MEDEWERKER TEAM ARCHIEVEN van Gemeente Den Haag Vacaturenummer 2008.0198 BESTUURSDIENST HGA Het Haags Gemeentearchief (HGA) is het kenniscentrum voor de geschiedenis van Den Haag en zijn bewoners. Het verwerft, beheert en ontsluit historische informatie die daaraan bijdraagt. Het stelt de informatie beschikbaar, op de studiezaal, maar ook via tentoonstellingen, publicaties, educatieve activiteiten en de website. Tevens is het Haags Gemeentearchiefverantwoordelijk voor de concernkaderstelling, -planning en control op het terrein van archiefbeheer. Het Haags Gemeentearchief is een van de vijf directies van de Bestuursdienst. Het HGA is op zoek naar een De medewerkers van het team archieven dragen zorg voor het realiseren van een adequate verwerving, ontsluiting en intellectueel beheer van de tot het werkterrein van het team behorende archieven. Bij de thans vacante functie ligt het zwaartepunt op de acquisitie van particuliere archieven op basis van een periodiek te actualiseren acquisitieprofiel. Kennis en vaardigheden - HBO werk- en denkniveau, aangevuld met diploma Middelbaar Archiefambtenaar of Archivistiek B - Bij voorkeur ervaring met acquisitiewerkzaamheden - Bij voorkeur ervaring met MAIS/Flexis Competenties Aanpassingsvermogen, onderhandelen, netwerkvaardigheid, plannen en organiseren, resultaatgerichtheid en zelfstandigheid. Informatie Voor nadere inlichtingen kunt u zich wenden tot de heer H.J. Eijssens, hoofd archieven, collecties en externe dienstverlening, telefoon 070 3537022. Wij bieden: Voor deze functie geldt een salaris van maximaal 3.273,— bruto per maand (salarisgroep 9). Naast goede primaire arbeidsvoorwaarden bieden wij u een breed scala aan secundaire regefingen, waardoor een uitstekende balans tussen werk en privé kan worden gevonden. Sollicitatie Uw gemotiveerde sollicitatie met CV en o.v.v. vacaturenummer 2008.0198 kunt u vóór 28 april a.s. zenden aan: Gemeente Den Haag, Bestuursdienst - Afdeling MPO Postbus 12 600, 2500 DJ Den Haag, t.a.v. R. Bruin E-mail: mpoadviespeno@bsd.denhaag.nl Gelders Archief De laatste jaren organiseert de Archief- school de éénjarige opleiding tot Archiefassistent. Een opleiding op MBO- niveau, die van de student een breed inzetbare archiefmedewerker maakt, in het depot of op de studiezaal. In het les programma zit een hoop theorie, maar de studenten maken ook zinvolle uitstap jes. Zo zijn ze dit jaar voor de module Archiefbewerking op werkbezoek geweest bij Het Koninklijk Huisarchief, wat voor een heleboel mensen een openbaring was. Marjan Voulon: "Het leukste was wel de grote kluis met het dagboekje van Juliana dat pas over vijftig jaar open mag. Ook de trouwakte met de prachtige grote zegel erbij was bijzonder en ook de grote rommel die Bernhard heeft achtergelaten. Daar hebben de medewerkers nog een hoop werk aan voordat dat geïnventariseerd is." Astrid Massen: "Ik was ver baasd om van archivaris Flip Maarschalkerweerd te horen dat alle tekeningen die de koningin op Koninginnedag krijgt echt bewaard worden. Ik denk dat haast niemand weet hoeveel tekeningen dat zijn. Indrukwekkend!" Docente Chaja Beek: "Ik zag mijn studenten de laatste maanden wekelijks. Elke keer viel mij op met hoe veel enthousiasme zij over 'hun' archief praten. En zo vroeg ik ze of ze aan deze rubriek wilden meewerken. De reac ties waren overweldigend. Helaas kan daarom niet iedereen uit de klas aan het woord komen." Ellie Middelhuis wordt vooral aangespro ken door de 'emotie' die in archieven ligt besloten: "Zo'n woord kun je ook als handvat gebruiken om anderen duidelijk te maken wat er nou aardig is aan archie ven. Neem nu het projectarchief waar mee we in de les Archiefbewerking bezig zijn. Het gaat over de (slechte) opvang van mensen die na de oorlog terugkeer den naar Nederland. Dwangarbeiders, overlevers van concentratiekampen, enzovoort. Hier spatten de emoties letter lijk van de bladzijden. Zelfs in verslagen daterend van tientallen jaren na terug keer is er woede, boosheid, cynisme. Het verleden komt als een film voorbij. Dat ik dit materiaal onder ogen mag krijgen!" Rudy Pos: "Verhalen van vroeger maken op mij de meeste indruk. Zo is er een ver haal van een familie die in of bij het huis van een baas van een steenfabriek woon- de. Die mensen konden slechts overleven als ze allemaal in de steenfabriek gingen werken. Zelfs kinderen van 6 jaar hadden werkdagen van 12 tot 14 uur!" Lennart Cromberge werkt bij het Centraal Bureau voor Genealogie, waar hij als jongetje al kwam. "Ik vroeg me vaak af: 'Ben ik nou zo jong of zijn die anderen zo oud'? Als mijn vader naar het archief ging, ging ik mee en dan moest ik een tekenblokje meenemen, want archieven waren alleen voor 'grote mensen'. Ik kan me nog goed herinneren dat iemand aan mijn vader vroeg: 'Hoort die jongen niet buiten te spelen? Is dit wel gezond?' Mijn vader: 'Nee, want hij vindt het heel leuk! En ja, hij is heel gezond.' Tegenwoordig zie je steeds meer jonge mensen de archieven induiken: historici, studenten of scholieren die voor geschiedenis een kwartierstaat moeten opstellen." Denise Ricksen heeft als taak om ver schillende archieven te (her-)ordenen. "Tegelijk kan ik prachtig vormgegeven stukken tegenkomen en daarom doe ik dit met extra veel plezier. Het zit hem misschien in mijn grafische achtergrond, dat het niet zozeer de inhoud is maar de vormgeving die me ontzet tend boeit: de technieken van toen, de lettertypen en illustraties. Mooie stukken zijn voor mij de 'krenten in de pap'." Astrid Massen werkt nog maar kort in het archief wezen en heeft nog geen onuitputtelijke bron van ervaringen om uit te vertel len. "Maar wat in die korte periode indruk op mij heeft gemaakt, is niet zozeer de archiefstukken zelf maar de emotie die die bij mensen kunnen oproepen. Ik heb mensen vreugdedansjes zien maken in onze studie zaal. Ik heb mensen teleurgesteld gezien en verbijsterd over de spelling van een naam. Mensen die van ver zijn gekomen om even wat te zoeken, zag ik uren met een (toevallige) andere bezoeker praten omdat ze erachter waren gekomen dat ze in dezelfde familie onderzoek aan het doen waren. Het zijn de mensen die onderzoek doen die de archiefstukken tot leven brengen." mei 2008 archievenblad De archiefklas van Chaja Beek. Chaja Beck is docent aan de Archiefschool en redac teur van het Archievenblad.

Archievenblad | 2008 | | pagina 1