ooodtoeodooo OER! komt tot leven Van oud vuil tot erfgoed SOD-TV Datakeurmerk gaat eerste fase in TENDEllS DIGITALISEREN MET BELEID nieuws uit hetveld nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: nieuws@kvan.nl Brieven, foto's, bouwtekeningen, affiches, bedrijfsdocumenten, notariële akten, tekeningen: in het Zeeuws Archief zijn ze allemaal archiefstuk. Maar hoe zijn ze daar gekomen? Hoe wordt iets een archiefstuk? Vaak dragen overheidsinstel lingen documenten over aan het archief, maar zij zijn niet de enige! Soms brengen bedrijven of particulieren hun bedrijfs- en familiepapieren. Ook gaan archiefmede werkers zelf op pad. Uit vochtige kelders, uit verlaten gebouwen, uit boedeloprui mingen of uit het oud vuil, klaar om aan de straat gezet te worden, brengen ze his torisch erfgoed in veiligheid. Want af en toe zijn archiefstukken bijna te vondeling gelegde weeskinderen. Tijdens de Landelijke Archievendag Vriendendag in het Zeeuws Archief op zaterdag 11 oktober 2008 krijgen bezoekers de verhalen te horen én de archiefstukken te zien die onder bijzon dere omstandigheden verworven zijn. Zoals een verbazingwekkende schenking door de Duitse bezetter in de Tweede Wereldoorlog en de buitengewone stuk ken over Salzburger emigranten, waar voor een archivaris een deur in een kerk in Zeeuws-Vlaanderen moest forceren. De Landelijke Archievendag Vrienden- dag duurt van 12.00 tot 17.00 uur. Elk uur is er een rondleiding door de depots langs de bijzondere aanwin sten en hun verhalen. Wilt u meer weten over de geschiedenis van uw eigen familie of bedrijf? Kom dan naar de studiezaal, waar de experts voor u klaar staan en u direct uw onderzoek kunt beginnen. Wilt u uw eigen oude papieren lezing is gratis Zeeuws Archief. of foto's onder brengen in het Zeeuws Archief? Leg ze voor aan de experts en ontdek de mogelijkheden, Om 16.00 uur geeft auteur Arthur Japin een lezing in de Hofpleinkerk over het belang van archieven in zijn werk. Entree lezing: 5,-. De voor Vrienden van het Op 1 april 2008 is SOD-TV in de lucht gegaan. Op dit kanaal, voor en door infor matieverzorgers, vindt een u filmpjes uit en over ons vakgebied. In verschillende categorieën verzamelt de SOD actuele, interessante, informerende en amuseren de filmpjes uit verschillende bronnen. SOD-Opleidingen plaatst zelf elke maand een in eigen beheer geproduceerde film. Zie: www.sodtv.nl Erik-Jan Zürcher (54) is per 1 april de nieuwe directeur van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG) in Amsterdam. Zürcher blijft één dag per week verbonden aan de Universiteit Leiden als hoogleraar Turkse talen en culturen. Zürcher studeerde Turks, Arabisch, Perzisch en moderne geschiedenis in Leiden. Hij werkte aan de Nijmeegse universi teit als universitair (hoofd)docent en als voorzitter van het instituut Talen en Culturen van het Midden-Oosten. In 1990 werd Zürcher senior research fellow bij het IISG met als opdracht daar de Turkije-afdeling te beginnen. Hij bouwde er een internationale col lectie Turkse archieven en periodieken op en begon er een aantal onderzoeks projecten. Inmiddels is de afdeling uitgebreid met Iraanse, Azerbadjaanse en Egyptische collecties. Zürcher werd in 1993 bijzonder hoogleraar aan de UvA en in 1997 volgde een benoeming aan de Universiteit Leiden als hoogle raar Turkse talen en culturen. Zürchers Turkey. A Modern History (Londen 1993) wordt wereldwijd gebruikt door studen ten. In 2006 was hij medeoprichter van het Nederlands Instituut voor Hoger Onderwijs in Ankara (NIHA) en in 2007 van het Turkije Instituut in Den Haag. In 2008 worden twee tenders open gesteld voor het indienen van een sub sidieaanvraag voor een ontwikkelings project in het kader van de subsidierege ling 'Digitaliseren met beleid'. De eerste tender is reeds voorbij. Het beschikbaar bedrag hiervoor was ruim 2 miljoen euro. Als het budget van de eerste tender niet wordt uitgeput, dan zal het overblijvende bedrag bij het budget van de tweede ten der worden gevoegd. De tweede tender loopt van 1 september tot en met 30 sep tember 2008, 12.00 uur. Het beschikbare bedrag is 1.021.666 euro. Als voorwaarde voor het uitvoeren van een ontwikke lingsproject wordt gesteld, dat u in het bezit bent van een informatieplan. Deze hoeft echter niet in het kader van de sub sidieregeling 'Digitaliseren met beleid' te zijn gemaakt. Voor het opstellen van een informatieplan kunt u tot 1 december 2008 subsidie aanvragen tot het budget van 1 miljoen euro is uitgeput. Het sub sidiepercentage bedraagt 75% met een maximaal vastgesteld subsidiebedrag van 22.500 euro. Meer informatie: www.sen- ternovem.nl/Digitaliserenmetbeleid Nog nooit eerder getoond: het sche- deltje van een Swifterbantmeisje. Hoe zag haar leven er uit zo'n zesduizend jaar gele den? En hoe dacht de Swifterbantmens over de dood en het bovennatuurlijke? Bent u benieuwd naar de heupjes van een prehis torische vlo? In een vitri ne met speciaal gesle pen glas zijn ze perfect te zien. In Nieuw Land Erfgoedcentrum is vanaf 24 april een nieuwe vaste presentatie over de Swifterbantcultuur uit de Nieuwe Steentijd te zien: OER! Flevoland is de jongste provincie van Nederland. Toch zijn er sporen terug te vinden van zo'n zesduizend jaar gele den. Sporen van mensen die niet alleen van jagen of vissen leefden, maar ver rassend genoeg ook van landbouw. Deze unieke samenleving in de omgeving van Swifterbant werd bekend als de 'Swifterbantcultuur'. De nieuwe presenta tie in Nieuw Land gaat over deze mensen. Een unieke cultuur verdient een unieke presentatie. Daarom is er ook aandacht voor de belevingswereld van de Swifterbantmens. De presentatie is zeer geschikt voor kinderen, maar ook archeologen treffen hier een com pleet overzicht van de Swifterbantcultuur. Een presentatie zoals nog nooit eerder is vertoond. Bezoekers worden mee gevoerd naar OER! In juni staat er een speciale 'Swifterbant'- dag met workshops en demonstraties op het programma. In september is er een workshop 'koken in de prehistorie'. Verder zijn er in de zomer en in september theateroptredens en staat in oktober een symposium gepland. Voor meer infor matie, data en aanmeldingen kijk op: www. nieuwlanderfgoedcentrumnl Inventarisatie Beeld banken Cultureel Erfgoed De Inventarisatie Beeldbanken Cultu reel Erfgoed van DEN is online. Erfgoed instellingen die een beeldbank hebben opgezet worden verzocht het vragenfor mulier in te vul len. Er is behoefte aan inzicht in de mate en de wijze waarop erfgoedin stellingen en his torische vereni gingen gebruik maken van de mogelijkheid een beeld bank op te zetten. Vanuit DEN is daarom het initiatief ontstaan om te onderzoeken in hoeverre erfgoedinstellingen gebruik maken van de mogelijkheden die er zijn om via een beeldbank beeldmateriaal te verspreiden. Het doel is erfgoedinstel lingen te stimuleren om de tot nu ver worven expertises voor het opzetten van beeldbanken met elkaar te delen. Meer info: www.den.nl De eerste versie van het Datakeurmerk is onlangs beschikbaar gekomen voor gebruik door onderzoekers in de alfa- en gammawetenschappen. Initiatiefnemer DANS (Data Archiving and Networked Services) heeft het op de speciale website www.datakeurmerk.nl gezet, vanwaar het kan worden gedownload. Het keurmerk garandeert dat gegevens uit wetenschap pelijk onderzoek zo worden opgeborgen dat ze in de toekomst nog lang bruikbaar blijven voor hergebruik. In het elektroni sche tijdperk is die lange houdbaarheid niet vanzelfsprekend. Data uit onder zoek worden tegenwoordig vrijwel altijd elektronisch opgeborgen, maar zowel de programma's als de dragers en de com puters veranderen snel. Daardoor is het risico reëel dat de gegevens na verloop van tijd niet meer bruikbaar zullen zijn, ook al zou de onderzoeker ze beschikbaar willen stellen voor anderen. Het beper ken van dat risico is een van de opdrach ten waarmee DANS werd belast toen het in 2005 werd opgericht door KNAW (Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen) en NWO (Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek). Daardoor kan juist méér in plaats van minder profijt worden getrok ken van reeds uitgevoerd onderzoek. Deze eerste versie van het Datakeurmerk bevat zeventien richtlijnen waaraan data- producent, -consument en -archief moe ten voldoen om het etiket 'toekomstbe- stendig' te verdienen. Internationaal is een keurmerk in deze vorm tot nu toe nog niet voorhanden. DANS heeft bij het formule ren daarvan wel gebruikgemaakt van het werk dat eerder door anderen is gedaan, zoals voor verwante documenten als TRAC, DRAMBORA en in de Kriterienkatalog van het Duitse NESTOR. Volgens adjunct directeur Henk Harmsen gaat DANS echter "minder diep op het gebied van de data zelf, en dieper op het gebied van de verant woordelijkheid van de betrokken partijen. TRAC kent bijvoorbeeld 75 richtlijnen ter wijl het Datakeurmerk er maar 17 heeft. Maar wij hebben wel weer richtlijnen voor de dataproducent en de dataconsument." In de komende tijd wil DANS bekendheid geven aan het Keurmerk en reacties los maken om er draagvlak voor te krijgen. In Nederland wordt het gesprek gezocht met belangrijke repositories en datapart- ners, en met de Nationale Coalitie voor Digitale Duurzaamheid. Internationaal met projecten als Planets en Driver II. Harmsen: "Wij willen betrokkenheid organiseren van grote dataproducenten en -beheerders, zodat het een gedeelde verantwoordelijkheid wordt. We streven naar een hele reeks relevante logo's op de home page van de website." Meer info: www.dans.knaw.nl NIEUWS u i th e t veld Auteur Arthur Japin. archievenblad mei 2008 mei 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 3