De archievenmarkt in Nederland: tijd voanarktmanagement m'ÊÊÊÈ management management 'Mijn archief is meer dan een miljoen waard', was de titel van een artikel in De Pers van 4 sep tember 2007. Hier sprak cameraman Frank Buijs over zijn archief met beeldopnames van beroem de mensen. Steeds meer mensen worden zich bewust van de mogelijke geldwaarde van hun archief. Feit is dat een archief pas een prijs krijgt als er een koper voor is. De Nederlandse publieke archiefdiensten proberen de handel te ontmoe digen door in de regel geen archiefbescheiden riESr- te kopen, enkele uitzonderingen daargelaten. Publieke archiefdiensten nemen het standpunt in dat de eigenaar eerder geld zou moeten toeleg gen voor het beheer van het archief, dan dat een archiefdienst de eigenaar betaalt voor het opne men van het archief bij de dienst. Hoe lang is deze stellingname echter nog effectief? Wordt het niet tijd om met andere middelen meer kennis over en grip op de markt te krijgen? Terwijl dertig jaar geleden nauwe lijks sprake was van een handel in archieven in Nederland, heeft tegenwoordig iedere archiva ris wel eens te maken gehad met het taxeren of kopen van archieven, of is daarmee geconfron teerd in het dagelijkse nieuws als de verkoop van een archief de krant haalt. Zelfs een mógelijke aankoop haalt tegenwoordig de kranten, zoals in november 2007 de kranten berichtten dat het privéarchief van Gerard Reve waarschijnlijk ver kocht gaat worden aan het Fries historisch en let terkundig centrum Tresoar. Tekenen van deelname van Nederland aan de internationale markt zijn bovendien zicht baar. Architect Rem Koolhaas probeert bijvoor beeld zijn Office for Metropolitan Architecture (OMA) archief te verkopen aan een gere nommeerd buitenlands onderzoeksinstituut. De prijs van 1,3 miljoen euro die het Nederlands Architectuurinstituut (NAi) voor zijn archief bood, heeft Koolhaas afgewezen. Het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie (RKD) kocht recent het archief van Robert Welsh, een Amerikaans historicus die onderzoek heeft ver richt naar de schilder Piet Mondriaan. Steeds meer culturele instellingen bevinden zich op de nationale en internationale archievenmarkt. Handelaars oriënteren zich op een internatio naal publiek en fungeren ook als tussenhande laren op de internationale markt. Het Haarlemse Veilinghuis Bubb Kuyper, bijvoorbeeld, veilt Nederlandse en buitenlandse stukken en publi ceert zijn catalogi in de Engelse taal op Internet. Hoewel archivarissen niet massaal archieven kopen, sluiten zij het kopen niet uit, zo bleek uit een enquête onder archiefdiensten, die ik in 2006 hield in het kader van mijn scriptie over het kopen van archieven.1 Van de 67 diensten die mijn enquête beantwoordden, hebben 26 in de afgelopen tien jaar archieven gekocht. Gemiddeld deden deze kopende archiefdiensten drie aankopen. Bij de vragen naar de mening van de archivarissen over het kopen van archie ven bleekt echter dat meer dan de helft van de 67 ondervraagden het kopen van archieven niet uitsluit en dat maar 20 procent principieel nooit archief zal kopen. Onder 'archiefbeschei den' versta ik zowel archieven van bijvoorbeeld een bedrijf of familie, als losse archiefstukken of manuscripten die feitelijk onderdeel van een archief uitmaken. Losse handschriften, tekenin gen of audiovisueel materiaal die geen verband hebben met een archief vallen niet onder mijn begripsomschrijving. Hoe kunnen we als archief diensten actief zorgen dat de archievenmarkt niet verder zal groeien? Marktmanagement is op directe en indirecte manieren moge lijk, zo laten praktijkvoorbeelden uit het buitenland zien. In Groot-Brittannië was het aantal te koop aangeboden archieven bij veiling huizen en antiquariaten zodanig groot, dat archiefdiensten geen tijd hadden om alle catalogi systematisch door te lezen. De Historical Manuscripts Commission, nu onderdeel van de National Advisory Services van The National Archives in Londen, richtte daarom in 1973 een Sales Catalogue Monitoring Team op. Het Team houdt een database bij waarin informatie wordt opgenomen over aange boden archiefbescheiden in de afgelopen tien jaar, zoals de vraagprijs en de koop prijs van de bescheiden en de (nieuwe) eigenaar. Deze informatie combineert het Team met de informatie uit het nationale archievenoverzicht en de acquisitiebe leidsplannen van instellingen uit het hele land. Op deze manier probeert het team zicht te houden op de verblijfplaats van belangrijke archieven en kan het archief- beherende instellingen waarschuwen als belangrijke archiefbescheiden op de markt worden aangeboden. In 2004 gaf het team aan 179 archiefbewaarplaatsen een tip over de verkoop van interessante archiefbescheiden. Het team attendeerde instellingen op in totaal 804 lots. Een voorbeeld van een indirecte manier om grip te krijgen op particulie re archieven is de database Archiefbank Vlaanderen (zie de website www.archief- bank.be.) In Vlaanderen bestond tot voor kort nog geen vangnet voor particuliere archieven. Ook hier is geconstateerd dat deze archieven vaak uit het oog verlo ren raken als ze worden overgeërfd, op de commerciële markt komen of naar het buitenland verdwijnen. Registratie van particuliere archieven helpt om een totaalbeeld van deze problematiek te krij gen. De Archiefbank is ontstaan uit een samenwerkingsverband van vier privaat rechtelijke archiefcentra in Vlaanderen, namelijk het archief-, documentatie- en onderzoekscentrum ADVN, het Amsab- Instituut voor Sociale Geschiedenis, het Katholiek Documentatie- en Onderzoekscentrum (Kadoc) in Leuven en het Liberaal Archief. Voor dit project is medewerking gevraagd van bibliotheken, musea, universiteiten, archiefinstellingen en historische verenigingen. Op de Archiefbank Vlaanderen worden zowel archieven die zich bevinden bij archiefbeherende instellingen als archie ven in particulier bezit geregistreerd. Particulieren kunnen via een aanmel dingsformulier op de website een eigen archief laten registreren en aan een help desk onder andere signalementen van bestaande archieven doorgeven. De web site biedt een overzicht van archieven en geeft basisinformatie over de omvang en de periode die het archief bestrijkt, de inhoud ervan in grote lijnen, de wijze waarop het ontsloten is en hoe het kan worden geraadpleegd. De bewaarplaats en de contactpersoon zijn ook aangegeven. Niet alleen Groot-Brittannië en Vlaanderen hebben een registratie van particuliere archieven, ook bijvoorbeeld Australië en Nieuw-Zeeland hebben een digitaal bestand beschikbaar gesteld. Van de aanpak van een dergelijke registratie in andere landen is veel te leren. Een archiefbank voor particuliere archieven zoals die in Vlaanderen wordt opgezet, zou in Nederland verwezenlijkt kunnen worden met een doorstart van het Centraal Register voor Particuliere Archieven (CRPA). In dit register, onder gebracht bij het Nationaal Archief, zijn gegevens verzameld over circa 5000 particuliere archieven die zich buiten de openbare archiefdiensten bevinden. De laatste jaren is het register echter niet meer bijgehouden en wordt het niet meer aangevuld met nieuwe registraties. Een belangrijk instrument om particuliere archieven in kaart te brengen en particu lieren te informeren over archivering is hiermee verdwenen. Als het CRPA nieuw leven ingeblazen wordt, kan het een goed instrument zijn om het aanbod aan par ticuliere archieven in Nederland in kaart te brengen. Met het CRPA kan het archiefwezen beter zicht krijgen op het bestaan en de vindplaats van waardevolle archieven bij particulieren en diverse instellingen. Als particulieren, bedrijven of instellingen zich aanmelden voor registratie, dan is de drempel naar het onderbrengen bij een archiefdienst lager en de kans op verkoop via een veiling daarmee ook kleiner. Met andere projecten, zoals het Nationaal Business Archief en het Centraal Register voor Vormgevingsarchieven, kan aanslui ting gezocht worden. Een digitaal CRPA zou een aanwinst zijn voor onderzoe kers, omdat het bestaan van particuliere archieven op minder toegankelijke vind plaatsen toch gevonden kan worden. Het werk van een Markt Monitor Team, vergelijkbaar met het Sales Catalogue Monitoring Team in Groot- Brittannië, zou kunnen worden onder gebracht bij het CRPA. Als medewerkers van het CRPA ten bate van het nationale archievenoverzicht de koop en verkoop van archieven monitoren, krijgen zij een goed inzicht in de markt en de prijzen. Met deze kennis kunnen zij net als in Groot-Brittannië advies verstrekken aan archivarissen over prijzen en aanbod op de markt. Hiermee kunnen archivaris sen een beter gefundeerde beslissing nemen om een archief al of niet te kopen. Bovendien kunnen zij archiefdiensten tippen over belangrijke te koop aangebo den archieven. Nederland is geen archieveneiland. We zouden de beweging van particuliere archieven beter moeten monitoren en anticiperen op de werking van de markt. Hiervoor is meer kennis over particuliere archieven in Nederland een eerste ver eiste. 16 17 Door Marieke Kroonen In Nederland ontmoedigen archivarissen de archie venmarkt door 20 weinig mogelijk archieven te kopen. Is deze houding tegenwoordig en in de toe komst nog wel voldoende effectief om de handel te beperken? Een pleidooi voor marktmanagement door archivarissen, door het opzetten van een digitaal Centraal Register van Particuliere Archieven en het instellen van een Markt Monitor Team. -Sa- n -'SV" Op de Salon du Livre Ancien te Parijs in april 2007 biedt een Nederlands antiquariaat een Frans archief te koop aan (foto part. coll.) Handel Niets uitsluiten Sales Catalogue Monitoring Team Archiefbank CRPA Markt Monitor Team Marieke Kroonen is medewerker Team Archieven bij het Haags Gemeentearchief. Noten M.A.B. Kroonen, 'Het kopen van archiefbe scheiden: de praktijk in Nederland en Groot- Brittannië', Masterscriptie Archiefwetenschap, Universiteit van Amsterdam 2006. archievenblad maart 2008 maart 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 8