Restauratie atelier Sterken BV Laat maar schuiven restauratie en conservering en perkament a Atelier voor van papier Brieven Archieven Boeken Banden Prenten Grafiek Kaarten Wandkaarten Charters Zegels STERKEN ATELIER a w Vervolg van pagina 11 archieven, archieven over de steden bouw in Flevoland, ruimtelijke ordening. Om die te verwerven en ook te zorgen dat alle levende dingen van kennis nog eens aan het woord gelaten worden, doen we ook veel aan mondelinge geschiedschrij ving en leggen we de resultaten van oral history ook digitaal vast. Ook zorgen we ervoor dat we dat soort kennis bewaren voor de toekomst. Mensen laten vertellen hoe het was om hier als pionier te komen bijvoorbeeld. Dat is ook acquisitie." Waar staat Nieuw Land over vijfjaar? "Dan zijn wij het expertisecentrum voor waterbeheersing, inpoldering en specifiek met betrekking tot Flevoland. We streven naar een nationale expertise- rol. Ook internationaal kan ik me voor stellen dat mensen hierheen komen voor kennis, spullen of archieven die relevant zijn. Tot nu toe gaat het met name over de geschiedenis. We zijn een regionaal historisch centrum. Ik wil proberen om de thematiek met betrekking tot het ont staan van Flevoland, het inpolderings- verhaal, breder neerzetten dan alleen het historisch perspectief. Ik wil dat we ook vooruitkijken. Er zijn allerlei discussies gaande over het Markermeer, ruimtelijke ordening en waterbeheersing. Dat zijn thema's die nauw verbonden zijn met Flevoland en met het Zuiderzeeproject. Ik vind dat Nieuw Land daarin moet faci- literen of een bijdrage aan moet leveren. Niet alleen op demografisch, sociaal-cul tureel en historisch gebied, maar ook waar de technische kant komt kijken met aandacht voor landschapsarchitectuur en ruimtelijke ordening." Je bent het zelf niet. Maar wat vind je: moet de directeur van een RHC archivaris zijn? "Ik heb begrepen dat het een heel discussiepunt is. Ik ben na mijn aanstel ling op bezoek geweest bij Maarten van Boven. Hij ondersteunt het van harte dat er ook directeuren zijn die geen archiva ris zijn. Ik denk ook dat het niet nodig is voor een directeur van een organisatie als Nieuw Land. We hebben een capa bele archivaris in dienst die heel goed weet hoe ze met archieven moet omgaan en welke mogelijkheden daarvoor zijn. De archivaris verdient steun van bovenaf. Die steun kan een archivaris ook goed krij gen van iemand die geen archivaris is. Het is ook de keuze van het bestuur van Nieuw Land. Ik ben gekozen vanwege mijn mar keting en communicatierol. Zij willen de publieksfunctie verder ontwikkelen, zoals naamsbekendheid, aantal bezoekers en de expertisefunctie. Dat is misschien werk dat een archivaris weer wat minder ligt." Geldt dat ook voor RHC's die enkel een archieffunctie hebben? "Dat is een stap verder. Ik kan daar weinig over zeggen. Al is het alleen omdat ik de meeste collega's nog niet ontmoet heb. Het was beleid van OCW om archie ven onder de aandacht van een bredere groep te brengen, het liefst via de RHC's. Wat dat betreft hoop ik dat wij een beetje een voorbeeldfunctie hebben voor RHC's die nog niet zo ver zijn. Als dat met archi varissen kan, dan is het prima. Als dat niet kan, moet er iemand anders komen. Je moet goed zijn in het bewaken van belangen binnen een bredere context." www. Heeft u ook moeite met het vinden van het juiste dossier in uw archief? Overzicht en eenvoud zijn hierbij kernwoorden en komen tot uiting in het verrijdbare BlOOO-systeem. Grote laden, uitte voeren in verschillende hoogte- en breedtematen zijn ideaal om structuur in uw archief aan te brengen. Het multifunctionele verrijdbare archiefrek van Bomefa maakt van uw archief een plek om gezien te worden. .bomefa.nl 038 337 04 44 schade preventie. is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op D0CUmentenWactit calamiteitenservice, zorg er» beheer DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector isotron J in de Benelux en Duitsland. Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl co Bomefa kent u waarschijnlijk al als leverancier van (archief) kasten. De flexibiliteit van ons archiefsysteem is echter ook uitermate geschikt voor het invullen van totaalconcepten op het gebied van archiefinrichting. We zoeken, passen en meten net zo lang tot de puzzel compleet is, want Bomefa heeft professionele antwoorden op vragen waar u niet omheen kunt. RHC Nieuw Land Erfgoedcentrum Nieuw Land Erfgoedcentrum is ontstaan uit een fusie van het Rijksarchief in Flevoland, het Sociaal Historisch Centrum voor Flevoland, Nieuw Land Poldermuseum en het Archeologisch Depot Flevoland. Ook nemen de gemeenten Dronten, Lely stad, Urk en Zeewolde en het Waterschap Zuiderzeeland als partners deel aan de gemeenschappelijke regeling: hun statisch archief is in beheer bij Nieuw Land. De gemeenten Almere en Noordoostpolder hebben tot nu toe eigen archief. Er zijn twee websites: www.nieuwlanderfgoed- centrum.nl en www.flevolandbovenwater.nl waaraan Nieuw Land deelneemt samen met alle gemeenten van Flevoland, het water schap Zuiderzeeland, het RACM Lelystad/ Nederlands Instituut voor Scheeps- en Onderwaterarcheologie en de Stichting Samenwerkende Bibliotheken Flevoland. Flevolandbovenwater is de toegang tot bijna alle collecties van Flevoland: beeld materiaal, voorwerpen en archief. Nieuw Land bewaart en beheert het groot ste deel van de Flevolandse archieven en museale collecties en maakt deze toe gankelijk voor het publiek in vaste expo sities en een studiecentrum. Nieuw Land organiseert tijdelijke tentoonstellingen, educatieve programma's, lezingen en film documentaires. Een eigen wetenschappe lijke staf verricht onderzoek naar thema's die een relatie hebben met de Flevolandse geschiedenis. Nieuw Land heeft circa dertig mensen in dienst, verspreid over drie afdelingen: Onderzoek Collecties; Publiek Presentaties; en Interne Zaken. Er is een archivaris in dienst en een archivaris voor audiovisuele middelen. Tot 1987 zat het Nieuw Land Polder museum in de buurt. In 1987 brandde het gebouw, inclusief de collectie, af. Daarna kwam noodopvang, en is 'de buis' gebouwd voor presentaties. In 2003-2004 is daar de rest omheen gebouwd voor het Nieuw Land. Jong en oud bij een scheepsmodel. Hans Berende is adviseur bij Digital display en redac teur van het Archievenblad. m maart 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 6