UITNODIGING LANDELIJKE CONTACTDAG DOCUMENT MANAGEMENT DOCUMENTMANAGEMENT DRAAIT DOOR 'DisfjiConsult gratis/ DOCUMENT MANAGEMENT KENNIS MANAGEMENT WORKELOW MANAGEMENT DIOR-OPLEIDINGEN Maandag 31 maart 2008, 09.00 - 18.00 uur d&Lnam. Op 31 maart 2008 organiseert DisConsult voor het zevende achtereenvolgende jaar de Landelijke Contactdag Document Management in het Stadstheater in Zoetermeer. Het jaarlijks bezoekersaantal van de Landelijke Contactdag Document Management is bijna 500 personen, daarmee is zij de grootste beurs op document management gebied. Op de contactdag komen functionarissen bij een die op verschillende niveaus en in een grote verscheidenheid aan organisaties te maken hebben met documentmanagement: hoofden en adviseurs documentaire informa tievoorziening bij zowel de overheid als het bedrijfsleven, lijnmanagers zoals directeuren en afdelingshoofden, medewerkers in de uit voering van de documentaire informatievoor ziening, enzovoorts. Deelname is gratis. Thema 'Document management draait door' Het thema dat dit jaar is gekozen moet duide lijk maken dat het voor organisaties niet altijd gemakkeLijk is door de bomen het bos nog te zien. Veel is mogelijk maar waar, hoe en wan neer begin je. Daarnaast moet tijdens het digitaliseringspro ces de klant tijdig over de benodigde docu menten kunnen blijven beschikken en is daar voor afhankelijk van een goed functionerend documentmanagement. De klant kan niet zomaar even bij iemand anders terecht als de informatievoorziening niet toereikend is. Daarom is het belangrijk dat document mana gement door blijft draaien. DisConsult Scanrecord Om aan te tonen dat het digitaliseren van documenten niet zo hoogdrempelig is als veel mensen denken wordt tijdens de contactdag het DisConsult Scan record neergezet. Een live opstel ling waarbij de bezoekers een en ander met eigen ogen kun nen aanschouwen. Naast het vestigen van een record op het gebied van digitalisering van archieven is met de recordpoging ook dikwijls een groot maat schappelijk doel bereikt. Surf voor het complete programma en het aanmeldingsformulier naar: www.lcdm.nl Sfadspoorl, Bocrhaavelaan 34, 2713 HX Zoefermeer telefoon (079) 342 95 09, fax (079) 342 59 46, www.disconsulf.nl, email: info@disconsult.nl juridische zaken Hoe gaat dat nu, ais op grond van artikel 17, derde lid, AW het verzoek tot raadpleging of gebruik van archiefbe scheiden is afgewezen? Bij wie moet dan bezwaar worden gemaakt, alvorens beroep op de administratieve rechter kan worden ingesteld? De bevoegdheid die aan de beheerder van een archiefbewaarplaats is gegeven (artikel 17, tweede lid, AW) tot gaan in de zin van de Awb optreedt. Het is niet zo dat de ambtenaar dan zonder aanwijzing zou kunnen handelen; hij blijft onderdeel van de ambtelijke orga nisatie en valt onder de normale gezags verhoudingen. Dit geldt vooral voor de beheerder van de algemene rijksarchiefbewaarplaats. Bij de RHC's in de provinciehoofdsteden ligt dat anders: de gemeenschappelijke rege ling draagt de in art. 17 AW genoemde taken uitdrukkelijk op aan het openbaar lichaam, dat wil zeggen aan het (dage lijks) bestuur van het RHC. De afwijzing van een verzoek tot raadpleging moet dus door het dagelijks bestuur genomen wor den; het bestuur kan dit mandateren aan de directeur van het RHC die zijn besluit moet ondertekenen "namens het dage lijks bestuur". De speciale positie als bestuursor gaan betekent ook dat de beheerder van de archiefbewaarplaats (c.q. het dagelijks rechter (rechtbank en vervolgens Raad van State) mogelijk. In vele gemeenten werkt een gemeentelijke commissie van advies voor bezwaar- en beroepschriften. Deze commissie zal ook bijna altijd kun nen functioneren om een advies aan de beheerder van de gemeentelijke archief bewaarplaats te geven, wanneer deze een besluit op bezwaar moet nemen. Uit het voorgaande volgt dat wat ik op biz. A17-5 van mijn Archiefrecht schrijf (bezwaar maken bij de beheerder en ver volgens beroep op diens superieur) onjuist is. Ik heb daar ten onrechte artikel 13, tweede lid, AW c.q. de situatie onder de vorige archiefwet tot uitgangspunt geno men. Het Archiefbesluit van 1968 (art. 22, tweede lid) schreef voor dat een afwij zende beslissing van de beheerder kon worden herzien door degene aan wie de beheerder onmiddellijk ondergeschikt is. Dat verklaart waarom in de oudere juris prudentie (zoals in Archiefrecht vermeld) beroep tegen een beslissing van de ARA (terwijl het ging om de toegang tot het rijksarchief in Friesland) c.q. de minister/ staatssecretaris (terwijl het ging om een besluit van de ARA) voorkomt. Op andere plaatsen in de AW worden bevoegdheden geattribueerd aan andere organen dan de beheerder van de archief bewaarplaats. Zo is bijvoorbeeld dispensa tie van een openbaarheidsbeperking (arti kel 15, derde lid, AW) de bevoegdheid van de zorgdrager ten aanzien van de in een archiefbewaarplaats berustende archief bescheiden (burgemeester en wethouders, bestuur RHC, minister van OCenW voor het Nationaal Archief). Bezwaar tegen een afwijzing van een verzoek om dispensatie moet bij de zorgdrager gemaakt worden. Ook als de bevoegdheid tot dispensatie is gemandateerd aan de beheerder van de archiefbewaarplaats, is het dispensatiebe- sluit een besluit van de zorgdrager. afwijzing van een verzoek tot raadpleging of gebruik van archiefbescheiden is bij attributie toegekend. Daarmee wijkt die bevoegdheid af van mandaat, waarbij een ambtenaar op grond van een mandaatbe sluit van (bijvoorbeeld) burgemeester en wethouders namens hen optreedt. Het betekent dat de beheerder van de archief bewaarplaats hierbij zelf als bestuursor- bestuur van een RHC) bij het nemen van een besluit ingevolge art. 17 moet aange ven dat daartegen bij hem een bezwaar schrift kan worden ingediend en dat hij/ het zelf een beslissing op bezwaar moet nemen. Daarna is er (pas) beroep op de 23 il| Oezwaar en ©er°eP Door Eric Ketelaar In vele bezoekersreglementen staat terecht iets over bezwaar en beroep tegen besluiten van (medewerkers van) de archiefdienst: "Bent u het niet eens met een beslissing van een medewerker die voortvloeit uit dit reglement, dan kunt u bezwaar maken bij de gemeentearchivaris. Diens besluit kan, indien u daarom vraagt, op schrift gezet wor den. Dan wordt ook aangegeven hoe u tegen dat besluit bezwaar en beroep kunt aanteke nen op grond van de Algemene wet bestuurs recht." Het is niet de Archiefwet 1995 (AW), maar de Algemene wet bestuursrecht (Awb) die bezwaar en beroep tegen besluiten van bestuursorganen regelt. Correctie Dispensatie Onderzoekers in de studiezaal van het Regionaal Archief West-Brabant in Oudenbosch. Eric Ketelaar is hoogleraar Archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam (Mediastudies) en aan Monash University, Melbourne. maart 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 11