Klaartj e Pompe: m "Archieven kunnen je een geweldijkistorische sensatie geven" i ntctuie, you? luaimü tiaplh iniucomurimivh burgerlijke stand burgerlijke stand Nog maar een jaar in Haarlem. Waar werkte je voorheen? "Bij het Gemeentearchief Rotterdam. Daar heb ik met collega's het project E-depot opgestart, gesteund door een goede opdracht van het MT en een stuur groep. Doei van het project was een digi taal depot te ontwikkelen waarmee het Gemeentearchief Rotterdam zijn digitale informatie kon beheren en beschikbaar stellen. Als projectleider was het gewel dig om te zien hoe het concept van het ontwikkelen van een digitaal depot steeds meer verankerde in de organisa tie. Het was en is een project waar het ontwikkelen in de organisatie en het leren centraal staat. Het E-depot van het Gemeentearchief Rotterdam wordt niet alleen voor Rotterdam ontwikkeld, maar ook voor andere organisaties. Resultaten worden gedeeld met anderen. Ik volg het project nu van afstand, maar met veel belangstel ling." Is het Noord-Hollands Archief dan ook bezig met de ontwikkeling van een E-depot? "Wij zijn op dit moment druk bezig met het rea liseren van een 'digitale voorziening', een robuus te en veilige opslag voor de terabytes aan gedigita liseerde bestanden en een kleine hoeveelheid digital born bestanden. We heb ben nog geen compleet digitaal archief in huis. In ons meerjarenbeleidsplan en informatieplan hebben we verwoord dat het Noord-Hollands Archief de komende jaren gaat werken aan het ontwikkelen van een digitaal depot. Hierbij volgen we natuurlijk de landelijke ontwikkelingen, zoals het E-depot van het Nationaal Archief en het Gemeentearchief Rotterdam. We participeren waar mogelijk." Je bent bij het NHA afdelingshoofd Beheer. Wat houdt dat werk in? "Onder de afdeling Beheer vallen de pro cessen van inspectie, relatiebeheer, acqui sitie, toegankelijk maken van archieven en collecties, materieel beheer en het digitaliseren en fotograferen. Het is een heel brede afdeling, waar de collega's veel ervaring inbrengen. Ik kwam een jaar «m i'iuuilllilK. XH4J L. l geleden als nieuweling en toch nog wel beetje Rotterdammer in het Haarlemse en heb mijn kennis en ervaring vanuit het E-depotproject meegebracht. Dat vormt voor het Noord-Hollands Archief een goede combinatie. Het is een heel afwis selende baan." en recent En druk, neem ik aan. En dan ben je ook nog lid van het bestuur van de KVAN. "De KVAN organiseert jaar lijks de KVAN-studiedagen in samenwerking met de Archiefschool en Erfgoed Nederland, de opvolger van DIVA. Ik vind het belang rijk dat we als vereniging een visie hebben op het gebied van archiefonder- wijs en nieuwe wetgeving. De KVAN moet er zijn voor alle beroepsbeoefenaren. We hebben als beroepsgroep behoefte aan goed opgeleide bijgeschoolde archivarissen. Zonder kwaliteit geen goede archivering." Daarom dus die studiedagen. Hoe gaat het met de organisatie ervan? "Met de commissieleden beginnen we een driekwart jaar tevoren met het bedenken van het thema en de locatie van het sym posium. Het leuke aan het organiseren van de studiedagen is dat we een podium en ontmoetingsplaats bieden voor een brede groep beroepsbeoefenaren: van stu denten tot directeuren, van inspecteurs tot inventarisatoren, van medewerkers dienstverlening tot records managers. In twee dagen willen we een aantrekke lijk programma bieden en een plaats die uitnodigt tot het onderling in gesprek komen. Dit jaar hebben we een heel bij zondere locatie: Het Utrechts Archief in de nieuwe behuizing." Even een ander vraagje: waarom ben je archi varis geworden? "Dat is een mooie, wezenlijke vraag. Nü kan ik mijn keus voor het archiefvak goed onderbouwd onder woorden bren gen. Ik moet bekennen dat bij mijn keuze achttien jaar geleden heel praktische rede nen een rol speelden. Ik had geschiedenis gestudeerd en was afgestudeerd in mid deleeuwse geschiedenis. Ik zocht een baan en wilde 'iets met geschiedenis doen'. Mijn eerste kennismaking met de archieven was als student in het Gemeentearchief Leiden en het Nationaal Archief. Ik weet nog wat een sensatie ik het vond om op de studiezaal een enve loppe met middeleeuwse charters of reke ningen in handen te krijgen. De charters nog opgevouwen met afhangende zegels. De middeleeuwse klerk had de rekeningen van de grafelijke rekenkamer van Holland soms versierd met een tekeningetje, zoals een kunstig getekend mensje. Waarom? Verveelde hij zich soms? Of was hij aan het oefenen voor een manuscript dat met miniaturen verluchtigd moest worden? Het gaf me het gevoel dat het verleden zo naar me toe kwam. Archieven kunnen je een geweldige historische sensatie geven, het gevoel dat je opeens een kijkje in die tijd van eeuwen geleden krijgt. Nu voel ik ook sterk dat archie ven als 'geheugen van de samenleving' een rol te vervul len hebben. Archiefdiensten zorgen enerzijds voor het goed binnenhalen, bewaren en ter beschikking stellen van de vele, veelvormige digitale en papieren documenten. Maar archieven zijn ook 'het geheugen van de samenle ving', omdat de archieven een weerspiegeling zijn van onze gemeenschappelijke geschie denis. Die geschiedenis is alleen gemeenschappelijk als ze een beroep doet op alle mensen. Alle groepen moe ten zich vertegenwoordigd weten met hun geschiedenis. Dus ook de geschiedenis van migranten vanuit hun bron nen en hun perspectief." Wat voor mens schuilt er achter de archivaris Klaartje Pompe? "Ja, dat is eigenlijk een vraag die je het best aan anderen, huisgenoten of colle ga's, kunt stellen. Hoe ik mezelf zie? Als iemand die houdt van zijn beroep, ik ben blij dat ik dagelijks in zo'n mooi vak mag werken. Het is toch prachtig dat we als archi varissen weten van al dit unieke materiaal en er keuzes in mogen maken hoe we het voor nu en later ver werven, ontsluiten en ver zorgen. Het feit dat het beroep in ontwikkeling is en om nieuwe kennis vraag, maakt het boeiend. Verder ben ik een echt buitenmens, wat misschien wel vreemd is voor een archivaris. Ik krijg energie van buiten- lucht, hardlopen in de Amsterdamse Waterleidingduinen. Misschien komt het ook wel omdat ik veel binnen werk, als tegenpool." Wat doe je buiten je werk voor het Noord- Hollands Archief en de KVAN? "Ik heb drie kinderen die mij bij de les houden of ik hen. Het is een cliché, maar wel waar: kinderen houden je dagelijks een spiegel voor. Heel goed voor een I eigenwijs iemand als ik. Verder ben ik bezig te 'wortelen' in mijn nieu we woonplaats. Mooie plekken ontdekken in de omgeving, buurtgenoten leren kennen, dat soort zaken. De tuin hebben we afgelopen maand gerooid en omgespit. Die gaan we bin nenkort verder beplanten." 38 39 Door Tamara Tesselaar-Groot Sinds februari 2007 werkt ze bij het Noord- Hollands Archief. Maar waar kennen we haar nog meer van? Al een paar jaar organiseert zij samen met een enthousiaste commissie de KVAN-studiedagen. Ook dit jaar weer, op 3 en 4 juni. "Twee dagen zelfs! Dat past meer bij deze tijd." Een gesprek met Klaartje Pompe. Klaartje Pompe: "Archieven kunnen je een geweldige his torische sensatie geven, het gevoel dat je opeens een kijkje in die tijd van eeuwen geleden krijgt" (foto Paul Maessen). Haarlemse miniatuur (coll. Noord-Hollands Archief). Burgerlijke Stand Naam: drs. K.M. (Klaartje) Pompe Geboren: 8 juli 1963 te Rotterdam Burgerlijke staat: gehuwd met Arjen ten Harmsen van der Beek; moeder van Sander (17), Lotte (14) en Noor (11) Studie: 1981-1988 geschiedenis te Leiden, spe cialisatie middeleeuwse geschiedenis 1989-1990 opleiding tot hoger archiefambtenaar aan de Rijks Archiefschool te Den Haag 2003-2004 opleiding Informatie- en Documentmanagement te Rotterdam Werk: 1985-1987 studentassistent bij de vakgroep middeleeuwse geschiedenis Rijks Universiteit Leiden 1988-1989 administratief werk voor uitzendbureau 1989-1990 Gemeentearchief Rotterdam: stage in het kader van de opleiding 1990-2001 Gemeentearchief Rotterdam: medewerkster bij de afdelingen Inspectie en Archieven 2001-2004 Gemeentearchief Rotterdam: afdelingshoofd Projecten (projecten op het gebied van digitale toegankelijk heid, zoals Digitale Stamboom en oud notarieel) 2004-2005 Gemeentearchief Rotterdam: projectleider E-depot 2006-2007 Gemeentearchief Rotterdam: afdelingshoofd Projecten, stuurgroep E-depot Sinds 2007Noord-Hollands Archief: afdelingshoofd Beheer Bijzonderheden: Vanaf 2003 bestuurslid Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) Vanaf 2006 lid van de gebruikerscom missie NWO Catch voor het project Museum Multiple-collection Searching Using Metadata) Zegel uit Haarlem (coll. Noord-Hollands Archief). Het Noord-Hollands Archief, locatie voormalige Sint-Janskerk: de huidige werkplek van Klaartje Pompe. Tamara Tesselaar-Groot is als archivaris werkzaam bij Nieuw Land Erfgoedcentrum in Lelystad en is redacteur van het Archievenblad. archievenblad mei 2008 mei 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 19