieuwssites van de Leeuwarder Courant en Omrop Fryslan en Waldnet, waar je toch niet tegen kunt concurreren, maar vóór die van SC Heerenveen! In de komende jaren willen we de belevings functie van gebouw en website vergroten. In het gebouw door de realisering van een multimediale presentatie over taal en lite ratuur, Land van Taal, en op de site door vooral interactie met specifieke communi ties te genereren. Een community is een groep mensen die emotioneel met elkaar in een thema verbonden zijn. Denk bij- voorveeld aan de Elfstedentocht, het kaat sen of amateurtoneel. We willen in direct contact met de communities treden om voor hen wat te betekenen met onze infor matie en kennis en tegelijkertijd voeden de communities Tresoar met verhalen, beelden en archieven. Ik denk dat de com- munity-benadering Tresoar heel dicht bij de gebruikers brengt; we willen een rela tie opbouwen. We hopen dat het gebruik van onze archieven en collecties ook bre der wordt. De aquabrowser laat al goede resultaten zien. Met onze bibliotheekfunc tie zitten we middenin het netwerk van openbare bibliotheken in Friesland en via die infrastructuur moet het mogelijk zijn om meer klanten te vinden en aan ons te binden." Dick Deuzeman is redacteur van het Archievenblad. 10 archievenblad mei 2008 mei 2008 11 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 5