E-depot Rotterdam WAARHEEN? ■L Sy Een ontspannen avondje televisie wordt plot seling onderbroken voor een rechtstreeks verslag van een gebeurtenis van groot historisch belang. Een politicus ligt vermoord op straat, getuigen vertellen wat ze hebben gezien en voorbijgangers geven de eerste geschokte reacties. Eigenlijk zou den deze beelden moeten worden bewaard voor het nageslacht. U start uw dvd-recorder (nog niet zo lang geleden had u een videorecorder met VHS of Betamax of Video 2000 banden) maar op een gegeven moment zet u de recorder weer uit. Er zal - zo denkt u niet ten onrechte - wel een of ander omroeparchief zijn dat zorgdraagt voor de goede bewaring van dit materiaal. De partij van de politicus stelt haar website open voor reacties van burgers. Dagenlang komen er niet alleen condoleances binnen, maar ook aller lei uitingen van onvrede over de maatschappij. De website ontwikkelt zich zelfs tot hét forum voor dergelijke uitingen. Steeds minder mensen schrijven brieven, maar e-mailen direct en daar door is de toon wellicht ongenuanceerder dan per brief. Andere politieke partijen zijn behalve geschokt door de moord, verbijsterd door de hoeveelheid felle reacties die dagelijks op inter net worden gezet. De maatschappelijke onvrede blijkt groter dan men had gedacht. Ook deze par tijen besluiten hun websites open te stellen voor discussies met hun achterban door middel van forums. De historicus die jaren later onderzoek doet naar de gebeurtenissen komt dankzij het raadple gen van (digitale) kranten, archieven, beeld- en geluidmateriaal en het houden van interviews redelijk, maar niet volledig, aan zijn trekken. Een van de ondervraagden: "Die maatschappelijke onrust, dat kun je je nu niet meer voorstellen. Wat er toen op internet verscheen, onze website was soms uren niet raadpleegbaar, zoveel belang stelling... Onze huidige site, ik geloof de vierde alweer, is lang zo populair niet." Tja, had iemand er toen maar aan gedacht om die ene website te bewaren, in een elektronisch depot, het e-depot. "Vroeg of laat krijgt elke archiefdienst er direct mee te maken: de inrichting van een digi taal depot", zo opende het eerste artikel in het Archievenblad in maart 2005. Het project was toen nog maar net gestart, met een ogenschijn lijk eenvoudige opdracht: de realisatie van een voorziening voor het veilig bewaren van digitaal archief. De voorziening kreeg de naam e-depot en het project een bijna typisch Rotterdams motto: 'E-depot. Doen!' Maar wat was dat, een e-depot? Eigenlijk werd in het eerste jaar vooral een ant woord op die vraag gezocht. Was het e-depot niet meer dan veilige opslagruimte, zoals een fysiek depot, een depot zonder stellingen, zoals Ivo Zandhuis het in zijn eerste artikel van mei 2005 noemde, of ging het om een e-archief, dat wil zeggen de hele organisatie? Het werken met een prototype van een e-depot gaf enige duidelijk heid, in elk geval het inzicht dat het antwoord noch het één noch het ander was. Immers, ook bij de opvatting dat het e-depot 'slechts' een digitale equivalent van een depot met stellingen is, moet er het nodige rondom heen gebeuren. De documenten moeten opgenomen worden in het depot, en daarvoor is software nodig. De documenten moeten geplaatst en gevonden kun nen worden, daarvoor zijn metadata nodig - het gestructureerde manier in het depot moe ten worden opgeslagen en beschreven. Omdat nu eenmaal niet alles tegelijk kan, definieert het projectplan een drietal 'pla teaus'. Voor elk van de plateaus is precies vastgelegd welke doelen bereikt moeten worden, binnen welke tijd en tegen welke personele en materiële kosten. In volgende bijdragen gaan we meer in detail in op de belangrijkste onderde len van het project, dat eigenlijk al geen project maar een veranderingstraject is. Het Gemeentearchief Rotterdam transfor meert, zonder nog precies te weten waar in. De titel van dit eerste artikel bevat dan ook de vraag: 'Waarheen?' De titels van de volgende artikelen illustreren het avontuurlijke vervolg: 'Hoe hoog kun je vliegen?', 'Hoe diep kun je dalen?', 'Hoe zacht kun je landen?', 'Hoe hard kun je lopen?', 'Zijn we er al bijna?' en... 'Geen weg terug!'. onderwerp van het tweede artikel van Ivo Zandhuis. Maar opnemen, registreren, beschrijven en beschikbaarstellen zijn ook kernactiviteiten van gewoon archief beheer en de projectgroepleden vonden het ongewenst dat de software voor de beheersfuncties rond het e-depot naast de reeds bestaande applicaties zouden staan. Geen dubbele vastlegging van gegevens en één interface voor onderzoekers werd de leidende eis voor het project. Er kwam een tweede versterkende fac tor bij. Aanvankelijk zou het project zich beperken tot de opname van oor spronkelijk digitale documenten, digital bom. Maar zoals zoveel erfgoedinstel lingen digitaliseert het Gemeentearchief Rotterdam in hoog tempo analoog mate riaal, ook die digital re-born documen ten moeten zorgvuldig beheerd worden, want ook al blijft het origineel bewaard, er zijn met de digitalisering nu eenmaal aanzienlijke bedragen gemoeid. Het besef groeide dat het niet lang meer zou duren of digi taal beschikbaarstellen zou de regel worden, en werken met papier uit zondering. De blik en de geest behoefden ver ruiming, de oorspronke lijke opdracht was mis schien wel te beperkt. Hoewel het realise ren van het e-depot in engere zin, dat is dus de technische voorziening voor opnemen opslag en beschikbaar stellen van digitale documenten, nog steeds een doel is, is het niet langer het enige doel. Gedurende het project zien medewer kers in dat werkproces sen aangepast moeten worden, dat de huidige applicaties misschien niet helemaal meer vol doen, en vooral dat er de noodzaak is van een duidelijk gedefinieerd einddoel, een visie: een optimaal digitale dienstverlening, zowel wat behouden, beheren, bewerken als beschikbaar stellen betreft. Dat is nogal breed. Daarom wordt er nu gewerkt aan een blauwdruk waarin de verschillende componenten in onderlinge samenhang staan weergegeven. Deze blauwdruk is het startpunt. Alle verschillende deelpro jecten en ontwikkelingen moeten er op geprojecteerd kunnen worden. Eén van die deelprojecten is het technisch ont werp en de realisatie van het depot zelf, waarom het allemaal begonnen is en waaromheen de andere projecten zich als het ware groeperen. Dit deelproject wordt gezamenlijk met het Nationaal Archief uitgevoerd. Andere deelprojec ten zijn onder andere het realiseren van een digitale balie of virtuele studiezaal en het ontwikkelen van een digitaal toegan gensysteem, gebaseerd op de internatio nale beschrijvingstandaards ISAD(G) en ISAAR(CPF), waarbij de toegangen in EAD gecodeerd zullen worden. Ook zullen alle reeds aanwezige digitale bestanden op een digitalisering en informatisering Door Peter Horsman en René Spork In 2005 verschenen in het Archievenblad vier arti kelen over het project e-depot Rotterdam.1 Daarna volgde een betrekkelijke radiostilte, althans in de kolommen van dit tijdschrift. Dat betekent geenszins dat er niets is gebeurd en evenmin dat er geen rucht baarheid aan het project is gegeven. Herhaaldelijk organiseerde het Gemeentearchief Rotterdam bij eenkomsten die ook voor collega's open stonden. De cursus digitaal depot van de Archiefschool was elke keer een dag te gast in Rotterdam en de casus 'Rotterdam' is een vast onderdeel geworden van de cursus Informatiestrategie voor archiefmanagers. Na enkele jaren is een duidelijke koers zichtbaar en is het tijd voor reflectie. Vandaar een nieuwe reeks van niet minder dan zeven artikelen waarvan dit het eerste is. Beheer Raadplegen (Digitale Balie) Metadata Base Gepubliceerde Toegangen Beheersapplicaties (OAIS Data management) Bladeren Op- Beschik baar stellen SIP (OAIS Ingest) zoeken (OAIS Access) (OAIS storage) Bewerken Te bewerken AIP's DIP Presenteren Preserveren Instrumenten bestellen Open Archival Information S/stem. archievenblad maart 2008 Ruimere blik digitaliseringen informatisering Veranderingstraject Peter Horsman Horsman is docent en coördina tor onderzoek bij de Archiefschool. Hij is ais advi seur betrokken bij het e-depot project van het Gemeentearchief Rotterdam. René Spork is projectlei der Digitale Dienstverlening bij het Gemeentearchief Rotterdam. Noten 1 Peter Horsman en Klaartje Pompe, 'Het project e-depot bij het gemeentearchief Rotterdam', Archievenblad 2005, nr. 2 (maart). Daarna drie artikelen van Ivo Zandhuis, in de mei-, juni- en oktober nummers: 'Een depot zonder stellingen', 'Metadata. De toegang tot het depot' en 'De relatie met de archiefvormer'. Het e-depot is bijna klaar, nu de archivaris nog. Blauwdruk maart 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 14