OCLC iDisïïlConsult Onderbezet op DIV-gebied? Gebruikersvereniging MAIS CONTENTdm® Digital Collection Management Software llETYADl, Stadspoorf Boerhaavelaan 34 2713 HX Zoetermeer Telefoon 079 - 342 95 09 Fax 079 - 342 59 46 www.diKonsull.nl £-mail: info@disconsulf.nl DisConsult beschikt over een volledig geïntegreerd pakket van activiteiten; Consultancy Detachering Archiefbewerking- en opslag Outsourcing DIOR-opleidingen Eind 2006 besloten diverse klanten van DE REE archiefsystemen een gebrui kersverenging in het leven te roepen. De vereniging behartigt de belangen van haar leden door het coördineren van overleg tussen de gebruikers onderling en tussen de gebruikers en de leverancier. Het gaat daarbij om de condities waaron der de programmatuur wordt gebruikt en de functionaliteit die ze biedt aan archief instellingen en aan onderzoekers. Het bestuur bestaat uit Jan Sanders van het Brabants Historisch Informatie Centrum (voorzitter), Marga Arendsen van Erfgoed centrum Nederlands Kloosterleven (secre taris), Leo van Wijk van het Gelders Archief (penningmeester), Henk Eijssens van het Gemeentearchief Den Haag (bestuurslid) en Mariska Heijmans van het Gemeentearchief Waalwijk (bestuurs lid). In de loop van 2007 is het overgrote deel van de gebruikers lid geworden van de vereniging. Zij komen minimaal eens per jaar bijeen voor gezamenlijk overleg. Nieuwe gebruikers van het programma worden uitgenodigd om eveneens in de vereniging te participeren. Afgelopen jaar gingen drie groepen van start met ieder een van tevoren gefor muleerde opdracht. Een groep applica- tiebeheerders inventariseerde de huidige knelpunten in het systeem en vormde samen met DE REE een prioriteitenlijst van aan te pakken onderwerpen. Met de oplevering in februari 2008 van een nieu we versie heeft de leverancier een groot aantal wensen kunnen vervullen. Een tweede groep, meer inhoudelijk geschoolden, ging van start met het opstellen van een informatiestatuut, een model van voorkeurstermen voor ver schillende onderdelen in MAIS. Dit wordt geen dwingend voorgeschreven schema. Wel geeft het de mogelijkheid aan klan ten zich hierbij aan te sluiten om op deze wijze tot een meer uniforme presentatie van de gegevens op internet te kunnen komen. Natuurlijk is het sterk aan te bevelen het model ook daadwerkelijk te gaan gebruiken. De derde groep onder zocht de presentatie van de gegevens via Internet. Eerste con clusie was dat MAIS- Internet voor de erva ren archiefgebruiker prima werkt, al blijven er altijd wel puntjes die bijgeschaafd kun nen worden. De min der ervaren gebruikers kunnen met MAIS moeilijker uit de voeten. Gesprekken met DE REE Archiefsystemen resulteerden in de afspraak een usabilitytest voor archie ven.nl te houden en in principiële discus sies over de manier waarop de gegevens van de archiefinstellingen bij het publiek gebracht moeten worden. Deze discussie is nog niet afgelopen. Het is onmiskenbaar hard nodig dat technici en gebruikers voortdurend met elkaar in gesprek blijven. Onduidelijkheid en onwetendheid kunnen belangrijke bar rières vormen in het wederzijdse streven een goed werkend programma te bouwen met een zo helder mogelijke presentatie van de gegevens op internet. DE REE biedt daarvoor in 2008 een aantal toegesneden cursussen aan. Uiteindelijk moeten zowel het archiefpersoneel inzake het beheer als alle klanten inzake de raadpleging er beter van worden. En daarvoor zullen de gebruikersvereniging en DE REE archief systemen de juiste strategische keuzes moeten maken. Werk aan de winkel dus! 23 OCLC biedt uw archief een complete oplossing om digitale collecties gemakkelijk op te slaan, te beheren en online te zetten: CONTENTdm. U kunt hiermee zelfs uw unieke gedigitaliseerde materialen en cultureel erfgoed in WorldCat plaatsen en zo eenvoudig toegankelijk maken voor een wereldwijd publiek. Wilt u meer weten over het beheer en vindbaar maken van digitale collecties, kom dan naar ons seminar op 10 juni a.s. in Amsterdam. Alle informatie daarover vindt u op www.oclc.org/info/cdm en daar kunt u zich ook registreren voor het seminar. The world's libraries. Connected. Schipholweg 99, 2316 XA Postbus 876, 2300 AW Leiden T (071) 524 65 00 F (071) 522 31 19 E nederland@oclc.org www.oclc.org =C-.T_ Het vervullen van (tijdelijke) vacatures op het gebied van DIV is een arbeidsintentieve en prijzige aangelegenheid. DisConsult neemt deze zorg van u over. Wij hebben jarenlange ervaring in het detacheren, werven en selecteren van gekwalificeerd en gemotiveerd DIV-personeel. Detachering DisConsult heeft personeel in dienst - uitvoerend, staf en management - waarover u voor kortere of langere tijd kunt beschikken. Werving en selectie DisConsult beschikt over specialistische kennis voor werving en selectie en beschikt over een uitgebreid netwerk. Hierdoor kunnen wij snel en doeltreffend een kandidaat selecteren die past in het door u geschetste profiel. Meer weten? Als u meer wilt weten over onze diensten, belt u dan met DisConsult, telefoon 079 - 3429509. Wij kunnen u dan van alle informatie voorzien. digitaliseringen informatisering Door Jan Sanders DE REE archiefsystemen bv is het afgelopen decennium een vaste partner geworden van veel Nederlandse archiefinstellingen. Onlangs is DE REE ook de Duitse markt opge gaan. Inmiddels hebben de Nederlandse klanten een gebruikersvereniging opgericht om de contacten tussen DE REE archiefsyste men en de gebruikers van de programmatuur te stroomlijnen. Groepen met opdrachten Aanvraagbriefje Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC) 05-04-08 16:26 Aanvraagnummer; 10384.12 Pasnummer: 120-17996 Naam; J.D. Jansen Datum bezoek: 05-04-2008 Nummer toegang: 1142 Inventarisnummer: 31A1.1 Beschrijving: 1142 - Bibliotheek BHIC boeken 12 Depot en kast Opmerking bezoeker Analytische opgave der gedrukte charters, diploma's, handvesten, plakkaten, keuren, ordonnantiën, reglementen andere staatsstukken betrekkelijk de provincie Noord- Brabant, van het jaar 704 tot en met het jaar 1648 Hermans, C.R. - s-Hertogenbosch, Pelier Depot 16 Kast 07.031 Element 1 Nummer stuk:31Al.l Een bezoeker van het Brabants Historisch Informatie Centrum vraagt via de computer een archiefstuk aan (foto BHIC.Wally Walschot). Voortdurend in gesprek Jan Sanders is rijksarchivaris in Noord-Brabant, archi varis van gemeenten en waterschappen, en adjunct directeur van het Brabants Historisch Informatie Centrum. Aanvraagbriefje. mei 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 11