M ooootooooooo Ruim 4 miljoen voor 'Digitaliseren met beleid' UitreikingArchieven.nl prijs 2007 1 1 Cum laude Master Archiefwetenschap PROVINCIALE ARCHIEVEN NOORD-ElOLLAND 1943-1989 OP HET NET nieuws uit het veld nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: nieuws@kvan.nl Op 21 februari 2008 reikte de Universiteit van Amsterdam aan Leon Gruppelaar het masterdiploma Archiefwetenschap (tevens diploma Archivistiek A) uit cum laude. In de afgelopen tien jaar (27 in de archief wetenschap afgestudeerden) was dat nog niet voorgekomen. Om cum laude af te studeren moet, volgens de voor waarden van de Amsterdamse Faculteit Geesteswetenschappen, een student een gewogen gemiddelde van 8,1 of hoger hebben en moet de eindscriptie met een 8,5 of hoger zijn gewaardeerd. De master- scriptie, waarvoor Leon Gruppelaar een 9 kreeg, heet 'Het digitale archiverings systeem en de archivaris. Een studie naar speelveld en spelers'. Deze onder begelei ding van Peter Horsman tot stand geko men scriptie handelt over de rol van de archivaris bij het realiseren van een ade quaat archiveringssysteem in het digitale tijdperk. Welke rol dient de archivaris te spelen in dit tijdperk waarin organisaties steeds meer digitaal gaan werken en archi veren? Proactief (samen met de records manager) en moet hij wellicht binnen dit samenwerkingsverband een dominante rol opeisen? Of moet hij een meer afwach tende positie innemen en pas zijn verant woordelijkheid nemen op het moment dat digitale archiefsystemen in zijn e-depot arriveren? En welke positie dient hij te kiezen ten opzichte van de organisa tie? Moet hij zich opstellen als hoofdver antwoordelijke en probleemeigenaar of als deskundige die het verantwoordelijk management adviseert en faciliteert? Leon ijj% m Gruppelaar is werkzaam bij het Regionaal Archief Nijmegen. Op de website van dat archief is ook de scriptie te downloaden: www2.nijmegen.nl/wonen/geschiede- nis_archeologie/Archief/vakgenoten/het_ digitale_archiveringssysteem. Op vrijdag 1 febru ari heeft gedeputeerde Kruisinga het laatste gedeelte van het archief van de Provincie Noord- Holland (periode 1943- 1989) overgedragen aan het Noord-Hollands Archief. Dit betekent dat zo'n 46 jaar provin ciaal archief openbaar en via www.noord-hol- landsarchief.nl gratis en makkelijk toeganke lijk is voor het publiek. Zo kunnen belangstellenden informatie opzoeken over de voormalige Provinciale Planologische Dienst, de Economische Technische Dienst en het directiearchief van het voormalig Provinciaal Ziekenhuis 'Duin en Bosch' in Castricum. Kruisinga zei in haar toespraak dat er door weten schappers, journalisten en andere histo risch geïnteresseerden nog weinig archief onderzoek over de periode 1943-1989 is gedaan. De maatschappij veranderde snel en de bevolking van Noord-Holland groeide in korte tijd zeer snel. Dit had zijn effect op onder meer de beleidster reinen milieu, wel zijn en waterstaat. Kruisinga roept dan ook iedereen op om deze inte ressante periode te onderzoeken aan de hand van de nu openbaar gemaakte archieven. Het archief besloeg oorspron kelijk 10 strekkende kilometer en is terug gebracht tot 400 meter. Dit historisch inte ressante gedeelte is toegankelijk gemaakt in 23 inventarissen, die zijn te raadplegen via www.noord-hollandsarchief.nl. Het archief over de periode tussen 1815 en 1943 was al eerder bij het Noord-Hollands Archief te raadplegen. Ter gelegenheid van het overbrengen van de archieven organiseren het Noord-Hollands Archief en de Stichting Provinciale Atlas Noord- Holland de tentoonstelling 'Op weg in Noord-Holland. Provinciale wegen tussen 1575 en 2008'. De tentoonstelling is nog tot en met 29 maart 2008 te zien in het publiekscentrum van het Noord-Hollands Archief in Haarlem. Op 21 februari 2008 ontving Maaike Bergmans aan de Universiteit van Amsterdam het masterdiploma Archiefwetenschap (tevens diploma Archivistiek A). Haar masterscrip- tie is getiteld 'FOI legislation com pared: public access regimes in The Netherlands, Ireland and Canada'. Zij is werkzaam in het Streekarchief De Liemers en Doesburg. Voor vermelding in deze rubriek is de redac tie afhankelijk van berichten die aan haar worden doorgegeven. In de historische ambiance van het Regionaal Historisch Centrum Limburg (RHCL) in Maastricht overhandigde Eric de Ree aan directeur Douwe de Graaf de tweede Archieven.nl prijs. De jury was het er unaniem over eens dat de website van het RHCL visueel de beste is. Op de juiste plekken wordt direct doorverwe zen naar relevante links, in plaats van al deze links zonder context te verzamelen op één pagina. Wat de jury extra punten waard vond, gezien het thema 'drempel- vrij internet', was dat de 'alt attributen' ingevuld waren. Alle afbeeldingen hebben een alternatieve naam gekregen, waardoor ook visueel gehandicapten de plaatjes kunnen 'zien' (of horen in dit geval). De Ree memoreerde dat deze laatste eis dit jaar wellicht voor wat minder inzendin gen heeft gezorgd, omdat men vaak denkt niet aan dit criterium te kunnen voldoen en het technisch ook niet eenvoudig of goedkoop is dit te implementeren. De jury plaatste de kanttekening dat de web site afhankelijk is van Flash. Dit heeft het risico dat de website niet meer zal werken bij het uitkomen van een nieuwe versie van dit programma. De jury vond ook de webexpositie over Petrus Regout erg mooi. De 360-graden foto's deden iedereen ver steld staan. Deze functionaliteit is helaas verder nog volledig ontoegankelijk voor blinden en slechtzienden en bovendien is de webexpositie helaas niet vindbaar via de zoekfunctie. Het positieve effect van deze functionaliteiten of 'liflafjes' op de website is dat men ook de toevallige bezoeker weet te kietelen en vast te houden. Daarnaast is er ook gewoon veel goede informatie te vinden op de website. Zo is er een heldere uitleg over gebruiksrech ten, privacy en dergelijke zaken. Prettig is ook dat er een directe zoekvraag bij het RHCL ingediend kan worden. De webbou wer, Zuiderlicht uit Maastricht, gaf toe dat de bouw een enorme uitdaging was. Peter Westerveld, projectleider voor RHCL, gaf aan dat hij ondanks de relatief korte doorlooptijd - de eerste versie van site is gerealiseerd tussen mei en oktober van 2007 - soepel heeft kunnen samenwerken met de webbouwer, dankzij de duidelijke communicatie met vormgever en organi satie. Douwe de Graaf waardeerde de prijs als een opsteker voor de organisatie en zijn medewerkers. De website zal echter een kort leven beschoren zijn, omdat per 1 januari 2010 gefuseerd gaat worden met het Sociaal Historisch Centrum Limburg. Voor de prijs van volgend jaar kiest De Ree een andere benadering. Men hoeft zich dan niet meer zelf op te geven. Het net zal door de jury worden afgestruind om de nominaties te verzamelen. Aan de slag met 'Digitaliseren met beleid': in 2008 is maar liefst ruim 4 miljoen subsidie beschikbaar! Met de subsidieregeling wil het ministerie van OCW het digitaliseringsproces duurzaam inbedden in organisatie, beleid en werk processen van culturele erfgoedinstellin gen. De regeling wordt uitgevoerd door SenterNovem. Werkt u bij een museum, archief of (uni versitaire) bibliotheek of een andere cul turele instelling met een erfgoedcollectie? En heeft u plannen de eigen collectie beter digitaal toegankelijk maken? Dan is de subsidieregeling 'Digitaliseren met beleid' iets voor u. U kunt voor twee type projecten subsidie aanvragen, namelijk voor het schrijven van een informatie plan en het uitvoeren van een ontwikke lingsproject. Het schrijven van een infor matieplan biedt de mogelijkheid een visie op de toepassing van ICT binnen de eigen organisatie te ontwikkelen en vast te leg gen. U kunt doorlopend tot 1 december 2008 subsidie aanvragen tot het budget van 1 miljoen euro op is. Het subsidieper centage bedraagt 75% met een maximaal subsidiebedrag van 22.500 euro. Met een ontwikkelingsproject kunt u daadwerke lijk aan de slag gaan om de collectie digi taal te ontsluiten. Een subsidieaanvraag kunt u indienen tijdens twee tenderpe riodes: eerste tender van 1 april tot en met 29 april 2008 (budget ruim 2 miljoen euro); tweede tender van 1 september tot en met 30 september 2008 (budget ruim 1 miljoen euro). Het subsidiepercentage bedraagt 65% van de projectkosten, met een maximum van 250.000 euro. De pro jectkosten dienen minimaal 25.000 euro te bedragen. Op de website www.digitaliserenmetbe- leid.nl vindt u de spelregels van het doen van een aanvraag. Onze adviseurs helpen u graag daarbij. Als u in een eerder sta dium subsidie heeft ontvangen voor het opstellen van een informatieplan is het mogelijk in het verlengde hiervan een ont wikkelingsproject te doen. U kunt indivi dueel een aanvraag te doen of samen met een andere instelling. Neem voor vragen of het maken van een afspraak contact op met een van de projectadviseurs: Adrie Volder (070) 3735124 of Maartje Heikamp (070) 3735281, e-mail: digitaliserenmet- beleid@senternovem.nl. NIEUWS u 1h e t veld v k Leon Gruppelaar ontvangt de masterbul Archiefweten schap cum laude uit handen van Eric Ketelaar, 21 februari 2008 (foto part. coll.). De officiële overdracht van het archief van de Provincie Noord-Holland aan het Noord-Hollands Archief (foto Noord- Hollands Archief). Eric de Ree overhandigt een cheque van 800 euro, beho rend bij deArchieven.nl prijs 2007, aan Douwe de Graaf, directeur van het prijswinnende Regionaal Historisch Centrum Limburg (foto part. coll.). archievenblad maart 2008 maart 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 3