Restauratie atelier Sterken BV Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament Brieven Archieven Boeken Banden Prenten Grafiek Kaarten Wandkaarten Charters Zegels STERKEN ATELIER r column inktvraat en schimmel, word ook bekend (zie de commercial van De Telefoongids)! De Barbaren deden in zoverre aan cultu reel erfgoed, dat ze er fikkie mee stook ten in het overwonnen, oubollige Rome. Kijk, dat is wat iedereen bijblijft. Zelfs de Heilige Schrift moet er tegenwoordig aan geloven: allerlei tekstverklaringen hebben doen beseffen dat vormfouten onherroe pelijk tot vrijspraak moeten lei den. Ergo God bestaat niet, aldus ds. Klaas Hendrikse luid en dui delijk: Hij 'gebeurt'. Denk maar niet dat het synodaal bestuur hem op de vingers tikt. Geheel marktconform letten ook onze archiefinspecties inhoudelijk nergens meer op. Wat een gek was dan die Limbo-inspecteur Van Muiken. Overal waar geen plaatselijk archivaris was, ging hij zitten inventariseren, tot in Strucht aan toe. Dik vijftig gemeenten en waterschappen lieten dat maar gebeuren. Och, als het per se moet, willen we naïevelingen echt nog wel bij een rondleiding ofzo een bijzon der archiefstuk tonen. Maar alle spinnenpoten, hoe werkt dat ook al weer met die inventaris sen? God zegene de greep, maar ja dominee Hendrikse weet het ook niet, laten we er maar een canonnetje van maken. Laat ik alvast één nominatie doen: Nationaal Archief, toegang 2.19.21 (vóór inventarisatie een schoolvoorbeeld van wanorde en nog altijd onvindbaar op hun website), inventarisnummer 1. Gaat geen belletje rinkelen bij u? Dat is, col lega's, de oprichtingsakte van de (K)VAN. Lijkt me zeker iets voor het Register van Gecertificeerde Archiefstukken. Vroeger, ja vroeger. Toen kon je zonder gêne bekennen dat je archieven inven tariseerde. Erger nog, je was er trots op. Weer wat zooi toegankelijk gemaakt, pre cies waarvoor je dacht betaald te worden. En dat moest iedereen weten. Een beetje archivaris verzond een gedrukte inven tarisreeks aan alle collega's, die naijverig een gedrukt bedankkaartje terugstuurden. Met enige mazzel besteedde het Nederlands Archievenblad een doorwrochte recensie aan de gepretendeerde transforma tie van chaos tot welgeordende kosmos, liefst met geselende kritiek op inleiding, schema en beschrijvingen. Die sfeer van collegialiteit kennen we niet meer. Het ge-upgrade vakblad doet volgens starre chagrijnen voornamelijk aan internatio nale congressen, educatieve pro- jectjes, automatiseringsgedoe en communicatiegebral. Vervang het terloops voorkomende woordje 'archief' door 'museum' of 'supermarkt' en zo'n branche publiceert hetzelfde artikel. Wie nu nog wil leren hoe je zo'n achterhaalde inventaris maakt, zal ervoor bloeden. Kreeg je bij de Rijks Archiefschool een all round-opleiding gedurende een jaar voor 300 gulden, thans kost een vierdaagse cursus 'klassiek inventariseren' bij de rechtsop volger 1625 euro. Het moment waarop we zo vooruit gingen, is exact aanwijs baar: dinsdag 12 mei 1992. Toen publiceerde de blonde maar heus niet domme archivaris van hoogheemraad schap Amstel en Vecht hoopvol num mer 1 van haar inventarisreeks, betref fende het archief van de beruchte polder Bijlmermeer. Vol bewondering mocht ik een bijdrage leveren aan het door haar ter wereld brengen van drie kinderen, nog onkundig van het feit dat ik geheel bui ten de orde geraakte. Het bleef bij num mer 1 (niet van de kinderreeks dus), want haar werkkring veranderde en het veld kreeg nieuwe inzichten. Nu goed, onze kids hebben zelfs geen ambitie voor het archivarisschap als tweede keus en ik wil geen ontaarde vader zijn. Uit dynastieke overwegingen en amechtige aansluiting met de praktijk ben ik derhalve om. Gezond van lijf en leden bereid ik me op alles voor. Beroepsdeformatie is dus niet meer mogelijk, maar een beetje kanker kan altijd. Wat nou reguliere gezondheids zorg! Doe mij maar homeopathie, lekker een chemisch onaantoonbare verdunning ener onbewezen werkzame stof. Tuurlijk inventariseer ik nog, maar praktisch niet meer als kengetal aanwijsbaar, misschien een half metertje per jaar? De rest moeten we maar overlaten aan Polen. Zul je zien dat die eenmaal geïntegreerd wat anders gaan doen, want ook zij snappen wel wat echt scoort. Dat is dus naar buiten toe treden. Vaak weet je, de Privé lezend, niet wat al die Bekende Nederlanders profes sioneel eigenlijk doen, maar ze staan in de schijnwerper en verdienen er goed mee. Dat willen we toch allemaal, al is het maar op plaatselijk niveau? Vergeet I 29 Uitgave van de Koninklijke Verin DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op W^cLCllt calamiteitenservice, zorg en beheer DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector isotron in de Benelux en Duitsland. Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl In juli verschijnt de editie 2008/2009. Daarom heeft u medio april een e-mail ontvangen ter mutatie voor gratis deelname in de almanak. Graag ontvangen wij uw eventuele correcties voor 30 mei 2008 retour, OOK ALS ER GEEN CORRECTIES ZIJN. Geen correctieformulier ontvangen en toch graag een vermelding? Mail uw gegevens dan naarsnsdtp@planet.nl Sales Services Postbus 2317 1620 EH Hoorn tel. 0229-211 2ii fax 0229-270 404 E-mail: sns@wxs.nl E-mail studio: snsdtp@planet.nl Leden van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en vermelders in de Almanak v/h Nederlands Archiefwezen: Überdokument Door René van Dijk René van Dijk kijkt opgelucht op als hij tijdens het inventariseren gestoord wordt door studiezaalbezoe kers van het Regionaal Archief Gorinchem. r.v.diik@gorinchem.nl Tekening: Peter Vlot. mei 2008 archievenblad I

Archievenblad | 2008 | | pagina 14