BINNEN 36 I UITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen In Brussel is momenteel de tentoonstelling 'Expo 58. Tussen droom en werke lijkheid' te zien. En op de meest memorabele loca tie: het Atomium! De bezoeker wordt er, via archiefdo- cumenten als plannen en foto's, voorwer pen in fifties-design, films van toen en tal van maquettes, waaronder die van de Pijl van de Burgerlijke Bouwkunde en van het infopaviljoen op het Brouckèreplein, ondergedompeld in de magie van Expo 58, dit jaar vijftig jaar geleden. Bij de expositie is ook een voordrachtencyclus gepland. De voordrachten rond diverse thema's worden eveneens door in het Atomium gehouden en wel op 15 mei, 19 juni en 18 oktober, van 14.00 tot 17.00 uur. Deelname is gratis, maar inschrijven is verplicht via expo58@brucity.be. Deze tentoonstelling is gerealiseerd door het Rijksarchief in Brussel in samenwerking met het Archief van de Stad Brussel. Locatie: Brussel, Atomium Info: www.expo-1958.be Dit voorjaar starten bij GO opleidingen weer een groot aantal praktijktrainingen voor informatiespecialisten. Ideaal voor het opdoen van nieuwe inspiratie of bij voorbeeld als bij- of herscholing. Verantwoord omgaan met auteurs rechtelijk beschermd werk; speciale sessie voor wetenschappelijke bibliotheken en onderwi j smediatheken Dieper en geavanceerder leren zoe ken naar informatie. Een overzicht van alle GO-activiteiten vindt u in de agenda op de website: www. stgo.nl/agenda. Vrijwel alle activiteiten worden ook als bedrijfstraining aange boden. Heeft u vragen? Belt u ons dan gerust even: (070) 351 23 80. Op dinsdag 2 september start bij het Nationaal Archief de éénjarige cur sus behoudsmedewerker musea, archie ven en bibliotheken. Na drie jaar heeft Instituut Collectie Nederland (ICN) het stokje overgedragen aan het Nationaal Archief. Ruim 45 cursisten hebben in de laatste drie jaar een certificaat behaald. Het Nationaal Archief zal gebruik blijven maken van de specifieke kennis van het ICN, de Koninklijke Bibliotheek en het Rijksmuseum om de kwaliteit van de cur sus hoog te houden. Ook spelen onge veer twintig erfgoeddeskundigen van verschillende instellingen een rol in deze cursus. De brochure waarin alle infor matie over de cursus is opgenomen is te downloaden op www.nationaalarchief. nl/images/3_15111 .pdf, het inschrijffor mulier op www.nationaalarchief.nl/ima- ges/3_l 5112.doc. Bijeenkomsten Op woensdag 21 mei 2008 vindt in De Bazel, Vijzelgracht 32 te Amsterdam, voor de derde maal de bijeenkomst 'Subsidies voor Digitaal Erfgoed' plaats. De bijeen komst is een gezamenlijk initiatief van en wordt gesponsord door DEN, Erfgoed Nederland, FOB1D, de Nederlandse Museumvereniging, SenterNovem en de Taskforce Digitale Toegankelijkheid Archieven. In het ochtendprogramma kunnen deelnemers twee workshops kiezen over het aanvragen van subsidie voor digitaal erfgoed. In de middag is uitgebreid ruimte voor speed dating met vertegenwoordigers van subsidierege lingen en fondsen. Met de bijeenkomst willen de organisatoren het erfgoedveld informeren over beschikbare fondsen en regelingen die digitalisering van cul tureel erfgoed ondersteunen. Daarnaast is het een uitgelezen gelegenheid voor medewerkers van erfgoedinstellingen om kennis met elkaar te delen over financie ringsmogelijkheden voor ICT-projecten. De workshops richten zich op professio nals uit cultureel erfgoedinstellingen die fondsen willen werven voor ICT-projec- ten. Dit zijn bijvoorbeeld zakelijk leiders, managers, beleidsmedewerkers, commu nicatiemedewerkers, R&D-medewerkers en projectleiders uit de erfgoedsector. Ter gelegenheid van de bijeenkomst wordt een herziene editie van het handzame overzicht van subsidieverleners uitgege ven. Dit overzicht komt na het sympo sium online op de website van DEN en kan als boekje aangevraagd worden bij de organiserende partijen. De kosten voor deelname bedragen 50 euro per persoon. Hierbij zijn het boekje Overzicht Fondsen en Subsidieregelingen voor Digitaal Erfgoed 2008, lunch, koffie en thee, borrel en deelname aan workshops en speed dating inbegrepen. We verwachten tegenwoordig overal en altijd toegang te hebben tot infor matie. Het CMS speelt daarin een steeds centralere rol als strategisch communi catiekanaal. Tijdens het uitgebreide pro gramma van het Jaarcongres Content Management Systems gaan we in op de laatste (web) content management ont wikkelingen. Keynote sprekers Vincent Everts (PC Zapper), Erwin Blom (The Crowds) en Rob Steenbrink (Maxlead) houden voordrachten. Verder praktijk cases door onder andere: ICTU, Akzo Nobel, Arbouw Amsterdam, CMS Watch en PGGM. Bezoek tevens de uitgebreide expositie, demosessies en parallelsessies! Info en aanmelding: www.cmscongres.nl "Overheidsinformatie moet vindbaar en toegankelijk zijn, maar ook betrouw baar, authentiek en volledig." Dat is het beoogde resultaat van de visienota Informatie op Orde van de ministers van Cultuur en Binnenlandse Zaken uit juni 2006. Aanleiding voor deze visienota was dat de bedrijfsvoering binnen de over heid, de verantwoordingsfunctie richting politiek en burger én de beschikbaar heid en toegankelijkheid van informa tie behoorlijk onder druk stonden. Acht actielijnen zouden en zullen soelaas moe ten gaan bieden. Inmiddels zijn we twee jaar verder. Hoe staat het ermee en welke gevolgen hebben de uitkomsten voor uw werkzaamheden en uw vakgebied? Op deze en vele andere aanverwante vragen krijgt u antwoord tijdens deze seminar. Speciale dagvoorzitter is prof. dr. Dan leFay, Professor of Information Logistics, University of Michigan, Lansing (USA). Locatie: Utrecht, Stadion Galgenwaard Info: www.doxis.nl Jaarlijks KVAN-symposium, dat pro fessionals uit het archiefwezen de kans biedt in twee dagen geïnformeerd te raken over onderwerpen die het archiefvak en het bestel raken. Het programma is ook interessant voor professionals uit het cul tureel erfgoed en records management. Thema dit jaar is 'In perspectief...'. Welke kant gaat het archiefwezen op? Wat zijn belangrijke ijkpunten in de nabije toe komst? Aan de hand van drie presentatie- lijnen 'Zichtbaarheid', 'Good Governance' en 'Bestel en Professionaliteit' werkt een keur van sprekers dit thema uit. Het KVAN-symposium combineert een ver dieping en uitwisseling van kennis met de gelegenheid te netwerken met vakge noten. Beroepsbeoefenaren uit het gehe le veld, van inspecteurs tot inventarisa- toren, van medewerkers dienstverlening tot records managers, van directeuren tot studenten, ontmoeten elkaar. De KVAN organiseert het symposium in samen werking met de Archiefschool, Erfgoed Nederland en Het Utrechts Archief. Locatie: Het Utrechts Archief Info en aanmelding: www.kvan.nl Document@Work en de NVBA organiseren in september 2008 een studiereis naar Berlijn. In samenwer king met de Berlin/Brandenburgischen Wirtschaftarchivare presenteren wij: 'De digitale wereld in opmars in het bedrijfs archief. Er zullen diverse toepassingen van digitale archivering te zien zijn bij een aantal pro minente Duitse instituten en bedrijven. Het thema van deze vierdaag se studiereis is: 'Digitale archivering en dienstverle ning'. De reis zal met een speciale VIP- bus plaatsvinden. Vertrek vanuit enkele opstapplaatsen in Nederland. Voorlopig programma: Dag 1: 's avonds 'Come together' met de Vorstand des Berlin/Brandenburgischen Wirtschaftsarchivare. Dag 2: bezoek aan het Fraunhofer Institut met demonstratie en uitleg van 'e-puz- zler software' en rondleiding en uitleg opbouw en beheer Stasiarchief (DDR); 's avonds diner en samenspraak met de deelnemers over de toekomst van het archief. Dag 3: bezoek aan het Larov-Institut, Landesamt zur Regelung offener Vermögensfragen/Landesausgleichsamt (volledig digitaal archief) en ontvangst bij Vattenval Europe AG (bedrijfsarchief). De overnachtingen vinden plaats in een comfortabel hotel met wc/douche en ontbijt. Het maximaal aantal deelnemers is 25. Het definitieve programma zal bin nenkort beschikbaar zijn. Het International Institute for Conservation of Historic and Artistic Works houdt van 15 tot 19 september 2008 in Londen zijn 22ste congres onder de titel 'Conservation and Acces'. Hieronder de informatie uit de uitnodigingsfolder: "Enabling people to access and enjoy art and heritage is our shared aim. Cultural institutions throughout the world strive to provide and encourage physical and intellectual access to their collections and sites. Conservators and conservation sci entists play a vital part in enabling cultu ral heritage to be enjoyed while not com promising its condition or survival. The programme will examine the central role of conservation in the presentation and protection of the world's cultural heritage. It will explore the many ways that heritage professionals engage in this sharing world wide, whether that involves people going to see that heritage or the heritage itself travelling the globe. An impressive range of over 40 speakers is lined up to report on contemporary thinking, current research and examples of best practice. Topics will include conservation involvement in: safe packing and transport; managing the exposure of vulnerable objects and sites; collaboration in education projects and enabling handling of collections; strategic conservation management and prioriti sing access; the use of computer technolo gy for access; discovering public attitudes to restoration; public engagement with conservation. The varied locations for conservation involvement cover the range of archae ological sites, monuments, historic hou ses and churches, museums, libraries and archives. The types of object dealt with range from manuscripts to murals and from fossils to fireboats. The approaches vary from technical experimentation to philosophical analysis, yet there is a com mon theme of assessing risks and jud ging the critical balance between access now and preservation for the benefit of future generations." I t/m 19 oktober Het Atomium te Brussel (foto Algemeen Rijksarchief Brussel). I 3 juni 2008 Auteursrecht in de informatiedienstverlening (wetenschappelijke bibliotheken en onderwijsme- diatheken) 13 juni 2008 Masterclass Internet Zoekexpert Info: www.stgo.nl Vanaf 2 september 2008 Cursus behoudsmedewerker 21 mei 2008 Subsidies voor Digitaal Erfgoed Locatie: Stadsarchief Amsterdam Aanmelding via: www.derunl/docs/20060616172922/ I 21 mei 2008 Jaarcongres Content Management Systems 1 archievenblad mei 2008 22 mei 2008 Doxis Seminar 2008 'Weg met informatiebeleid' 13 en 4 juni 2008 KVAN-symposium 2008 'In perspectief...' september 2008 Studiereis naar Berlijn Locatie: Berlijn Info: stuur een e-mail naar: info@documentatwork.nl mei 2008 15-19 september 2008 IIC Congress 2008: 'Conservation and Access' Locatie: Londen Info: (e-mail) iic@iiconservation.org. (wesbite) www.iiconservation.org archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 18