Doe <i(^p Consult "KOM HET MAAR HALEN!" Restauratieatelier 'De Tiendschuur' WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult Thuis in archiefbeelden van de Commissie Jeurgens UZ DE PRESENTATIE VAN HET RAPPORT Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl onderdeel van Diamant-Groep Tilburg Behandeling van brand-, Archiefrestauratie Papierconservering Charterrestauratie Inlijstwerk Handboekbinderij Vacuümvriesdrogen roet- en waterschade Calamiteitenservice Inktvraatbehandeling Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg Ondanks de kritiek op de voorgestelde vernieuwingen zijn er ook voorstellen van de Commissie Jeurgens waarin iedereen zich kan vinden. Deze borduren voort op de huidige praktijk. Zo wil de Commissie dat de zorgdragers verantwoordelijk worden voor het opstellen van een generieke lijst van werkpro cessen waaraan zij, vanuit hun eigen belang, vernietigingstermij nen toekennen. Omdat veel pro cessen bij de verschillende minis- teries op eenzelfde manier terugkomen, kunnen zij, in de basis, worden vastge legd in zo'n generieke lijst. De beheer der van de openbare archiefbewaarplaats is vervolgens verantwoordelijk voor het opstellen van een zogeheten bewaarlijst. De samenvoeging van de beide lijsten vormt voor zorgdrager en archiefbeheer der de grondslag voor waardering, selectie en vernietiging. Het Project Wegwerken Archief Achterstanden (PWAA) probeert deze manier van werken al voorzichtig uit met het Nationaal Archief. De Commissie Jeurgens haakt aan bij de ontwikkelingen die er in de keten spelen. Punt van zorg is wel hoe de ont wikkelde visie nu praktisch vorm krijgt. Dat vond ook mr. A.F. Gaastra (direc teur POIR, ministerie van BZK), die in zijn betoog over het rapport van de Commissie Jeurgens pleitte voor het uit gebreid pilotten om de uitvoerbaarheid en haalbaarheid van de voorstellen van de Commissie te testen. De implementa tie van de theoretische verkenningen is al gaande. Er zal snel blijken of de theorie en de praktijk elkaar kunnen vinden. Na de uitleg van de Commissie Jeurgens over het rapport kwamen de kri tische geluiden: van zorgdragers én histo rici. Maar iedereen was het over één ding eens: de Commissie Jeurgens is er in een korte tijd in geslaagd om een deugdelijke theorie over de waardering en selectie van archieven neer te zetten. Jeurgens stelt nieuwe selectiedoelstellingen en -criteria voor om tot een verantwoorde, afgewo gen selectie van overheidsarchieven te komen vanuit de gedachte dat zij deel uit maken van het Nederlandse erfgoed. Dit houdt in dat de Commissie ervoor pleit om al bij de vorming van archieven over de waardering ervan na te denken. Vooral bij digitale archieven is deze 'pre-destina- tie' noodzakelijk. Omdat de archieven al tijdens hun ont staan een waardering moeten krijgen, wil de Commissie Jeurgens Archiefcommissies in het leven roepen. Deze commissies moeten aangeven welke neerslag, die op basis van de selectielijsten voor vernieti- ging in aanmerking zou komen, alsnog behouden moet worden voor het nage slacht. De Archiefcommissies zullen voor elk ministerie afzonderlijk moeten wor den ingesteld. Hiermee wil de Commissie Jeurgens voorkomen dat er stukken ver dwijnen die bijzonder of representatief voor de Nederlandse geschiedenis zijn. Over dit vooraf bepalen van de waar de van stukken struikelde de historicus prof. dr. P. Kooij. Het is volgens hem een illusie om van te voren aan te kunnen wijzen welke stukken nodig zijn voor de geschiedschrijving. De vragen die histo rici stellen, veranderen door de tijd heen en dus ook de benodigde archieven. Al bij de vorming van de archieven selecteren, betekent dat er aan deze archieven een tijdsbeeld wordt meegegeven van wat er nu belangrijk wordt geacht. "Kom het maar halen!", riep mevrouw ing. L. van Beek (hoofd I-beleid, minis terie van LNV) aan de andere kant. De archieven die door historici zo gewaar deerd worden, zijn voor de zorgdra gers slechts van administratief belang. De zorgdragers willen niet opgescheept worden met allerlei moeilijke processen om de waarde van de neerslag te bepalen. Dit laat haarscherp zien waar het botst: voor de zorgdragers bestaat het primaire belang van hun archieven uit een admini stratie- en verantwoordingsaspect, terwijl de Commissie Jeurgens vooral de historische waarde van archieven benadrukt. www.bomefa.nl 038 337 04 44 DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job archiefbewerkingen in-company trainingen wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. Bomefa kent u waarschijnlijk at als leverander van (archiefkasten. De flexibiliteit van ons archiefsysteem is echter ook uitermate geschikt voor het invullen van totaalconcepten op het gebied van archiefinrichting. We zoeken, passen en meten net zo lang tot de puzzel compleet is, want Bomefa heeft professionele antwoorden op vragen waar u niet omheen kunt. Vereist uw archief diverse vormen van opslag, zowel qua grootte, vorm als beveiliging? Het brede assortiment aan accessoires biedt een oplossing voor elke situatie. De duurzame stalen frames zorgen er tevens voor dat de indeling eenvoudig aangepast kan worden, zonder gebruik van gereedschap. Indicatieborden, verdeelschotten, sloten, deuren, lades, (uitschuifbare) raadpleegplanken en diverse hangmapsystemen zijn slechts enkele voorbeelden. Door Monica de Bruijn en Nienke Broekema Generieke en bewaarlijsten Een zaal vol vragen, verwachtingen en tegen stellingen (foto Jelika Thomas). Punt van zorg Monica de Bruijn en Nienke Broekema zijn verbon den aan het Project Wegwerken Archief Achterstanden (PWAA) in Rotterdam. Afgelopen 23 november overhandigde prof. dr. Charles Jeurgens in sociëteit De Witte in Den Haag het rapport Gewaardeerd verleden aan (toen nog net) algemeen rijksarchivaris dr. Maarten van Boven. Onder de aanwezi gen bevonden zich representanten van het Nationaal Archief, verschillende ministeries, het historische veld en de archiefbewerking. Vol vragen, verwachtingen en tegenstellin gen. Overhandiging aan Maarten van Boven van het rapport Gewaardeerd verleden door Charles Jeurgens (foto Jelika Thomas). Tijdsbeeld februari 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 9