Het Archievenblaran charter tot chip l6 r. u_ De archiefervaring Li Nieuws uit het veld r r w IB E-depot Rotterdam 3: hoe diep kun je dalen? co ofon [23 Gebruikersvereniging MAIS Vaste rubrieken [29 Column 132 Literatuur 36 Agenda Citaat van de maand "Ervaring is het archief van onze stommiteiten" Leopold Koch Sf 'm -- iït 7 'f r 4. noot van de redactie Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende, Jac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Dick Deuzeman, May Scheepers, Tamara Tesselaar-Groot, Patrick Timmermans/Verleden Tijd (eindredactie), Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Dick Bunskoeke, Sophie Devolder, René van Dijk, Adelheid Feryn, Harry Hendriks, Charles Jeurgens, Eric Ketelaar, PeterVlot. Redactieadres Archievenblad, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail (aanleveren van persberichten): nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement: Nederland 74,00 buitenland (binnen Europa) 86,00 buitenland (buiten Europa) 103,00 losse nummers 7,50 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 23 17, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 I IFax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV.Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV.Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halver wege juni 2008. NHOUDSPGAVE 110 RHC's in Nederland. Bert Looper, directeur van Tresoar: "Big is ook beautiful" Management: Dick Deuzeman [12 Congres 90 jaar Archiefwet, hoe nu verder? Juridische zaken: Erika Hokke 116 Ontdaan van stof. Symposium 'Nieuw imago? Nieuw publiek?' in Stadsarchief Amsterdam Educatie en communicatie: Max Meijer 120 Tunnelvisie in het archief? De resultaten van een onderzoekscollege over archiefvorming Onderwijs en onderzoek: Charles Jeurgens Digitalisering en informatisering: Jan Sanders Digitalisering en informatisering: Peter Horsman en René Spork 126 Boedels, een last of een lust? Archieven en collecties: Dick Deuzeman 138 Klaartje Pompe: "Archieven kunnen je een geweldige historische sensatie geven" Burgerlijke Stand: Tamara Tesselaar-Groot 31 KVAN Nieuws Foto's voorzijde: 2008:Jaar van het Religieus Erfgoed. Het Archievenblad besteedt in het themanummer van september aandacht aan de relatie tussen archieven en religieus erfgoed. De illustraties op het omslag staan in dit licht. Boven: opening van de synagoge in Breda in 1971 in aanwezigheid van de Bredase bisschop Ernst (Stadsarchief Breda/foto H. Chabot); daaronder: de neogotische Jozefkerk in Tilburg, architect Henri van Tulder (foto Theo Cuijpers); midden: herdenkingsprentje van AdrianusVI, de enige Nederlandse paus, circa 1914 (Katholiek Documentatie Centrum, Nijmegen); rondje: reliekenlijst van de Sint-Remigiusparochie in Klimmen, 1441 (Rijckheyt, Heerlen); linksonder: Gereformeerde kerk aan de Meesterstraat te Doetinchem, ca. 1965 (Streekarchivariaat Regio Achterhoek); achtergrond: detail buitenzijde zuidertransept Sint-Janskathedraal te 's-Hertogenbosch (foto Patrick Timmermans). RHC's in Nederland. Bert Looper, directeur van Tresoar: "Big is ook beautiful" Door Dick Deuzeman In aflevering 6 van de serie 'RHC's in Nederland' een gesprek met Bert Looper, directeur van Tresoar in Leeuwarden. Een archief, museum en een bibliotheek onder één dak. Boedels, een last of een lust? Door Dick Deuzeman Boedels bestaan vaak uit van alles en nog wat: archief materiaal, boeken en voorwerpen. Waar moeten al die spullen worden ondergebracht? Een mooi thema voor een bijeenkomst in CODA. Ontdaan van stof. Symposium 'Nieuw imago? Nieuw publiek?' in Stadsarchief Amsterdam Door Max Meijer Een archief restylen om nieuw publiek te trekken. Werkt dat? Het Stadsarchief Amsterdam ging de uit daging aan en had succes. Een verslag van een sympo sium over het nieuwe imago. Klaartje Pompe: "Archieven kunnen je een geweldige historische sensatie geven" Door Tamara Tesselaar-Groot Sinds februari 2007 werkt ze bij het Noord-Hollands Archief. En ze organiseert samen met een enthou siaste commissie de KVAN-studiedagen. Dit keer in Burgerlijke Stand: Klaartje Pompe. Het archief tussen de oren In de archiefwereld zit een enorme ervaring met tal van erfgoedgerelateerde activiteiten. Tentoonstellingen, lezingen, symposia, digitalisering, archi vering, conservering van archie ven, inventarisatie, websites en noem maar op. Als hoofdre dacteur zie ik per maand zo'n tweehonderd nieuwsberichten langs flitsen met vaak heel wat interessante dingen die collega's in den lande organiseren, vooral om met het archief, de instel ling, in beeld te komen. Helaas is het Archievenblad te klein om al deze nieuwtjes te vermelden. Soms zou je bepaalde activitei ten willen vermelden, maar lukt het niet omdat de deadline voor de samenstelling van het blad verstreken is en de activiteit bij verschijnen al heeft plaatsge vonden. Dus kondig minimaal twee maanden van te voren al aan, dan kunnen we er wellicht wat meer mee als redactie. Als redactie proberen we de krenten uit de pap te halen door regelmatig uit te nodigen om er een artikel over te schrij ven, zodat de vakzusters en -broeders ook van ervaringen van anderen kunnen leren. Dat scherpt de geest en maakt creatief om ideeën met een andere invalshoek uit te werken. Maar van sommige heel goede ideeën is maar nauwelijks een artikel los te peuteren. We (mij zelf incluis) zijn zo druk met de activiteiten, dat het goed com municeren over het inhoudelijke er weieens bij inschiet. Jammer, want dan zit de ervaring alleen tussen de oren van de organi sator of degene die het heeft meegemaakt. Zelf merk ik bij onze 'oral history'-projecten dat een mens in zijn leven enorm veel (detail)kennis verzamelt. Vaak blijft het hangen omdat er iets is fout gegaan, vaker omdat het een goede en leuke ervaring was. Van die ervaringen kunnen anderen leren. Soms gebeurt dat wel door verbale overdracht, maar vaker gaat kennis die onze geschiedschrijving zou kunnen verrijken verloren als deze niet is vastgelegd. Ik wacht dus op de uitvinding van een harde schijf die dat wat tussen onze oren zit kan archiveren, zodat relevante kennis niet verloren gaat! Tot aan die uitvinding is het schrijven over onze ervarin gen dus de uitdaging! Roelof Braad

Archievenblad | 2008 | | pagina 2